Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

1 godzinę temu, michal79 napisał(a):

Miód rzepakowy wymieszać z sokiem z wiśni wyciśniętym bez dodawania cukru, dać pszczołom do ula w podkarmiaczce.

 

Wyjdzie ziołomiód i pszczelarz - czy ziołosmród i oszust?

 

(inspiracja: fejs)

Nie podejmuję się odpowiedzi na Twoje pytanie 😁 Ponieważ i sam zrobiłem raz tak zwany "zioło miód pokrzywowy" i pisałem o tym na forum więc jestem już stygmatyzowany ☺️ 

Jak dla mnie wszystko w porządku , ja bym dodał jeszcze trochę wody żeby ułatwić sobie mieszania  i pszczołom pobieranie. Pewnie wszystko się rozbija o słowa " Miód " i " naturalny'' , wiadomo że w naturze pszczoły nie wytworzą miodu wiśniowego  z samych wiśni  i pszczelarze tak nie nazwą tego co ty zrobisz z naturalnych składników , i jak by nie było cenowo będzie to znacznie droższe bo do ceny surowców to jest na wynik końcowy do ceny miodu trzeba dodać cenę wiśni i pewnie  minus na straty związane z przerobem przez pszczoły czyli  zjedzenie po prostu podczas czynności przerobu , to się nie sumuje  , tak wprost i jak dasz na przykład 10 kg miodu i 3 kg soku to otrzymasz 13 kg przetworzonego  wyrobu pszczelego a może otrzymasz ze 25% , a  jak pszczoły nie będą miały swoich zapasów życiowych w gnieździe , to mogą to po prostu zjeść i może nic nie być z Twojego eksperymentu. 

Słowo " Oszust' będzie uprawnione jak będziesz to sprzedawał jako miód naturalny . Kwestia nazewnictwa. 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Cukier drogi, miód rzepakowy słabo schodzi. Gdyby robić ziołomiód to napar z wielu ziół + miód rzepakowy. Z sokiem z wiśni? To już sokomiód. A może owocomiód? 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Krzychu napisał(a):

Cukier drogi, miód rzepakowy słabo schodzi. Gdyby robić ziołomiód to napar z wielu ziół + miód rzepakowy. Z sokiem z wiśni? To już sokomiód. A może owocomiód? 

Ciekawe jak by zrobił tak kalkulację ile kosztuje taki wyrób i ile pszczoły zjedzą tej receptury jak Michał pisał  a ile odłożą i zasklepią ? Jak Michał zrobisz to napisz . ☺️

Ja nie widzę żadnych przeciwwskazań jak ktoś chce zrobić sobie dla własnego użytku podobną recepturę i nie robi to w celach komercyjnych . Sam mam zamiar kiedyś zrobić sobie jeszcze taki ziołomiód z młodych pędów sosnowych zasypanych cukrem  i ten syrop dać pszczołom do przerobienia , pracy dużo z tym i cenowo wyjdzie na pewno dużo drożej jak by policzyć zrywanie młodych przyrostów sosny , ale efekt smakowy jest super , próbowałem kiedyś takiego  specyfiku zrobionego jak należy to znaczy we właściwych proporcjach , to znaczy bez dolewania wody do soku powstałego z zasypania pędów samym cukrem  i następnie danie tego nie rozcieńczonego syropu pszczołom,  

Link to comment
Share on other sites

nie opłaca się robić ziołomiodu na cukrze co dopiero na miodzie

robiłem raz z pokrzywą ale ile to pracy to sam wiem

oczywiście klienci zadowoleni mimo że cena wyższa niż prawdziwego miodu

byli uprzedzani że to z cukru

może kiedyś jeszcze zrobię 

Link to comment
Share on other sites

Kiedyś mieszałem miód rzepakowy z sokiem pokrzywowym, odzyskałem ok połowy tego co pszczoły dostały, zabrałem tylko to co było w nadstawce sporą część była rozłożona pod kratą nad czerwiem a ile zjadły to trudno ocenić. Mi ten specyfik za bardzo nie smakował, śmierdział pokrzywami, dobrze że żonie smakował to przynajmniej miodu nie zmarnowałem i praca nie poszła na marne. 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 15.07.2023 o 18:19, Nacek napisał(a):

Mi ten specyfik za bardzo nie smakował, śmierdział pokrzywami,

Bo cały wic w ziołomiodach polega na tym że mają być robione na syropie cukrowym.

Nie będę tutaj udowadniał niczego więcej ;) "Alchemia pszczół" ,kto nie czytał niech przeczyta.

Mieszanie miodu z ziołami i dawanie go pszczołom to też nie za bardzo bo pszczoły już tego wiele nie przerabiają .

Są już od dawna robione badania nad właściwościami miodu z ziołami, tak po prostu wystarczy dodać do miodu zioła i skremować .

Też by tutaj za dużo pisać .prof.Dżugan, Uniwersytet Rzeszowski i jej badania, wykłady polecam.

Miód rzepakowy idealnie się nadaje do tych spraw bo szybko krystalizuje.

 

Dziś byłem na festynie "ludzie takie ciemne" ,gadasz że to syrop cukrowy z ziołami przerobiony przez pszczoły , spróbują i kupują 🤣.

 

Tak na koniec już poważnie prof.Bakier na Biesiadzie doradził mi żebym do pożywki  aroniowej  dokładał też wywar z głogu, wtedy ziołomiód będzie "kompletny dla serca"

Jak każdy produkt można sfałszować ,robią goście na soku z biedronki i inwercie ,to są oszuści.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.