Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Guest marbert
4 godziny temu, Krzyżak napisał:

 

Obrażasz się jak mój teść, któremu powiedziałem, że wolę whiski od jego księżycówki ;)

Zawsze myślałem że piwo jest Twym ulubionym trunkiem.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 17.12.2019 o 11:03, Robi_Robson napisał:

Ja nie lubię ani swojej księżycówki ani whisky

Jeden mój znajomek mówi , że on nie pije dla smaku tylko dla szumu w głowie. Trudno się nie zgodzić ?  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ciekawe spostrzeżenia co do zdrowotności pszczół w zimowli na syropie wzbogaconym pokrzywą. 

Czy tylko Tadek coś takiego zauważa, czy jeszcze ktoś próbował i ma podobne spostrzeżenia?

 

Ja tylko przetestowałem na 4 rodzinach zimowlę na syropie z dodatkiem octu winnego własnej roboty. Nie polecam.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, michal79 napisał:

Ciekawe spostrzeżenia co do zdrowotności pszczół w zimowli na syropie wzbogaconym pokrzywą. 

Czy tylko Tadek coś takiego zauważa, czy jeszcze ktoś próbował i ma podobne spostrzeżenia?

 

A czy czytałeś temat dokładniej od początku i badania pani Dr. Pohoreckiej ?

Link to comment
Share on other sites

*a jednak ma. Pośrednio, przez tabelę długowieczności. Sorry. Pokrzywa Urtica Dioica rządzi. Jak miło jest dowiedzieć się czegoś pożytecznego, czego się wcześniej nie wiedziało. :)

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

No ja ciekaw jestem z jaką siłą wyjdą u mnie po syropie wzbogaconym pokrzywą. Mam obawy, że dwóch rodzin już nie ma,ale były to rodzinki baaardzo słabiutkie pomimo wymiany u nich matek i intensywnego czerwienia od lipca.

Link to comment
Share on other sites

44 minuty temu, Krzychu napisał:

No ja ciekaw jestem z jaką siłą wyjdą u mnie po syropie wzbogaconym pokrzywą. Mam obawy, że dwóch rodzin już nie ma,ale były to rodzinki baaardzo slabiutkie pomimo wymiany u nich matek i intensywnego czerwienia od lipca 

Nie stawiaj tak sprawy bo żaden "suplement diety" w cudzysłowie , nie jest odpowiedzialny za zimowlę ? sam wiesz to na pewno ?

 

Link to comment
Share on other sites

Cytat

żaden "suplement diety" w cudzysłowie , nie jest odpowiedzialny za zimowlę

 

 

W tych kwestiach warto moim zdaniem stosować podejście, że jak masz wodę, rybę i garnek, to masz tylko wodę, rybę i garnek. Ale jak dodasz do tego nóż, ogień, sól, to masz już dobrą zupę. 

 

Wiadomo, z samej soli dobrej zupy rybnej się nie zrobi. Ale odkrywając jak ją wkomponować w garnek, z wodą i rybą, jak użyć ognia i noża - zwiększamy nasze szanse na dobrą zupę. 

:) 

 

Pisząc "żadna sól nie jest odpowiedzialna za dobrą zupę rybną" zarazem masz rację, jak i nie masz racji. 

 

Byle do wiosny... popatrzeć jak pokrzywy rosną. 

Edited by michal79
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Tadek11 napisał:

Nie stawiaj tak sprawy bo żaden "suplement diety" w cudzysłowie , nie jest odpowiedzialny za zimowlę ? sam wiesz to na pewno ?

 

Oczywiście. Odpowiedzialny nie jest ale w pewnym stopniu się pewnie przyczynia 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

A więc zbliża się termin koszenia pokrzywy, aby za miesiąc, półtora mieć towar na ziołomiody. Stwierdziłem że przerobię pozostały miód z 2 lat wstecz. I myślę że odklady dostaną taka rolę do spełnienia. Może wyjdzie im to w rozwój.

Z cukrem chyba się nie zdecyduje. 

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, Sołtys napisał:

A więc zbliża się termin koszenia pokrzywy, aby za miesiąc, półtora mieć towar na ziołomiody. Stwierdziłem że przerobię pozostały miód z 2 lat wstecz. I myślę że odklady dostaną taka rolę do spełnienia. Może wyjdzie im to w rozwój.

Z cukrem chyba się nie zdecyduje. 

 

Czy skoszoną pokrzywę suszysz?

Link to comment
Share on other sites

Nie no, pierwszy raz chce przerobić miód. Czytając temat natchnął mnie Tadek o tym żeby miesiąc wcześniej ściąć pokrzywy aby odrosły. I z odrośnie tych pędów zrobię sok, do tego miód i woda i do ula. Zobaczymy co z tego wyjdzie;) 

Link to comment
Share on other sites

Sam fakt że będzie to połączenie miodów z całego roku może być już fajnym wielokwiatem całorocznym. Do tego ta pokrzywa powinna jeszcze coś dodać od siebie i wyjdzie takie ziołowo miodowy produkt. 

Link to comment
Share on other sites

Tylko uważaj bo sok z pokrzywy łatwo się psuje ,nie wiem jak to będzie z miodem ale z syropem trzeba się spieszyć .

Ja robię zawsze tyle żeby pszczoły to pobrały i podkarmiaczki muszą być myte .

Klienci bardzo zadowoleni .

Link to comment
Share on other sites

Jak nie będzie pożytku,jak będzie nektar nie będę robił .

Bo bym miał zafałszowany ziołomiód ?.

Ale sok z pokrzyw już robię i konserwuje cukrem ,czyli zasypuje na ful 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 19.05.2020 o 13:30, Sołtys napisał:

Sam fakt że będzie to połączenie miodów z całego roku może być już fajnym wielokwiatem całorocznym. Do tego ta pokrzywa powinna jeszcze coś dodać od siebie i wyjdzie takie ziołowo miodowy produkt. 

Kiedyś zrobiłem pokrzywę z miodem rzepakowym, w smaku był taki sobie, wyglądał jak spadź. Małżonka przez zimę zjadła, nawet hemoglobina się jej poprawiła.

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio znalazłem wodą pokrzywy na gnojówkę do podlewania warzyw, kurom bardzo posmakowała połowę wypiły, nawet jaj jest jakby więcej.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Przeczytałam uważnie cały wątek i o ile ziołomiody zawsze były dla mnie beee, to nad wykorzystaniem zdrowotnej wartość ziół można się zastanowić. Skoro mówicie, że pokrzywa dodaje wigoru pszczołom, to może spróbuję. Ale jeśli chodzi o produkcję takich specyfików na własny użytek, to pomyślałam o tymianku. Kiedy skosztowałam syropu którym podkarmiam moje odkłady, to smakiem przypominał syrop tymiankowy na kaszel. I taki "ziołomiód" (tfu.. tfu.. ;) ) mogłabym  ewentualnie w niewielkiej ilości dla siebie zrobić. Ale, o ile syrop smakuje tymiankiem, to już to co moje odkłady mają w ramkach niestety bardziej przypomina w smaku sklepowy sztuczny miód. Więc żeby uzyskać ziołomiód o podobnych właściwościach, to musiałabym tego wywaru z tymianku (albo i świeżego wyciśniętego soku) dać podobnie dużo, jak Tadek11 dawał soku z pokrzywy. No i pytanie, czy to będzie dobre dla pszczół? Warozę może wytłucze, ale czy pszczoły to przeżyją? Ktoś ma doświadczenia z tymiankiem?

  • Smutny 1
Link to comment
Share on other sites

piotrpodhale czym Cię tak zasmuciłam? Skoro mam już cukrem podkarmiać pszczoły (bo miodu choćbym nawet chciała i nic dla siebie nie brała, to na 3 rodziny nie starczy), to naturalne dla mnie jest że lepiej podawać im syrop ziołowy niż sam cukier z wodą jeśli wyniki tych badań z linku na początku wątku wskazywały jednak na przewagę ziołowych syropów nad zwykłym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.