Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Ziołomiody

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 166 postów
  • Imię:Krzysztof
  • LokalizacjaBraniewo / Trójmiasto
  • Typ ula:WP / WLKP

W maju Mirek to mamy dużo pożytków dla pszczół i nikt rozsądnych tego nie robi w maju , a przez pasteryzację czyli podgrzewanie soku do jakiejś tam temperatury na przykład 90 stopni  niszczymy  związki organiczne występujące w soku z pokrzywy , które mogą po prostu zastać zniszczone lub rozłożone przez wysoką temperaturę na skutek reakcji chemicznych występujących podczas podgrzewania i lepszy jest naturalny sok prosto z pokrzywy nie podgrzewany  :D A po skoszeniu pokrzywy po miesiącu odbije nam taka młoda "majowa" pokrzywa :D

Pozdrawiam

Tadku, jeszcze jedno pytanie - ile pokrzyw zużyłeś aby otrzymać te 20 litrów ziołomiodu? 

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2834 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

To trudno powiedzieć , bo nie ważyłem :D Ale brałem takie tekturowe płaskie pudło z Biedronki po owocach i starczało to na jeden raz. Zaczniesz robić to się zorientujesz , bo chodzi o to żeby sok  z wodą był koloru czarnego i pokrzywy raczej nie żałować. I jeszcze jako ciekawostkę dodam że rodziny w których przeprowadzałem eksperyment z ziołomiodem pokrzywowym miały teraz najmniejszy osyp pszczół po zimowli i miały najlepszą kondycję :D

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 166 postów

To trudno powiedzieć , bo nie ważyłem :D Ale brałem takie tekturowe płaskie pudło z Biedronki po owocach i starczało to na jeden raz. Zaczniesz robić to się zorientujesz , bo chodzi o to żeby sok  z wodą był koloru czarnego i pokrzywy raczej nie żałować. I jeszcze jako ciekawostkę dodam że rodziny w których przeprowadzałem eksperyment z ziołomiodem pokrzywowym miały teraz najmniejszy osyp pszczół po zimowli i miały najlepszą kondycję :D

Tadek, może warto taki sposób na zimowle opatentować? :D 

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2834 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Tadek, może warto taki sposób na zimowle opatentować? :D

To jest fakt znany od dawna :D i ja tylko potwierdzam ten fakt z własnych obserwacji podczas eksperymentu , i zachęcam żeby do podkarmiania zimowego dodawać sok z pokrzywy.

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 166 postów

Skoro ma to mieć tak zauważalny efekt o jakim Ty mówisz to ja bez zastanowienia w tym roku zastosuję  ;)

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 166 postów

Tadek, jeszcze jedno pytanko.

Gdzieś czytałem, że syrop pokrzywowy bardzo barwi naczynia.

Skoro barwi naczynia to pewnie też i susz w miodni zabarwi, a jeśli i to zabarwi to czy nie będzie to miało w przyszłości wpływu na kolor miodu w następnym sezonie? 

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2834 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Nie ma takiej obawy :) Ciemny kolor soku z pokrzywy nie przechodzi do woszczyny ,  jest spowodowany dużą zawartością żelaza w tym soku co jest szczególnie polecane w karmieniu dzieci i osób podczas rekonwalescencji z niedoborem żelaza lub tak zwaną anemią  :D Zresztą dzieci bardzo lubią ten smak ziołomiodu pokrzywowego ( sprawdziłem na wnukach)   i można z powodzeniem zastępować nim syrop klonowy do naleśników lub nutelle :D 

Pozdrawiam 

Uwaga:

MDR

MDR

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 115 postów
  • Imię:Maciej
  • Lokalizacjawarmińsko-mazurskie
  • Typ ula:Ostrowskiej

Tadeuszu, zachęcony Twoim eksperymentem idę szukać pokrzyw. Niby wiadomo od dawna co i jak ale dzięki Wam się zmobilizowałem i też zaczynam z pokrzywami.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2834 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Tadeuszu, zachęcony Twoim eksperymentem idę szukać pokrzyw. Niby wiadomo od dawna co i jak ale dzięki Wam się zmobilizowałem i też zaczynam z pokrzywami.

Maciej to Ty teraz chcesz robić ziołomiód z pokrzywy ? Ja to robiłem w okresie po lipie kiedy u mnie nie było żadnego pożytku i mniej było pracy w pasiece , a teraz to jest urwanie głowy :D

Pozdrawiam

Uwaga:

MDR

MDR

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 115 postów
  • Imię:Maciej
  • Lokalizacjawarmińsko-mazurskie
  • Typ ula:Ostrowskiej

Ziołomiód po lipie, jasne, ale pokrzywy majowe :) W taki wiatr jak dzisiaj, to tylko do 20 uli zaglądnąłem. :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami!