Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

co zrobić


Recommended Posts

Witam co zrobić jak pszczoły nie chcą pobierać pokarmu?

Myślałem że mają dość więc wczoraj przejrzałem rodziny a tam boczne ramki (od ściany)są całe zasklepione a te ramki w środku z 3-4 w nich 1/3 od góry jest zasklepiona a reszta jest w czerwiu(parę ramek było takich że pszczoły się wygryzły i w to miejsce zamiast pszczoły wziąść  ten mój pokarm i zalać to pozwoliły matce by na nowo wszystko zaczerwiła)

Pierw myślałem że może przez  podkarmiaczkę jest źle (miałem powałową a teraz zmieniłem na słoiki )

Daję invert apivod próbowałem dawać zwykły cukier i też nie chcą brać albo te 3 l przez tydzień brały

Wina tego że jest chłodniej to raczej też nie jest bo jak były tydzień temu te upały to też nie chciały brać 

Więc co zrobić odpuścić ?ale czy ten zapas wystarczy im na zimę?(dałem im po 6 kg cukru i 6 kg invertu a kolejnych dawek nie chcą brać)

Zimuję na wielkopolskim 8 ramek

Czy te 18 cm zasklepionego w środku gniazda musi być?

10-15 cm pokarmu na środkowych ramkach nad kłębem gwarantuje pomyślną zimowlę,boczne oczywiście zalane na full.PK

Link to comment
Share on other sites

Ja mam wielkopolskie i dadant 1/2. Przewaga dadanta 1/2 nad wielkopolskimi patrząc tylko i wyłącznie pod kątem miodu, jest taka, że po ostatnim pożytku mam w d1/2 minimum 8 ramek miodu w górnym korpusie rodni, podczas gdy z wielkopolskiego mogę wyjąć maksymalnie 2 -3 ramki... Pomijam inne aspekty jak wielkość gniazda, rozwój, ramka itd. itp.O średniej wydajności nie piszę, bo nie chce mi się tłumaczyć, że nie jestem wielbłądem. Wielu widzi miód, a nie widzi włożonej pracy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.