Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

jaki pożytek posiać by był po lipie


Recommended Posts

Mogę wziąć w dzierżawę 3ha klasa 4i 5. Fajnie bo blisko pasieki. Mam dużo akacji i lipy. Potrzebuję pożytek po lipie. Zastanawiam się nad przegorzanem lub topinambur, zmijowiec grecki nostrzyk. Najlepiej żeby była to roślina wieloletnia lub która będzie się sama wysiewać co roku. Mam maszyny rolnicze. Co możecie polecić? Ile Uli można postawić na 3 ha?

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli masz maszyny rolnicze to ja proponował bym to co najczęściej wybierają rolnicy pszczelarze czyli  facelia lub gryka , ewentualnie dla pyłku gorczycę jeżeli masz teren ubogi w nawłoć . Poza tym ja bym tak nie kalkulował "ile uli na 3 ha " ???? Trzeba brać szersze spektrum do oceny przepszczelenia  to jest koło o promieniu do 2 km , cytuję za Trzybińskim :

 

Przepszczeleniu nie trudno zaradzić, gdy na danym terenie w promieniu 1,5-2 km jest tylko jeden pszczelarz ze swoją pasieką. Po dokonaniu szacunkowych obliczeń wydajności miodowej roślin, łatwo obliczyć, ile rodzin pszczelich średniej siły powinno się ustawić. Może się okazać, że konieczne jest zmniejszenie pasieki nawet o połowę, co spowoduje kilkakrotny wzrost produkcji miodu z rodziny. A co zrobić, gdy pszczelarzy jest kilku? Co z tego, że zmniejszymy swoją pasiekę, jeśli sąsiad wykorzysta to i swoją powiększy?

 

http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl/artykuly/2005_22/artykul_2005_22.html

Link to comment
Share on other sites

Ja posiałem 0.25 ha gryki późnej i była akurat po lipie, nawet nieźle w tym roku nektarowała i dziesięć rodzin przyniosło z tego kawałka 75kg miodu. Pomyśl nad podziałem tego na dwa trzy kawałki, gryka, koniczyna, nostrzyk, facelia; jak utrafisz i nie zależy ci na plonie ziarna to można stworzyć bazę pożytkową dla kilku lub kilkunastu rodzin na całe lato.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Gdzieś tam latały, obok piętnaście hektarów łąki ekologicznej, ale w taką suszę to miernota była, gryka nektarowała zarąbiście; zaś dla przykładu w zeszłym roku nie wziąłem nic z tego areału -może taki rok - nie wiem ja się cieszę bo mój najlepszy.Od czterech lat sięję grykę w tym miejscu a wziąłem dopiero drugi raz.

pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Piotr610, pytasz co coś zaraz po lipie... topinambur dopiero zaczyna kwitnąć, jeżeli działka jest nieogrodzona spodziewaj się, że będą odwiedzać Cię na niej dziki, jeżeli zdecydujesz się na tę roślinę.

Przegorzan jest bardzo dobrym pomysłem. Kwitnie ok 3 tygodni właśnie zaraz po lipie. Co roku też sam się wysieje a sam też możesz pozbierać nasiona bardzo szybko i porozdawać znajomym.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Wybór chyba padnie na nostrzyk biały 2 letni. Nie wiem tylko ile jest w tym prawdy , że raz się sieje i potem rośnie jak koniczyna. Z kwitnięciem trochę może nałoży się z lipą. Na zbiorze nasion mi nie zależy tylko na pożytku. Przepszczelenia nie mam jest moja pasieka i 500 m obok jakieś 10 uli zaniedbane. Zastanawiałem się tylko nad siewem jedni piszą że na jesienie to jeszcze pożytek w następnym roku inni ze na wiosnę. Chyba będę ostrożny i poczekam do wiosny.

Przegorzanu trochę się boje bo podobno jest jak chwast, chociaż w tamtym roku siałem i to moim zdaniem sporo około 8 kg i wyrósł jak słupy telegraficzne tak jego mało jest

Link to comment
Share on other sites

Przegorzan przed wysianiem trzeba min 24 godziny namoczyć. Ziarno spęcznieje i łatwiej wschodzi. Ewentualnie wysiew w wilgotną glebę, albo modły o deszcz.

O cenna uwaga. Ja w tym roku zaczęłem siać przegorzan to może z kilka roślin wyrosło a wsiane może dwie garści nasion. Spróbuję na wiosnę z tym namaczaniem.

Edited by Kamhkillo
Link to comment
Share on other sites

O cenna uwaga. Ja w tym roku zaczęłem siać przegorzan to może z kilka roślin wyrosło a wsiane może dwie garści nasion. Spróbuję na wiosnę z tym namaczaniem.

Jeżeli posadzisz wiosną zakwitnie Ci dopiero po roku. Posiej teraz to w lipcu przyszłego roku będziesz miał już pożytek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.