Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pakiety...


Recommended Posts

Witam Pszczelarską Brać...

Pisałem już, że ze względu na wzrok, nie mogę robić prawidłowych odkładów.

Ale pakiety mógłbym...

Jakie, Waszym zdaniem, trzeba dokonać prawidłowe czynności, aby an ramkach było jak najmniej starych pszczół?

Które, wiadomo, że zaraz wrócą do macierzaka.

Pozdrawiam...

 

Link to comment
Share on other sites

Jureczku  :D  poczytaj sobie dyskusję na starym forum czym się różni pakiet od odkładu ???? :D I będziesz wszystko wiedział :)

http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/pasieka-stacjonarna-i-hodowla-pszczol,7/pakiety-pszczele,4421.html

 

 

A dla siebie to wiadomo :)  robi się lepsze  pakiety , czyli wybiera się pszczoły młodsze i tłuściejsze  :D To tak żartem oczywiście :D

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Jureczku  :D  poczytaj sobie dyskusję na starym forum czym się różni pakiet od odkładu ???? :D I będziesz wszystko wiedział :)

http://www.pasiekapszczelarska.fora.pl/pasieka-stacjonarna-i-hodowla-pszczol,7/pakiety-pszczele,4421.html

 

 

A dla siebie to wiadomo :)  robi się lepsze  pakiety , czyli wybiera się pszczoły młodsze i tłuściejsze  :D To tak żartem oczywiście :D

Pozdrawiam

Tadek

Tadku... W tym starym linku, które podajesz, nie ma nic, o co pytałem.

A ja wiem bardzo dokładnie jaka jest różnica odkładu i pakietu.

A moje pytanie jest bardzo proste. Jak w pakiecie "spędzić" młode, karmiące pszczoły...?

I wcale nie uważam, że na to jest prosta odpowiedź. Pytam Was, jako doświadczonych pszczelarzy, nawet takich, którzy z pakietów nigdy nie korzystali, ale z racji swojego doświadczenia, wiedzą na czym on polega...

Link to comment
Share on other sites

Odstawić ul w inne miejsce,

lotne wrocą na stare miejsce

i zostaną same młode.

Proste.

Co ???.

Możliwe, nie wiem... Właśnie szukam takich mądrych podpowiedzi.

Bo pakietami chcę powiększyć pasieki, a z drugiej strony, przeciwdziałać ew. rójce.

Link to comment
Share on other sites

Możliwe, nie wiem... Właśnie szukam takich mądrych podpowiedzi.

Bo pakietami chcę powiększyć pasieki, a z drugiej strony, przeciwdziałać ew. rójce.

To ile masz tych pasiek ???
Link to comment
Share on other sites

Odstawić ul w inne miejsce,

lotne wrócą na stare miejsce

i zostaną same młode.

Proste.

 

A najlepiej z nadstawek z nad kraty podgrodowej wtedy nie ma problemu z matką. Odstaw na 2 -3 godziny w otwartej  transportówce ale tak trochę i w cieniu.

Link to comment
Share on other sites

To ile masz tych pasiek ???

Dwie. Jedną na ogrodzie pod domem, a drugą na Cytadeli (największy park Poznania), w centrum miasta.

Pod domem mam 4 ule, a na Cytadeli 7. Ale graniczna ilość uli, to 20, w obydwu pasiekach.

Link to comment
Share on other sites

Tajden bierz z miodni pszczoły i zostaw w pakietówce/skrzynce na pakiety na 3h (oczywiście zamkniętej). Dobrze jakby były opite, więc dym się przyda. Po 3h włóż matkę UN w klateczce, ale nie "odbezpieczaj matki". Zostaw pszczoły z matką na minimum 24h w pakietówce - cień/dom/garaż. Potem weź pakietówkę do ula, w którym chcesz obsadzić nowy pakiet.  Zostaw im jakieś ramki z pokarmem i nalej wody do pustych komórek. Jak dasz pierzgę to będzie jeszcze lepiej. Wyciągnij matkę i zawieś odbezpieczoną klateczkę z ciastem między węzą lub suszem - środek przyszłego gniazda. Włóż pszczoły w pakietówce tak, żeby mogły wyjść do matki. Zostaw ul zamknięty na 3-4dni. Ul musi mieć osiatkowaną dennicę lub dobrą wentylację w dennicy.  Karm co 3 dni 0,9L 3:2. Co ~tydzień dokładaj ramki/węzę do czerwienia. Syrop cukrowy daj zaraz po zawieszeniu matki i włożeniu pakietówki.

Edited by Xpand
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Tajden bierz z miodni pszczoły i zostaw w pakietówce/skrzynce na pakiety na 3h (oczywiście zamkniętej). Dobrze jakby były opite, więc dym się przyda. Po 3h włóż matkę UN w klateczce, ale nie "odbezpieczaj matki". Zostaw pszczoły z matką na minimum 24h w pakietówce - cień/dom/garaż. Potem weź pakietówkę do ula, w którym chcesz obsadzić nowy pakiet.  Zostaw im jakieś ramki z pokarmem i nalej wody do pustych komórek. Jak dasz pierzgę to będzie jeszcze lepiej. Wyciągnij matkę i zawieś odbezpieczoną klateczkę z ciastem między węzą lub suszem - środek przyszłego gniazda. Włóż pszczoły w pakietówce tak, żeby mogły wyjść do matki. Zostaw ul zamknięty na 3-4dni. Ul musi mieć osiatkowaną dennicę lub dobrą wentylację w dennicy.  Karm co 3 dni 0,9L 3:2. Co ~tydzień dokładaj ramki/węzę do czerwienia. Syrop cukrowy daj zaraz po zawieszeniu matki i włożeniu pakietówki

 

Dzięki za cenną  podpowiedź. Chowam Twoje sugestie do "dokumentów pszczelarskich"... :D

Jak w tym roku sprowadzałem pakiety, to suszu, oczywiście nie miałem, bo do uli wielkopolskich "dołożyłem" połówki Dadanta.

Ale suszu w Dadantach, pakietowe pszczoły tyle mi narobiły, że mam ich nadmiar, bo nie zagospodarowały je!!!

Edited by Tadek11
Poprawiłem zdublowany tekst
Link to comment
Share on other sites

Witam Pszczelarską Brać...

Pisałem już, że ze względu na wzrok, nie mogę robić prawidłowych odkładów.

Ale pakiety mógłbym...

Jakie, Waszym zdaniem, trzeba dokonać prawidłowe czynności, aby an ramkach było jak najmniej starych pszczół?

Które, wiadomo, że zaraz wrócą do macierzaka.

Pozdrawiam...

 

Pszczelarze, którzy handlują pakietami, zawsze dają po jednym kilogramie pszczół na rodzinę.

A ja uważam, że powinno być tych pszczół, w pakiecie - 2 kg.

Miód z pakietów miałem tylko z jednego ula, bo tam było najwięcej pszczół. A miodu miałem nie mieć, wg słów dostawcy pakietów... :D

A przecież, to nie dostawca sprawił, że w jednym ulu "napchało" się znacznie więcej pszczół!!

Link to comment
Share on other sites

Przyznam się szczerze że cały czas nie rozumiem Ciebie ? :D  :D Po co Ci te młode pszczoły ?Łapanie ich do oddzielnych skrzynek , przesiewanie starej pszczoły od młodej ? Po co tyle roboty ????  Co prawda piszesz  Twoje słowa :

 

Bo pakietami chcę powiększyć pasieki, a z drugiej strony, przeciwdziałać ew. rójce.

 


Ale Jureczku o wiele korzystniejsza i mniej pracochłonna i dająca lepsze efekty ;) jest metoda niemiecka robienie odkładów zbiorczych jaką,  stosuje Dr. Olszewski dla przeciwdziałania rójkom i równocześnie  powiększania pasieki   i

https://www.youtube.com/watch?v=Bv3bVZbHbQg

Nie będę tego opisywał , bo już kiedyś o tym pisałem , ale z filmu powyższego na pewno tą metodę wyłapiesz :D I pomyśl czy nie mniej roboty ???? niż to przesiewanie młodej pszczoły do transpotrówek i wożenie do innych rodzin i następnie łączenie ich ????? To o wiele więcej roboty ten Twój pomysł ?? I równocześnie możesz wykorzystać ten sposób do obsadzania młodych matek bez ryzyka że Ci nie przyjmą .  Ale rób jak chcesz nea.gif

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

Ło matko jedyna.

Kol. Tajden.

Jesteś w moim wieku, więc powiem.

Stary chłopie, na razie to Ty zadbaj o to co masz, żeby przetrwało,do powiększania jeszcze 10 miesięcy. Jeszcze czas żeby zadbać, i sprawdź te ramki z których się cieszysz, bo może już motylica je szykuje.

Link to comment
Share on other sites

Przyznam się szczerze że cały czas nie rozumiem Ciebie ? :D  :D Po co Ci te młode pszczoły ?Łapanie ich do oddzielnych skrzynek , przesiewanie starej pszczoły od młodej ? Po co tyle roboty ????  Co prawda piszesz  Twoje słowa :

 

Ale Jureczku o wiele korzystniejsza i mniej pracochłonna i dająca lepsze efekty ;) jest metoda niemiecka robienie odkładów zbiorczych jaką,  stosuje Dr. Olszewski dla przeciwdziałania rójkom i równocześnie  powiększania pasieki   i

https://www.youtube.com/watch?v=Bv3bVZbHbQg

Nie będę tego opisywał , bo już kiedyś o tym pisałem , ale z filmu powyższego na pewno tą metodę wyłapiesz :D I pomyśl czy nie mniej roboty ???? niż to przesiewanie młodej pszczoły do transpotrówek i wożenie do innych rodzin i następnie łączenie ich ????? To o wiele więcej roboty ten Twój pomysł ?? I równocześnie możesz wykorzystać ten sposób do obsadzania młodych matek bez ryzyka że Ci nie przyjmą .  Ale rób jak chcesz nea.gif

Pozdrawiam

Tadek

A czemu mam pakiety młodych pszczół wozić do innych rodzin???

Ja chcę zrobić pakiet (pakiety, bo zależy jaki będę miał nadmiar pszczół)

 

Ło matko jedyna.

Kol. Tajden.

Jesteś w moim wieku, więc powiem.

Stary chłopie, na razie to Ty zadbaj o to co masz, żeby przetrwało,do powiększania jeszcze 10 miesięcy. Jeszcze czas żeby zadbać, i sprawdź te ramki z których się cieszysz, bo może już motylica je szykuje.

Co jakiś czas traktuję je octem.

Link to comment
Share on other sites

A czemu mam pakiety młodych pszczół wozić do innych rodzin???

Ja chcę zrobić pakiet (pakiety, bo zależy jaki będę miał nadmiar pszczół).

A pakiety chcę zrobić, jak sugeruje Xpand.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Co jakiś czas traktuję je octem.

Jeżeli masz na myśli kwas lodowato-octowy wysokoprocentowy to dobrze, bo taki kwas zwalcza też nosemy. Natomiast zwykły ocet spożywczy niewiele da.

Link to comment
Share on other sites

Przyznam się szczerze że cały czas nie rozumiem Ciebie ? :D  :D Po co Ci te młode pszczoły ?Łapanie ich do oddzielnych skrzynek , przesiewanie starej pszczoły od młodej ? Po co tyle roboty ????  Co prawda piszesz  Twoje słowa :

 

Ale Jureczku o wiele korzystniejsza i mniej pracochłonna i dająca lepsze efekty ;) jest metoda niemiecka robienie odkładów zbiorczych jaką,  stosuje Dr. Olszewski dla przeciwdziałania rójkom i równocześnie  powiększania pasieki   i

https://www.youtube.com/watch?v=Bv3bVZbHbQg

Nie będę tego opisywał , bo już kiedyś o tym pisałem , ale z filmu powyższego na pewno tą metodę wyłapiesz :D I pomyśl czy nie mniej roboty ???? niż to przesiewanie młodej pszczoły do transpotrówek i wożenie do innych rodzin i następnie łączenie ich ????? To o wiele więcej roboty ten Twój pomysł ?? I równocześnie możesz wykorzystać ten sposób do obsadzania młodych matek bez ryzyka że Ci nie przyjmą .  Ale rób jak chcesz nea.gif

Pozdrawiam

Tadek

I nie rozumiem Ciebie, dlaczego powiększanie pasieki, przez tworzenie pakietów, z własnych rodzin, przysparza jakichś trudności?

Przecież to tylko zsypanie nadmiaru pszczół, np. z kilku uli, żeby było od 1,5 do 2 kg pszczół, i podstawienie im matki. Czy może być łatwiejszy sposób na utworzenie nowej rodziny?

Dla Was, doświadczonych pszczelarzy, to proste, a Bohtyn mi podpowiedział, w jaki sposób stare pszczoły same wyeliminują się z pakietu młodych.

Pozdrawiam...

Link to comment
Share on other sites

I nie rozumiem Ciebie, dlaczego powiększanie pasieki, przez tworzenie pakietów, z własnych rodzin, przysparza jakichś trudności?

Przecież to tylko zsypanie nadmiaru pszczół, np. z kilku uli, żeby było od 1,5 do 2 kg pszczół, i podstawienie im matki. Czy może być łatwiejszy sposób na utworzenie nowej rodziny?

Dla Was, doświadczonych pszczelarzy, to proste, a Bohtyn mi podpowiedział, w jaki sposób stare pszczoły same wyeliminują się z pakietu młodych.

Pozdrawiam...

Jurku rób jak uważasz za słuszne :D .

Chyba dokładnie nie zrozumiałeś idei tworzenia "odkładów  zbiorczych" z filmu który dołączyłem wyżej ???? . :D  Piszesz że to tylko zsypanie nadmiaru pszczół ??? Ale pszczoły to nie kartofle . Pszczoły w rodzinie pszczelej tworzą różne grupy funkcyjne i każda grupa czym innym się zajmuje  i wtedy jest równowaga zajęć i obowiązków i rodzina jakoś harmonijnie funkcjonuje :)  Ty proponujesz teką metodę jak by dla porównania w sklepie motoryzacyjnym sprzedawca by Ci sprzedał wszystkie części do produkcji samochodu na kilogramy  bez żadnego planu i w tym kół by było za mało , kierownic za dużo i czy byś z tego złożył samochód ? Tak jest w rodzinie pszczelej , musi być równowaga i jakiś plan działania , a nie zsypanie do worka kartofli jak leci , może z oddzieleniem młodych kartofli  i starych :) jak Ty to chcesz zrobić ???? :D Sorry piszę tak trochę łopatologicznie  :D

Obejrzyj jeszcze ten filmik a zwłaszcza ten fragment o zapobieganiu rójkom , żeby zrozumieć na czy polega organizacja pszczół w ulu i przeciwdziałanie rójkom :) Nadchodzi zima jest czas na spokojne czytanie i przemyślenie działań przed nowym sezonem. 

https://www.youtube.com/watch?v=6tEO7yc5a4M

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

a Bohtyn mi podpowiedział, w jaki sposób stare pszczoły same wyeliminują się z pakietu młodych.

Pozdrawiam...

Kloego Tajden ,ale trzeb też wykorzystać te pszczoły lotnt.

Więc w czerwcu po odstawieniu ula z b silną rodziną na starym miejscu stawiasz nowy ul dajesz ramki z suszem i matką i masz nową rodzinę.

Tym sposobem odkrwamy od nowa hameryke i wracamy do starodawnej metody dzielenia pszczół na pół lotu, lub tworzenia rodzin z wykorzystaniem pszczół lotnych.

Ja tak podobnie robię i pocztaj moje sukcesy.

Link to comment
Share on other sites

Jurku rób jak uważasz za słuszne :D .

Chyba dokładnie nie zrozumiałeś idei tworzenia "odkładów  zbiorczych" z filmu który dołączyłem wyżej ???? . :D  Piszesz że to tylko zsypanie nadmiaru pszczół ??? Ale pszczoły to nie kartofle . Pszczoły w rodzinie pszczelej tworzą różne grupy funkcyjne i każda grupa czym innym się zajmuje  i wtedy jest równowaga zajęć i obowiązków i rodzina jakoś harmonijnie funkcjonuje :)  Ty proponujesz teką metodę jak by dla porównania w sklepie motoryzacyjnym sprzedawca by Ci sprzedał wszystkie części do produkcji samochodu na kilogramy  bez żadnego planu i w tym kół by było za mało , kierownic za dużo i czy byś z tego złożył samochód ? Tak jest w rodzinie pszczelej , musi być równowaga i jakiś plan działania , a nie zsypanie do worka kartofli jak leci , może z oddzieleniem młodych kartofli  i starych :) jak Ty to chcesz zrobić ???? :D Sorry piszę tak trochę łopatologicznie  :D

Obejrzyj jeszcze ten filmik a zwłaszcza ten fragment o zapobieganiu rójkom , żeby zrozumieć na czy polega organizacja pszczół w ulu i przeciwdziałanie rójkom :) Nadchodzi zima jest czas na spokojne czytanie i przemyślenie działań przed nowym sezonem. 

https://www.youtube.com/watch?v=6tEO7yc5a4M

To było za trudne dla mnie. Tylko pszczelarz z ogromnym doświadczeniem, zobaczy, że w ulu nie ma pszczół, które odbiorą pożytek od pszczół.

Link to comment
Share on other sites

Panie Tadku albo nie rozumiesz pan pytania kolegi Tajdena albo nie masz pan bladego pojęcia o pakietach.Tajdenowi chodzi o pozyskanie najmłodszych pszczół bo one najlepsze do pakietów.Moim zdaniem do pakietow naj są pszczoły z miodni,to najlepsze rozwiązanie bez szukania matki itd...

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Panie Tadku albo nie rozumiesz pan pytania kolegi Tajdena albo nie masz pan bladego pojęcia o pakietach.Tajdenowi chodzi o pozyskanie najmłodszych pszczół bo one najlepsze do pakietów.Moim zdaniem do pakietow naj są pszczoły z miodni,to najlepsze rozwiązanie bez szukania matki itd...

Ależ Gabriel  :)  na forum jesteśmy na Ty  :D i ja wydaje mi się , że zrozumiem o co pyta Jurek :D

Jurek nie chce robić pakietów na sprzedaż ?  tylko zasilić swoimi pszczołami w przyszłym roku pakiety które zamierza kupić w przyszłym roku  , i wykombinował sobie że do tych zakupionych pakietów 1 kilogramowych dosypie swoje pakiety żeby zwiększyć wagę z 1 kg  do 1,5   - 2 kg , gdyż doświadczalnie w tym roku stwierdził , że zakupione w tym roku pakiety 1 kg są za słabe i nie dają gwarancji dobrego rozwoju ???? i w przyszły roku jak będzie takie kupował to od razu zasili je swoimi pszczołami w domyśle swoimi pakietami ? Ja tak zrozumiałem intencje Jurka ? :)

Jeżeli źle zrozumiałem to niech mnie Jurek poprawi ?

Ale jak zasilić za słabe pakiety,  to po co sobie komplikować sprawę i robić swoje pakiety czyli swoje zsypańce pakiety (czyli pszczoły bez ramek w pudełku) , żeby je następnie łączyć z tymi z zakupu ????? -_- kiedy łatwiej można dodać swoje ramki z czerwiem na wygryzieniu razem z obsiadającą je pszczołą , albo robić odkłady zbiorcze które po 8 dniach zrywamy mateczniki ratunkowe i które następnie możemy podzielić na mniejsze i poddać matki z zakupu bez ryzyka nie przyjęcia ?  i jak matki się unasiennią to połączyć je z tymi z pakietami z zakupu zawierające matki nie wiadomego pochodzenia ???? Mamy wtedy załatwione dwie sprawy , zasilenie i bezpieczne poddanie matek takie jakie chcemy mieć w swojej pasiece :D

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli masz na myśli kwas lodowato-octowy wysokoprocentowy to dobrze, bo taki kwas zwalcza też nosemy. Natomiast zwykły ocet spożywczy niewiele da.

Serdecznie dziękuję za podpowiedź. Właśnie kupiłem przez Internet 2 litry octu 80%.

I za takie porady Was kocham... :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.