Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Stare ramki


Recommended Posts

Witam mam parę problemów z pszczołami       Za parę dni chcę wywieź pszczoły na facelie która zaczyna kwitnąć i teraz pszczoły mam 20 ramkach wielkopolskich w rodni mam ramki świeże z tego roku (i to na nich chcę zimować pszczoły) a w miodni te 10 ramek jest starych krtóre chcę do zimy wycofać .I teraz w tym problem że na dole jest pełno czerwiu i pszczoły nie będą miały gdzie składować tej faceli więc (tak sądze ) że będą mi to wszystko nosić do góry do tych ramek które chcę wycofać i w rezultacie nie będe mógł ich wyjąć .

I co teraz zrobić ? Czy cześć tych ramek starych już wyjąć zanim mi je zaleją ? A i czy jak będą na tej faceli to je podkarmiać na pobudzenie czy facelia pobudzi wystarczając matkę do czrewienia ????

Link to comment
Share on other sites

Witam mam parę problemów z pszczołami       Za parę dni chcę wywieź pszczoły na facelie która zaczyna kwitnąć i teraz pszczoły mam 20 ramkach wielkopolskich w rodni mam ramki świeże z tego roku (i to na nich chcę zimować pszczoły) a w miodni te 10 ramek jest starych krtóre chcę do zimy wycofać .I teraz w tym problem że na dole jest pełno czerwiu i pszczoły nie będą miały gdzie składować tej faceli więc (tak sądze ) że będą mi to wszystko nosić do góry do tych ramek które chcę wycofać i w rezultacie nie będe mógł ich wyjąć .

I co teraz zrobić ? Czy cześć tych ramek starych już wyjąć zanim mi je zaleją ? A i czy jak będą na tej faceli to je podkarmiać na pobudzenie czy facelia pobudzi wystarczając matkę do czrewienia ????

Witam Bartek.  Nic nie rozumiem?  Wywozisz pszczoly na pozytek ale nie zapewniasz im miejsca na nektar?  Ja bym im dal ze trzy nadstawki.  Napisales " problem że na dole jest pełno czerwiu " oraz " podkarmiać na pobudzenie czy facelia facelia pobudzi wystarczając matkę do czrewienia "   Wybacz ale mysle ze  nie masz problemu z pszczolami, one maja problem z Toba bo nie wiesz co chcesz robic.  Jak chciales uwolnic troche miejsca w rodni na zapasy to trzeba bylo zaizolowac matke.(duzo wczesniej)  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Czyli czerw jest teraz na ciemnych ramkach czy na jasnych ??? Piszesz  że  "na dole jest pełno czerwiu" ale czego ???  na dole ramki ? czy na dole ula  , czyli w dolnym korpusie?????  I druga sprawa , albo pobudzanie i karmienie na zimę albo zbiór nektaru z facelii ????? musisz wybrać odpowiednią opcję ? Jeżeli zbiór nektaru to go wy wirujesz i wycofasz stare ramki :) 

Postaraj się napisać trochę jaśniej :)

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Zakładam, że stare gniazdo umieściłeś w korpusie nadstawkowym a matkę zgoniłeś na dół do gniazdowego. Pozostaje Tobie pozostawić te ciemne ramki teraz - i o ile nie mają pozostałości jakiegoś sztucznego pokarmu - możesz je potraktować jako miodnia. Pożytek się skończy, miód wybierzesz a ramki przetopisz. Chyba, że faktycznie są czarne jak smoła to wyrzucaj je już teraz.

Link to comment
Share on other sites

Czyli czerw jest teraz na ciemnych ramkach czy na jasnych ??? Piszesz  że  "na dole jest pełno czerwiu" ale czego ???  na dole ramki ? czy na dole ula  , czyli w dolnym korpusie?????  I druga sprawa , albo pobudzanie i karmienie na zimę albo zbiór nektaru z facelii ????? musisz wybrać odpowiednią opcję ? Jeżeli zbiór nektaru to go wy wirujesz i wycofasz stare ramki :)

Postaraj się napisać trochę jaśniej :)

Pozdrawiam

Tadek

Wytłumaczę jeszcze raz na wiosnę kupiłem całe rodziny były na 9 ramkach , w miarę rozwoju pszczół poszerzałem gniazdo przez przekładanie ramek z rodni z czerwiem do miodni a w rodnie w miejsce tej ramki wstawiałem węzę . W ten sposób wymieniłem wszystkie ramki z rodni na nowe .Teraz mam w rodni 10 ramek moich które pszczoły odbudowały w tym roku a w miodni mam te ramki stare(po tym pszczelarzu od którego kupiłem pszczoły) których nie chcę  na zimę 

A na tą facelię co je wywiozę nie chcę brać miodu bo pszczoły po lipie już cukrem 2 razy zakarmiałem  więc to co sobie tam nazbierają chcę zostawić im na zimę   więc        chodziło mi oto że nie będą mi nosić tej faceli do rodni do tych nowych ramek tylko do miodni do tych starych ramek i w tych starych ramkach zrobią sobie zapas na zimę a przecież te ramki chcę wyjąć 

 

Mam nadzieje że ktoś zrozumie o co mi chodzi

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli ta facelia teraz zaczyna kwitnąć, to pewnie do końca sierpnia będzie dawać pyłek i nektar. Jeżeli pogoda dopisze może być na bogato. Dwa lata temu miałem taką sytuację i pszczoły przyniosły po ponad 20kg, które zostawiłem im na zimę. Różnicą było to, że miałem rodziny na 3 korpusach 18tkach, gdzie środkowy był do połowy zalany a górny niemal całkowicie. W pierwszym zostały puste plastry.

Analogicznie, w Twojej sytuacji zamieniłbym korpusy. Matka zostaje na świeżych ramkach, ale idzie na górę, ciemne ramki na dół. Korpusy odgrodź kratą. Możesz jeszcze jako 3ci korpus dać np. połówkę wlkp.

Link to comment
Share on other sites

Zaleją, ale tak jest na każdym pożytku sierpniowym. Pszczoły będą gromadzić nektar przy czerwiu i zalewać komórki po wygryzających się robotnicach. Jak rozumiem koledze na tym zależy bo chce tak zakarmić pszczoły na zimę. Osobiście buforowo dałbym jakiś korpus jako nadstawkę, żeby mimo wszystko pszczoły miały gdzie zrobić miejsce na czerw, ale wówczas trzeba dolać im syropu po pożytku.

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem niech matka czerwi ile może na maxa. Przy porządnej matce nie martw się że ją zaleją, ja raczej wrzucam kratę między korpusami aby nad kratą miały magazyn pokarmu.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się  :D że jeżeli priorytetem jest wycofanie starych ramek z obiegu do przetopienia , to bez kraty odgrodowej się nie  obejdzie  :)  i trzeba matkę zgonić czy przenieść na jeden korpus , najlepiej górny , w którym będziesz ustawiał ramki jasne które planujesz zostawić do zimowli i zaczynaj ustawianie ich od środka korpusu na boki , a do dolnego korpusu przekładać ramki czarne z czerwiem do wygryzienia , a następnie do wycofania. Jeżeli będzie obfity pożytek z faceli , i będą Ci zalewać górny korpus to trzeba pomyśleć o nadstawce ale również przedzielonej kratą . Pokarm z czarnych ramek jeżeli taki tam pozostał po wygryzieniu się czerwiu można odwirować i poddać z powrotem do rodziny żeby się nie zmarnował . I pamiętaj przy żonglowaniu ramkami :D   o ramkach z pierzgą na zimę i raczej nie ustawiaj ich w centrum gniazda tylko po bokach w górnym korpusie :D

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

O tej porze roku priorytetem jest zbudowanie jak najmocniejszej rodziny!!!,bo od tego zależy powodzenie w zimowli oraz wiosenny rozwój pszczół.Dlatego ja w twojej sytuacji puściłbym matkę na oba korpusy niech czerwi ile może i gdzie może.W połowie sierpnia ułożysz gniazdo do zimowli na takich ramkach jakich chcesz i zaczniesz wycofywać ramki które chcesz.PK

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

O tej porze roku priorytetem jest zbudowanie jak najmocniejszej rodziny!!!,bo od tego zależy powodzenie w zimowli oraz wiosenny rozwój pszczół.Dlatego ja w twojej sytuacji puściłbym matkę na oba korpusy niech czerwi ile może i gdzie może.W połowie sierpnia ułożysz gniazdo do zimowli na takich ramkach jakich chcesz i zaczniesz wycofywać ramki które chcesz.PK

Bo ja mam  teraz matkę w tym korpusie gdzie są same ramki dobre do zimowli  a  jak ją teraz puszcze na 2 korpusy to zacznie mi czerwić matka w tych starych ramkach które muszę wycofać więc moje pytanie czy te pszczoły zdążyły by się wygryźć za nim bym je wyjął z ula przed zimą ?

 

A czy zimowanie pszczół na jednym dużym korpusie i pół korpusie pod spodem jest dobrym pomysłem?

A z tą nadstwką kolejną teraz  do dołożenia jest sens ? Czy jak bym teraz zrobił tak jak pisaliście że dałbym rodnie do góry a miodnie (te stare ramki)na dół to to by im nie wystarczyło na składowanie tej faceli ?                                                            

                                                                                                                 Ale tak to dzięki za odpowiedzi już wiem więcej jak wykonać to wszysko  :)  :)

Link to comment
Share on other sites

Bo ja mam  teraz matkę w tym korpusie gdzie są same ramki dobre do zimowli  a  jak ją teraz puszcze na 2 korpusy to zacznie mi czerwić matka w tych starych ramkach które muszę wycofać więc moje pytanie czy te pszczoły zdążyły by się wygryźć za nim bym je wyjął z ula przed zimą ?

 

A czy zimowanie pszczół na jednym dużym korpusie i pół korpusie pod spodem jest dobrym pomysłem?

A z tą nadstwką kolejną teraz  do dołożenia jest sens ? Czy jak bym teraz zrobił tak jak pisaliście że dałbym rodnie do góry a miodnie (te stare ramki)na dół to to by im nie wystarczyło na składowanie tej faceli ?                                                            

                                                                                                                 Ale tak to dzięki za odpowiedzi już wiem więcej jak wykonać to wszysko  :)  :)

Witam Bartek.  Do zimy to jeszcze daleko i pare pokolen pszczoly sie wygryzie. Powodzenia 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.