Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Sezon IV - 2018 /2019 czyli co piszczy w pasiekach


daro

Recommended Posts

No to doszliśmy do setna sprawy , dokarmiać czy nie , aby uzupełnić żelazny zapas w ulu ? -  o tym powinna decydować ocena wzrokowa stanu zapasów w gnieździe , a nie żadne tam przepisy "szklanka co dwa  dni , czy dwa litry na tydzień ". Po prostu dokarmić dużymi dawkami nawet pięciolitrowymi , aż ten zapas około 4 kg w gnieździe się pojawi . :D i tu wskazane by było przed podkarmieniem uzupełniającym  przestawić nadstawkę (lub nadstawki  jak jest ich więcej) ,  z góry na  dennice żeby układały zapas w gnieździe a nie do nadstawek. Natomiast czym innym jest podkarmianie stymulacyjne małymi dawkami dla podtrzymania wrażenia pożytku i pobudzania matki w ten sposób do czerwienia ? Ale wiem z doświadczenia że jak  jest te kilka kg zapasu w gnieździe , to pobudzać nie trzeba i szkoda na to czasu , tym bardziej jak ktoś ma dużą pasiekę składającą się z kilkudziesięciu uli , to nie będzie biegał po pasiece ze szklaneczkami :D innymi niż cheers.gif. :D

Osobliwe przypadki to tylko u mnie. Od czwartku wszystkim rójkom i tej zeszłorocznej podałem po 5 słoików tak po ok. 0,8l Dziś sprawdziłem, w rójce małej z maja i czerwcowej sytuacja sie trochę poprawiła ale bez znaczących zapasów tak średnio. Natomiast w rójce większej z maja, najagresywniejszej, rodnia zalana. Okazuje się, ze to ona rabuje, o ile najpierw rabowała ta z czerwca to teraz widze, że w pozostałych też na wylotku toczą boje. W czwartek w miodni miała 1 i 1/2 zapasu a w rodni wianuszków tylko niewielkie fragmenty, albo w ogóle, to na dziś jest to co jest. Wlotki pozmniejszane, że ledwie 2 pszczoły sie miną. Dziś byłem w sklepie pszczelarskim i były wyłożone ulotki o zwalczaniu destructora kwasami organicznymi i właśnie w zakresie KM w żelu, w pojemniczkach 125g kładziemy na ramki i kwas ulatnia się w środowisko ula. Czy ktoś może stosował ten środek? Dzwoniłem do sprzedawcy z pytaniem o wymiary tego pojemniczka, średnica 10,5 cm wysokość 4 cm. to jak to położyć na ramki?

PS. Jak Tadek u ciebie amorfa, u mnie zeszłoroczne siewki ładnie kwitły.     

Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj była kontrola w kierunku AFB. Trochę sobie pogadałem i dowiedziałem paru rzeczy o okolicy, bo lekarz spoko. Pod sam koniec bardzo pochwalił moją pasiekę :) Może trochę nieskromnie, że o tym piszę, ale dużo pracy włożyłem, więc się cieszę :)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

U mnie dzisiaj była kontrola w kierunku AFB. Trochę sobie pogadałem i dowiedziałem paru rzeczy o okolicy, bo lekarz spoko. Pod sam koniec bardzo pochwalił moją pasiekę :) Może trochę nieskromnie, że o tym piszę, ale dużo pracy włożyłem, więc się cieszę :)

Myślę że większość użytkowników naszego forum ma wzorowe pasieki i dba o zdrowie i higienę w pasiece.  U mnie  Stowarzyszenie nasze zaprasza corocznie  PLW na zebrania ,   a w razie potrzeby i częściej  , żeby referował aktualną ocenę weterynaryjną  w naszym powiecie pod kontem pszczelarskim i jesteśmy na bieżąco poinformowani o przeprowadzonych kontrolach  i akcjach weterynaryjnych i ich efektach  :) Później po każdym spotkaniu każdy może porozmawiać z PLW o swoich problemach i nurtujących go sprawach.

Tak że Ci z Kolegów którzy nie należą do żadnego Koła , a wiem że sporo takich jest , powinni jednak zapisać się :D  Same forum to za mało , ważna jest też wymiana podglądów osobiście z pszczelarzami swoimi sąsiadami  :D

Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie, ile ramek musi być obsiadane przez pszczoły, żeby była szansa przezimowania. Przed chwilą podglądałem od dołu te dwie liche rójki, to w gniazdowym trochę jest. Fakt, ze jest ciepło i są ruchliwe, co innego jak jest zimno i są stłoczone pomiędzy ramkami, ale w tej słabszej ze 7 ramek i przy plecach, w tej większej jakby więcej. A może by spróbować zazimować 2x6? Proszę o ogólna ocenę. Przygotowania robię pod łączenie. Tylko czy ta pszczoła jest wartościowa.  Pozdrawiam. 

Link to comment
Share on other sites

U mnie kręcenie nawłoci w tym tygodniu :D Nawet nie liczyłem na nią za bardzo po poprzednich dwu latach kiedy było jej na lekarstwo , to w tym roku trochę lepiej i po korpusie miodu nawłociowego przyniosły , bo tylko po jednym korpusie im jako nadstawka założyłem , ale zalały też gniazda , więc musiało tego pożytku być całkiem sporo :D Ale u mnie już nawłoć się kończy  i chciałem w tym tygodniu zamknąć ten temat i zabrać się za podstawowe leczenie . Osyp warrozy w kontrolnych ulach  był na średnim  poziomie   z moich obserwacji wieloletnich  :)

WP2019082_qssrwwx.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Tadek czy na zdjęciu jest jeden korpus wielkopolski jako gniazdo i jeden cały korpus jako nadstawka? Ile zostało na dole ramek z czerwiem? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Na dole mam dwa korpusy gniazdowe , ale  ramek z czerwiem nie  liczyłem , bo przy miodobraniu na to nie ma czasu , ale pszczół w ulu multum  :D i wcale nie wybierałem najsilniejsze rodziny do foto , bo te najsilniejsze miały jednak po dwa korpusy nadstawkowe i dwa gniazdowe  , ale nie chciało mi się wtedy jak je robiłem iść po komórkę :D

Link to comment
Share on other sites

Pytałem bo napisałeś, że zalały gniazda to byłem ciekaw jak skutecznie o tej porze roku. U mnie bardzo mało nawłoci, rolniczy teren, głównie zboże i buraki, tu pszczół nie trza. W Niemcach jak czytałem to trzymają pszczoły na wrzosie do końca września, tak aby było jak najmniej czerwia, wtedy pszczoły trzęsą do skrzynek, leczą i podsypują odkładom. Ja w weekend planuję zabrać dolny gniazdowy na przetop a z miodni zrobić górny gniazdowy na zimę.

Edited by tikcop
Link to comment
Share on other sites

W Niemczech jest trochę inny klimat  , jest sporo cieplej , w zależności jeszcze od regionu i nie ma co porównywać ich klimatu i struktury pożytków do naszych warunków . U nas wrzosu mało i poza tym jeżeli gdzieś jest to kwitnie wcześniej i nakłada się częściowo termin jego kwitnienia z kwitnieniem nawłoci , przynajmniej w moim regionie Wschodnia Polska :D

U mnie do gniazda naniosły nawłoci  jak oceniam  podnosząc górne korpusy niewiele mniej niż ważyły korpusy nadstawkowe , czyli prawie się zakarmiły na zimę  , wypierając matkę z czerwieniem do dolnego korpusu :D Ale dokarmić cukrem jeszcze trzeba bo są środkowe ramki w górnym korpusie jeszcze z zasklepionym czerwiem . Poza tym koledzy którzy podbierają nawłoć , wiedzą że pszczoły niechętnie nawłoć okładają na górę do nadstawek i raczej okładają go w gnieździe naokoło czerwiu i pszczelarz stosuje  wybiegi zachęcające je do składania do nadstawek , poprzez przenoszenie czerwiu zasklepionego na wygryzieniu (dwu trzech ramek) do nadstawki.

Link to comment
Share on other sites

W jednej z moich pasiek wczoraj dałem na 15 rodzin 50l syropu 1:1. Wcześniej dostały już 30l. Obstawiam, że więcej nie będę musiał im dawać. Ciągle noszą coś z lasu - jasny miód - a i pyłku mają sporo. Za moment w poplonie zakwitnie im facelia. Po 15tym dostaną paski z tymolem i koniec atrakcji.

Przy domu jest inaczej. Tutaj pszczoły mocno się rozczerwiły i ciągle latają jak szalone na trzcinę, więc sytuacja nie najlepsza, chociaż zapasy mają na dwie zimy.

Link to comment
Share on other sites

U mnie karmienie na całego na obu pasiekach.Tego roku tylko 10 rodzin dostaje inwert,reszta cukier królewski trafił się w leclercu 1.99 zł-bez ograniczeń.Mam w nosie całe śmieszne biedronkowe promocje.Mieszalnik +woda ze źródła i naprzód !.PK

Link to comment
Share on other sites

Witam. Ja tez zaczolem podkarmianie zimowe,syrop 2:1. 1:1 to chyba nie na ta pore roku?

Generalnie w Polsce przyjmuje się (książkowo), że do końca sierpnia podaje się syrop 1:1  celu pobudzenia czerwienia (podkarmianie). Następnie syrop 3:2 na zakarmienie zimowe - teoretycznie do 10.09.

Link to comment
Share on other sites

Mój dziadek od 55 lat stosuje tylko metodę 3:2 i tak aby do 1.09 były już zakarmione. 1:1 to rójkom na wiosnę

Krzychu z powoływaniem się na autorytet dziadka/pradziadka/ojca , to niekoniecznie dobra sprawa .

( Choć nie twierdzę , że dotyczy to tego konkretnego przypadku )

 

W mojej okolicy ci pszczelarze co brali przykład z  przodków i pracowali w pasiekach tak jak oni , to już nie maja pszczół !

Pszczelarstwo się zmienia .

Kto stoi w  miejscu ten się  cofa ! 

Link to comment
Share on other sites

Załóżmy, że pszczoły potrzebują do czerwienia rzadkiego pokarmu. Czy nakrop z nawloci, który zbierają nie byłby wtedy idealny? I przy tym zakarmiac na zimę 3:2?

Link to comment
Share on other sites

Nawłoć jest dobrym nektarem do zimowania dla pszczół i gdyby tylko corocznie nektarowała na niezmiernym poziomie pszczelarze mogli by zaoszczędzić na cukrze :D , albo bardziej intensywniej przestawić się na odbiór miodu nawłociowego w większych ilościach . Ale żeby to robić trzeba wykonać wcześniej zabiegi przeciwwarrozowe metodami które nie wymagają karencji przy stosowaniu albo w innymi metodami hodowlanymi ograniczającymi rozwój pasożyta. Poza tym nawłoć jest kapryśną rośliną i jej nektarowanie uzależnione jest od dostatku wilgoci w glebie i odpowiedniej ciepłej pogody. U mnie nawłoć podobną do tegorocznej brałem trzy taka temu , a dwa ostatnie lata były latami posuchy na tan miodek , ale do ula coś tam nakropu nosiły z nawłoci ale w mniejszych ilościach który został wykorzystany jako pokarm zimowy , poza tym nawłoć jest cenną rośliną dostarczającą pyłek. U mnie miodek nawłociowy sprzedają renomowani pszczelarze po 40,- zł/ za 0,9 l ( nie Ci co handlują po rynku nie wiadomo jakim badziewiem ;)) Sprawdzałem zawartość wody w moim miodzie  i wynosiła 19.5 %

WP2019090_qssxqnq.jpg

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Oczytałem się literatury przed zakupem pszczół, teoria teorią, a życie weryfikuje plany. Rok był fatalny, a gdy przyszedł czas na karmienie i leczenie, to pszczoły mają ogromny pożytek. Nawłoć się kończy, a była rewelacyjna u mnie w tym roku. Teraz myślałem, że już po wszystkim, a one opanowały maliny. Na wylotku szaleństwo, w malinach jak na lotnisku.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.