Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Siła rodziny podczas zimowli


Recommended Posts

Witam, Wzorując się na filmie "prawo rozwoju rodziny pszczelej" Pana Tombachera ja zazimowałem tak jak radził "na ciasno" co nie do końca jednak było ciasno bo 2 korpusy po 8 ramek 1/2 dadanta. a pszczoły niechuczały podczas wieczornego obchodu. Dzis sprawdzałem stan pokarmu i jak podniosłem powałkę to witki mi opadły. Pociągły 3 plastry na wysokość 1,5 ramki. Jeden plaster zaczerwiony (czerw kryty, drugi zalany syropem i poszyty trzeci w nakropie. Dodam że pociągły to poza zatworem ze styroduru?? Zerwałem wszystko bo nie chcę mieć dzikiej zabudowy (boje się tylko czy matki czasem tam nie ubiłem). Co tym moim wariatkom odbiło że one tak czerwią i budują ?? 

Z góry dzięki z pomoc. 

z filmu

wynika (6:22min ) że założenia ostrowskiej są na jedną ramkę czerwiu dajemy dwie ramki do gniazda więcej a na jedną na czarno dajemy drugą).  To ja powiem tak

13 września miałem 0,75 plastra ramki (2 plastry to jedna cała ramka 1/2 dadant w moim liczeniu)  czerwiu na wygryzieniu i 0,25 plastra zasiewu). Fakt rodziny  były silne i poszły na 8 ramkach czyli było około 10-11 na czarno na górnym korpusie i 4 ramki na dolnym. To co mam zimowac na całych korpusach ?? co to za bzdura?

Edited by daro
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

I nie trzeba było zrywać . Wyjąć zatwór i za miast niego wstawić ramkę z suszem jak by się dało a zatwór za zabudowę . Ja zawsze radzę lepiej luźniej i ramki ująć niż mieć taką zabawę .  Nie wiem dlaczego dadant 1/2  zimować z zatworem ? ja tam na 12 ramek ustawiam te z ulików. Jak luźno ramki podpleśnieją choć zdarza się rzadko. Rada jedna liczyć na szczęście .

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Daro, 

To jak to układać na przyszłość jak to liczyć ? Ogólnie w większości mi ciągły języki kilka było dobrze poszytych. Więc powiecie proszę czy dobrze to rozumiem. Zakarmiać na większej ilości a np w październiku ujmować ?? 

Link to comment
Share on other sites

Założenie uli korpusowych -operacja całymi korpusami.Dadant 10 ramkowy nie potrzebuje żadnego układania na zimę,  pełny czy 1/2 .  Na wiosnę (ja) zabieram1 ramkę lub puste , wkładam zatwór ścieśniam gniazdo a nadliczbowe ramki wstawiam za zatwór. Ten rok szalony  , normalnie w 16 ramkowych ostatni przegląd w sierpniu 1 ramka czerwiu 2 ramki pozostawiałem . Niby liczy się  powierzchnia  ale brałem pod uwagę tylko zaczerwienie . Po pierwszym mrozie porannym , po uwiązaniu kłębu , ostrożnie zabierałem ramki do pierwszych pszczół lub dostawiałem jak siedziały pomiędzy ostatnią a zatworem . Teraz mało który siedzi na mniej niż 12 . W tym roku eksperyment z trutówkami nawet brodę we wrześniu miał i dostawiłem 2 . Po ułożeniu gniazda nie zaglądam , nie grzebie , zdejmuje tylko  podkarmiaczki .

Link to comment
Share on other sites

Rozmiar każdej ramki w ulu różnych typów ma podczas zimowli swoją specyfikę i pszczoły są w stanie znieść różne konfiguracje ustawienia ramek w ulu :D ale są też plusy i minusy jakiegoś układu. Ja kiedyś zimowałem nawet na jednym korpusie Ostrowskiej 10 ramek i pszczoły dawały radę , ale wiosną czasami boczne ramki pokryte były pleśnią ( nie miałem wtedy jeszcze dennic siatkowych) Doświadczenie nauczyło mnie , że lepszy jest jednak bardziej naturalny układ czyli taki jaki występuje  w cudzysłowie w "dziupli" czyli wąsko ale wysoko  :D I  przy ulach korpusowych mamy takie możliwości bo są różne mniejsze ramki jak 1/2 czy 2/3 3/4 normalnej ramki danego typu ula ( chodzi o wysokość ramki ) i możemy właśnie z tych ramek zestawić wysokość odpowiadającą sile rodziny , ale ilość ramek w gnieździe zimowym dopasować do wagi pszczół i przewidywanej średnicy kłębu zimowego który u na w Polsce zasadniczo wynosi 20 - 25 cm. Czyli nie ma sensu ustawiać szerszego gniazda na zimę niż 8 ramek , a jeżeli pszczoły mają w sierpniu w momencie przystąpienia do zakarmiania dużo czerwiu i jest jeszcze bardzo ciasno ( pszczoły się nie mieszczą w 8 ramkowym wyborze ustawiania ,  to lepiej jest dać im trzy korpusy po 8 ramek niż dwa po 12 ramek czyli stworzyć układ bardziej pionowy zbliżony do naturalnej " dziupli" Oczywiście z czasem ten trzeci korpus można usunąć albo i nie :)( pozostawić jako poduszka powietrzna)  jak już nie będzie czerwiu w nim , a nawet jak będzie to można też bo razem z tym czerwiem usuwamy resztki warozy pod zasklepem jeszcze przed zimą a pszczoła październikowa niewiele jest warta bo nie ma ciała tłuszczowego niezbędnego do zimowli i i tak znajdzie się w osypie zimowym w pierwszej kolejności. :D  

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Powinno starczyć . Nie przeżywaj , jak się boisz uchyl ostatnią ramkę jak będzie prawie pełna to jest cacy .Jak dasz rady ul podnieść czuć wagę . Ja mam styrodury i jak mam wątpliwość to na wadze widzę sytuację .

Link to comment
Share on other sites

Witam, Wzorując się na filmie "prawo rozwoju rodziny pszczelej" Pana Tombachera ja zazimowałem tak jak radził "na ciasno" co nie do końca jednak było ciasno bo 2 korpusy po 8 ramek 1/2 dadanta. a pszczoły niechuczały podczas wieczornego obchodu. Dzis sprawdzałem stan pokarmu i jak podniosłem powałkę to witki mi opadły. Pociągły 3 plastry na wysokość 1,5 ramki. Jeden plaster zaczerwiony (czerw kryty, drugi zalany syropem i poszyty trzeci w nakropie. Dodam że pociągły to poza zatworem ze styroduru?? Zerwałem wszystko bo nie chcę mieć dzikiej zabudowy (boje się tylko czy matki czasem tam nie ubiłem). Co tym moim wariatkom odbiło że one tak czerwią i budują ?? 

Z góry dzięki z pomoc. 

z filmu

wynika (6:22min ) że założenia ostrowskiej są na jedną ramkę czerwiu dajemy dwie ramki do gniazda więcej a na jedną na czarno dajemy drugą).  To ja powiem tak

13 września miałem 0,75 plastra ramki (2 plastry to jedna cała ramka 1/2 dadant w moim liczeniu)  czerwiu na wygryzieniu i 0,25 plastra zasiewu). Fakt rodziny  były silne i poszły na 8 ramkach czyli było około 10-11 na czarno na górnym korpusie i 4 ramki na dolnym. To co mam zimowac na całych korpusach ?? co to za bzdura?

Witam. Zgadzam sie z Tadziem.  Ale jakos nie widze zimowli na 2x1/2 ramki.   Wysokosc 1/2 Dadant ramki nie pomiesci klebu.   Ja zimuje odklady w nukach piecio ramkowych . Na dole 5 pelnych ramek + 1-2 korpusy 3/4.  Czyli 3x5 ramek.  To sa późne odklady.  Trzeba tez brac poprawke na pogode/klimat. Tydzien 30C we wrzesniu?? Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

 Dadant 1/2 zakarmiane w układzie 2 x 8. Teraz silne rodziny dostają na dół 3 korpus z 8 ramkami - najlepszy magazyn suszu przeczerwionego z pierzgą. Wielkopolskie - silne rodziny zimuję na 2 x 8. Analogicznie zakarmiane na 8 ramkach i pod koniec karmienia korpus z 8 ramkami na dół.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.