Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Gospodarka w ulach Warszawskich Poszerzanych


Krzychu

Recommended Posts

11 minut temu, gajowy napisał:

 wylotek górny , mniej więcej 30 cm nad dolnym, szeroki na 5 cm, górne wylotki otwarte, widać w nich kłębiące się pszczoły.

 

Górne wylotki otwarte i pszczoły z dostępem do powietrza - ja sam tak mam. Jeszcze pytanie, jak wygląda dennica i powałka?

Link to comment
Share on other sites

36 minut temu, michal79 napisał:

Jeszcze pytanie, jak wygląda dennica i powałka?

  Dennica ze sklejki 8mm, od dołu "przystrzelona" zszywaczem cienka pianka, nieraz taka służy do pakowania szkła, co by się nie tłukło. grubość około 2-3mm.

Powałki klasycznej nie mam, ramki hoffmanowskie i beleczki odstępnikowe, ułożone tak, że w kilku był nieznaczny luz. Pszczoły co chciały to uszczelniły same, zostawiając sobie kilka niewielkich otworów. Założyłem, że wiem co robią . Ocieplenie ułożyłem tak, by przez te otwory była możliwa lekka cyrkulacja powietrza ale bez jakiegoś "przeciągu"

Link to comment
Share on other sites

55 minut temu, gajowy napisał:

  Dennica ze sklejki 8mm, od dołu "przystrzelona" zszywaczem cienka pianka, nieraz taka służy do pakowania szkła, co by się nie tłukło. grubość około 2-3mm.

Powałki klasycznej nie mam, ramki hoffmanowskie i beleczki odstępnikowe, 

 

Tak naprawdę sprawę załatwia górny i dolny wylotek. Dopóki są otwarte, i z wilgocią, i z dopływem tlenu nie powinno być kłopotów. 

Możesz dołożyć od góry szczodrze. Najlepiej jakieś poduchy wypełnione słomą. Ja podobnie trzymam pszczoły cały rok. Nie chce mi się robić dwóch konfiguracji. 

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, michal79 napisał:

Możesz dołożyć od góry szczodrze. Najlepiej jakieś poduchy wypełnione słomą. Ja podobnie trzymam pszczoły cały rok. Nie chce mi się robić dwóch konfiguracji. 

  Słyszałem kiedyś , że jak się pszczołom "za bardzo dociepli" to za wcześnie czerwic zaczną- prawda to czy fałsz? Doświadczeń własnych nie mam bo to pierwsza zimowla u mnie...

Link to comment
Share on other sites

Jak głośno to: Nieeee! Nieprawda!! Taż cały internet głośno huczy, że bez placka i kaloryfera do ula w styczniu ani rusz.

 

A tak cichutko: przedoblotowym czerwieniem się marnuje potencjał dynamicznego rozwoju wiosną, bo pierwszy masowy wychów czerwiu idzie z baterii zapasowych a te mają limity i im później tym lepiej ale zdążyć i tak się zdąży choć z bloków startowych wypada się później, na tle plastiku i onucy.

 

Ile od oblotu do rzepaku? 

Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, gajowy napisał:

  Słyszałem kiedyś , że jak się pszczołom "za bardzo dociepli" to za wcześnie czerwic zaczną- prawda to czy fałsz? Doświadczeń własnych nie mam bo to pierwsza zimowla u mnie...

 

Zapytaj dowolnego pszczelarza, który trzyma ule obserwacyjne w domu. W pomieszczeniach jest ok. 15 stopni, a nie czerwią. Myślę że decyduje długość dnia (światło przez wylotek), temperatura przy wylotku, liczebność i zdrowie rodziny.  

Link to comment
Share on other sites

22 godziny temu, gajowy napisał:

  Sęk w tym , że nie znam żadnego osobiście. 

 

 

Przecież @baruostatnio pokazywał swoje pszczoły, które trzyma w domu a mają wyjście na dwór przez peszel. I u niego nie czerwią a temperatura +20 st. C.

Wydaje mi się, że i długość dnia i "czucie w powietrzu" nadchodzącej wiosny zmusza matki do czerwienia. Przecież 3 cm styropianu czy styroduru to nie jest duża żeby zaizolować ciepło w środku. Tym bardziej jak dennica z cienkiego drewna i daszki też. 

Styrodur i styropian bardziej ma izolować przed upałem w lato, a przy okazji jest lżejszy i tańszy. 

Styrodur też ma ten plus, że w 100% podlega recyklingowi więc jest ekologiczny 

Link to comment
Share on other sites

Na czerwienie matek ma wpływwww ...nie wiem co ;)

Jednemu czerwią przy otwartej dennicy a drugiemu w domu nie chcą .Choć nie wiem czy coś nie kombinują bo stworzyły kłąb ,

albo przygotowane na bestię albo już jajeczka grzeją ,dam znać jak nie zapomnę .

Na serio ,zdrowie,rasa,a ul na końcu.

Co do temp. w ulu spróbujcie uchylić okno na mrozie i grzejnik na 2, bo na tyle "grzeją" pszczoły w zimie .,co się stanie .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.