Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zakup odkładów- jaką linię wybrać?


Recommended Posts

Mam zamiar zakupić 1-2 odkłady. Proszę doradzenie jakiej linii wybrać? Zależy mi na pszczołach łagodnych. Uprzedając pytanie o pożytki - mieszkam teraz na wsi, gdzie jest dużo pól i wokół lasy. Co roku coś innego jest siane na polach - w tym roku był np. rzepak i facelia, w zeszłym roku dużo traw, dwa lata temu rzepak i gryka. Problemem jest sąsiad, u którego stoi ok 430-50 pni.

Chcialbym też aby nie były zbyt rojliwe - mam częste wyjazdy gdzie nie ma mnie w domu 7-max 14 dni.

Link to comment
Share on other sites

Ciężko w tym roku kupić odkłady a co dopiero być wybrednym o odkłady z konkretną linią ... jak chcesz zmienić linię to dopłacasz 20 zł i zmieniasz na jaką chcesz ... kupując nową matkę i poddając ją do ula.

Link to comment
Share on other sites

Ciężko w tym roku kupić odkłady a co dopiero być wybrednym o odkłady z konkretną linią ... jak chcesz zmienić linię to dopłacasz 20 zł i zmieniasz na jaką chcesz ... kupując nową matkę i poddając ją do ula.

 

Akurat w tym momencie mam możliwość wyboru między  krainką a buckfastem. Nie śpieszy mi sie bardzo, więc najpierw  zaciągam porady u doświadczonych Kolegów.

Link to comment
Share on other sites

Kup takie jake będziesz mógł zdobyć , ważne żeby  jak najszybciej , jak najwięcej pszczół miały i w miarę łagodne. I w tej kolejności. Dlaczego ? Bo już mało czasu się robi żeby doprowadzić je do dobrej kondycji przed zimowlą. Odklad to nie rójka i potrzebuje więcej czasu na rozwój.

Tadek

Link to comment
Share on other sites

ok - tak też zrobię - najpierw polecę po bukfasta (pomimo, ze droższy) bo mam zapewnienie, że silnych i łagodnych rodzin (widziałem też zdjęcia) a jak skończy się robić następnu ul polecę po krainkę :)

Link to comment
Share on other sites

Weź  pod uwagę , że silniejsza rodzina po załamaniu pogody szybciej pójdzie Ci na drzewo .
A 2 tygodnie bez wizyty w pasiece w sezonie , to rójki w zasadzie masz jak w banku .
Z najsilniejszych moga zrobić się najsłabsze ...

Link to comment
Share on other sites

...

A 2 tygodnie bez wizyty w pasiece w sezonie , to rójki w zasadzie masz jak w banku .

Z najsilniejszych moga zrobić się najsłabsze ...

 

Zdaje sobie sprawę. Przed samym wyjazdem robię przegląd. Zdaję sobie sprawę, że przynajmniej raz w tygodniu powinno się zajrzeć. Mam na tyle dobrze, że jak wiem, że nie będzie mnie 2 tygodnie to dzwonię do kolegi, który zagląda do uli

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Panowie - a jak to jest rzeczywiście z tą "nierojliwością" pszczół ? Czy są jakieś rasy, których ryzyko rojenia można zminimalizować minimalnym nakładem pracy?

Chętnie bym takie matki kupił. Tegoroczne doswiadczenia rójkowe doprowadzały mnie do białej gorączki i rozpaczy jednocześnie. ( pomimo, że chodziłem koło pszczół regularnie z 4 zazimowanych rodzin mam w tej chwili 11 i nie wiem czy to juz koniec na ten rok)      

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.