Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

co wybrać?


Recommended Posts

Witam,ale się trochę pogubiłem i tego przelicznika nie mogę zrozumieć:

Ile jest cukru w gotowym 1kg inwertu, bo  w 1 litrze syropu np.3:2 jest 0,76 cukru?

Producenci piszą na opakowaniu jaki jest skład suchej masy pokarmu :D  i tym należy się kierować w swoich kalkulacjach.

 

Witam Brać Pszczelarską....

Ja karmię od lat inwertem, z firmy niemieckiej Holger, dla której podstawą produkcji jest pomada i jakieś lukry dla cukierni.

Ogromna rzesza pszczelarzy z całej Polski kupuje tam syrop na zimowe zakarmianie. Mają też zawsze ciasto cukrowe.

Czekając, jak mnie obsłużą, spoglądam na ogromne ilości syropu pszczelarskiego, przygotowanego do wysyłki w Polskę.

Jeden z pszczelarzy we wschodniej Polsce miał przygotowane 260 wiader syropu. Syrop jest w wiaderkach po 15 i 40 kg.

Jeden ze znajomych mi pszczelarzy przekonał mnie, że warto dodawać Apibiovit. No to kupiłem u p. Łysonia, i zacząłem podkarmiać. Butelka litrowa kosztowała 90,- zł. Ale na wiaderko, 15 l syropu, dodaje się tylko 75 ml.

Może ktoś z Koleżeństwa podpowie, czy ma jakieś dobre (lub złe) doświadczenia z dodawania tego Apibiovitu.

Bo obawiam się, czy ten dodatek, nie jest tylko sprawą kasy za niego.

No i dodam, że od trzech lat karmię pszczoły talerzami ze szklankami od p. Łysonia. (Czemu pszczoły nie mają używać talerzy i szklanek, jak my - ludzie?)... :D

Polecam ten typ karmienia wszystkim początkującym, i tym, którzy się wahają, jak i w czym podkarmiać.

I nie potrzeba "otwierać" pszczół, żeby sprawdzić jak syrop jest pobierany. Wystarczy podnieść daszek i pokrywę talerza.

Dodam, że do talerza mieści się 4 litry syropu. I jeżeli jakiś pszczelarz ul ma niewypoziomowany, to talerz syropu mu "podpowie", na ile jest dobry (albo zły) poziom ula... :lol:

Pozdrawiam i miłego zimowego podkarmiania...

Witam Jurku  :D

Polacy podobno nauczyli Francuzów jeść widelcem i nożem :D  to dla czego niby nie mają nauczyć jeść pszczoły z talerza :D  Co do wylewania się z talerza to przypomniało mi się stare powiedzenie stolarzy , jak wykonali stół ,  to domagali się żeby gospodyni na próbę nalała kieliszek wódki i jeżeli będzie się wódka wylewała to znaczy że stół ma nogi do poprawki  :D

A w sprawie tych preparatów witaminowo wspomagających ? rolleyes.gif To jest to dowolna sprawa każdego pszczelarza .i jak byś kupował :)  to spytaj sprzedawcy ????? czy mają robione te preparaty jakieś badania naukowe w niezależnych ośrodkach badawczych potwierdzające te rzekome właściwości zdrowotne. Moim zdaniem na pewno nie zaszkodzą :D  a czy pomogą ???

Myślę że na pewno poprawią samopoczucie pszczelarza i kieszeń sprzedawcy i producenta.

A czemu nie pokrzywa albo inne zioła  która nic nie kosztują i mają takie badania ??????

http://www.piwet.pul...3_Pohorecka.pdf

http://www.serwis2.bartnik.pl/pages/main_documents.php?d=30

 

 

.

Link to comment
Share on other sites

Producenci piszą na opakowaniu jaki jest skład suchej masy pokarmu :D  i tym należy się kierować w swoich kalkulacjach.

 

Witam Jurku  :D

Polacy podobno nauczyli Francuzów jeść widelcem i nożem :D  to dla czego niby nie mają nauczyć jeść pszczoły z talerza :D  Co do wylewania się z talerza to przypomniało mi się stare powiedzenie stolarzy , jak wykonali stół ,  to domagali się żeby gospodyni na próbę nalała kieliszek wódki i jeżeli będzie się wódka wylewała to znaczy że stół ma nogi do poprawki  :D

A w sprawie tych preparatów witaminowo wspomagających ? rolleyes.gif To jest to dowolna sprawa każdego pszczelarza .i jak byś kupował :)  to spytaj sprzedawcy ????? czy mają robione te preparaty jakieś badania naukowe w niezależnych ośrodkach badawczych potwierdzające te rzekome właściwości zdrowotne. Moim zdaniem na pewno nie zaszkodzą :D  a czy pomogą ???

Myślę że na pewno poprawią samopoczucie pszczelarza i kieszeń sprzedawcy i producenta.

A czemu nie pokrzywa albo inne zioła  która nic nie kosztują i mają takie badania ??????

http://www.piwet.pul...3_Pohorecka.pdf

http://www.serwis2.bartnik.pl/pages/main_documents.php?d=30

 

Dzięki Tadku za rzeczową odpowiedź.

Ale badania naukowe, nigdy mnie nie przekonują.

Żaden "zwykły" lekarz, nie potrafi wyleczyć żadnej przewlekłej choroby, począwszy od zgagi, a skończywszy na nowotworze.

A kilka procent lekarzy niezwykłych, którzy nie opierają się na żadnych badaniach naukowych, a tylko szukają przyczyn chorób, potrafią pomóc organizmowi, żeby się sam wyleczył.

(Korzystam z takich lekarzy).

Pozdrawiam...

.

Link to comment
Share on other sites

 

Butelka litrowa kosztowała 90,- zł.

https://lyson.com.pl/srodkidowalkizchorobami/2809-apibiovit-roztwor-dla-pszczol-1000ml-2059766049578.html?gclid=EAIaIQobChMI3dr6juib3QIVxeWaCh19eQdCEAQYASABEgLIwvD_BwE

 

Może ktoś z Koleżeństwa podpowie, czy ma jakieś dobre (lub złe) doświadczenia z dodawania tego Apibiovitu.

Apibovit stosuję od wielu,wielu lat,dodaję do pierwszej dawki zimowego dokarmiania pszczół,tak żeby pokarm w którym się znajduje został spożywany wiosną.Czasem też dodaję do wiosennego podkarmiania do ciasta.Czy coś daje?Nie jestem uczonym nie mam laboratorium za stodołom jak niektórzy ;) ,żeby wyśmiewać handlującego i producenta.Fakty są takie,że od lat nie mam problemu ze spadkami rodzin ,czy biegunkami pszczół.W wolnej chwili lepiej weź jakąś książkę o żywieniu pszczół zamiast słuchać rzeczowych odpowiedzi ludzi którzy nie widzieli nawet butelki po apibovicie na oczy.PK

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Wstępnie (a czasem wstępnie staje się ostatecznym) należy najpierw ułożyć gniazdo do zimy. Kolejnym krokiem powinno być zakarmianie na zimę. Taką kolejność przygotowania do zimy ja preferuję.

Witam przeglądałem swoje ule i w jednym ulu czerw jest na 10 ramkach wielkopolskich (nie chodzi mi że ramki na 100 % są w czerwiu tylko że w 3 ramkach czerw jest w 80 % ,w 3 kolejnych w 65% i tych ostatnich 4 może jeszcze mniej) i problem czy ja mam zimować ten ul na 10 ramkach bo chciałem zacząć już zakarmiać na zimę a wiem że pierw muszę ułożyć gniazda .Nie wiem na ilu ramkach zazimować taki ul

Link to comment
Share on other sites

https://lyson.com.pl/srodkidowalkizchorobami/2809-apibiovit-roztwor-dla-pszczol-1000ml-2059766049578.html?gclid=EAIaIQobChMI3dr6juib3QIVxeWaCh19eQdCEAQYASABEgLIwvD_BwE

Apibovit stosuję od wielu,wielu lat,dodaję do pierwszej dawki zimowego dokarmiania pszczół,tak żeby pokarm w którym się znajduje został spożywany wiosną.Czasem też dodaję do wiosennego podkarmiania do ciasta.Czy coś daje?Nie jestem uczonym nie mam laboratorium za stodołom jak niektórzy ;) ,żeby wyśmiewać handlującego i producenta.Fakty są takie,że od lat nie mam problemu ze spadkami rodzin ,czy biegunkami pszczół.W wolnej chwili lepiej weź jakąś książkę o żywieniu pszczół zamiast słuchać rzeczowych odpowiedzi ludzi którzy nie widzieli nawet butelki po apibovicie na oczy.PK

Możliwe, Piotrze, że zapłaciłem 50,- zł. Pierwotnie widziałem 90,- A kupowałem różne inne drobiazgi. Nareszcie kupiłem porządny podkurzacz.

Ale "pochwaliłem" ten dodatek, bo po pierwsze, ładnie zapachniał, po drugie, dobrze się miesza, i po trzecie, daje jakiś kolor syropowi... :D

Czy, jak pszczoły przeniosą 4 litry syropu w 4 dni, robisz jakąś przerwę, czy natychmiast lejesz następną porcję?

Pytam, bo mój kolega, też pszczelarz, z którym współpracujemy, mówił, że trzeba pszczołom dać jakiś czas na przerobienie tego syropu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Witam przeglądałem swoje ule i w jednym ulu czerw jest na 10 ramkach wielkopolskich (nie chodzi mi że ramki na 100 % są w czerwiu tylko że w 3 ramkach czerw jest w 80 % ,w 3 kolejnych w 65% i tych ostatnich 4 może jeszcze mniej) i problem czy ja mam zimować ten ul na 10 ramkach bo chciałem zacząć już zakarmiać na zimę a wiem że pierw muszę ułożyć gniazda .Nie wiem na ilu ramkach zazimować taki ul

 Bartek, ja robię to w taki sposób, że oszacowuję ile w ulu jest całych ramek z czerwiem. Po oszacowaniu zimuję na tej liczbie ramek pomnożonej przez dwa. Jeśli jest np. 10 ramek zaczerwionych ale dających w sumie 5 całych ramek zaczerwionych "od deski do deski" wtedy zimuję na 10 ramkach. Jeśli czerwiu "od deski do deski są" cztery ramki wtedy zimuję na ośmiu itd. Co zrobić z "nadmiarowymi" zaczerwionymi ramkami? Jako "nadmiarowe wybieram te, które zaczerwione są w najmniejszym stopniu. Jeśli w ulu jest miejsce to przenoszę je tak aby po wygryzieniu się czerwiu matka ich nie zaczerwiła ponownie i podczas ostatniego przeglądu usuwam je lub jeśli jest taka możliwość przenoszę je do uli gdzie takich ramek brakuje.

Link to comment
Share on other sites

Ale w jakim czasie Pan patrzy na czerw teraz czy trochę do tyłu , w sierpniu jeszcze?? bo w tym ulu w sierpniu było mniej czerwiu tteraz jest więcej Ale jak bym miał liczyć teraz to na pewno jest 5 całych ramek czerwiu jak nie więcej więc zostawię je na 10 ramkach

Link to comment
Share on other sites

Na forach każdy jest na "Ty" więc per Pan nie liczy się:)

Generalnie ja dokonuję oceny podczas tzw. wstępnego układania gniazda, które w tym roku przypadło około połowy sierpnia u mnie.  Masz ule wielkopolskie tak jak i ja więc gdyby u mnie było teraz 5 pełnych ramek czerwiu to zostawił bym gniazdo na 9 ramkach ponieważ stosuję zasadę, że lepiej zostawić o jedną ramkę mniej niż o jedną za dużo. Po za tym domniemuję, że jeszcze nie zakarmiałeś, tak jak i ja przez co już dzisiaj podam po 3-4 litry inwertu na każdą rodzinę. Przy zakarmianiu stosuję zasadę, że podaję inwert dotąd aż będą pobierały go. To może spowodować, że będę musiał dać więcej niż potrzeba ale minimalizuję ryzyko, że dałem za mało.

Link to comment
Share on other sites

Ja pierwszą dawkę dałem w niedziele po 2-3 l syropu na ul 3:2  i nie wiem czy już dawać kolejną bo tam gdzie zaczeły zalewać to pare ramek było takich że nakrop złożyły pod czerwiem na dole ramki czy one to przeniosą do góry?? Bo przecież chyba tak nie może zostać do zimy dobrze myślę ? Więc nie wiem kiedy dać kolejną dawkę ? A resztę uli myślę zimować na 7-8 tam niema takiego szału z czerwiem czy w tym jednym może być przez to więcej bo wymieniem matke   a w reszcie uli są matki które kupiłem razem z rodzinami na wiosnę ?

Link to comment
Share on other sites

Po co zaglądasz ???. Jak byś nie zaglądał, to nie miał byś dylematu.

Przy karmieniu na zimę, to gniazd się już nie rozrywa, i nie burzy stworzonych przez pszczoły dróg wentylacji.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Po co zaglądasz ???. Jak byś nie zaglądał, to nie miał byś dylematu.

Przy karmieniu na zimę, to gniazd się już nie rozrywa, i nie burzy stworzonych przez pszczoły dróg wentylacji.

Zaglądałem przed niedzielą  żeby jeszcze zmniejszyć gniazdo do zimy a po zakarmianiu jak mam sprawdzić czy dałem im wystarczającą ilość pokarmu?? Muszę otworzyć i sprawdzić ile mają ,nie mam doświadczeni to moja pierwsza zimowla

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem kontrola ilości pokarmu i ewentualne jego uzupełnienie po wygryzionym czerwiu może być kluczowe dla przetrwania rodziny. Ma to szczególne znaczenie jak się zimuje silniejsze rodziny na 2 korpusach. Gdyby przypadkiem matka zaczerwiła coś w górnym korpusie, to trzeba zareagować, bo się zle uwiążą na zimę. Pszczoła w zimie musi mieć zawsze pokarm nad głową. W przypadku jednego korpusu wlkp trzeba zadbać tylko o zalanie pokarmem w miejsce czerwiu. Z tego co wiem to, pszczoła wygryzająca się w okolicach 10 września jest najcenniejsza. Jeżeli chodzi o ilość ramek wlkp, to ja bym wolał upchnąć pszczoły "kolanem" na mniejszej ilości ramek np. 8, bo prawdziwy kłąb zawiązują dopiero gdzieś przy -5C i wtedy tej pszczoły jest dużo mniej optycznie.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

vincent vega dokładnie.

 

 

bartek124 zalewaj pokarmem. Pszczoły same ograniczą matkę i ścieśnią gniazdo. Jeżeli na 10 masz czerw, to ramki muszą jeszcze zostać. Wrzesień ma być ciepły, więc będzie dobrze :)

 

Jeszcze po karmieniu możesz sobie wrzucić jedną lub więcej ramek z węzą (~październik). To jest świetny barometr stanu rodziny na wiosnę, a i pomaga jak się spóźnimy z przeglądem  wiosennym, co często nie jest do końca zależne od nas, bo pogoda na wiosnę bywa różna, a pszczoły muszą mieć zajęcie i perspektywę, bo przy silnej rodzinie może się to skończyć wakacjami na drzewie.

Link to comment
Share on other sites

Dla mnie jedynym i najlepszym zatworem jest tłusta ramka z pokarmem - tak jak w naturze pszczoły robią. U siebie nie używam sztucznych zatworów, uważam je za zbędne, ale to tylko moje zdanie. Węza jest do odbudowy dla pszczół na wiosnę. Dlatego napisałem o październiku, bo podając teraz węzę do silnej rodziny + zalewanie jej pokarmem skończy się to najprawdopodobniej jej odbudowaniem, a nie o to chodzi. Węza ma pozostać węzą do wiosny. Oczywiście nie musisz jej dawać, ale starłem się wytłumaczyć jaki ma cel ta węza. Pamiętaj, że to Ty decydujesz o Twojej pasiece. To Twoje zdanie liczy się najbardziej.

 

 

Nie zrozumiałem o co chodzi z tym nakropem od dołu.

Link to comment
Share on other sites

Witam jak zakarmiam pszczoły na zimę i daję dawkę 3 l syropu na ul 3:2 to w tym są 1.75 kg cukru to mam to liczyć że mają o 1.75 kg zapasu więcej czy z tego jeszcze mniej odłożą do zapasu zimowego ?

Edited by bartek124
Link to comment
Share on other sites

A jak Ty to policzyłeś ?

Mnie wychodzi, że w 3 litrach syropu 3 :2 mamy ok. 2,3 kg cukru i ok. 1,5 l wody.

Przygotuj takie ilości i zobacz ile będziesz miał litrów.

No dobra coś mi się porąbało faktycznie na 18 l syropu dziś zużyłem  15 kg cukru i 10 l wody trochę inaczej ale podobnie to jak w jednym ulu np.1 września (wyceniłem na oko)że są 3 kg pokarmu i dałem 2.09. 3 l syropu i dziś kolejne 3 l czyli teraz mam liczyć że ile mają pokarmu z 8 kg ??

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Może odpowiem na pytanie zadane w temacie. Jako początkujący adept pszczelarstwa bo przecież pierwszy sezon mam pszczółki to po karmieniu cukrem w tym roku w następnym wybiorę na pewno inwert, biorąc pod uwagę czas jaki spędziłem z żoną na rozpuszczaniu cukru później na myciu tego wszystkiego dziękuję wolę gotowy syrop inwertowany, którym to pszczoły się nie spracują jak po cukrze. Aha mam 5 rodzin.

Edited by Kamhkillo
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.