Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Wkładka denicowa


Recommended Posts

Może ja coś w tym temacie. Miałem podobne dylematy. Widzę, że masz w powałce 5 pajączków tak jak u mnie. Mogłeś podejrzeć jak zakitowały pajączki. U mnie dwa przy wylotku zakitowały do 80% a może i więcej, środkowy podobnie. Natomiast dwa przeciwlegle tylko w ok. 50%. W Kole  doświadczeni hodowcy zalecali w listopadzie zakitowane wkładki dwie przeciwległe wymienic na nowe i tak zostawić na zimę, pozostałe zasłonić. Zrobiłem tak, dwa przeciwlegle wymieniłem na nowe i zasłoniłem pół koreczkiem na połowę od str gniazda. Na pozostałe położyłem cienki sweter, materiał raczej taki przepuszczalny. Wylotek zasunięty wkładką od gryzoni 7-8 mm  Wylotek oryginalny 34-35 cm troczę odchodzi po bokach na okucie plus szpros po środku tak zostaje na zimę bez zmniejszania.   

A co z wkładką w dennicy czy pajączkami (nie wiem co tam masz)     Tam jaki układ ? wkładka włożona czy nie lub ile pajączków? 

Link to comment
Share on other sites

A co z wkładką w dennicy czy pajączkami (nie wiem co tam masz)     Tam jaki układ ? wkładka włożona czy nie lub ile pajączków? 

Oczywiście otwarta siatka. Zrobiłem co prawda taka kompozycję bowiem ul stoi na stojaku z drutu zbrojeniowego tj. do dennicy 12 cm dokręciłem od dołu deski 10 cm plus w koło kołnierz z cienkiej sklejki z wpustem 5 cm do środka. Natomiast do przygotowanych 3kpl. dennic na przyszły rok, jeżeli przezimuje mi ta jedna rodzina mam już przygotowane beleczki 5 cm i dokręcę na stałe do dennic, razem dennica będzie miała  17 cm. Pierścień w koło będę mógł zawsze dokręcić na zimę, wydaje mi się, że trochę będzie amortyzował podwiewający śnieg.   

Link to comment
Share on other sites

Zrobiło się u mnie zimno (w nocy -10 i wiater) Więc stwierdziłem że może jednak włożę im tą wkładkę (w denicy(po to by wiater im od dołu nie wiał ))  I się zdziwiłem bo jak zajrzałem dziś od dołu do pszczół (w denicy mogę wyjąć klapkę i zobaczyć ramki od dołu ) To  duży kłąb pszczół tam wisiał może z 8 ramek zajmował .A chodzi mi oto że jak patrzyłem kiedyś bez wkładki włożonej to kłębu wiszącego pod ramkami nie było prawie wcale(może z 2 pięśći sobie wisiały )A reszta pszczół siedziała w ramkach w środku. Że wtedy nawet jak zajrzałem od góry do pszczół ( zdjąłem tylko daszek i patrzyłem przez pajączki ) To pszczoły były tak wysoko (ten kłąb że początek tego kłębu musiał być przy pajączkach skoro tam widziałem pszczoły. 

A teraz jak przez pajączki patrzę to ani jednej pszczoły nie widzę (bo wszystkie siedzą pod ramkami)

Więc mój wniosek jest taki że jak wkładki nie miały to im było zimniej i przez to mniej chętnie schodziły w dół a teraz z włożoną wkładką wszystkie siedzą pod ramkami

I moje pytanie czy lepiej trzymać tą wkładkę dalej ? BO chyba lepiej żeby pszczoły wisiały pod ramkami niż siedziały pod powałką  

Czy to wogóle normalne że pszczoły na początku zimy siedzą pod powałką( po tu opisałem tyko przykład 1 ula a w innych nadal siedzą pod powałką) zamiast wisieć pod ramkami???

Proszę kogoś o odpowiedź. 

Edited by bartek124
Link to comment
Share on other sites

A ja znalazłem coś takiego na temat zimowli pszczół :P

 

Witam.  Ja tez stosuje takie pierscienie z poduszkami (z wiórami sosnowymi).  U mnie pierscienie z boku maja 4 zasiatkowane otwory wentylacyjne, bo poduchy sa wilgotne.  Pierscienie daje nad powalke.  

Link to comment
Share on other sites

Witam.  Ja tez stosuje takie pierscienie z poduszkami (z wiórami sosnowymi).  U mnie pierscienie z boku maja 4 zasiatkowane otwory wentylacyjne, bo poduchy sa wilgotne.  Pierscienie daje nad powalke.  

A jaka dennica?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ul ma być ciepły i suchy.

Tak było, tak jest i tak być powinno.

A Ci, którzy wiedzą co jest lepsze dla pszczoły środkowoeuropejskiej, to mogą tylko na forach internetowych wygłaszać swoje filozoficzne poglądy.

Link to comment
Share on other sites

Panowie, jak znacie chociaż trochę rosyjski to pooglądajcie sobie filmy "stamtąd" - prosto, konkretnie, SKROMNIE i na temat, bez gwiazdorzenia i tego - charakterystycznego dla polskich gwiazdorów - pie...nia o du**e Maryni, jęzkiem z poziomu elementarza dla przedszkolaka... ...o tym, że "przyszłem" do pasieki i o tym czy zostawić pół pajączka na górze, a ćwierć na dole, czy odrotnie... I zostawcie oszłomów z YouEsEj. Ja o mało nie poszedłem (poszłem - bo miałem blisko) na filologię rosyjską, chociaż i tak mam domu tłumacza jakby co ;), ale podejrzewam, że większość z nas uczyła się w czasach, kiedy rosyjski był jedynym słusznym językiem obcym ;)

Na początek polecam:

https://www.youtube.com/user/MegaStaratel

I pozdrawiam!

Edited by cegielka
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Witam.  cegielka ales sie opisal.  Dobrze ze wspomniales cos o pajaczkach bo bym sie nie domyslil na jaki temat piszesz.  Te oszłomy jak ich nazwales maja po pare tysiecy pni i nie wiedza co to pszczelarstwo.  Powinni przyjechac na proktyki do Ciebie.  

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

Ty jesteś Kanadyjczyk z krwi i kości - także nie bierz tego do siebie ;) Chodzi mi ogólnie - o wypięcie się du**ą na wschód i rozdziawienie japy na zachód - ale z nas to już taki naród papug (to Słowacki, nie ja), że jak już coś bardziej kolorowe to na pewno lepsze. A to kryterium, że "po parę tysięcy pni" to już zostawię bez komentarza - jest już film o tym pszczelarzeniu "po amerykańsku".

Edited by cegielka
Link to comment
Share on other sites

Witam. Najlepiej pisac konkrety, bo ogólnikami rzucac nie ma sensu.  Niestety ci ze wschodu nie sa lepsi jak ci z zachodu i Polacy wiele sie wycierpieli przez tych "przyjaciol".  Uczmy sie od jednych i drugich, wybierajac co dla nas jest najlepsze.  Coz jeden widzac pszczole widzi stworzenie Boskie a inny 5 centow. U jednego widzac pszczole na kwiatku dusza sie raduje a u innego reka swedzi aby zdzielic gazeta.  Nie mnie ich osądzać.  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Oglądać można wszystko , oglądałem wiele filmów ze wschodu i niektórzy autorzy są na pewno ciekawi i myślą trochę , w przeciwieństwie do naszych którzy w zasadzie nie mają specjalnie co pokazać , ani swojej wiedzy pszczelarskiej , tylko zrobią jakiś filmik z pasieki jak do kroniki rodzinnej , na poziomie początkującego pszczelarza ;) albo jakieś wygłupy jak wstawiają kość wołową do ula  ;) albo oblatują matki zimą  w garażu  ;) 

Tak że trzeba zawsze oddzielić ziarno od plew. Oglądałem  nawet filmiki z pasiek greckich , czy francuskich , chociaż nie znam języka , ale na podstawie obrazu i zwyczajów pszczół można było coś pożytecznego ,  wydedukować z nich  :D jak chociażby zalety wylotków dla pszczół pod dachem ula  :) chociaż to nie jest żadna nowinka i sposób znany od pokoleń ,  ale niezbyt jeszcze powszechna w naszych pasiekach  , i sam  też próbowałem jak to działa  w naszych ulach i mam pozytywne doświadczenia  :) 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

jest już film o tym pszczelarzeniu "po amerykańsku".

Zdaje się , że to "Milczenie pszczół" . Albo ...  "Królowa słońca

Nie pamiętam dokładnie z którego to filmu, ale szczególnie utkwił mi w pamięci moment do którego nawiązuje Bogumił ...

Kiedy w Kalifornii , w biały dzień opryskiwane są sady migdałów wraz z ulami , a PSZCZELARZ cieszy się mówiąc , że słyszy szelest dolarów :wacko:

 

 

jeden widzac pszczole widzi stworzenie Boskie a inny 5 centow.

 

Link to comment
Share on other sites

Film "Więcej niż miód" - mnie najbardziej "zachwycił" taśmociąg do odsklepiania ramek razem z pszczołami.

 

A wracając do tematu - zamykać wkładkę czy nie?, bo będzie pszczołom za zimno (i jak te pajączki poustawiać, żeby przeciągu nie zrobić) i czy stężenie CO2 utrzymają na odpowiednim poziomie... Tutaj dwa filmy o zimowli bez ula, co prawda w zimowniku, ale lód też się "wytrącał" i temperatury dobrze poniżej zera (nocami pewnie było znacznie "cieplej"). Dwa filmy z profilu, który podałem kilka postów wyżej:

 

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Te filmy to w zasadzie dla nas taki " folklor rosyjski"  i pokazuje jakie warunki" zimowli "( słowo rusycyzm) pszczoły mogą znieść ? i to cała lekcja z tych filmów :D

Taka hodowla na pewno nie zadowoli naszych pszczelarzy i murowane ule też , więc jest to tylko ciekawostka na temat wytrzymałości pszczół ?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

No nie powiedziałbym, że taki folklor;

Film polecam tym, którzy chodzą w stresie, bo nie mają pewności czy za bardzo nie odsłonili pajączka w powałce - bo odsłonili aż do połowy, a gdzieś pisali, że 1/4 wystarczy, bo więcej to już przeciąg i zaziębią pszczoły. A do tego spadnie za bardzo poziom CO2 - gazu niezbędnego do prawidłowej zimowli i koniec przygody z pszczołami.

A czy on coś chce komuś udowodnić? No właśnie niczego nie udowadnia i nikomu. Szok, prawda?

Edited by cegielka
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A czy on coś chce komuś udowodnić? No właśnie niczego nie udowadnia i nikomu. Szok, prawda?

Witam.  Gosc jak widac ma sporo uli i cos kombinuje z jedna rodzina to chyba chce sie cos nauczyc i udowodnic.  Nie robi tego chyba bo z baba nie wytrzymuje w domu?  Mysle ze albo nie znasz rosyjskiego albo nie pojmujesz o czym mowi.  Narazie odpuszczam ten film. Dziekuje za rekomendacje.  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

A ja pewnie zrobię kiedyś jakiś filmik, jak moje pszczoły robią oblot przy - 5oC.

A co, niech się nowicjusze spod hasła "ratujmy pszczoły i budujmy dla nich domki" głowią jak to możliwe.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

A ja pewnie zrobię kiedyś jakiś filmik, jak moje pszczoły robią oblot przy - 5oC.

A co, niech się nowicjusze spod hasła "ratujmy pszczoły i budujmy dla nich domki" głowią jak to możliwe.

Trzymamy Ciebie za słowo :D A co ?  niech się uczą  ?  :D

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.