Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Leki na warrozę


Recommended Posts

Czyli środki w większości takie same jak u nas :) może trochę inaczej to jest aplikowane ? 

Ale chciałem jeszcze powrócić do Twoich zdjęć przesłanych na forum https://pasiekapszczelarska.pl/gallery/image/495-akacja-2018r/good.gif:)  Szczególnie wrażenie robią te dwie wieże i ogromne rodziny jakie w nich muszą być  :D

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Czyli środki w większości takie same jak u nas :) może trochę inaczej to jest aplikowane ? 

Ale chciałem jeszcze powrócić do Twoich zdjęć przesłanych na forum https://pasiekapszczelarska.pl/gallery/image/495-akacja-2018r/good.gif:)  Szczególnie wrażenie robią te dwie wieże i ogromne rodziny jakie w nich muszą być  :D

Pozdrawiam

Witam. Dziekuje za dobre slowo.  W zeszlym roku zima byla dluga i wszystko zaczelo kwitnac naraz. Naplyw nektaru i eksplozja rodzin byla ogromna. Niestety nie wiem czy to normalne czy taki rok. Gdyz jest to moj pierwszy sezon miodowy. :wub:   Poprzedniej zimy zazimowalem dwie rodziny i na wiosne z nich robilem odklady. Ciagle je oslabiajac nie mialy latwo, bo nastawiony bylem na rozwoj. Udalo mi sie zazimowac 9 ladnych rodzin na wszystkich wlasnych matkach.  Zima 2018 byla długia i drzewa zaczely dopiero kwitnac koncem maja. To byla eksplozia natury. Nie szlo nadążyć z dokladaniem korpusow, mimo ze dostawaly tylko weze albo tylko skrawek(2cm) z braku jej.  Niestety trzy rodziny sie wyroily i dopiero koncem sierpnia wyszly na prosta.  W chwilach desperacji z braku odpowiedniego sprzetu(korpusy, ramki, weza) zaczolem dokladac pelne korpusy jako miodnia, co widac na zdjeciach.  Nigdy wiecej!!! Zciagnac taki pelny korpus z nad glowy jeszcze z pszczolami nawet we dwoje to ryzyko utraty zycia. Niestety sierpien okazal sie suchy i goracy. Tak ze nic juz nie doniosly a chyba duzo zjadly. Caly sierpien nie bylem w pasiece. Nawloc pieknie wyrosla ale nie nektarowala, bo noce gorace(+25C). Od wrzesnia paskudna pogoda nie sprzyjajaca pracy w pasiece. W tym roku chce zakupic trzy matki BF i zobaczyc czy bedzie jakas zmiana. Niedaleko mnie jest wyspa na duzym jeziorze gdzie unasienniaja te BF-sty. Powodzenia 

.

Link to comment
Share on other sites

Witam,na okolo ale do celu. https://i.imgur.com/WRfsDEk.jpg   Tabelka zamieszcza dane jakimi srodkami zwalczamy waroze w Ontario. Can.

Formic acid to kwas mrowkowy , oxalic acid to k.szczawiowy

WRfsDEk.jpg

Wstawiłem tabelkę bezpośrednio. Będzie wygodniej oglądać . Robi Robson

:) Diekuje Robi

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

Witam. Dziekuje za dobre slowo.  W zeszlym roku zima byla dluga i wszystko zaczelo kwitnac naraz. Naplyw nektaru i eksplozja rodzin byla ogromna. Niestety nie wiem czy to normalne czy taki rok. Gdyz jest to moj pierwszy sezon miodowy. :wub:   Poprzedniej zimy zazimowalem dwie rodziny i na wiosne z nich robilem odklady. Ciagle je oslabiajac nie mialy latwo, bo nastawiony bylem na rozwoj. Udalo mi sie zazimowac 9 ladnych rodzin na wszystkich wlasnych matkach.  Zima 2018 byla długia i drzewa zaczely dopiero kwitnac koncem maja. To byla eksplozia natury. Nie szlo nadążyć z dokladaniem korpusow, mimo ze dostawaly tylko weze albo tylko skrawek(2cm) z braku jej.  Niestety trzy rodziny sie wyroily i dopiero koncem sierpnia wyszly na prosta.  W chwilach desperacji z braku odpowiedniego sprzetu(korpusy, ramki, weza) zaczolem dokladac pelne korpusy jako miodnia, co widac na zdjeciach.  Nigdy wiecej!!! Zciagnac taki pelny korpus z nad glowy jeszcze z pszczolami nawet we dwoje to ryzyko utraty zycia. Niestety sierpien okazal sie suchy i goracy. Tak ze nic juz nie doniosly a chyba duzo zjadly. Caly sierpien nie bylem w pasiece. Nawloc pieknie wyrosla ale nie nektarowala, bo noce gorace(+25C). Od wrzesnia paskudna pogoda nie sprzyjajaca pracy w pasiece. W tym roku chce zakupic trzy matki BF i zobaczyc czy bedzie jakas zmiana. Niedaleko mnie jest wyspa na duzym jeziorze gdzie unasienniaja te BF-sty. Powodzenia 

 

Taki błąd popełnia wielu młodych pszczelarzy , to znaczy że pozwalają na niczym nie ograniczony rozwój siły rodzin :D Ja też taki błąd robiłem jak kiedyś przechodziłem z uli warszawskich na ule Ostrowskiej , że miałem silne rodziny dużo pszczół a miodu jak na lekarstwo i w warszawiakach miałem więcej miodu jak w "nowoczesnych" jak na tamte lata ulach Ostrowskiej . Dzisiaj nie dopuszczam w moich 18 tkach na tworzenie większych rodzin niż cztery korpusy , chociaż jak Koledzy piszą można je rozpędzić do 5 - 6 korpusów , ale to jest nie racjonalne , jeżeli chcemy mieć więcej miodu to  trzeba ingerować w czerwienie matek i ograniczać je lub robić odkłady , bo inaczej cały zbiór może zostać przejedzony i wykorzystany na wychów czerwiu a następstwem tego są rójki :) co do BF to one też dużo czerwią , ale ich czerw jest jakby skupiony w pewnych strefach ula poza które nie przechodzą i matki tamte maja mniejszą skłonność do czerwienie gdzie popadnie , ale to tez zależy z jakiej krzyżówki i od pożytków . tak że przed zakupem poczytaj sobie o tych pszczołach bo trochę różnic jest :D

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam , chciałbym zapytać czy teraz na wiosnę stosujecie  jakieś zabiegi przeciw warrozie i czym najlepiej czy dymić apiwarolem czy jakies olejki eteryczne  czy kwasy .Na jesieni dymiłem 4 razy APIWAROLEM .

Edited by chudy1579
Link to comment
Share on other sites

Witam , chciałbym zapytać czy teraz na wiosnę stosujecie  jakieś zabiegi przeciw warrozie i czym najlepiej czy dymić apiwarolem czy jakies olejki eteryczne  czy kwasy .Na jesieni dymiłem 4 razy APIWAROLEM .

Witam. Grzegorz ja bym sypnol 1/2 szklanki c.pudru miedzy uliczki w paru rodzinach. Po 2 godz. sprawdz dennice.  Sam sie przekonasz czy potrzeba.  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ktoś tu już kiedyś chyba próbował walczyć z warozą tą rośliną i z tego co pamiętam nie opisał wyników testu.

 

Znalazłem ten temat : "Sumak octowiec na warroze"

Edited by Kamhkillo
Link to comment
Share on other sites

Witam. Ja uzywam tylko tego jako paliwa do podkurzacza, sporo dymu.  Moje pszczoly sa bardzo lagodne wiec malo dymu uzywam.  W mojej okolicy rosnie tego wiele, wiec paliwo latwo dostepne.  Zbieram grudzien/styczen. Mam zapasu chyba na 4 lata. Nie wiem czy to dziala na waroze, ale wyglada ze dym nie drazni pszczoly. Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Po raz pierwszy zastosowałem:

https://www.swienty.com/pi/Sublimox-oxalic-acid-sublimator_4018685_164663.aspx

Szybka praca z drugą osobą, która nakłada porcje kwasu na nakrętki wymienne.

Urządzenie posiada stabilizację temperatury zapobiegające przechodzenie kwasu szczawiowego w kwas mrówkowy.

Praca w kombinezonie ochronnym i okularach na oczy.

Link to comment
Share on other sites

Po raz pierwszy zastosowałem:

https://www.swienty.com/pi/Sublimox-oxalic-acid-sublimator_4018685_164663.aspx

Szybka praca z drugą osobą, która nakłada porcje kwasu na nakrętki wymienne.

Urządzenie posiada stabilizację temperatury zapobiegające przechodzenie kwasu szczawiowego w kwas mrówkowy.

Praca w kombinezonie ochronnym i okularach na oczy.

Witam.  Na duza pasieke ze wzgledu na koszt i oszcednosc czasu jest super. Niestety ta cena powala hobbiste.  Ja zrobilem za darmo z czesci jakie plataly sie w garazu.  Tutaj jest link do filmu jak to dziala.  Powodzenia   Start @1:05s   

Edited by Beeman
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

odparowywany kwas szczawiowy jest bardzo niebezpieczny, kryształki fruwają w powietrzu, zostają w ubraniu

 

wolę więc dozowniki dr Liebiga KM, bądź polewanie KS lub pryskanie mlekowym (czuć go w gębie jak wiatr podwieje), rodziny produkcyjne leczy się jesienią w sierpniu przed wychowem czerwiu zimowego, potem po zakarmieniu we wrześniu tj. na na re inwazję i poprawia zimą w grudniu jak trzeba czyli max 3 razy (zawsze sprawdzając osyp naturalny przed czy faktycznie trzeba dozować), w sezonie czy na wiosnę wystarczy ciąć ramkę pracy

 

młode rodziny trochę inaczej ale też nie więcej niż 3 razy

 

ogólnie kwasy organiczne rozsądnie, tj książkowo dozowane (nie brać przykładu z niektórych idjotów medialno-jutubianych), mordują warozę nie szkodząc rodzinom pszczelim ani sobie (nie zauważyłem póki co)

 

leków nikt nie powinien łykać non stop to i podobnie z pszczołami

 

zaleszczotka zaś nie widziałem u siebie w korpusowych ani w ojca warszawiakach słomiano-drzewianych nigdy, nawet i 20 parę lat temu

Edited by tikcop
Link to comment
Share on other sites

Leczę kwasami i tymolem pszczoły a zaleszczotki mają się bardzo dobrze. W jednym ulu w którym mam powałkę z płyty osb widziałem raz 5 szt na niej.

Młode rodziny, odkłady, pakiety warto przeleczyć kwasem mlekowym bo to nieinwazyjne a likwiduje 70-90% warrozy jeżeli nie ma czerwiu. Zabieg można wykonać przy tworzeniu pakietu / odkładu a później powtórzyć przed zasklepieniem pierwszego czerwiu.

W drugiej połowie września tymol na ograniczenie czerwienia, dobicie warrozy i ograniczenie nosemy.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Podepnę się ze swoim pytaniem. Chodzi mi o usprawnienie odymiania pszczół jesienią. Jeżeli macie dennice z pajączkami, to przed zabiegiem zatykacie je koreczkami? Czy może jakiś patent z kartonową wkładką albo ewentualnie płytką ze sklejki którą kładziecie na dno dennicy w taki sposób aby zakryć w niej otwory? Jeszcze nurtuje mnie kwestia kartki z olejem na dennicy, używacie każdorazowo?

Link to comment
Share on other sites

Do dymienia dennica ma być zamknięta .
Czyli albo wkłada się na pajączki korki styropianowe(opcjonalnie poliuretanowe) , albo można wsunąć np sklejkę, lub płytę spienionego pcv .
Ewentualnie w dennicach higienicznych szufladki .

Kartki z olejem , to raczej kontrolnie . I tylko w ulach w których nie ma szufladek .
Kto by się przy większej ilości uli bawił  we wkładanie ich wszędzie ?

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Do dymienia chyba najłatwiej użyć dużych worków na śmieci. Nakładasz taki na ul i spokój. Tak mi teraz do głowy przyszło... Możesz wówczas rozpalić tabletkę pod ulem tylko szczelnie docisnąć / podkopać folię trzeba. Masz komorę gazową jak się patrzy :P

Edited by Michał
Link to comment
Share on other sites

Właśnie rozchodzi się o czas, samo wkładanie korków też sporo zajmuje, a dziewczyny niekoniecznie są z tego powodu zadowolone ;) z drugiej strony kartka z olejem, niby wiadomo że kontrolnie a z drugiej strony, raz zrobiłem bez niej to było widać jak waroza zapierdziela po ściankach dennicy do góry, oczywiście tylko niektóre bo reszta została na dole.Chciałbym ogarnąc jakiś patent na to bo faktycNie przy kilku a kilkudziesięciu ulach to robi różnicę :)

Link to comment
Share on other sites

Kup dozownika Liebiga, teraz jest dobry moment, mniej pszczół w rodzinach, niższe temperatury. Przeczytasz dołączoną instrukcję i dasz radę. Ważne aby nie stawiać bezpośrednio nad ramkami z czerwiem.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mam dennicę osiatkowaną ale tak tylko na 1/3 spodu , tak że  tekturka zakrywa  siatkę .Przez inne lata wkładałem specjalną zasuwę , ale nie zawsze ją zabierałem ze sobą i tak z konieczności zmieniłem system .Zawsze ją wkładam i wyjmuje , jest wgląd jaki jest efekt zabiegu . 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

 Jeszcze nurtuje mnie kwestia kartki z olejem na dennicy, używacie każdorazowo?

Ja mam zrobione takie wkładki z PCV. Po bokach listeweczki coś 5mm.Na całości siatka . Wkładam do 2-3 uli na pasiece i mam podgląd co w trawie piszczy. Nie mam dennic osiatkowanych. Przed następnym odymieniem wyjmuje i liczę +-. Wiadomo , nie liczę do 378 :), ale bez okularów widać co jest z pasieką . SĄ przez okres odymiania .To mi wystarcza.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

urzywał ktoś może tego środka ?? https://pl-bee-equipment.glopalstore.com/products/maqs-mite-away-quick-strips-10-dose-package?utm_campaign=pr_r&utm_source=https://bee-equipment.co.uk&utm_medium=wi_proxy&utm_content=en_GB&utm_term=a

 

jeśli jest tak dobry jak niemiec mi powiedział. ponoć jest bardzo dobry i działa pod zasklepem. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.