Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Sezon IV - 2018 /2019 czyli co piszczy w pasiekach

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
729 odpowiedzi w tym temacie

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 257 postów
  • Imię:Krzysztof
  • LokalizacjaBraniewo / Trójmiasto
  • Typ ula:WP / WLKP
Mój dziadek od 55 lat stosuje tylko metodę 3:2 i tak aby do 1.09 były już zakarmione. 1:1 to rójkom na wiosnę

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 2047 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Mój dziadek od 55 lat stosuje tylko metodę 3:2 i tak aby do 1.09 były już zakarmione. 1:1 to rójkom na wiosnę

Krzychu z powoływaniem się na autorytet dziadka/pradziadka/ojca , to niekoniecznie dobra sprawa .
( Choć nie twierdzę , że dotyczy to tego konkretnego przypadku )

W mojej okolicy ci pszczelarze co brali przykład z  przodków i pracowali w pasiekach tak jak oni , to już nie maja pszczół !
Pszczelarstwo się zmienia .
Kto stoi w  miejscu ten się  cofa ! 

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 257 postów
Załóżmy, że pszczoły potrzebują do czerwienia rzadkiego pokarmu. Czy nakrop z nawloci, który zbierają nie byłby wtedy idealny? I przy tym zakarmiac na zimę 3:2?

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2952 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Nawłoć jest dobrym nektarem do zimowania dla pszczół i gdyby tylko corocznie nektarowała na niezmiernym poziomie pszczelarze mogli by zaoszczędzić na cukrze :D , albo bardziej intensywniej przestawić się na odbiór miodu nawłociowego w większych ilościach . Ale żeby to robić trzeba wykonać wcześniej zabiegi przeciwwarrozowe metodami które nie wymagają karencji przy stosowaniu albo w innymi metodami hodowlanymi ograniczającymi rozwój pasożyta. Poza tym nawłoć jest kapryśną rośliną i jej nektarowanie uzależnione jest od dostatku wilgoci w glebie i odpowiedniej ciepłej pogody. U mnie nawłoć podobną do tegorocznej brałem trzy taka temu , a dwa ostatnie lata były latami posuchy na tan miodek , ale do ula coś tam nakropu nosiły z nawłoci ale w mniejszych ilościach który został wykorzystany jako pokarm zimowy , poza tym nawłoć jest cenną rośliną dostarczającą pyłek. U mnie miodek nawłociowy sprzedają renomowani pszczelarze po 40,- zł/ za 0,9 l ( nie Ci co handlują po rynku nie wiadomo jakim badziewiem ;)) Sprawdzałem zawartość wody w moim miodzie  i wynosiła 19.5 %

WP2019090_qssxqnq.jpg

• marcino91 lubi to

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMaksymów
  • Typ ula:Wielkopolski

Oczytałem się literatury przed zakupem pszczół, teoria teorią, a życie weryfikuje plany. Rok był fatalny, a gdy przyszedł czas na karmienie i leczenie, to pszczoły mają ogromny pożytek. Nawłoć się kończy, a była rewelacyjna u mnie w tym roku. Teraz myślałem, że już po wszystkim, a one opanowały maliny. Na wylotku szaleństwo, w malinach jak na lotnisku.

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 257 postów

Oczytałem się literatury przed zakupem pszczół, teoria teorią, a życie weryfikuje plany. Rok był fatalny, a gdy przyszedł czas na karmienie i leczenie, to pszczoły mają ogromny pożytek. Nawłoć się kończy, a była rewelacyjna u mnie w tym roku. Teraz myślałem, że już po wszystkim, a one opanowały maliny. Na wylotku szaleństwo, w malinach jak na lotnisku.

No niestety jak już w rolnictwie bywa - nie przewidzisz.

Gdybyś mógł zaplanować pogodę, termin rozkwitu roślin - to wtedy szczegółowe planowanie miałoby jak największy sens.

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 434 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP, wielkopolski, dadant 1/2

Niektórzy widzę że kręcą miód a ja muszę kręcić przed żoną gdzie się podział miód a właściwie pieniądze za niego :ph34r:  

• kubek33 lubi to

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMaksymów
  • Typ ula:Wielkopolski

Panowie pytanie za 100 pkt. Zamówiłem miodarkę, przyszła.... topiarka. Pomylone listy przewozowe, mają przysłać kuriera po niedzieli odebrać i przysłać właściwą paczkę. Mnie wysłali na tygodniowe szkolenie na drugi koniec Polski, więc cały tydzień mnie nie będzie i tu pojawia się właściwe pytanie. Czy zabierać i wirować, pożyczać miodarkę, przy czym nie będę miał możliwości podkarmiania przez tydzień, czy może przetrzymać je jeszcze tydzień z miodem w nadstawce?

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2952 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Nie czekaj pożycz i odwiruj , chyba że karmisz inwertem , wtedy da radę , pszczoły na prze inwertowanie cukru potrzebują więcej energii i czasu  a pogoda jest tu niewiadomą .

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

mirek.

mirek.

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 142 postów
  • Imię:Mirosław
  • Lokalizacjamazowieckie
  • Typ ula:wielkopolski 18

no to nawłoć odebrana

oczywiście w tym roku pomieszana

mam nadzieje że z jednego ula czysta

reszta pomieszana z czymś brązowym

teraz osuszanie ramek i karmienie 

gniazda górne korpusy zalane nawłocią

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Wolne pszczoły | Ślężańskie Miody | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami!