Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy można jeszcze odymiać i pytanie o Apiwarol ?


Recommended Posts

Witam Panowie i Panie,

jestem nowy na forum, ale dużo słyszałem dobrego o nim ;)

 

Mam dwa ule WZ.

 

Mam pytanie czy można/jest sens jeszcze odymiać pszczoły o warrozy, wiem że już mocno późno, ale niestety tak wyszło, że nie mogłem tego zrobić, bo mnie nie było po prostu przez 2 miesiące, a nikt inny tego za mnie zrobić nie dałby rady :/ Pszczoły zakarmiłem na zimę i złożyłem gniazda na szczęście.

 

Drugie pytanie mam Apiwarol z zeszłego roku, data ważności 07.2018, przechowywany w suchym miejscu czy mógłbym go użyć, kiedyś gdzieś pytałem i pszczelarz mówił, że można o ile był odpowiednio przechowywany, ale najlepiej od razu 2 tabletki spalać.

 

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o skuteczność to powiem ze swojego doświadczenia. Odymiałem już apiwarolem przeterminowanym o 2 lata. Waroza się sypała. Czy tyle powinno jej spaść - trudno powiedzieć ale ja wyciągnąłem wniosek taki, że preparat okazał się być skuteczny. 

Co do terminu odymiania to jak najbardziej można odymiać teraz a nawet jeszcze później. Ważniejsze jednak jest to jak dużo pszczół jest porażonych. Wcześniejsza walka z warozą ma sens dlatego, że likwidując warozę pszczoły tzw. zimujące są w niewielkim stopniu bądź wcale nie są zaatakowane. Dlatego idąc zdrowe do zimowli łatwiej ja przetrwają. Pszczoły nie leczone wcześniej w większej ilości są porażone a więc ich zimowla będzie trudniejsza. Jeśli do tej pory nie leczyłeś pszczół to sądzę, że warozy masz bardzo dużo i nawet dymienie teraz nie da pewności czy z tego powodu nie osypią się w trakcie zimowli (co oczywiste nie musi się stać). 

 

Ja bym radził dymić jak najszybciej jednocześnie obserwując ile jej spada. Mimo listopada sprawdziłbym czy jest jeszcze czerw i gdy jest to albo powtórzyłbym zabieg albo usunął czerw (zależnie od tego ile czerwiu jest).

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź.

Jutro przy dobrej pogodzie sprawdzę ten czerw, a czy dziś już mogę profilaktycznie odymić, czy lepiej po sprawdzeniu ?

Czyli mówisz, że gdyby był czerw to go wyciąć, nie będzie problemu z tego powodu dla pszczół ?

Link to comment
Share on other sites

Nie widzę przeciwskazań aby przy ładnej, ciepłej pogodzie zajrzeć i sprawdzić ile jest czerwiu. Mówię tu o tym konkretnym przypadku. Istnieje ryzyko, że czerwiu może być dużo i pozbycie się go znacznie poprawi warunki do zimowli. Jeśli nie to proszę o wytłumaczenie gdzie jest błąd? 

Edited by vincent vega
Link to comment
Share on other sites

Nie widzę przeciwskazań aby przy ładnej, ciepłej pogodzie zajrzeć i sprawdzić ile jest czerwiu. Mówię tu o tym konkretnym przypadku. Istnieje ryzyko, że czerwiu może być dużo i pozbycie się go znacznie poprawi warunki do zimowli. Jeśli nie to proszę o wytłumaczenie gdzie jest błąd?

Jeżeli sam nie jesteś przekonany, to nie doradzaj innym.
Link to comment
Share on other sites

Czy możesz podpowiedzieć gdzie jest błąd i dlaczego nie można otworzyć ula czy to tajemnica? Chętnie nauczę się czegoś od kogoś bardziej doświadczonego kolegi. Między innymi po to jestem userem tego forum. Liczę, że podpowiesz adeptowi pszczelarstwa coś w tej materii . Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

 

Czy możesz podpowiedzieć gdzie jest błąd i dlaczego nie można otworzyć ula

Ponieważ przy obecnej temperaturze kit ma twardość betonu . Zresztą podstawowe pytanie - po co ?

Ja nie zaglądałem od końca karmienia , podostawiałem z brzegu w paru ulach ramek. zajrzę po oblocie zabierając puste ramki ścieśniając gniazdo.

Link to comment
Share on other sites

Przy ładnej, ciepłej pogodzie (jeśli taka będzie wkrótce - a ma być) poświęcę jeden losowo wybrany ul i sprawdzę, czy faktycznie kit jest taki twardy jak piszesz daro. A po co zaglądać w tym konkretnym przypadku to napisałem wcześniej. Też nie otwierałem uli od karmienia.

Link to comment
Share on other sites

Przy okazji policz ile pszczół straci życie, ile komórek z miodem rozerwiesz, ile kropli pokarmu poleci, ile komunikacyjnych mostków z wosku rozerwiesz, ile pszczół wyleci i nie wróci. Teraz pszczoła warta odda złotówkę w lato.

Link to comment
Share on other sites

Tu ktoś napisał że czego nie zrobiłeś to już nie naprawisz . Pszczoły bardziej chcą przeżyć niż Ty aby przeżyły. To tak jak powódź w lutym rozebrała by Ci dom . Nie sposób naprawić bo mróz,  zimno , mokro . Jak żyć ?

Link to comment
Share on other sites

No więc jeszcze raz. Ten konkretny przykład. Pszczoły cały sezon nie leczone. Najpewniej warozy jest bardzo dużo. Prawdopodobne, że jest sporo czerwiu. Jeśli tak podejrzewam sprawdzam czy powałka ciepła. Jeśli tak to przy ciepłej, ładnej pogodzie otwieram i sprawdzam. Zaszkodzę pszczołom bardziej niż waroza i czerw? Hmmm. .. Nie jestem przekonany. Co tracę? Trochę pszczół (wcale nie dużo) które uciekną czy zostaną zagniecione, parę deko pokarmu i zniszczone uliczki. Co zyskam? Mam szansę wybić warozę praktycznie do zera albo przynajmniej prawie do zera, mam szansę na zmniejszenie prawdopodobieństwa osypania się z głodu (wycinając czerw i przestawiając ramki z pokarmem) a więc mogę zwiększyć szansę na zimowlę takiej rodziny. Jeśłi nie zrobię nic rodzina zapewne nie przeżyje zimy. Czy gra warta świeczki? Każdy niech sam sobie odpowie. 

Edited by vincent vega
Link to comment
Share on other sites

Specjalne ostrzeżenia

Specjalne środki ostrożności dla osób podających produkt leczniczy weterynaryjny zwierzętom:

Działanie amitrazy na organizm ludzki nie zostało dokładnie poznane. W celu uniknięcia wdychania dymu zabiegi należy wykonywać w masce ochronnej.

W razie zaobserwowania po kontakcie z lekiem niepokojących objawów, takich jak wymioty, zaburzenia rytmu serca czy zaburzenia ze strony układu nerwowego, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską oraz przedstawić lekarzowi ulotkę informacyjną lub opakowanie.

Osoby o znanej nadwrażliwości na którykolwiek ze składników Apiwarolu powinny unikać kontaktu z produktem leczniczym weterynaryjnym.

Nie jeść, nie pić i nie palić tytoniu w czasie wykonywania zabiegu.

Po zabiegu umyć ręce.

 

Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji:

Nieznane

 

Przedawkowanie (objawy, sposób postępowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy, odtrutki):

Podanie (spalenie w ulu) większej liczby tabletek niż zalecana może spowodować nadmierne pobudzenie pszczół.

 

Niezgodności farmaceutyczne:

Ponieważ nie wykonano badań zgodności, tego produktu leczniczego weterynaryjnego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi weterynaryjnymi.

 

Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania niezużytego produktu leczniczego weterynaryjnego lub pochodzących z niego odpadów

Amitraz jest toksyczny dla ryb, należy zwrócić uwagę, aby produkt nie dostał się do zbiorników wodnych.

Leków nie należy usuwać do kanalizacji ani wyrzucać do śmieci.

O sposoby usunięcia bezużytecznych leków zapytaj lekarza weterynarii. Pozwolą one na lepszą ochronę środowiska.

 

Dzieki za takie ,, leki "

Link to comment
Share on other sites

Nasze pszczółki są ju przygotowane do zimy, porobione mostki komunikacyjne, ustawiona wentylacja, są zainteresowane tym by spokojnie przeżyć zimę a tu ZONK ciekawski pszczelarz robi przegląd i to wszystko rozwala - a my tak dużo piszemy, mówimy o tym by pszczoły zimowe jak najmniej pracowały, by ich nie niepokoić  bo ta siła będzie im potrzebna wiosną. Dla upartych i święcie przekonanych jest jedno stwierdzenie - na głupotę rady nie ma. Znam takich co to w lutym jak trochę słońce zaświeciło to chcieli już przegląd robić... ;) ;) ;)...... a nich robią

Link to comment
Share on other sites

OK - więcej do tematu nie będę wracał. Mam nadzieję, że przeczytacie i zrozumiecie. Napisałem wyraźnie, że sytuacja dotyczy tego konkretnego przypadku a tu wyskakuje wpis, że :

"Nasze pszczółki są już przygotowane do zimy, porobione mostki komunikacyjne, ustawiona wentylacja, są zainteresowane tym by spokojnie przeżyć zimę a tu ZONK ciekawski pszczelarz robi przegląd i to wszystko rozwala"

Przypomnę - chodzi o pszczoły nieleczone i zaniedbane ! Gdzie tu mowa o naszych przygotowanych do zimy pszczołach????? Dalej piszesz, że :

"Dla upartych i święcie przekonanych jest jedno stwierdzenie - na głupotę rady nie ma."

Przeczytaj jeszcze raz i pomyśl czy aby te słowa ... ech... nie chce mi się nawet pisać bo nie jestem już pewny czy odczytasz to tak jak zostało napisane????

Link to comment
Share on other sites

 

Przypomnę - chodzi o pszczoły nieleczone i zaniedbane !

Wystarczy leczyć . Nie mam powałek , zatwory wyjmowałem łapką do gwoździ i nie we wszystkich szło podważyć. Nie twierdzę że w pobliżu gniazda kit się nie lepi ale tam nie zaglądam .Skubane latają na facelię w najlepsze  . Może u mnie taki model ? ;):D

Link to comment
Share on other sites

Czy możesz podpowiedzieć gdzie jest błąd i dlaczego nie można otworzyć ula czy to tajemnica? Chętnie nauczę się czegoś od kogoś bardziej doświadczonego kolegi. Między innymi po to jestem userem tego forum. Liczę, że podpowiesz adeptowi pszczelarstwa coś w tej materii . Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Oczywiście jeżeli jest taka potrzeba!!!,to przy obecnej pogodzie niema problemu żeby zaglądnąć,nic złego pszczołom nie zrobisz.Ale wiadomo jak we wszystkim trzeba zachować rozsądek i umiar.Ja przez lata z pszczołami starałem się w wielu sprawach sam wszystko wypraktykować.Dzisiaj wiem że wiele rzeczy to puste gadanie nie mające pokrycia w praktyce.Pozdrawiam PK

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

Czytam , czytam i naczytac sie nie moge.........Czasem tylko dziekuje opatrznosci, ze nie jestem ,, uczony w pismie " .

Moja niewiedza pozwala mi na spokojne pszczelarzenie.

Oczywiscie nie jest to jedno wielkie pasmo sukcesow , ale od paru ladnych lat nie mialem wiekszych problemow.

Od kiedy czytam posty na roznych forach , zadaje sobie pytanie , dlaczego ludkowie ciagle kupuja matki, odklady i.t.d.

Sami wiecie , ze wychodowac matke i zrobic odklad jest bajecznie proste , wiec ???

Mam kilku znajomych pszczelarzy co roku kupujacych pszczoly potem ....apivarol, amol , .....bmol, cmol i ...od nowa.

Ja poczatki mialem takie same tyle tylko , ze bez ,,bemoli"...

Juz pisale mniej wiecej jak to bylo, wiec nie bede sie powtarzal.

Co jeszcze ciekawsze , przeczytalem, ze matke powinno sie wymieniac jesli juz ma dwa lata.......ja nie stawiam im granicy wieku....bardzo czesto pszczoly je wymieniaja same ( wiem bo znacze kazda na kolor jej matki , zeby wiedziec, czyja zaba czyja )

Poza tym , sami wiecie ,jesli zauwaze problemy z czerwieniem to tak.

Co trzy lata sprowadzam cztery matki primorski, zeby ich trutnie wprowadzily odrobine swoich genow. Ule oczywiscie mam warszawskie a nadstawki langstroth . Zimuja w warszawskich a pracuja w langstroth . do wychowu matek uzywam langstroth. Poza tym zrobilem smieszne dennice do polawiania pylku .

Ooooo i jeszcze jedno , ule robie z ....odpadow sosny albo cedru.(stare deski , palety i.t.p.)

Jeszcze jedno ramki robie ....warszawskie-hoffmanowskie-udoskonalone .????

Jezeli bedzie kogos to interesic moge za pare dni , po powrocie do domu podeslac pare zdiec.

Jezeli nie bedzie zaiteresowania to jakos to przezyje. Jestem silny psychcznie facet ????

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
W dniu 7.11.2018 o 05:19, Pasieczka napisał:

Czytam , czytam i naczytac sie nie moge.........Czasem tylko dziekuje opatrznosci, ze nie jestem ,, uczony w pismie " .

Moja niewiedza pozwala mi na spokojne pszczelarzenie.

No i pewnie za bardzo nie przeszkadzasz pszczołom i dajesz im swobodę w wielu sprawach i dlatego jest to dla Ciebie takie łatwe. Poza tym niektórzy Nasi Koledzy z forum pisali że najgorszą cecha pszczelarza jest nadgorliwość i nad opiekuńczość która  przynoś więcej szkody rodzinom pszczelim  niż oczekiwanych korzyści z czym trudno jest się nie zgodzić. ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.