Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Łączenie rodzin


Recommended Posts

Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie.

Dlaczego ???

 

Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie.

Dlaczego ???

To źle sądziłem, że w pytaniu jest zawarta odpowiedź na Twoje pytanie?

W ulu jest tak bardzo mało pszczół (2 ramki), że niemożliwe, aby przeżyły zimę!

Zadałem to pytanie w rubryce, "dziś pytanie - dziś odpowiedź", bo musiałbym połączyć pszczoły w niedzielę 30.09.

A odpowiedzi, jak na lekarstwo.

Edited by Tajden
Link to comment
Share on other sites

No właśnie dlaczego teraz tylko dwie ramki pszczół. ???

Musiało w lipcu i sierpniu nie być matki i to są stare pszczoły, a jeżeli matka była to chore. W jednym i drugim przypadku żadna z nich korzyść nawet po połączeniu.

Edited by Bohtyn
Link to comment
Share on other sites

To źle sądziłem, że w pytaniu jest zawarta odpowiedź na Twoje pytanie?

W ulu jest tak bardzo mało pszczół (2 ramki), że niemożliwe, aby przeżyły zimę!

Zadałem to pytanie w rubryce, "dziś pytanie - dziś odpowiedź", bo musiałbym połączyć pszczoły w niedzielę 30.09.

A odpowiedzi, jak na lekarstwo.

Zdrowe. To z tegorocznych pakietów, które kupiłem. Pszczoły (już to wcześnie pisałem, w czerwcu), z pakietów, "błądziły" po różnych ulach.

I każda rodzina, z kupionych pakietów, miała inną ilość pszczół. Ale jak je kupowałem, ilość pszczół, w każdym pakiecie, była jednakowa!

I te słabsze rodziny nie ruszałem, licząc, że się rozwiną...

A najsilniejsza rodzina, jeszcze w sierpniu dała mi 8 kg spadzi.

(A tak na marginesie: miałem kilka dni temu, na Cytadeli wizytę weterynarzy. I jedna lekarka wzięła do probówki dwie szt. czerwiu, na okoliczność ew. zgnilca).

Link to comment
Share on other sites

 

Pszczoły (już to wcześnie pisałem, w czerwcu), z pakietów, "błądziły" po różnych ulach.

I każda rodzina, z kupionych pakietów, miała inną ilość pszczół. Ale jak je kupowałem, ilość pszczół, w każdym pakiecie, była jednakowa!

Podejrzewam że bardziej zrobione ze starej pszczoły. Choć może się mylę . Pszczoły łączyłem i w lutym . Teraz już każdego przyjmą . Podołączaj do silniejszych .

Link to comment
Share on other sites

l

 

Podejrzewam że bardziej zrobione ze starej pszczoły. Choć może się mylę . Pszczoły łączyłem i w lutym . Teraz już każdego przyjmą . Podołączaj do silniejszych .

OK. Dzięki.

Ale wynikają kolejne problemy z łączeniem. Łatwo znaleźć matkę na 2-ramkowej rodzinie. Ale wielka szkodą ją zabijać, na rzecz matki z silniejszą rodziną, do której przełożę te pszczoły, bo ich matka jest nierasowa. I trudniej ją znaleźć z uwagi na ilość pszczół.

Edited by Tajden
Link to comment
Share on other sites

Jurku nikt nie wie co się dzieje u Ciebie  i z jakiego powodu są te rodziny na 2 ramkach , jeśli są do tej pory na 2 ramkach to takiej matki nie szkoda .

Nie radziłbym aby wybierały pszczoły sobie lepszą bo to się źle kończy dla początkujących i pszczół.

Link to comment
Share on other sites

Jurku nikt nie wie co się dzieje u Ciebie  i z jakiego powodu są te rodziny na 2 ramkach , jeśli są do tej pory na 2 ramkach to takiej matki nie szkoda .

Nie radziłbym aby wybierały pszczoły sobie lepszą bo to się źle kończy dla początkujących i pszczół.

Jutro wszystko się okaże. Kolega, z długim stażem pszczelarskim mi dopomoże... :)

Link to comment
Share on other sites

Jutro wszystko się okaże. Kolega, z długim stażem pszczelarskim mi dopomoże... :)

A jednak nie łączyłem rodzin. Ryzykuję, że jedna, bardzo mała rodzina, przeżyje. Na dwóch ramkach.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Witam, 

 

Co robicie ze słabymi rodzinami po pierwszym (rzepakowym) pożytku?

Jeśli np podczas miodobrania zauważę, że pewna rodzina dała mi mało miodu to warto połączyć ją z rodziną silną (czy słabą?) w celu zwiększenia wydajności na drugi pożytek (lipa) ?

Czy może warto poczekać aż dana rodzina się w jakiś sposób rozwinie? 

Link to comment
Share on other sites

Chyba lepiej potraktować je jako odkłady. Zabierasz matkę, po 9ciu dniach kasujesz mateczniki i poddajesz matkę NU. W odpowiednim momencie leczysz np. przez oprysk roztworem kwasu mlekowego. Po przeleczeniu możesz wywieźć na lipę.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Ja taką rodzinę pozbawiam matki i po wygryzieniu się czerwiu kasuje mateczniki i leczę apiwarolem (1 tabletka) a następnie łącze z tegorocznym odkładem po rzepaku i na lipę jest OK. . Ale trzeba mieć w pasiece zawsze ileś tam odkładów o tej porze roku  i to jest przyszłość pszczelarstwa :D z dwu względów zapobieganie rójkom i zwalczanie warozy  :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.