Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Candy Board


Recommended Posts

No właśnie candy board. Jestem początkujący i wiedzę próbuję pozyskać skąd się da i tak w ostatnim numerze pasieki przeczytałem o candy board jako awaryjne uzupełnienie pokarmu na zimę. Czy stosował ktoś u siebie taką metodę uzupełniana pokarmu czy się sprawdziła czy to tylko pogłoski???

Edited by Kamhkillo
Link to comment
Share on other sites

Witam.   Kamil ten autor nakrecil dwa filmy na YT.  Poczytaj komentarze.  Ja stosuje co roku.  Super sprawa dla ludzi co daja pszczola odpoczac 5-6 miesiecy. Widze ta metode w pasiece do 40 uli,  najlepiej sprawdzaja sie na ulach korpusowych.  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Przeglądy w styczniu , karmienie zimą. Czego ludzie to nie wymyślą aby sprzedać odkłady.

Witam.  Widzisz Daro to jest troche odwrotnie jak Ty to widzisz.  Po to jest C.B. aby w Styczniu nie biegac z woreczkami ciasta po pasiece.  Niepotrzebnie niepokoic pszczolek, tylko dlatego ze jedna rodzina  na dziesiec potrzebuje dodatkowo papu.  Proponuje zaglebic sie w temacie.  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Beeman, chyba widzisz więcej niż ja ;) Toż to zwykły lekko zinwertowany suchy cukier, azaliż nie jest to podobne do ciasta - fondantu np. Diamanta (https://www.sklep.diamant.pl/fondant-pszczeli-15-kg.html)?

Jeno kilogram cukru wczoraj kupiłem za 1,69 w DINO a kg ciasta niemal 2x droższy jest. Do cukru muszę dodać ciut octu winnego i kilka ciutów wody, żeby się ładnie zinwertował. Do tego czas (min miesiąc), albo suszarka i mamy niemal to samo.

Link to comment
Share on other sites

Bogumił  :D wiem ale nie powiem :D Można też stosować jako podstawkę do kwiatów ?? czysciszmimonitor.gif

Jak możesz to oświeć Kolegów :)

Pozdrawiam

Tadek

Witam.  Hehehe.  Dzien sie fajnie zaczyna. :-)    Ten film to czesc 2.  Wczesniej Tom R. nakrecil film o C.B. ,niestety mimo ze to stosuje nie bardzo rozumial jak "to sie je"  Mysle ze po mojej krytyce nakrecil czesc nr.2.  No ale chwala takim ludziom ze dziela sie wiedza z innymi. Acz kolwiek czesto ma to inne podstawy. (czyt.reklama).   Michal pisze ze po dodaniu octu cukier bedzie zinwertowany.  Byc moze jednak ocet ma konserwowac i zapobiegac plesni. CB bedzie w ulu pare miesiecy!.  CB podajemy do ula jak juz sie oziebi czyli po zawiazaniu sie klebu. W tym czasie klab powinien byc na dole, czyli pszczoly nie wiedza o jego istnieniu. Jezeli podamy go wczesniej to napewno pszczoly sie nim zainteresuja.(za wczesnie). C.d.n. musze leciec.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie pieprz Pietrze wieprza pieprzem bo przepieprzysz wieprza pieprzem .

Pszczoły odpowiednio podkarmione na zimę nie potrzebują żadnych wynalazków . W dadancie też .

Witam. Idac Twoja analogia to po co mi ubezpieczenie na samochod skoro jestem bobrym kierowca?.     Czy np. zatwory, kraty odgrodowe lub powalki to tez niepotrzebne wynalazki?  Oczywiscie mozna sie bez nich obejsc ale skoro ulatwia nam prace to trzemu nie.  Ludzie pisza czy nie lepiej i wygodniej na jesieni dac im te 4kg syropu wiecej.  Niestety nie, i ludzie tego nie  rozumieja bo nie wiedza jak CB dziala.  Tu nie chodzi o 4kg pokarmu wiecej w ulu, tu chdzi o rezerwe pokarmu w odpowiednim miejscu!.  Ile razu zastalismy osypane pszczoly z glodu mimo ze dwie ramki dalej bylo go dostatkiem.  Moim zdaniem dobra CB to nie jakis placek ztwardnialego cukru (blota). Po wyschnieciu powinna miec konzystencje jak kostka cukru do cherbaty.  Jak taka kostke wlozysz do ust to mozna przez nia oddychac, czyli jest przewiewna. Bedzie pochlaniac wode ale bedzie sucha i woda sie nie bedzie skraplac. Co zabija pszczoly.  Prawidlowo pszczoly powinny zawiazac klab na dole i kierowac sie do gory. W tym miejscu gdzie jest klab  cukier bedzie cieply i wilgotny i mimo ze obok bedzie -10C to beda go w stanie pobrac.    CB to nie inna metoda zakarmiania,  jest to deska ratunku lub, jak kto woli polisa ubezpieczeniowa.  Beda rodziny co wogule nie tkna CB, a moze jedna na dziesiec przeżyje dzieki niej.  Podam przyklad z ostatniej zimy.  Jedna rodzina chyba cala zime miala czerw (napewno od stycznia) i mysle ze ta rodzina przetrwala dzieki CB.  Koncem lutego dostala druga CB z rodziny obok co wogule nie byla zainteresowana CB.  Czyli wracajac do analogi z Twojego zdania jak by mialy odpowiednia matke to by siedzialy spokojnie do wiosny.  Na szczescie pszczoly to nie roboty i maja swoja dusze. Rodzinka ta w lecie odwdzieczyla sie wspanialym miodzikiem.  Musze jeszcze sie odezwie co mysle o CB, bo dostalem żółta kartke od Tadzia.  Powodzenia

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

.  Musze jeszcze sie odezwie co mysle o CB, bo dostalem żółta kartke od Tadzia.  Powodzenia

To nie kartka Bogumił  :D to zachęta do oświecenia nas :) I tak każdy zrobi jak uważa , ale dobrze wiedzieć  jakie są plusy i minusy danej metody .

I jeżeli stosowałeś CB  , to oczywiście pisz i swoich doświadczeniach i wnioskach :)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Uważam, że Beeman dobrze robi z tą cegłą cukrową. Gdybym miał dzisiejszą wiedzę kilka lat wstecz, pewnie ocaliłbym niejedną rodzinę na przedwiośniu. Mnóstwo pokarmu w ulu wcale nie oznacza, że jest on dla pszczół dostępny.

W tym roku namerdam trochę takich cegieł i w razie potrzeby będą pod ręką.

Link to comment
Share on other sites

Zarówno ,,mnóstwo pokarmu w ulu niedostępnego dla pszczół" , jak i jego brak na przedwiośniu oznacza , ze pszczelarz zawalił sprawę!

Beeman pisz o swoich spostrzeżeniach ,

Moje CB na przedwiośniu w krytycznej sytuacji to w ostateczności ramka na leżąco.- nie mam doświadczenia, nie stosowałem i na razie nie zamierzam , ale wiedzę gromadzić trzeba!

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

lalux5, pewnie tak, ale wielu rzeczy nie przewidzisz w ulu korpusowym. Widzę, że masz ul warszawski a ten jednak wybacza wiele błędów. Ramka wąsko wysoka siłą rzeczy jest zapychana od góry. W ulu korpusowym o niskiej ramkce nie jest już tak cukierkowo i trzeba mocno się nagłówkować, by błędów uniknąć. Jak już się jednak je popełni trzeba też wiedzieć jak je naprawić.

Link to comment
Share on other sites

Warszawiak to już historia , takie odziedziczyłem w spadku po Tatusiu . Do niedawna trzymałem kilkanaście z sentymentu . Obecnie tylko wielkopolski i trochę wielk.12 ramkowych.Nawet z  nadstawek zamierzam się wyczyścić .3 korpusy mi wystarczają .

W pełni się zgadzam co napisałeś,, jak się popełni błąd to należy go naprawić" jak się zdąży :( , a najważniejsze : wyciągnąć wnioski i zapamiętać.

Link to comment
Share on other sites

Witam.  Opisze jak robie Candy Board (CB) .  Uzywajac standartowej deski 1.5 inchX1.5"  (2.8cmX2.8cm) Robie wrege wielkosci korpusa. (prostokat)  Do srodka zszywkami przybijam siatke galwanizowana lub SS.  Oczka 8mmx8mm.   Ze wzgledu ze korpusy sa bez felcowe i CB zakladam poczatkiem Grudnia mozliwe jest ze pszczoly tego polaczenia (korpus/CB) nie zapropolisuja. Aby wiatr nie hulal w ulu siatka nie jest przybita od spodu pierscienia tylko w srodku. Ok 5mm od dolu pirrscienia.  Nad ramkami do krawedzi korpusa jest ok 5mm., plus 5mm do siatki  daje nam swobodna odleglosc dla pszczoly aby mogla sie przemieszczac nad ramkami. To samo jak z powalka.  Aby CB pod wplywem wilgoci nie ugiela sie, przed wlozeniem do ula mozna na ramki polozyc w poprzek dwie listewki (8mmX8mmX300mm).

 

Przygotowanie pierscienia.  Aby siatka nie ugiela sie od ciezaru cukru pod siadka wkladam kawalek sklejki 5mm. (Pamietamy ze siatka jest 5mm wyzej od spodu)  Sklejka ta pozostanie tam do wyschniecia CB. (2-3 dni).  Przed wysypaniem wilgotnego cukru  mozna siatke wyscielic papierem, ale nie jest to konieczne.  Ludzie uzywaja gazety ale ja ze wzgledu na farbe drukarska tego nie stosuje.  Ja uzywam bibulki jaka pozostaje po uzyciu wezy. Przy zakupie wezy daja to miedzy arkusze

  

Jak juz pierscienie mamy gotowe to mozemy robic CB.   Ja robie to w robocie kichennym.  Do miski wchodzi mi 2kg cukru do tego wsypuje jedna lyzeczke kwasu askorbinowego (vitamina C). Mieszam 30sek.  Nastepnie  mieszam to przez 2min. dodajac powoli 110ml wody i 2-3 lyzki octu. (ocet dolewam do wody)  Do tego dobry jest spryskiwacz.  Powinno miec konzystencje lekko wilgotnego piasku na babki.  To wsypujemy do pierscienia, lekko ugniatajac tak aby cukier nie wystawal ponad listwy.  Na moje piecio ramkowe nuki (Dadant)  to wystarcza.  Na 10 ramkowe korpusy wychodzi 4kg, czyli miksuje dwa razy na jedna CB.  Tak wykonana CB wysycha pare dni. Im dluzej tym lepiej (CB mozna zrobic 1-2 miesiace wczesniej)  Jezeli po wykonaniu CB na stole widzimy wode (syrop) to zdecydowanie nasza "zaprawa" jast za mokra . Nalezy zredukowac ilosc wody.  Po wyschnieciu na powierzchni nie powinno byc skorupy.  CB powinna przypominac sklepowa kostke cukru, powinna byc porowata i przewiewna. Kiedys tez podczas formowania CB w centrum wkladalem cylinder (kieliszek o srednicy 2cm) jako kanal wentylacyjny i miejsce gdzie przechodzi kabelek od czujnika termometru.  Jednak przy odpowiedniej konzystencji cukru jest to zbyteczne.

Tak jak juz pisalem CB podaje do ula juz jak sie oziebi i pszczoly zawiaza klab zimowy.(poczatek grudnia?)

W temacie "przedstaw sie i swoja pasieke) jest moje zdjecie zazimowanych rodzin z CB.  Nad CB idzie powalka.  cdn..... 

Link to comment
Share on other sites

Jedno pytanie odnośnie receptury  :) piszesz że na 2 kg cukru dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego ( ile gram)  czyli w domyśle kwasku cytrynowego ???? i  jednocześnie 2  -  3 łyżki octu :) ale ile procentowego ??? i czy to razem nie jest za kwaśne ?? i pszczoły takie stężenie kwasowości akceptują , bo szczególnie kwasek cytrynowy jest dosyć mocnym suplementem :)

Pozdrawiam i czekamy na cdn :D

Link to comment
Share on other sites

Jedno pytanie odnośnie receptury  :) piszesz że na 2 kg cukru dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego ( ile gram)  czyli w domyśle kwasku cytrynowego ???? i  jednocześnie 2  -  3 łyżki octu :) ale ile procentowego ??? i czy to razem nie jest za kwaśne ?? i pszczoły takie stężenie kwasowości akceptują , bo szczególnie kwasek cytrynowy jest dosyć mocnym suplementem :)

Pozdrawiam i czekamy na cdn :D

Witam Kwas Askorbinowy czyli witamina C jest slabym kwasem i ulega szybkiemu utlenienju. Dlatego aby pszczoly dluzej cieszyly sie jego dobrodziejstwem zakwaszamy dany produkt, w naszym wypadku CB.  Moj odczyn CB czy tez syrop jakim karmie pszczoly ma w granicach ph 4.3.  Srednia miodu to ph4.1 a spadzowego ph4.2-4.9   Pare lat temu na uniwersytecie na Mazurach (chyba Elblag?)  zrobiono badania i stwierdzono ze rodzine pszczele karmione syropem z vit.C  lepiej zimowaly o 30%. Nie tylko przezywalnosc ale i w lepszej kondycji.  Moj ocet jabkowy ma 6%. Kwas Askor. 1-2gr.   Powodzenia cdn.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.