Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Przerwa w czerwieniu


Recommended Posts

Witam, dziś zaglądałem do swoich uli i w jednej rodzinie zauważyłem praktycznie brak jajeczek i larw(czyli matka nie czerwiła co najmniej tydzień) jedynie na ostatniej ramce około 10x10cm świeżych jajeczek. Myślałem że matkę wymieniły bądź uszkodziłem ale była na ostatniej ramce stara znakowana. Czym może być spowodowana taka przerwa w czerwieniu ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

ostatnio pogoda nie rozpieszczała więc pszczoły nie wylatywały za dużo z ula, może ograniczyły matkę w czerwieniu, masz jakiś pożytek w okolicy? bo jak nie to bedzie trzeba zacząc delikatnie podkarmiac... ale niech sie fachowcy wypowiedzą :)

Link to comment
Share on other sites

No jak bardzo dobry kolega to pozdrawiamy! :D

Wyhamować czerwienie matek w lipcu mogą;dłuższa niepogoda-zimno,deszcz,brak miejsca do czerwienia,brak pokarmu w tym pyłku.

Ewentualnie może to być kończące się nasienie lub inny defekt matki.Pozdrawiam Piotr.

Link to comment
Share on other sites

Guest Imker

też właśnie myślałem o tym koledze :).... żeby był faktycznie taki dobry jak mówisz... bo wydaje mi się ze na opalitki tegoroczne powinno być go stać... no ale faktycznie to może byc kilka innych powodów

Link to comment
Share on other sites

Jak to jest ul z nadstawką to zawsze możesz przenieść wygryzający się czerw do nadstawki a do gniazda włożyć ze 2 puste ramka. dasz jej wtedy miejsce do czerwienia. jak tego nie zaczerwi to defekt matki. Inne ule pracują normalnie jak piszesz więc pyłek i pożytek mają powinna czerwić na całego...

Link to comment
Share on other sites

Tak też zrobiłem. Jak by ktoś z forumowiczów miał nadwyżkę suszu wielkopolskiego chętnie bym kupił w rozsądnej cenie. I jeszcze jedno pytanko spróbuje tego syropu 1 do 1 ile go dać na rozwój ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

W jednym ulu  zaobserwowałem przerwę w czerwieniu,bo pszczoły zalały gniazdo miodem z nawłoci. Ramki nadstawkowe zostały puste,a gniazda zalane,1/4 od góry zasklepiona, reszta nie. Jak rozwiązać ten problem?

Link to comment
Share on other sites

Wymien 2 czy 3 ramki zalane miodem na poste i niech matka czerwi 

Tak to jest sensowne rozwiązanie ale znalazłem się w nieciekawej sytuacji. Nie dysponuje pustymi ramkami gniazdowymi,jedynie nadstawki ( pszczoły trzymam na 1 korpus + nadstawki). Mogę jedynie puste nadstawki przełożyć pod korpus.

Link to comment
Share on other sites

Daro ale ta sytuacja dotyczy tylko jednej rodziny,w pozostałych wszystko wygląda jak w książce - na ramkach gniazdowych czerw a w nadstawkach był miód(już wywirowany).

W tej jednej rodzinę nadstawki puste,gniazda pozalewane miodem -na chwile obecną nie nadaje do odwirowania,bo większość nie zasklepiona.

Link to comment
Share on other sites

To wez dwie lub trzy ramki gniazdowe , odslep, wloz do nadstawki na plasko, lub pochylone, otworz pajaczki , po jednym, dwu dniach masz pieknie wyczyszczone ramki i dajesz je do tej rodziny gdzie chcesz zeby matka czerwila. Ja tak robilem wlasnie teraz bo jedna matka sie wstrzymala z czerwieniem, a nie mielem pustych i przeczerwionych ramek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.