Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon IV - 2018 /2019 czyli co piszczy w pasiekach


daro

Recommended Posts

U mnie 1.. no tak nawet nie do końca, bo wyroił się odkład do którego podłożyłem drugą matkę. Myślałem, że pierwsza gdzieś zapodziała się podczas lotu weselnego, albo po prostu robotnice ją ścięły, ale jednak nie... Gdy podłożyłem nowy matecznik to ta matulka zabrała koleżanki i wprowadziła się do pustego ula odkładowego po drugiej stronie pasieczyska...

To była moja pierwsza "rójka" od 2013 roku.

Link to comment
Share on other sites

Co 3 - 4 lata rojny rok . Wyszła jedna do sąsiedniego ula .Zebrałem jedną spod podłogi domu oraz 3 flaszki z zakładu bo miałem matki nie wyciągnąć. :D  . 3 złapałem , nie moje .

Link to comment
Share on other sites

Właśnie wróciłem z pasieki - wczoraj i dziś ruch jak na centralnym - noszą pyłek. Pogoda na przyszły tydzień też zapowiada sie ok.

 

U mnie kwitnie wierzba, jesionoklon również w pełnym rozkwicie bardzo chętnie oblatywany. Dzika śliwka potrzebuje jeszcze ze 2 - 3 dni choć te za wiatrem i pod słońce już kwitną. Co tu dużo pisać - wiosna.

 

Prace w pracowni dobiegają końca  - 350 ramek zadrutowanych (200 jeszcze w kartonie - Robi sie spisał), węza czeka, 16 uli ze styroduru prawie gotowych - brak dennic ale materiał dotrze koło środy - złożyć to kwestia 1 dnia - 26 ulików odkładowych czeka już od jesieni. Wniosek do nadleśnictwa złożony - będzie stała pasieka (na początek 10 rodzin), druga miejscówka na prywatnej działce (też na stałe).

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Właśnie wróciłem z pasieki - wczoraj i dziś ruch jak na centralnym - noszą pyłek. Pogoda na przyszły tydzień też zapowiada sie ok.

 

U mnie kwitnie wierzba, jesionoklon również w pełnym rozkwicie bardzo chętnie oblatywany. Dzika śliwka potrzebuje jeszcze ze 2 - 3 dni choć te za wiatrem i pod słońce już kwitną. Co tu dużo pisać - wiosna.

 

Prace w pracowni dobiegają końca  - 350 ramek zadrutowanych (200 jeszcze w kartonie - Robi sie spisał), węza czeka, 16 uli ze styroduru prawie gotowych - brak dennic ale materiał dotrze koło środy - złożyć to kwestia 1 dnia - 26 ulików odkładowych czeka już od jesieni. Wniosek do nadleśnictwa złożony - będzie stała pasieka (na początek 10 rodzin), druga miejscówka na prywatnej działce (też na stałe).

Gratulacje Jacku za postępy w hodowli , dla Robiego też :D  Miejscówki też ważna rzecz :D  Wszystko dobrze się układa  :D  tylko pytanie o te uliki odkładowe ? Po co Ci one ? Pytam tak z czystej ciekawości  :D  czy nastawiasz się na sprzedaż odkładów na handel  i masz zbyt na nie ?  :D 

Pozdrawiam

Tadek

Link to comment
Share on other sites

  tylko pytanie o te uliki odkładowe ? Po co Ci one ? Pytam tak z czystej ciekawości  :D  czy nastawiasz się na sprzedaż odkładów na handel  i masz zbyt na nie

Odkłady będę robił teraz na własne potrzeby - w tym roku by powiększyć pasiekę, a latach następnych by wymieniać matki, matki zapasowe itp. Sprzedaż odkładów - nie mówię nie - mam znajomych, którzy zrezygnowali z miodu na rzecz odkładów - szybka, dobra kasa a popyt jest bardzo duży na odkłady.

Link to comment
Share on other sites

Skoro już jest tutaj wzmianka o tym , to dodam , że Jacka uliki odkładowe są bardzo solidne .
Wcześniej miałem kilka 5 ramkowych i jakoś mi nie leżały .
Po wygryzieniu pierwszego czerwiu robiło się za ciasno .
Jackowe są 6 ramkowe i są przez to lepsze , bo odkład może chwilę dłużej pozostawać w odkładówce .
Wysoka przestrzeń pod daszkiem daje lepszą izolację od upału i ułatwia  podkarmianie
Zrobione są z zajefajnej , grubej sklejki w 1 gatunku . Bardzo precyzyjnie podocinane są wszystkie formatki .
Wystarczy poskręcać i ulik gotowy .
Ewentualnie można jeszcze daszek pokryć blachą offsetową .
Mam już kilkanaście takich i zaczynam się zastanawiać nad kolejnymi ;)
https://www.olx.pl/oferta/ul-odkladowy-6-ramkowy-wielkopolski-CID757-IDxexNJ.html#f13f908873

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj nie wytrzymałem podczas przeglądu i wsadziłem palucha w nakrop... coś pysznego :) mam też pytanie do Was bo w zasadzie zastanawiam się co robić z zasklepionym zapasem zimowym w ulach. Czy po dodaniu nadstawki przeniosą syrop do tejże nadstawki? Czy raczej nie martwić się bo wraz ze wzrostem siły rodziny konsumpcja wzrośnie tak bardzo, że wszystko zniknie? :) obecnie siedzą już na 9 ramkach i od soboty do dzisiaj odbudowały 3 ramki węzy :) rozważam te nadstawke właśnie ze względu na to żeby nie brakło miejsca do czerwienia bo nakropu masa jest upakowana

Link to comment
Share on other sites

Marcin - u siebie w pasiece robię tak, że oceniam ilość pokarmu potrzebnego pszczołom do rozwoju - biorę pod uwagę siłę rodzin, wielkość gniazda, pogodę, ewentualne pożytki i ile jest ramek z pokarmem. Jeśli uznam, że pokarmu jest na tyle dużo, że może zostać to wycofuję takie ramki i mam później do odkładów jak znalazł. Pokarm, który zostaje w ulu odsklepiam co jakiś czas. Pszczoły go przenoszą, częściowo zjadają ale najważniejsze, że robią miejsce królowej do składania jajeczek. 

Link to comment
Share on other sites

No właśnie przy tym odsklepianiu miałem dziwne wrażenie że zamiast zrobić miejsce dla matki to france przyniosły nakrop :) przed chwilą ująłem jedną ramkę i dodałem przeczerwioną woszczynę zeszłoroczną. Co one noszą pojęcia nie mam. Jakoś pusto wokoło trochę podbiału i chyba resztki wierzby doniosły. Z drugiej strony to chyba lepiej żeby miały zapas teraz bo nie wiadomo co z pogodą a następny większy przybytek to dopiero z późniejszych wierzb, sady i kwiaty w połowie kwietnia.

Link to comment
Share on other sites

Teraz pożytków będzie z kazdym dniem przybywać. Na nieużytkach kwitnie kocimiętka, mnóstwo różnych wierzb, zaraz będą klony, agresty, porzeczki, śliwy i wszystko inne. Pokarmu już nie zabraknie - oby pogoda lotna była.

Link to comment
Share on other sites

Muszę się tym klonom przyjrzeć chociaż jeszcze wydaje mi się że potrzebują trochę czasu :) Bohtyn jak takie dobre rzeczy przynoszą niech chodzą w gości, tylko byle paskudztwa jakiegoś nie przytargały :)

Link to comment
Share on other sites

Skąd ??? noszą - teraz to przeważnie chodzą w gości.

Wątpię, że świeży nakrop, o niesamowicie intensywnym zapachu pochodzi z rabunków. Jednak każdy ma prawo do własnego zdania. 

Link to comment
Share on other sites

Muszę się tym klonom przyjrzeć chociaż jeszcze wydaje mi się że potrzebują trochę czasu :) Bohtyn jak takie dobre rzeczy przynoszą niech chodzą w gości, tylko byle paskudztwa jakiegoś nie przytargały :)

Coś w tym chyba jest, bo dzwonił do mnie sąsiad ze wsi, że wyszła z mojego ula rójka i siadła u niego na wierzbie.

Nie miałem czasu jechać więc, kazałem mu sobie ją zebrać i obsadzić u siebie w ulu.

Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj trochę popadało. Po południu jednak wyszło słoneczko. Jakież było moje zdziwienie, gdy pszczoły zaczęły szykować się do rójki. Żeby było ciekawiej to poszły aż trzy - z najsilniejszych rodzin. Dwie udało się złapać ale jedna zwiała. Rójki już osadzone w nowych ulach. 

Link to comment
Share on other sites

Będzie trzeba im chyba więcej węzy zaaplikować żeby głupoty z głowy wybić. W niektórych ulach już nawet małe brody pod ramkami dało się zauważyć, co więcej już trutnie po plastrach zasuwają... Coś dziwnie ten rok się zaczyna :)

Link to comment
Share on other sites

 dzwonił do mnie sąsiad ze wsi, że wyszła z mojego ula rójka i siadła u niego na wierzbie.

Nie miałem czasu jechać więc, kazałem mu sobie ją zebrać i obsadzić u siebie w ulu.

 

Serio u was o tej porze już się roją? :D

Bardzo na serio .

Prima aprilis  :D

  • Lubię 3
Link to comment
Share on other sites

No to mamy powtórkę z poprzedniego roku - kwiatu dużo  a pszczoły w siedzą w ulu bo taka wichura. Pociecha, że wodę chociaż mogą wziąć.

Link to comment
Share on other sites

Witam. Gdzie kupić w miarę dobrą węzę?. Może macie sprawdzonego dostawcę.  Dziś dzwoniłem z ogłoszenia to zapewniał sprzedawca, że produkuje węzę nie tyle pogrubioną co jak twierdził trochę grubszą i z kg. wosku wychodzi mniej, bo inni producenci dodają parafiny i z kg. produkują więcej, czy stosujecie węzę pogrubioną i czy to ma istotne znaczenie. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.