Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Poszywanie miodu


Recommended Posts

Jak w temacie jak szybko pszczoły powinny poszywać miód? Po zakończeniu akacji miód u mnie nie jest jeszcze poszyty w pełnych ramkach natomiast w 1/2 już powoli zaczynają poszywać. Zastanawia mnie fakt czy może w daszku mam za małe otwory wentylacyjne czyli błąd konstrukcji daszka czy może jest jakiś inny powód tego stanu rzeczy.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że zależy to od struktury rodziny. Młode pszczoły zajmują się wypacaniem wosku a stare zapierniczają po nektar. Akacja jest w okresie rójkowym więc jeżeli robiłeś odkłady w czasie pożytku lub w bliskim okresie to zabierając ramki z czerwiem krytym i młodymi pszczołami osłabiasz moce przerobowe rodziny i poszywanie trwa dłużej. Tak to zaobserwowałem u siebie, bo miód wiosenny był szybko poszywany i pszczół było pełno a na akację czekam w zasadzie do tej pory bo od polowy maja do dzisiaj dwukrotnie wykonałem odkłady z moich dwóch pni wiec siłą rzeczy mniej mordek do roboty :) Poza tym tempo poszywania zależy to rownież od pogody;)

Link to comment
Share on other sites

Tempo poszywania zależy też od tempa przyrostu zapasów w ulu i pszczoły często wypełnione w połowie komórki z miodem celowo nie zasklepiają , tylko czekają aż się komórki wypełnią maksymalnie  :)  tak żeby pomiędzy sąsiadującymi ramkami było optymalna przerwa na przemieszczanie się pszczół. No i zależy to też o ilości miejsca w nadstawce , jak założymy za dużą objętość nadstawek do rodziny , to miód ten będzie wolniej sklepiony bo ta sama ilość miodu rozłoży się na większą objętość nadstawki i siłą rzeczy dopełnienie do pełna komórek w nadstawce będzie trwało dłużej a tym samym później nadstawka zostanie zasklepiona. Czy miód jest dojrzały ? myślę że doświadczony pszczelarz oceni to na oko potrząchając ramką widzi czy miód jest już dostatecznie gęsty , a niedoświadczonym polecam zakup refraktometru do miodu , żeby pozbyć się obaw o gęstość miodu . Tylko że żeby sprawdzić to trzeba najpierw taką nadstawkę odwirować w jednym reprezentatywnym ulu , żeby mieć jasność w temacie całej pasieki :D

Link to comment
Share on other sites

O i sprawa jest jasna, ehh nawet nie pomyślałem o tym, z odkładami to coś podejrzewałem że zabierając im parę ramek czerwiu to osłabia moc przerobową bo jakiś tam odsetek pszczół mniej będzie ale z tym napełnieniem do połowy to mi już też się przypomniało.

Link to comment
Share on other sites

No i cała moja teoria w pizdu;) a wszystko przez to że pszczoły oszczędnie leją do komórek ;)

Marcin :D może nie oszczędnie leją tylko nie mają z czego zaoszczędzić  :D albo myślą o wycieczkach krajoznawczych i rozglądają się za okolicznymi drzewami :D 

Link to comment
Share on other sites

Teraz było kilka dni deszczowych, dzisiaj zrobiło się ciepło i lipy szumią i bzyczą ;) , aczkolwiek zbliżają się już chyba do końca swojego kwitnienia :( Zaglądnąłem dzisiaj do lipowej (w zasadzie lipnej :P ) nadstawki i jak na liczbe drzew w okolicy to w zasadzie można śmiało rzec, że jest pusto :angry: w kilku ramkach coś nakropu naniosły, a w pozostałych dwóch nadstawkach walczą z poszywaniem akacji (chyba akacji :P ) w przyszłym tygodniu zabiorę do wirowania po nadstawce z akacji, a jak skończy się lipa (czyli niedługo) to zbiorę wszystkie ramki z lipą do kupy do jednej nadstawki i  zostawię w jednej rodzinie do dojrzewania ;) a tak poza tym to nawłoć już ma z metr wysokości :lol: szybko to leci w tym roku :ph34r: 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie na dużym drzewie szał od wczesnego rana do późnego wieczora aż się zdziwiłem jak latały jeszcze przed 21 a na małym drzewku tylko z rana. Ja też na jutro planuję oględziny nadstawek może już dopełniły tą akację z amorfą.

Link to comment
Share on other sites

Tempo poszywania zależy też od tempa przyrostu zapasów w ulu i pszczoły często wypełnione w połowie komórki z miodem celowo nie zasklepiają , tylko czekają aż się komórki wypełnią maksymalnie  :)  tak żeby pomiędzy sąsiadującymi ramkami było optymalna przerwa na przemieszczanie się pszczół. No i zależy to też o ilości miejsca w nadstawce , jak założymy za dużą objętość nadstawek do rodziny , to miód ten będzie wolniej sklepiony bo ta sama ilość miodu rozłoży się na większą objętość nadstawki i siłą rzeczy dopełnienie do pełna komórek w nadstawce będzie trwało dłużej a tym samym później nadstawka zostanie zasklepiona. Czy miód jest dojrzały ? myślę że doświadczony pszczelarz oceni to na oko potrząchając ramką widzi czy miód jest już dostatecznie gęsty , a niedoświadczonym polecam zakup refraktometru do miodu , żeby pozbyć się obaw o gęstość miodu . Tylko że żeby sprawdzić to trzeba najpierw taką nadstawkę odwirować w jednym reprezentatywnym ulu , żeby mieć jasność w temacie całej pasieki :D

Ja też mam podobną sytuację. W dwóch nastawkach mam 15 i 20 kg miodu, i zero poszycia!!! Dzisiaj dałem trzecią nadstawkę, bo pszczoły ledwo mieściły się w trzech korpusach. Nigdy nie miałem jeszcze takiej sytuacji. A w gnieździe, ogromna ilość czerwiu na 8 ramkach, po 70/80% czerwiu z dwóch stron.

Edited by Tajden
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja też mam podobną sytuację. W dwóch nastawkach mam 15 i 20 kg miodu, i zero poszycia!!! Dzisiaj dałem trzecią nadstawkę, bo pszczoły ledwo mieściły się w trzech korpusach. Nigdy nie miałem jeszcze takiej sytuacji. A w gnieździe, ogromna ilość czerwiu na 8 ramkach, po 70/80% czerwiu z dwóch stron.

Jak masz zbyt dużo czerwiu teraz , to po lipie jak ustanie pożytek uwaga na rojenie się !!!!!!!! :)  Ja bym zaczął już myśleć o zagospodarowaniu tej pszczoły na czas kiedy skończy się pożytek lipowy , czy w ogóle jakiś tam pożytek. Po co biegać później z drabinami :D

Link to comment
Share on other sites

Jak masz zbyt dużo czerwiu teraz , to po lipie jak ustanie pożytek uwaga na rojenie się !!!!!!!! :)  Ja bym zaczął już myśleć o zagospodarowaniu tej pszczoły na czas kiedy skończy się pożytek lipowy , czy w ogóle jakiś tam pożytek. Po co biegać później z drabinami :D

Np.zrobić odkład lub wzmocnić słabsze rodziny...

Link to comment
Share on other sites

Jak masz zbyt dużo czerwiu teraz , to po lipie jak ustanie pożytek uwaga na rojenie się !!!!!!!! :)  Ja bym zaczął już myśleć o zagospodarowaniu tej pszczoły na czas kiedy skończy się pożytek lipowy , czy w ogóle jakiś tam pożytek. Po co biegać później z drabinami :D

Nie potrafię robić odkładów, a mój ogromny minus polega na tym, że nie widzę czerwiu, dopóki nie jest poszyty. Nie pomagają nawet specjalne okulary, zakupione na allegro, powiększające 20x. Nic już na to nie poradzę. (Mam pewne plany, ale nie wiem, czy się udadzą).

Dlatego, powiedziałem sobie, że nie będę miał więcej, jak 12 rodzin. 6 pod domem, i 6 na Cytadeli. Samo życie weryfikuje plany... :(

Link to comment
Share on other sites

Jurek wygląda na to że powinieneś załatwić sobie ule bezobsługowe :) czyli zwykłe warszawiawiaki  , gdzie pszczelarz praktycznie tylko dokłada lub zabiera ramki jesienią  i karmi pszczoły oraz pobiera miód :D  A że pszczoły się roją to co niech się roją ?  wszystkie nie uciekną i po wiaderku miodu z ula wyciągniesz bez stresu i ganiania z drabiną :D

Link to comment
Share on other sites

Jurek wygląda na to że powinieneś załatwić sobie ule bezobsługowe :) czyli zwykłe warszawiawiaki  , gdzie pszczelarz praktycznie tylko dokłada lub zabiera ramki jesienią  i karmi pszczoły oraz pobiera miód :D  A że pszczoły się roją to co niech się roją ?  wszystkie nie uciekną i po wiaderku miodu z ula wyciągniesz bez stresu i ganiania z drabiną :D

Niezupełnie się z Tobą zgadzam. Jeżeli staram się prowadzić pasiekę, to mam określone plany, jeżeli chodzi o miód. Tu nie chodzi tylko o ucieczkę roju z matką. Tu chodzi o to, że moje ambicje są naruszane... No bo co to za pszczelarz, któremu pszczoły uciekają? Przecież pszczoły, na dużo przed wyrojeniem się, przestają robić miód, a więc gospodarka pasieczna jest kiepsko prowadzona. Ja wiem, że to trudne, aby zgrać wszystkie czynniki decydujące o niepozwoleniu pszczołom na wyrajanie się. I teraz, mając jakieś małe pojęcie o pszczelarstwie, wiem na pewno, że dwa podstawowe zadania pszczelarza, to, nie pozwolenie na wyrojenie się i zapobieganie chorobom. Jeżeli pszczelarz zapobiegnie rójkom we wszystkich rodzinach, i zadba o dobre zdrowie pszczół, to prace pasieczne stają się bardzo łatwe. Oczywiście, piszę o pasiekach, które są nastawione na miód... Bo nie znam się na pracach pszczelarzy, którzy zajmują się przede wszystkim, hodowlą pszczół (zarobkowo), a miód mają tylko w iluś tam rodzinach.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem Tadek bardzo dobrze radzi - ule warszawiaki - matka w izolator 4-ramkowy w miarę potrzeb wymieniamy ramki, pszcoły strząchamy w izolator, a przy odrobinie praktyki i szczęścia wcale nie będzie mało miodu. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Ja też mam podobną sytuację. W dwóch nastawkach mam 15 i 20 kg miodu, i zero poszycia!!! Dzisiaj dałem trzecią nadstawkę, bo pszczoły ledwo mieściły się w trzech korpusach. Nigdy nie miałem jeszcze takiej sytuacji. A w gnieździe, ogromna ilość czerwiu na 8 ramkach, po 70/80% czerwiu z dwóch stron.

Witam. Wczesniej czy pozniej poszyja ten miodek. Dla mnie rodzina na koniec sezonu na trzech korpusach to porazka.  Juz teraz (1//3 sezonu) najlepsze rodziny siedza na dwoch korpusach i pieciu nadstawkach, wszystko na czarno. Mysle ze jak bedziesz dodawal korpusy to o rojeniu nie beda myslec. Szkoda przegapic pozytku. U mnie tak sie teraz dzieje. Pszczoly nie maja gdzie znosic.  Wczoraj jezdzilem 120km za weza bo wszystko zalane.  Braklo mi ramek. Zapewniam cie ze u mnie w tych wiezowcach naprawde jest pszczoly od zaczasienia. Tu nawijam do filmu jednego z polskich guru na YT co to ul wiekszy od niego a pszczoly w srodku zaledwie na dwa korpusy.  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.