Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wyrabowane uliki weselne


Recommended Posts

Kilka dni temu ustawiłem dwa uliki weselne na moim pasieczysku. Niestety odkryły to inne pszczoły i je wyrabowały z pokarmu. Przestawiłem do sąsiada 200m od pasieki i po 1 dniu znowu to samo. Dzisiaj chce przewieźć 1 km dalej ale mam taki dylemat. Czy jeżeli matka już latała nie będzie próbowała wrócić w stare miejsce? Drugie pytanie przez te rabunki pszczół ubyło w ulikach i chciałbym je wzmocnić. Czy normalnie wystarczy dosypać tylko do nich młode pszczoły z innych uli? Czy raczej darować sobie i próbować z tymi pszczołami co zostały?

Może jakieś inne porady co w tym temacie zaradzić 

Waldek   

Link to comment
Share on other sites

Waldek! Pszczół ubyło i przez rabunek i przez Twe przestawianie (200m). Przestawienie 1km też nie wiele zmieni .... lepiej już ze trzy i żeby w najbliższej okol. nie było innych pasiek bo znów rabunek. 'Nowych' pszczół ot tak sobie nie dosypiesz  .....  trzeba by nowe i te w ulikach skropić mocno pachnącą np. 'herbatką', mocno skropić i mocno pachnącą. Można dołożyć, z innych uli, czerw na wygryzieniu ....

   Chuchaj i dmuchaj na te uliki.... dokarm ...

PF

Link to comment
Share on other sites

Z ulikami weselnymi to lepiej eksperymentować w pierwszej połowie sezonu pszczelarskiego. W drugiej połowie sezonu trzeba zachować szczególne środki ostrożności . I dosypując zdawało by się młodych pszczół nie jesteś w stanie ocenić czy same młode wsypałeś i wystarczy że jedna stara pszczoła bezrobotna trafi się do takiego ulika i masz za chwilę kilkanaście a po godzinie ulik jest wy rabowany i najczęściej rabują pszczoły z twojej pasieki z uli z których brałeś młode pszczoły  W takim przypadku wskazane jest albo usypianie pszczół  CO2 , przez co tracą pamięć ,albo wywożenie ulików poza pasiekę poza obręb lotów około 3 km , ale i to może nie wystarczyć jak jest okres całkowicie bez pożytkowy.

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Z ulikami weselnymi to lepiej eksperymentować w pierwszej połowie sezonu pszczelarskiego. W drugiej połowie sezonu trzeba zachować szczególne środki ostrożności . I dosypując zdawało by się młodych pszczół nie jesteś w stanie ocenić czy same młode wsypałeś i wystarczy że jedna stara pszczoła bezrobotna trafi się do takiego ulika i masz za chwilę kilkanaście a po godzinie ulik jest wy rabowany i najczęściej rabują pszczoły z twojej pasieki z uli z których brałeś młode pszczoły  W takim przypadku wskazane jest albo usypianie pszczół  CO2 , przez co tracą pamięć ,albo wywożenie ulików poza pasiekę poza obręb lotów około 3 km , ale i to może nie wystarczyć jak jest okres całkowicie bez pożytkowy.

Pozdrawiam

Tadek

Właśnie tego doświadczyłem, że uliki weselne to lepiej na początku sezonu. Na przyszłość będę mądrzejszy. W czerwcu też miałem dwa i żadnego problemu. Po prostu chciałem wymienić matki w moich wyrojonych w maju rodzinach a nie chciałem przerywać czerwienia teraz w tym okresie na 3 tygodnie podając matki nieunasienione. Wiem, że mogłem podać matki nieunasienione zaraz po rójkach, ale wtedy o tym nie myślałem. Czy rabujące pszczoły powinny wszystkie wrócić na noc do swoich uli? Tzn. czy po 21 jeszcze mogą być pszczoły rabujące w ulikach?Jecze jedno - jak wywiozę uliki poza obręb lotów to czy jakieś trutnie te matki znajdą? 

Waldek

Link to comment
Share on other sites

Tzn. czy po 21 jeszcze mogą być pszczoły rabujące w ulikach?

Jecze jedno - jak wywiozę uliki poza obręb lotów to czy jakieś trutnie te matki znajdą? 

Pszczoły rabujące potrafią rabować do późnego wieczora .

Do 21 może nie , ale do 20 na pewno .

Trutnie matkę znajdą szybkisex.gif

Link to comment
Share on other sites

Pszczoły rabujące potrafią rabować do późnego wieczora .

Do 21 może nie , ale do 20 na pewno .

Trutnie matkę znajdą szybkisex.gif

Chyba nic z tych ulików już nic nie będzie. Będę musiał obsadzić nowe - tylko nie bardzo mam gdzie wywieźć. Albo wszyscy znajomi mieszkają bliżej niż 3km, albo powyżej 20 km. A czy mógłbym je postawić na ziemi w szczerym lesie sosnowym jakieś 3-4 km od mojej pasieki? 

Ma to sens?

Waldek 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.