Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon IV - 2018 /2019 czyli co piszczy w pasiekach


daro

Recommended Posts

U mnie pszczoły dzisiaj się obleciały. Dennice wyczyszczone, podłożyłem też poduszki na powałki. Kilkanaście żądeł dostałem - samo zdrowie ponoć. Jedna rodzinka nie dożyła prawdopodobnie zimy - w podkarmiaczce powałkowej około 1,5 litra inwertu nie pobranego i trochę pszczół. Ul zabrany już z pasieki ale jeszcze nie rozbierałem. Jak będę miał czas to jutro zobaczę jak to wygląda.

Link to comment
Share on other sites

U mnie nie latały tak jakoś za bardzo, pojedyncze sztuki jedynie. Nie wiem ile przetrwało do tej pory ale tak jak mówi Robert - nie mówcie hop. Z czego się zorientowałem to taka pogoda utrzyma się do połowy marca a mają na noce wrócić mrozy tak do - 5 stopni Ps u mnie było w sobotę plus 7 st. C

Link to comment
Share on other sites

Podczas mojego wyjazdu do Pszczelej Woli większość pszczół się obleciała i spory procent rodzin wyczyścił dennice .
Ubolewam , bo czysty , świeży niepopleśniały osyp był mi potrzebny . A głównie taki usunęły .
Dziś ile zdążyłem , tyle dennic oczyściłem w najcieplejszej porze dnia .
Na jednej  znalazłem oznakowaną matkę buckfast .
To był ubiegłoroczny odkład z matką nr 8 z 2017r. od Władka ( Luzak123 )
Pszczoły żyją , jest ich dość sporo .
Osyp w normie , więc chyba niedawno padła .
Jutro jak pogoda pozwoli (a podobno nie pozwoli !? ) idę do kolejnych uli  .
Wytypuję kandydatki do połączenia .

Link to comment
Share on other sites

100 % żyje - jak dotąd. Oblot był wcześniej, nosiły już pyłek z leszczyny - kilka rodzin nawet bardzo dużo. Teraz -5 ale słonecznie. Plan na dziś - włożyć ocieplenie - 3 kg wiórków sosnowych w worku - wczoraj było ciepło ale padało i nie było możliwości.

Link to comment
Share on other sites

Na trzeciej pasiece jedna rodzina się osypała (biegunka) a poza tym ok byle do wiosny :D w poniedziałek nawet pyłek nosiły.

Edited by Nacek
Link to comment
Share on other sites

W poprzednie cieplejsze dni zaczęły już targać pyłek z leszczyny oraz wierzby, dzisiaj na minusie i silny wiatr, więc żądła nawet nie wychyliły ;) pogodę trzeba było wykorzystać do malowania, fugowania i porządkowania pracowni do wiosennego odbioru :)

Link to comment
Share on other sites

Moje pszczółki też w komplecie przezimowały , ale dokładniejszej oceny i przeglądu gniazd  nie robiłem :) W kilku ulach zapobiegawczo musiałem podać ciasto ;) chociaż staram się nie używać ciasta na początku sezonu , ale podczas czyszczenia dennic zdejmowałem korpusy i w kilku przypadkach korpusy były bardzo lekkie , a jednocześnie rodziny były bardzo silne , więc istniała obawa , że może być w tych rodzinach za mało pokarmu ? A pogoda jeszcze może nam spłatać figla i nie wykluczone może być jakieś ochłodzenie , wszak to dopiero luty :)

Link to comment
Share on other sites

Moje pszczółki też w komplecie przezimowały , ale dokładniejszej oceny i przeglądu gniazd  nie robiłem :) W kilku ulach zapobiegawczo musiałem podać ciasto ;) chociaż staram się nie używać ciasta na początku sezonu , ale podczas czyszczenia dennic zdejmowałem korpusy i w kilku przypadkach korpusy były bardzo lekkie , a jednocześnie rodziny były bardzo silne , więc istniała obawa , że może być w tych rodzinach za mało pokarmu ? A pogoda jeszcze może nam spłatać figla i nie wykluczone może być jakieś ochłodzenie , wszak to dopiero luty :)

Jak to się czasy zmieniają :D :D najwięksi wyśmiewacze pszczelarzy stosujących ciasto teraz sami ładują ciasto....

Teraz ja napiszę,proszę nie zapomnieć o herbatce do tego ciasta ,gdzie to kolega był jesienią,oszczędzało się na cukrze itd... :P PK

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

@piotrpodhale - już mnie tutaj nie lubią, ale zalogowałem się specjalnie, żeby polubić Twój wpis. Pozdrawiam!

Daj spokój, nie ma co się obrażać. Mnie też spotkały tu mało przyjemne riposty, czasem nie mające wiele wspólnego z tematem ale przeżyłem. Kasty były, są i będą wszędzie i zawsze mimo wspaniałych idei i założeń. Tak już ten świat jest urządzony.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

@vincent vega - nie obrażam się, napisałem jak jest. Już nawet od robiego dostałem ostrzeżenie, że próbuję "rozwalić" forum. Trzymajcie się ;)

Miałem nie pisać ale... Cegiełka rozwala forum?Takie oskarżenia to jakiś cyrk! Na forum jest padaczka,ale na pewno nie przez Cegiełkę.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Również pozdrawiam!!!Normalka, jak nie poklepujesz i nie przytakujesz wiadomym osobom to jesteś beeee.PK

Raczej jak Ci nie potakują i braw nie biją to są be.

Cegiełka -

 

Ktoś stosował? - zawierają 40 mg fluvalinatu na pasek. Kupiłem jedną paczkę na próbę i tak się zastanawiam jak to wykorzystać? Może teraz na wiosnę, a może zostawić do odkładów? Chcę to wykorzystać w ramach leczenia uzupełniającego/wspomagającego - będę wdzięczny za podpowiedzi :) pozdrawiam

Odpowiedź cegiełki jak nie poklepano go po plecach -

 

Panowie Ekolodzy, czyli jaki jest wg was obrazek naturalnego polskiego pszczelarza, który nie pakuje do ula ch...j wie czego? Tylko stosuje oficjalne leki? Czy apiwarol jest dlatego najlepszy, bo jest dopuszczony w Polsce? A cała reszta świata się myli i stosuje syf? Osobiście mniej mnie przeraża Rosjanin czy Ukrainiec stosujący chińskie/ukraińskie paski, od polskiego pseudo ekologa, biegającego między ulami w masce pgaz... Ja bym się wstydził, że mnie ktoś przyuważy :) I jak to jest z tym dawkowaniem? 4x4 już podobno nie wystarcza to może 10x4, i tylko jesienią czy na wiosnę ze dwa razy też nie zaszkodzi? Pewnie dlatego skrócili na ulotce okres karencji z 30 do 5 dni - żeby pójść na całość? Żeby miodek polski był jeszcze lepszy - nie to co to wymieszane i skażone gó...o ze wschodu? A najlepiej obrazek polskiego pszczelarza w masce pgaz umieszczajcie na etykietach - niech to będzie coś w rodzaju certyfikatu. Znak jakości - polskie pszczelarskie ISO ;) Żeby klient wiedział, że nie kupuje raka, przepraszam, kota w worku... ...czy raczej w słoiku.
 
 
Czy może lepszy jest ten Polaczek, który robi tabletki-samoróbki z tactiku, albo zakrapla podkładki pod piwo? - nie to co ten bezczelny i zacofany truciciel zza wachodniej granicy z chińskimi paskami.
 
Sam opieram swoje leczenie na kwasach, a jak apiwarol to głównie kontrolnie; w całej swojej kilkuletniej historii kupiłem trzy opakowania Apiwarolu - z czego mam jeszcze z 10 tabletek z zeszłego roku; nawet odymiacz zdążyłem w pierwszym roku kupić, bo leczenie i zdrowie pszczół jest najważniejsze - żeby lepiej, jak wtedy myślałem, aplikować apiwarol.
 
tę paczkę pasków też kupiłem (z różnych powodów) na próbę i na pewno ją wypróbuję, myślę że z odkładami. Liczyłem, że ktoś to stosował - bo nie wierzę, że nie - a tu się zerwała grupka pozerów-ekologów, u których - w większości - maska gazowa jest na  wyposażeniu pasieki (ja jeszcze się nie dorobiłem). I wszyscy jesteście tacy święci? Tylko cukier puder, a coś cięższego to tylko przy większym porażeniu? 
 
A apropos prelegentów i farmaceutyków - to akurat środowisko znam - powiedzmy - bezpośrednio i powiem tak: najlepszy lek to jest ten, którego producent daje najwięcej na badania i granty. No i też szkolenia, szczególnie te zagraniczne w okresie wakacyjnym ;) Zientarski też reklamuje w telewizji Toyotę, nawet w jakichś wiadomościach go "puszczają" - każdy wierzy w to co chce.
 
Aha - żeby nie było, mam do wypróbowania jeszcze w tym roku bipin i nozemacid - dostarczony przez koleżankę. Bardzo popularne w Rosji - prywatnego kuriera mam, więc jak mi przypasi to... ....wytruję pewnie wszystkie pszczoły swoje i w promieniu 50 km. Tak jak ci ze wschodu wytruli swoje - bo nikt im nie powiedział, że leki powinni sprowadzać z Polski.
 
Humor umiecie poprawić. Możecie wrzucać dowcipy dalej. Pozdrawiam!

Nie dociera do niego prosta prawda że forum jest publiczne i administracja  coś takiego tolerując również podpada. Jest na tyle , powiem prosto , głupi że naśmiewa się z masek gazowych .  Amitraza ( ta w bipinie też jako i apiwarolu ) jest silnie toksyczna .

Kto tam dowcipkuje ?

Radzę się dorobić maski , koniec końców to 3 - 4 słoiki miodu.  Piotrze pomogłeś mu na priv ?

Link to comment
Share on other sites

Sam jesteś głupi - pajacu.

Bipin i maska gazowa??? Głupi jesteś i nie wiesz o czym piszesz. A maska gazowa jeszcze mi potrzebna nie była - bo jakbyś, głupku, umiał czytać ze zrozumieniem, to byś wyczytał, że jeszcze bipinu nie stosowałem (nawet gdyby maska była potrzebna przy jego stosowaniu).

Ostrzegam po raz ostatni ...
Nie będę tolerował ubliżania innym .
Szczególnie tym, którzy współtworzyli to forum .
Robi Robson

Edited by Robi_Robson
Ostrzeżenie !!!
Link to comment
Share on other sites

Sam jesteś głupi - pajacu.

 

Bipin i maska gazowa??? Głupi jesteś i nie wiesz o czym piszesz. A maska gazowa jeszcze mi potrzebna nie była - bo jakbyś, głupku, umiał czytać ze zrozumieniem, to byś wyczytał, że jeszcze bipinu nie stosowałem (nawet gdyby maska była potrzebna przy jego stosowaniu).

Cegiełka dawaj na luz i nie ubliżaj.To że zostałeś pierwszy obrażony jest przykre,ale nie zniżaj się do poziomu tego człowieka.

Link to comment
Share on other sites

w mojej okolicy rolnicy ostro ruszyli w pola z sadzeniem ziemniaków, to chyba już wiosna na całego.

Świat zwariował , dawniej sadzili w maju i też ziemniaki jedli.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.