Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Osy , szerszenie w pasiece ?


Recommended Posts

Temat aktualny się już zaczął , po ostatnich deszczach pojawiło się dużo os które natrętnie kręcą się przy pasiece ? pchają do pracowni i do uli podczas przeglądów.

Jakie macie sposoby  własne na te uciążliwe owady ? Oto krótki film YT

https://www.youtube.com/watch?v=zUp5dhGUytI

Ale dobrze by było jak by ten temat był szerszy i dotyczył w ogóle wpływu tych owadów na funkcjonowanie pasieki ? Znamy Wszyscy filmy o azjatyckich szerszeniach które potrafią zniszczyć całe rodziny pszczele czy o małych osach które bezpardonowo wchodzą do uli i utrudniają życie rodzin pszczelich ?

Link to comment
Share on other sites

Ja w podobny sposób załatwiłem już trzy gniazda os, tylko że te się zagnieździły w pustakach żużlowych nieopodal pasieczyska i też lutlampą je przywitałem. Cały czas stoi własnej roboty pułapka na osy i szerszenie, w postaci butelki po wodzie obciętej w pół i górna część odwrócona coś ala lejek a w środek nalałem osłodzonego, najtańszego browara z biedry i uszlachetniłem opryskiem na stonkę. Działa i jest tanie, gdzieś na forum o tym czytałem nawet nie wiem czy nie u nas tu na Banicji.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Butelki po piwie, zostawić w każdej ostatni łyk i postawić przy ulu - mi kazali stawiać na daszku, ale słabo wygląda ;)

Butelka z piwem musi postać dzień/dwa zanim zacznie działać, ale efekt jest, a pszczół właściwe taki trunek nie interesuje. U mnie utopiły się może ze dwie pszczoły.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 5 months later...
6 minut temu, Tadek11 napisał:

   Oglądałem to jakiś czas temu. Facet ma dużo czasu na taką zabawę. Można to było załatwić paroma "psiuknięciami"  ze sprayu na osy i szerszenie.  Ale jak to z maścią na szczury- "można tak, a można i tak".

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.