Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

To trudno powiedzieć , bo nie ważyłem :D Ale brałem takie tekturowe płaskie pudło z Biedronki po owocach i starczało to na jeden raz. Zaczniesz robić to się zorientujesz , bo chodzi o to żeby sok  z wodą był koloru czarnego i pokrzywy raczej nie żałować. I jeszcze jako ciekawostkę dodam że rodziny w których przeprowadzałem eksperyment z ziołomiodem pokrzywowym miały teraz najmniejszy osyp pszczół po zimowli i miały najlepszą kondycję :D

 

Tadeuszu, z jednego takiego wiadra:

 

64870136_2320246614906477_87198789392096

 

ukręciłem ponad 1 litr czystego soku:

 

65178884_2320246631573142_35562015678267

 

 

Mówisz, że zasadą jest to, aby roztwór z woda który mieszamy z cukrem był koloru prawie, że czarnego. Jak myślisz, ile roztworu wodnego z sokiem otrzymam z takiego 1 litra czystego soku?

Link to comment
Share on other sites

Krzysztof , ale nie ograniczaj się do samego soku z sokowirówki , ale wykorzystaj i miazgę pokrzywy czyli te wytłoczyny z sokowirówki  , razem z sokiem zalej zimną wodą i odstaw na godzinkę żeby naciągnęły dobroci z pokrzywy i po godzinie odcedź przez sito sam płyn i jeszcze wg uznania uzupełnij wodą jak by był za mocny i cukrem :D

Link to comment
Share on other sites

Krzysztof , ale nie ograniczaj się do samego soku z sokowirówki , ale wykorzystaj i miazgę pokrzywy czyli te wytłoczyny z sokowirówki  , razem z sokiem zalej zimną wodą i odstaw na godzinkę żeby naciągnęły dobroci z pokrzywy i po godzinie odcedź przez sito sam płyn i jeszcze wg uznania uzupełnij wodą jak by był za mocny i cukrem :D

 

Tadek :D Te wytłoczyny z wyciskarki to istny brykiet  :D a sok gęsty jak smoła :D Jak zalałem wodą to ledwo się zabrunatnił - tak wyciśnięty sok :D Po za tym po tym powstaje taka ilość wody, że gdzie to trzymać?

A czytałem, że pokrzywę można też wysuszyć i później z niej zrobić napar - w sam raz jako uzupełnienie do tego wyciśniętego soku.

A i podobno nie tylko majowa się nadaje, a każda przed zakwitnięciem - a pomimo zakwitnięcia to i tak mają one dobre właściwości, z tym, że mniej a odczyn kwasowy ten sam - czyli do podkarmiania zimowego można jak najbardziej używać tą późniejszą również

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Krzychu pokrzywy możesz skosić miesiąc lub trochę więcej przed pozyskiwaniem soku i wtedy będziesz miał młode. Na koniec sezonu też zrobię parę litrów na własne potrzeby, dla zdrowia, a pszczoły będą musiały się czymś innym zadowolić :)

Link to comment
Share on other sites

Krzychu pokrzywy możesz skosić miesiąc lub trochę więcej przed pozyskiwaniem soku i wtedy będziesz miał młode. Na koniec sezonu też zrobię parę litrów na własne potrzeby, dla zdrowia, a pszczoły będą musiały się czymś innym zadowolić :)

 

Słuszne spostrzeżenie, nie muszę się martwić o to, że za mało soku wycisnąłem  

Link to comment
Share on other sites

U mnie bieda z pożytkami level hard. Stąd też po przeczytaniu tego wątku stwierdziłem, że dam zajęcie pszczołom i zamiast podkarmiać tradycyjnie, dam im syrop wg w/w mikstur z pokrzywy. Zastanawiam się jeszcze, bo mam dużo dzikiej mięty na działce, czy mieszać sok pokrzywowy z miętowym, czy dać osobne dwa słoiki, czy w obu przypadkach efekt końcowy będzie taki sam.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem nie robiłem z miętą  :) ale ja bym robił oddzielnie pokrzywowy  :) żeby nie przedobrzyć , pokrzywowy sam w sobie ma ciekawy smak i świetnie nadaje się do herbaty czy kawy , a z miętą już herbata będzie nie bardzo :)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 Ale do podkarmiania zimowego będę dodawał sok z pokrzywy 

 

Ja tak samo dodam, ale napar z suszonej pokrzywy bo soku czystego nie miałem gdzie już gromadzić 

Link to comment
Share on other sites

a ja zrobiłem sobie na jednym odkładzie na starej matce 

wyszło z jednej miodni 15 kg ziołomiodu pokrzywowego

a cukru wlałem do rodziny niecałe 30kg

na pewno sporo wzieły na rozwój ale i sporo w gnieździe zgromadziły

Link to comment
Share on other sites

a ja zrobiłem sobie na jednym odkładzie na starej matce 

wyszło z jednej miodni 15 kg ziołomiodu pokrzywowego

a cukru wlałem do rodziny niecałe 30kg

na pewno sporo wzieły na rozwój ale i sporo w gnieździe zgromadziły

Witam. Czy jakies widoczne pozytywne zmiany w tej rodzinie? 

Link to comment
Share on other sites

na pewno jest teraz sina był to odkład (uściślę rodzina była podzielona na pół i dodane po korpusie węzy) a mimo to jest teraz na 4 korpusach

Edited by mirek.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ziołomiód pokrzywowy ma ciekawy smak i jest bogatym źródłem żelaza i innych składników :) Ja w tym roku nie robiłem bo zostało mi jeszcze trochę z ubiegłego roku . A tego nie sprzedaję , z uwagi na obawę że klienci nabiorą podejrzeń , że coś kombinuję z miodami i nawet jak komuś podarowałem w prezencie to głównie po rodzinie  , która jak wiecie chętnie przyjmuje takie podarunki od pszczelarza , a nawet niektórzy wyrabiają sobie takie mniemanie że im się to po prostu należy (tak jak w rządzie)  :D a tak to miałem sprawę z głowy :D i miałem więcej miodu dla swoich stałych klientów  :D 

Niewykluczone że w przyszłym roku znowu coś zrobię  i chodzi mi po głowie ziołomiód sosnowy

Link to comment
Share on other sites

no musisz więcej wlać cukru niż go odbierzesz w ziołomiodzie nie liczę wody i soku

ja robiłem na jednym odkładzie i jak dobrze pamiętam wlałem 28kg cukru a odebrałem 16kg ziołomiodu

ale rodzina silna i teraz nawłoć nosi 

tylko to już z cukrem pomieszane będzie trochę ale na zimę do herbaty może być 

Link to comment
Share on other sites

jak nosiły nawłoć?

teraz właśnie niszą na max nawłoć

częściowo już sklepią za tydzień powinno być miodobranie ale wyjazd

muszą poczekać mam nadzieje że gniazda też zaleją 

Link to comment
Share on other sites

Nosiły i noszą. U nas tak mało tej nawloci jest, że nie pozyskujemy jej a co za tym idzie nie monitorujemy czy jeszcze noszą czy nie. My już kończymy podkarmianie na zimę

Link to comment
Share on other sites

Witam. W ilu rodzinach to zrobily. . Od podania syropu do zasklepienia ile czasu to zabralo. 

 

Witam,

 

6 rodzin pokrzywowy 

2 rodziny miętowy

Więc 8 rodzin.

 

Podawaliśmy syrop w dawkach po 4 l syropu w 1:1 - jak wzięły z podkarmiaczki to podawaliśmy raz jeszcze dopóki brały. 

Zaczęliśmy podkarmiać  w okolicach 25 lipca a zakończyliśmy w 9 sierpnia.

Wirowałem miód w 23 i 24 sierpnia.

Link to comment
Share on other sites

Podawaliśmy syrop w dawkach po 4 l syropu w 1:1 - jak wzięły z podkarmiaczki to podawaliśmy raz jeszcze dopóki brały. 

Zaczęliśmy podkarmiać  w okolicach 25 lipca a zakończyliśmy w 9 sierpnia.

 

Wirowałem miód w 23 i 24 sierpnia.

 

Mówta co chceta , ale mnie to trochę drażni... żeby nie powiedzieć ostrzej :angry:

Link to comment
Share on other sites

Dla amatorów pszczelarzy to nie jest sprawa drażliwa ( ziołomiody) pomijam już nazwę która coś tam sugeruje :D że to niby miód  :D  Dla mnie to jest uzupełnienie połączenia ziół z syropem  dla domowych potrzeb tylko :) A sosnowy jest super na przeziębiania i infekcje gardła i po co ma kupować pszczelarz w aptece jakieś syropy nie wiadomo z czego zrobione dla siebie i dla dzieci czy  wnuków. 

Ale "zawodowcy" w cudzysłowie ( Ciebie Robert to nie dotyczy bo wiemy że jesteś w porządku)  to leją inwert do uli w sezonie i zwiększają sobie wydajność miodową z ula  ;) bo przecież susza a trzeba z czegoś żyć i mieć czym handlować :) W wyniku suszy w sklepie u Gębalowej pszczelarze wykupili znaczne ilości inwertu  , rzekomo na podkarmianie zimowe,  :D i to jest tajemnica poliszynela że takie praktyki są , bo dodatek inwertu w miodzie podany pszczołom do ula jest nie wykrywalny później w takiej postaci zmieszany w ulu z prawdziwym miodem nektarowym ;)  każdy  wie o co chodzi chociażby porównując cenę syropu a cenę miodu ? , a  także z rozmów z takimi nieuczciwymi,  co nawet nie kryją się we własnym gronie  z takich kombinacji  :)

Oczywiście znaczna większość pszczelarzy jest uczciwa a w szczególności członkowie naszego Forum , jestem tego pewien :)  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.