Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Pasieczka

Historia Pasieczki

Recommended Posts

Kiedy ciag dalszy ??

Janusz :D  Emil się przedstawił w wątku " Przedstaw siebie i swoją psiekę "

Pytasz o ciąg dalszy ???? :D  ale czego ??? nie będzie się ciągle przedstawiał ?? :D  chyba że ma takie życzenie .  Może Ty się przedstaw i napisz coś o swojej pasiece :D

Pozdrawiam

Tadek

Czesc Tadek.

Czesc Wam i......chwala

Ulegajac sugestiom ......Tadka, ( a moze tylko tak mi sie wydawalo) opisze Wam moja ,,blyskotliwa" kariere pszczelarska.........Dawno dawno temu jako niewielkie pachole zaczalem pomagac sasiadowi przy jego ulach, podgladac i uczyc sie co nieco. Miod pachnial i byl nardzo smaczny........Wiem ,bo oblizywalem palce. Sasiad nie dal nawet malego sloiczka......Wiec zrobilem cztery skrzyneczki wlozylem po dwa stare plastry od innego pszczelarza i powiesilem na....scianie lasu. Oczywiscie w te pedy zrobilem ul...wielkopolski. Codziennie po szkole i odrobionym zadaniu wskaliwalem na rower i do lasu.Po jakims czasie zobaczylem , ze do jednej z moich skrzyneczek wchodza pszczolki.....( pomine opis mojej na ten czas radosci) Zaczekalem jakis czas a gdy weszly zamknalem otworek i czym predzej do domu.........Niose je do ula a tam...inna rodzinka wlasnie wchodzi. Zostawilem je na innym miejscu i.......na rano mialem gotowy nastepny ul. Mialem wreszcie swoje pszczoly.....to nie znaczy , ze przestalem oblizywac palce. Robie to do dzisiaj. ????Teraz zrobimy przerwe powiedzmy...jakies dwadziescia lat............Juz po przerwie.....wyladowalem w USA i...nic sie nie dzieje kolejnych dziesiec lat...po prostu nuuuuda.................................. Wiec teraz do zeczy:

Rok pierwszy:

Kupilem cztery rodziny po 10 ramek langstroth w maju od pszczelarza polskiego pochodzenia ( John Piechowski 3000 uli Henry’s Honey Farm )  Mialem dosc duzo miodu....a na wiosne puste ule

Rok drugi:

Postanowilem podwoic pasieke i tym razem osiem ....rodzin.Dodam , ze on liczyl za pelna silna rodzine jak inni za 3 funty sypancow.......

Miodu znacznie wiecej i na wiosne......puste ule.

Rok trzeci

Lowiac ryby,polujac i szwendajac sie w stanie Wisconsin od samego poczatku mojego pobytu w USA w jednym z rezerwatow przyrody zobaczylem pszczoly ( rezerwat 1226 akrow mniej wiecej 500 hektarow nazwany,,New Munster Wildlife Area").  Zapytalem o mozliwosc powieszenia tam pulapek na rojki...i po malych oporach pani biolog wyrazila zgode.

Szczescie dopisalo i pierwszej wiosny mialem ich piec. Oczywiscie kupilem jeszcze cztery rodziny od Piechowskiego. Na wiosne , wloszki od Piechowskiego umarly i trzy zlapane......ale zostaly dwie rodziny zlapane.

Rok czwarty:

Dowiedzialem sie o Websterze i jego metodzie wychowu matek i zabralem za robote. Zamawiam dwie matki PRIMORSKI .Pulapki dalej w rezerwacie, mam mastepne dwie rojki i karmie jak wariat. Jedna rodzina z poprzedniego roku robi mateczniki druga dziele na trzy ,dodaje dwa mateczniki i mam juz szesc rodzinek (o miodzie oczywiscie zapominam........cytat:,,Amnezja wsteczna – amnezja polegająca na utracie pamięci w odniesieniu do zdarzeń, których dana osoba była świadkiem przed urazem, będącym powodem amnezji" ) ????

Mimo pozytkow wszystkie dokarmiam. W lecie jak wyzej: jedna rodzina robi mateczniki , dostaje PRIMORSKIE . Trzy rodziny dziele na polowe, dwie silniejsze

na trzy ( male ale ....zawsze cos)

Mam juz szczesliwa trzynastke!!!!!

Rok piaty:

Wiosna.......Prmorskie zywe, dzikuskow zostalo siedem.

I dylemat: jak zrobic zeby miec miod i powiekszac pasieke ?

Wiec kupuje u Piechowskiego cztery rodziny....niech slodza mi zycie ...... Primorskie i dzikuski...

mnoze,mnoze i jak mam jeszcze czas to ......mnoze....

Nastepne lata juz nabieraja koloru i zapachu miodu......

To byl ostatni rok kiedy kupilem pszczoly. W moich pasieczkach czesc rodzin daje miod czesc matki a czesc daje.......pszczoly .Podzial ten wytworzyl sie przez przypadek.

Otoz . po nadstawieniu po drogim korpusie langstroth bez kraty rodziny rzucily sie do pracy jak.... mrowki. Czesc matek czerwila oba korpusy ale czesc zostawala w jednym . za to pszczoly zapelnialy drugi miodem .Po zmanie korpusu....znowu miod .Z pozostalych rodzin po dodaniu kraty i trzeciego korpusu cztery rodziny nawet do niego nie zagladaly . Gdy kraty wycofalem weszly .........,oczywiscie . ze weszly . ale razem z mamusia. ( same pewnie sie baly.....sa w koncu takie male....) Wiec ani deka miodu tylko masa pszczolek.

Mam kilka takich rodzin ,chucham na nie i dmucham, one daja mi poterzebne pszczolki do odkladow . Inne robia mateczniki i matrial na matki.A czesc ....slodzi zycie moim dzieciom, zonie, sasiadom , mnie i wszyskim kogo stac drogo zaplacic. ( Wtym roku podwoilem cene i sloik litrowy miodu kosztuje dwa usmiechy)

Nadmiar wychowanych matek daje chetnym,zarazilem juz sporo moich amerykanskich kolegow do pszczelarstwa.

Co do uli to.....kon by sie zesikal ze smiechu.

Langstroth ,Warszawskie Zwykle. I moja chluba i splendor Warszawskie Zwykle Smieszne Skombinowane.

Amen

Ciag dalszy moze ......ale nie musi nastapic.....

Moge ale nie musze odpowiadac ma Wasze pytania.

Wszystko to zalezy od Waszej dobrej i nieprzymuszonej woli.

Zastrzegam sobie prawo do posiadania wiedzy niekompletnej a nawet znikomej. ????

Jestem ostatnim czlowiekiem na swiecie ( zaczekajcie niech sie upewnie....zerknalem za siebie ) Tak !! Ostatnim ktory chce kogokolwiek do czegokolwiek namawiac, a juz bron Boze swiecic przykladem.

Oczywiscie , dobrowolnie poddaje sie krytyce a nawet wiecej ....., krytyki takowej oczekuje.

Krytyki i przeszkody wszelkiego asortymentu popychaja mnie do jeszcze wiekszej pracy nad soba.????

Eeeeeeee teraz to zciemniam...

Nikt nie lubi krytyki ????

Przez litosc nad Wami nareszcie koncze .

Pozdrawiam serdecznie Wszystkich i niech sie wam chlopaki przysni piekna Krolowa i......morze miodu.....ooo a dziewczynom....????  Wiem !!! Paź Królowej..????

Serwus Pasieczka!!

'Cena' za miód , którą żeś 'wyznaczył', jakoś tak, nie pasuje mi z 'miejscem' któreś sobie 'zajął' "na świecie" .......  ;) 

PF 

;)

Skoroś się dobrowolnie poddał krytyce ...... gdybyś 'zmienił kierunek' nie byłbyś na końcu ..... 

a poważnie : spodobał mi się 'sposób prezentacji' swej osoby i pasji ...... w stylu hucuła  bym rzekł (to użytkownik tego forum i mocno żałuję , że tylko sporadycznie)

a prywatnie : cieszę się iż 'jesteś' tu 

PF

Dzieki......powodem glownym mojego bycia tutaj , jest to , ze tolerowane sa inne nacje....i uczestnicy nie bawia sie w szerszenie ( nie zadla sie wzajemnie) . Ja szanuje dobrych ludzi .Tacy prosci amerykanie mowia, ze ,, Kazdy zasluguje na respekt dopoty dopoki nie udowodni , ze na niego nie zasluguje"

Poza tym ciagle sie ucze czegos nowego......i to jest bezcenne

Pozdrawiam

Moja odpowiedz poszle sobie w swiat....
Wiec jeszcze raz.
Dzieki......powodem glownym mojego bycia tutaj , jest to , ze tolerowane sa inne nacje....i uczestnicy nie bawia sie w szerszenie ( nie zadla sie wzajemnie) . Ja szanuje dobrych ludzi .Tacy prosci amerykanie mowia, ze ,, Kazdy zasluguje na respekt dopoty dopoki nie udowodni , ze na niego nie zasluguje"
Poza tym ciagle sie ucze czegos nowego......i to jest bezcenne

Pozdrawiam

Nigdzie nie poszła , tylko umieściłeś ją w temacie Emila !
Tutaj nic bez powodu nie znika .
Przeniosłem ją przed chwilą  tutaj (jest powyżej) , a ten zdublowany post usuniemy za kilka dni :)
Robi Robson

Ładnie opisałeś swoją przygodę z pszczółkami thumbsup.gif I pomimo że nadmieniasz że nie chcesz nikogo do niczego namawiać , to jednak młodzi pszczelarze u nas mogą brać z Ciebie przykład w sprawie cierpliwości i wytrwałości w obcowaniu z pszczołami :D Pisz jak Ci czas i chęci na to pozwalają , bo my też jesteśmy ciekawi jak sie hoduje pszczoły w innym krańcu Świata , jakie są główne pożytki jakie ule , jak długo trwa sezon pszczelarski , itp.

Pozdrawiam

Tadek

Tadeusz......ale z Ciebie zartowwnis...cytuje ,, cirpliwosci i wytrwalosci " Prawda jest inna , ja jestem UZALEZNIONY. Ale co mi tam ,niech mlodzi mysla, ze potrzebna jest cierpliwosc i wytrwalosc ????. Stare wygi wiedza .ze tym trzeba sie zarazic

????.

Lekarstwa nie ma na to .ale objawy i przebieg choroby bardzo przyjemne.

A tak z powaga w glosie ( to znaczy w czcionce ) przypadli mi do gustu tubylcy tego forum.

Ja niestety nie moge wypowiadac sie w wielu tematach np:choroby , waroza i.t.p. Kompletny brak doswiadczenia,po prostu nigdy w swoim zyciorysie niczego nie stosowalem. Moze wyjde na dziwaka, ale to jest cala prawda. Waroze oczywiscie widzialem, ale moje dzikuski jakos sobie radza. Oczywiscie , ze moje pszczoly tez umieraja, ale mam znacznie mniejsze straty od zmajomych ,,leczacych " pszczoly. Pogniewalo sie nawet na mnie dwoch pszczelarzy , twierdzac, ze mam jakis wysmienity srodek i po chamsku trzymam w tajemnicy . Chcialem im wyjasnic co i jak robie krok po kroku ale powiedzieli zebym sie wypchal ( to zmaczy wyrazili sie inaczej . mozna powiedziec bardziej....dosadnie )

Dlatego siedze cicho jak mysz pod......odkurzaczem, czy jakos tak. ????

Pozdrawiam

Acha bylbym sie podpisac.

Janusz

Dziekuje bardzo.....wlasnie dostalem wiadomosc.????

Moja zona ma wychodne,wiec ja teraz pracuje w ,, fabryce "

Wiem wiem zlosliwia ze garaz......ale zapewniam , ze to sa plotki ????