Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Sprzedaż bezpośrednia

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

marcino91

marcino91

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 119 postów
  • Imię:Marcin
  • LokalizacjaSilesia
  • Typ ula:Dadant 1/2
Tak jak w temacie - czy uzyskanie papierka jest potrzebne jedynie wtedy kiedy chciałbym sprzedawać swoje wyroby na targach i stoiskach?
Czy nazwijmy to rozprowadzanie wśród znajomych również mnie do tego obliguje? Pytam bo mam mętlik w głowie. Chciałoby się mieć ten dokument i wszystko zgodnie z prawem ale póki co człowiek dorabia się sprzętu i umiejętności. De facto nawet nie mam możliwości pozyskania pomieszczenia i dostosowania go tak jak należy do wymogów a o budowaniu czegokolwiek od zera moge pomarzyc. W chwili obecnej buszuję w budynku gospodarczym u teścia w zakładzie budowlanym na ktorego terenie mam również postawione ule. Jakoś nie wydaje mi się żeby odebrano mi pomieszczenie obok którego jest sporo "budowlanki".

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2581 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Pisaliśmy o tym wiele :D  W prawie obowiązującym jest wymóg , że trzeba mieć taki "papierek" i nie zastosowanie się do tego wymogu robi z nas przestępców . Ale z drugiej strony uchwalenie prawa  nadmiernie restrykcyjnego i niemożliwego do wyegzekwowania , robi  większy bałagan w głowach obywateli i uczy nas kombinować i omijać prawo :D Ja jakoś nie znam przypadku żeby kogoś z moich znajomych pszczelarzy ukarano mandatem za nie posiadanie zezwolenia  :D U mnie na targowisku każdy kto chce handluje miodem i jest dużo handlujących miodem handlarzy którzy miód mają nie wiadomo skąd podejrzewam że i z zagranicy  i handlują , i rozmawiałem jednym z nich handlującego warzywami  i pytałem skąd ma miód i czy ma pasiekę ? Odpowiedział że nie ma , a miód ma od jakiegoś pszczelarza z innego powiatu oczywiście bez żadnego papierka  :D Czyli przepis przepisem a życie życiem.

Ale przepis jest i trzeba go stosować !!!!!!!!!!

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

marcino91

marcino91

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 119 postów
  • LokalizacjaSilesia
Być może będzie trzeba się przejść do PIW i po prostu zapytać jak to u mnie wygląda. Chociaż wiem że z tym po prostu będzie problem bo weterynarz wyjątkowo nieprzyjemny człowiek z którym miałem styczność przy rejestracji pasieki - po prostu buc i jakoś mnie zniechęcił.

Emik3

Emik3

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 732 postów
  • Imię:Emil
  • LokalizacjaDąbrowy
  • Typ ula:wielkopolski 18

Zakładałem nie dawno temat. Jeśli chcesz mieć ule i miód oraz inne produkty wykorzystywać na własne potrzeby to:

1. Nie musisz zgłaszać pasieki do PLW, prawo do tego nie obliguje.

2. Nie możesz sprzedawać, rozprowadzać, podarowywać i inne tego typu rzeczy produktów pozyskanych ze swoich uli ani pszczół.

Mając zamiar rozprowadzać, rozdawać itd. miód wśród swoich znajomych czy kogokolwiek innego to aby żyć w zgodzie z prawem to jesteś zobligowany do zgłoszenia pasieki do PLW (nie uprawnia cię to do prowadzenia sprzedaży), zgłoszenia sprzedaży bezpośredniej (tutaj musisz spełnić wymogi pomieszczenia, sprzętu itd.).

• irkor lubi to

marcino91

marcino91

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 119 postów
  • LokalizacjaSilesia
Pasieke mam zgłoszoną tylko fajnie byłoby mieć też pomieszczenie gdzie przyszłaby kontrol i wystawiła kwitek a ja miałbym święty spokój. O jakość mojego miodu się nie martwię no ale nie o to chodzi tylko o to ponieszczenie własnie. No nic pożyjemy popytamy i zobaczymy :)

irkor

irkor

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów
  • Imię:Irkor
  • Lokalizacjawielkopolska
  • Typ ula:WP

Mając zamiar rozprowadzać, rozdawać itd. miód wśród swoich znajomych czy kogokolwiek innego to aby żyć w zgodzie z prawem to jesteś zobligowany do zgłoszenia pasieki do PLW

No nie całkiem do końca tak jest.

Bo każda babcia, która podarowałaby swoją tłuściutką kaczuszkę kochanemu wnuczusiowi, byłaby zobligowana do zgłoszenia swojego chlewika Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu dzisiejszym, jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Krzyżak

Krzyżak

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 360 postów
  • Imię:Szymon
  • LokalizacjaToruń
  • Typ ula:3/4Langstroth

No nie całkiem do końca tak jest.

Bo każda babcia, która podarowałaby swoją tłuściutką kaczuszkę kochanemu wnuczusiowi, byłaby zobligowana do zgłoszenia swojego chlewika Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii.

I tak właśnie jest. Każda darowizna czy wymiana barderowa jest "wprowadzaniem produktu na rynek" a to podlega zgłoszeniu.

Xpand

Xpand

As forumowy

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 606 postów
  • Imię:.
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:Wlkp 18/wlkp - jedna deska + osiatkowana dennica

Emik3 ma rację z tym zgłaszaniem pasiek, ale niezgłoszenie pasieki wiąże się z ryzykiem. Możesz się w porę nie dowiedzieć o zgnilcu amerykańskim/europejskim od PLW. Te choroby są zwalczane z urzędu i nawet prokuratura może siąść w pewnych przypadkach. Badania przesiewowe terenu zapowietrzonego są obligatoryjne, a w przypadku niezgłoszonej pasieki koszty badań pokrywa pszczelarz.

Jeżeli chodzi o sprzedaż miodu, to przepisy się trochę zmieniły i jest coś takiego jak Rolniczy Handel Detaliczny. Więcej tutaj https://www.kolopszc...-sprzedaż-miodu

Użytkownik Xpand edytował ten post 03 wrzesień 2018 - 21:35

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2581 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

No i z tym Rolniczym Handlem Detalicznym  krok w dobrym kierunku a w przypadku pszczelarzy jak najbardziej słuszny i powodujący mniejsze obciążenie dla weterynarii , która to corocznymi przeglądami pracowni pszczelarskich była i tak nadmiernie przeciążona papierkową robotą , zamiast skupić się na prawdziwej opiece weterynaryjnej , a nie wypełniać papierki i inkasować za te papierki kasiorkę , to znaczy za coroczny przegląd pracowni pszczelarskich . Taki PLW w moim rejonie ma do przejrzenia kilkadziesiąt pracowni w roku ? A to wszystko zabiera czas , a jak wypadnie jakaś epidemia w jego rejonie ? To PLW się nie wyrabiają i nie są w stanie tego wszystkiego ogarnąć . Jaki kształt w praktyce przybierze obecna nowelizacja i jakie są niuanse tych rozwiązań  to zobaczymy ???

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Krzyżak

Krzyżak

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 360 postów
  • Imię:Szymon
  • LokalizacjaToruń
  • Typ ula:3/4Langstroth

Emik3 ma rację z tym zgłaszaniem pasiek, ale niezgłoszenie pasieki wiąże się z ryzykiem. Możesz się w porę nie dowiedzieć o zgnilcu amerykańskim/europejskim od PLW. Te choroby są zwalczane z urzędu i nawet prokuratura może siąść w pewnych przypadkach. Badania przesiewowe terenu zapowietrzonego są obligatoryjne, a w przypadku niezgłoszonej pasieki koszty badań pokrywa pszczelarz.

Europejski nie jest już ścigany z urzędu. Jak jest obszar zapowietrzony to PLW może wejść do każdej pasieki bez względu czy zgłoszona czy nie. W zasadzie może wejść na każdą posesję i dokonać inspekcji. Ewentualne badania przesiewowe prowadzi PLW a nie pszczelarz więc to PLW ponosi koszta. Nie ma strachu.

Użytkownik Krzyżak edytował ten post 04 wrzesień 2018 - 06:49

irkor

irkor

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 164 postów
  • Imię:Irkor
  • Lokalizacjawielkopolska
  • Typ ula:WP

Całe szczęście, że są jeszcze tacy, którzy trochę inaczej niż Wy interpretują prawo.

Ludzie zajmujący się z zamiłowania hodowlą pszczół, są szlachetni, uczciwi oraz nad wyraz uczuciowi, czyli na ogół dobrzy.

I tego się trzymajmy.

• Robi_Robson lubi to

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu dzisiejszym, jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2581 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Całe szczęście, że są jeszcze tacy, którzy trochę inaczej niż Wy interpretują prawo.

Ludzie zajmujący się z zamiłowania hodowlą pszczół, są szlachetni, uczciwi oraz nad wyraz uczuciowi, czyli na ogół dobrzy.

I tego się trzymajmy.

Ja tam zakładam że zdecydowana większość pszczelarzy jest uczciwa i dobra w tym i nasi Koledzy na forum również  I tego się trzymajmy  :D

A z tym interpretowaniem prawa to tymi niedobrymi są ustawodawcy , czyli posłowie , którzy przy uchwalaniu prawa robią z każdego z nas złodzieja i przestępce , jeżeli ten ktoś sprzeda chociaż słoik miodu , nie zapłaciwszy najpierw haraczu PLW za papierek który nazywa się  zaświadczenie weterynaryjne uprawniające do sprzedaży miodu . Bo jest taka zasada w prawie że nieznajomość prawa nie chroni przed odpowiedzialnością za nieprzestrzeganie prawa. ;) I teraz pszczelarz może być uczciwym i dobrym , ale jak w porę nie przeczyta obowiązujących nowelizacji prawa , to łatwo może stać się przestępcą w rozumieniu prawa  ;) I teraz każdy słoik miodu na sprzedaż powinien mieś etykietę z nazwą miodu i być zapisany w specjalnym zeszycie  :huh: Ale co ja będę tu pisał są teksty źródłowe i niech każdy sobie je zinterpretuje  :D

http://pzp.biz.pl/wp...owka-150dpi.pdf

https://pasieka24.pl...y-bezposredniej

https://www.agrofakt...z-bezposrednia/

Czyli rozumując istnieją teraz dwie formy legalnego wprowadzenia miodu i produktów pszczelich na rynek ale też między nimi są i niuanse prawne :D

Uwaga:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Stowarzyszenie "Polanka" | Ślężańskie Miody