Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wjazd do prywatnych lasów a przepisy P-POŻ


zdzich123

Recommended Posts

Witam szanowną brać pszczelarską .Nie ukrywam , że ten temat mnie interesuje .Może ktoś mnie trochę oświecić jak się mają sprawy .Lasy państwowe to rozumie , ale prywatne i to na czas gdy są podwyższone stopnie p.pożarowe .Że zgoda właściciela to jasne , ale pod kątem p.poż.

Link to comment
Share on other sites

Tadziu, ja to rozumie, ale chodzi mi o to jak i czy niema problemów z wjazdem podczas susz, gdy są zakazy wstępu do lasu .Bo przecież pszczelarz musi wjechać ,chociaż po odbiór miodu .Straż Leśna w LP może ukarać mandatem ale jak to się ma Straż Leśna do prywatnych lasów -tam też susza .Nieraz koledzy pokazują filmy z ustawionymi ulami w lasach .

Link to comment
Share on other sites

 

Prywatny to prywatny. Jeśli podczas dojazdu nie korzystasz z LP to nic im do tego

Nic bardziej mylnego . Ma .Wszelkie sprawy bezpośrednio w Nadleśnictwie lub u leśniczego. Ma być zgoda na wjazd do lasu w konkretny kwartał  .Za zaprószenie ognia odpowiadamy jak każdy . W Parkach Narodowych są inne obostrzenia.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam na 100 % racji . Nie wiem , nie klapię paszczęką . Leśniczy może Ciebie ukarać za bajzel w Twoim lesie podobnie jak za samowolne ścięcie swojego drzewa. Ogłoszony zakaz wjazdu pojazdami do lasów dotyczy wszystkich lasów i wszystkich pojazdów,  kłezy też.

Link to comment
Share on other sites

Daro ciut nadinterpertujesz chyba. Prywatny las może być ogrodzony. Mieć wielką bramę, fosę wokoło, czy czychające na leśniczego gargulce i LP nic do tego.

Faktycznie problem pojawia się w momencie chęci wycinki drzewa. Wtedy już trzeba bardziej się starać. Szyszko przez chwilę sprawę ułatwił, ale teraz znowu nie jest lekko.

Link to comment
Share on other sites

Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach.  Wynika z niej, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch ( np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). Nie dotyczy to inwalidów, którzy poruszają się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.


Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego.


Także jazdę konną po lesie ustawa dopuszcza tylko drogami wyznaczonymi przez właściwego nadleśniczego.


Wszystkie te przepisy nie dotyczą pracowników nadleśnictw w czasie wykonywania obowiązków służbowych, właścicieli lasów w ich własnych lasach, osób wykonujących i kontrolujących gospodarkę leśną, służb ratujących zdrowie i mienie ludzkie (policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe), myśliwych wykonujących zadania gospodarcze oraz właścicieli pasiek zlokalizowanych w lasach.


 


źródło: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/samochod


Edited by vincent vega
Link to comment
Share on other sites

 

Daro ciut nadinterpertujesz chyba. Prywatny las może być ogrodzony. Mieć wielką bramę, fosę wokoło, czy czychające na leśniczego gargulce i

Nie masz prawa ogrodzić lasu .Vincet zgodę musisz mieć - papier .

Link to comment
Share on other sites

Daro, hmmm jakby to powiedzieć... jesteś w błędzie. Prywatny las, park, pole, działkę etc masz prawo ogrodzić i nikt nie może Ci tego zabronić. Mogą co jedynie wskazać jakiego płotu postawić nie możesz np. że nie może być lity, czy wyższy niż...

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie i z uwagą czytałem wszystkie wypowiedzi za które Wam dziękuję .Trochę to zeszło z tematu ale wiemy , że to są tematy powiązane .Jeśli chodzi o grodzenie to można grodzić {są na to nawet dopłaty},jest napisane siatka 2m. wysokości - dopłata + -    8,85 zł za mb. Kwestią otwartą pozostaje tylko czy wolno grodzić wszystkie drogi dojazdowe.Bo te dofinansowania dotyczą grodzenia poszczególnych kwater z tego co wyczytałem, nie całego lasu .No, ale ja nie mam lasu- więc problemu też nie mam .Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 

Daro, hmmm jakby to powiedzieć... jesteś w błędzie. Prywatny las, park, pole, działkę etc masz prawo ogrodzić i nikt nie może Ci tego zabronić

Nie jestem .Nadzór nad lasami sprawuje Starosta . Wszelkie grodzenie musisz zgłosić . Grodzenie lasów jest zabronione z pewnymi wyjątkami i za zgodą. Las to nie to gdzie rosną drzewa . Mogą rosnąć ale to nie będzie las . :D

W niedalekim sąsiedztwie warszawiak sprawę pociągnął aż do NSA i przegrał a ogrodzenie rozebrał.  Jedynie co może zrobić prywatny właściciel to wywiesić tabliczkę - wstęp wzbroniony ale resztę egzekwuje sam . Pola też nie można grodzić bez zgody sąsiadów działek przylegających. Wiem na własnej skórze.

P.S. Opłat za postawienie uli w lesie nie ma . Opłata skarbowa za podanie.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam na 100 % racji . Nie wiem , nie klapię paszczęką . Leśniczy może Ciebie ukarać za bajzel w Twoim lesie podobnie jak za samowolne ścięcie swojego drzewa. Ogłoszony zakaz wjazdu pojazdami do lasów dotyczy wszystkich lasów i wszystkich pojazdów,  kłezy też.

Szacun Daro, szacun :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.