Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Leki na warrozę

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
238 odpowiedzi w tym temacie

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 339 postów
  • Imię:Bogumil
  • LokalizacjaToronto
  • Typ ula:Langstroth

Zabiegi zgłaszane przez komercyjnych i na małą skalę pszczelarzy stosowanych do zwalczania roztoczy varroa wiosną i jesienią 2017 r.Ontario, Kanada  Respondenci ankiety mogli odpowiedzieć więcej niż jedną odpowiedzią.

Varroa Treatment
Spring 2017
Fall 2017
# of Commercial Beekeepers
# of Small-Scale Beekeepers
# of Commercial Beekeepers
# of Small-Scale Beekeepers
Apistan® (fluvalinate)
5
5
15
5
CheckMite+™ (coumaphos)
0
1
0
0
Apivar® (amitraz)
33
11
57
17
Thymovar (thymol)
3
4
5
2
65% formic acid (40 ml multiple application)
29
9
29
12
65% formic acid (250 ml single application)
7
6
11
5
Mite Away Quick Strips (formic acid)
17
27
24
37
Oxalic acid
14
3
47
23
Other
11
7
3
6
None
25
47
4
29

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2913 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Bogumił , żeby pokazać dokument z tabelką , trzeba zapisać go w innym formacie na przykład PDF i dodać jako załącznik :D

Ale może skomentuj swoimi słowami tą ankietę :)

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaToronto

Witam. Dziekuje Tadziowi za podpowiedz.  Jako ciekawostke chcialem zaprezentowac dane jak u nas podchodza do tematu warozy.  W dwoch tabelach (pro i amatorzy) 

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaToronto

Witam,na okolo ale do celu. https://i.imgur.com/WRfsDEk.jpg   Tabelka zamieszcza dane jakimi srodkami zwalczamy waroze w Ontario. Can.

Formic acid to kwas mrowkowy , oxalic acid to k.szczawiowy
WRfsDEk.jpg
Wstawiłem tabelkę bezpośrednio. Będzie wygodniej oglądać . Robi Robson

Użytkownik Robi_Robson edytował ten post 11 luty 2019 - 07:51

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaToronto

Bogumił , żeby pokazać dokument z tabelką , trzeba zapisać go w innym formacie na przykład PDF i dodać jako załącznik :D

Ale może skomentuj swoimi słowami tą ankietę :)

Dziekuje za podpowiedz. :)    Niestety pdf za duze file.  Zrobilem zdjecie :wub:

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2913 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Czyli środki w większości takie same jak u nas :) może trochę inaczej to jest aplikowane ? 

Ale chciałem jeszcze powrócić do Twoich zdjęć przesłanych na forum https://pasiekapszcz...5-akacja-2018r/good.gif :)  Szczególnie wrażenie robią te dwie wieże i ogromne rodziny jakie w nich muszą być  :D

Pozdrawiam

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaToronto

Czyli środki w większości takie same jak u nas :) może trochę inaczej to jest aplikowane ? 

Ale chciałem jeszcze powrócić do Twoich zdjęć przesłanych na forum https://pasiekapszcz...5-akacja-2018r/good.gif :)  Szczególnie wrażenie robią te dwie wieże i ogromne rodziny jakie w nich muszą być  :D

Pozdrawiam

Witam. Dziekuje za dobre slowo.  W zeszlym roku zima byla dluga i wszystko zaczelo kwitnac naraz. Naplyw nektaru i eksplozja rodzin byla ogromna. Niestety nie wiem czy to normalne czy taki rok. Gdyz jest to moj pierwszy sezon miodowy. :wub:   Poprzedniej zimy zazimowalem dwie rodziny i na wiosne z nich robilem odklady. Ciagle je oslabiajac nie mialy latwo, bo nastawiony bylem na rozwoj. Udalo mi sie zazimowac 9 ladnych rodzin na wszystkich wlasnych matkach.  Zima 2018 byla długia i drzewa zaczely dopiero kwitnac koncem maja. To byla eksplozia natury. Nie szlo nadążyć z dokladaniem korpusow, mimo ze dostawaly tylko weze albo tylko skrawek(2cm) z braku jej.  Niestety trzy rodziny sie wyroily i dopiero koncem sierpnia wyszly na prosta.  W chwilach desperacji z braku odpowiedniego sprzetu(korpusy, ramki, weza) zaczolem dokladac pelne korpusy jako miodnia, co widac na zdjeciach.  Nigdy wiecej!!! Zciagnac taki pelny korpus z nad glowy jeszcze z pszczolami nawet we dwoje to ryzyko utraty zycia. Niestety sierpien okazal sie suchy i goracy. Tak ze nic juz nie doniosly a chyba duzo zjadly. Caly sierpien nie bylem w pasiece. Nawloc pieknie wyrosla ale nie nektarowala, bo noce gorace(+25C). Od wrzesnia paskudna pogoda nie sprzyjajaca pracy w pasiece. W tym roku chce zakupic trzy matki BF i zobaczyc czy bedzie jakas zmiana. Niedaleko mnie jest wyspa na duzym jeziorze gdzie unasienniaja te BF-sty. Powodzenia 

.

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaToronto

Witam,na okolo ale do celu. https://i.imgur.com/WRfsDEk.jpg   Tabelka zamieszcza dane jakimi srodkami zwalczamy waroze w Ontario. Can.

Formic acid to kwas mrowkowy , oxalic acid to k.szczawiowy
WRfsDEk.jpg
Wstawiłem tabelkę bezpośrednio. Będzie wygodniej oglądać . Robi Robson

:) Diekuje Robi

Użytkownik Beeman edytował ten post 11 luty 2019 - 19:39

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2913 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Witam. Dziekuje za dobre slowo.  W zeszlym roku zima byla dluga i wszystko zaczelo kwitnac naraz. Naplyw nektaru i eksplozja rodzin byla ogromna. Niestety nie wiem czy to normalne czy taki rok. Gdyz jest to moj pierwszy sezon miodowy. :wub:   Poprzedniej zimy zazimowalem dwie rodziny i na wiosne z nich robilem odklady. Ciagle je oslabiajac nie mialy latwo, bo nastawiony bylem na rozwoj. Udalo mi sie zazimowac 9 ladnych rodzin na wszystkich wlasnych matkach.  Zima 2018 byla długia i drzewa zaczely dopiero kwitnac koncem maja. To byla eksplozia natury. Nie szlo nadążyć z dokladaniem korpusow, mimo ze dostawaly tylko weze albo tylko skrawek(2cm) z braku jej.  Niestety trzy rodziny sie wyroily i dopiero koncem sierpnia wyszly na prosta.  W chwilach desperacji z braku odpowiedniego sprzetu(korpusy, ramki, weza) zaczolem dokladac pelne korpusy jako miodnia, co widac na zdjeciach.  Nigdy wiecej!!! Zciagnac taki pelny korpus z nad glowy jeszcze z pszczolami nawet we dwoje to ryzyko utraty zycia. Niestety sierpien okazal sie suchy i goracy. Tak ze nic juz nie doniosly a chyba duzo zjadly. Caly sierpien nie bylem w pasiece. Nawloc pieknie wyrosla ale nie nektarowala, bo noce gorace(+25C). Od wrzesnia paskudna pogoda nie sprzyjajaca pracy w pasiece. W tym roku chce zakupic trzy matki BF i zobaczyc czy bedzie jakas zmiana. Niedaleko mnie jest wyspa na duzym jeziorze gdzie unasienniaja te BF-sty. Powodzenia 

Taki błąd popełnia wielu młodych pszczelarzy , to znaczy że pozwalają na niczym nie ograniczony rozwój siły rodzin :D Ja też taki błąd robiłem jak kiedyś przechodziłem z uli warszawskich na ule Ostrowskiej , że miałem silne rodziny dużo pszczół a miodu jak na lekarstwo i w warszawiakach miałem więcej miodu jak w "nowoczesnych" jak na tamte lata ulach Ostrowskiej . Dzisiaj nie dopuszczam w moich 18 tkach na tworzenie większych rodzin niż cztery korpusy , chociaż jak Koledzy piszą można je rozpędzić do 5 - 6 korpusów , ale to jest nie racjonalne , jeżeli chcemy mieć więcej miodu to  trzeba ingerować w czerwienie matek i ograniczać je lub robić odkłady , bo inaczej cały zbiór może zostać przejedzony i wykorzystany na wychów czerwiu a następstwem tego są rójki :) co do BF to one też dużo czerwią , ale ich czerw jest jakby skupiony w pewnych strefach ula poza które nie przechodzą i matki tamte maja mniejszą skłonność do czerwienie gdzie popadnie , ale to tez zależy z jakiej krzyżówki i od pożytków . tak że przed zakupem poczytaj sobie o tych pszczołach bo trochę różnic jest :D

Pozdrawiam

Uwaga:

chudy1579

chudy1579

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 122 postów
  • Imię:Grzegorz
  • Lokalizacjawarmia/wieś rogale
  • Typ ula:ule dadanta

Witam , chciałbym zapytać czy teraz na wiosnę stosujecie  jakieś zabiegi przeciw warrozie i czym najlepiej czy dymić apiwarolem czy jakies olejki eteryczne  czy kwasy .Na jesieni dymiłem 4 razy APIWAROLEM .

Użytkownik chudy1579 edytował ten post 04 marzec 2019 - 11:58

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2913 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Ja nie dymię apiwarolem teraz na wiosnę , bo robiłem zabieg w połowie listopada kwasem szczawiowym , więc nie widzę takiej konieczności :)

Uwaga:

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaToronto

Witam , chciałbym zapytać czy teraz na wiosnę stosujecie  jakieś zabiegi przeciw warrozie i czym najlepiej czy dymić apiwarolem czy jakies olejki eteryczne  czy kwasy .Na jesieni dymiłem 4 razy APIWAROLEM .

Witam. Grzegorz ja bym sypnol 1/2 szklanki c.pudru miedzy uliczki w paru rodzinach. Po 2 godz. sprawdz dennice.  Sam sie przekonasz czy potrzeba.  Powodzenia

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 239 postów
  • Imię:Krzysztof
  • LokalizacjaBraniewo / Trójmiasto
  • Typ ula:WP / WLKP

Kamhkillo

Kamhkillo

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 148 postów
  • Imię:Kamil
  • LokalizacjaWojcieszków
  • Typ ula:Wielkopolski
Ktoś tu już kiedyś chyba próbował walczyć z warozą tą rośliną i z tego co pamiętam nie opisał wyników testu.

Znalazłem ten temat : "Sumak octowiec na warroze"

Użytkownik Kamhkillo edytował ten post 15 marzec 2019 - 09:29

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaToronto

Witam. Ja uzywam tylko tego jako paliwa do podkurzacza, sporo dymu.  Moje pszczoly sa bardzo lagodne wiec malo dymu uzywam.  W mojej okolicy rosnie tego wiele, wiec paliwo latwo dostepne.  Zbieram grudzien/styczen. Mam zapasu chyba na 4 lata. Nie wiem czy to dziala na waroze, ale wyglada ze dym nie drazni pszczoly. Powodzenia

Gemini

Gemini

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 11 postów
  • Imię:Piotr
  • LokalizacjaTuraszówka
  • Typ ula:dadant

Po raz pierwszy zastosowałem:

https://www.swienty....685_164663.aspx

Szybka praca z drugą osobą, która nakłada porcje kwasu na nakrętki wymienne.

Urządzenie posiada stabilizację temperatury zapobiegające przechodzenie kwasu szczawiowego w kwas mrówkowy.

Praca w kombinezonie ochronnym i okularach na oczy.

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 339 postów
  • LokalizacjaToronto

Po raz pierwszy zastosowałem:

https://www.swienty....685_164663.aspx

Szybka praca z drugą osobą, która nakłada porcje kwasu na nakrętki wymienne.

Urządzenie posiada stabilizację temperatury zapobiegające przechodzenie kwasu szczawiowego w kwas mrówkowy.

Praca w kombinezonie ochronnym i okularach na oczy.

Witam.  Na duza pasieke ze wzgledu na koszt i oszcednosc czasu jest super. Niestety ta cena powala hobbiste.  Ja zrobilem za darmo z czesci jakie plataly sie w garazu.  Tutaj jest link do filmu jak to dziala.  Powodzenia   Start @1:05s   

Użytkownik Beeman edytował ten post 18 marzec 2019 - 16:25

tikcop

tikcop

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 51 postów
  • Imię:Tomasz
  • LokalizacjaStalowa Wola
  • Typ ula:Zander

odparowywany kwas szczawiowy jest bardzo niebezpieczny, kryształki fruwają w powietrzu, zostają w ubraniu

wolę więc dozowniki dr Liebiga KM, bądź polewanie KS lub pryskanie mlekowym (czuć go w gębie jak wiatr podwieje), rodziny produkcyjne leczy się jesienią w sierpniu przed wychowem czerwiu zimowego, potem po zakarmieniu we wrześniu tj. na na re inwazję i poprawia zimą w grudniu jak trzeba czyli max 3 razy (zawsze sprawdzając osyp naturalny przed czy faktycznie trzeba dozować), w sezonie czy na wiosnę wystarczy ciąć ramkę pracy

młode rodziny trochę inaczej ale też nie więcej niż 3 razy

ogólnie kwasy organiczne rozsądnie, tj książkowo dozowane (nie brać przykładu z niektórych idjotów medialno-jutubianych), mordują warozę nie szkodząc rodzinom pszczelim ani sobie (nie zauważyłem póki co)

leków nikt nie powinien łykać non stop to i podobnie z pszczołami

zaleszczotka zaś nie widziałem u siebie w korpusowych ani w ojca warszawiakach słomiano-drzewianych nigdy, nawet i 20 parę lat temu

Użytkownik tikcop edytował ten post 21 czerwiec 2019 - 22:28

http://www.youtube.c...szardWesolowski

Wyrażony pogląd czy idea nie musi Ci się podobać. Podobnie i mi, cały czas szukam lepszych rozwiązań.

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 235 postów
  • Imię:Michał
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Typ ula:wlkp 18cm

Leczę kwasami i tymolem pszczoły a zaleszczotki mają się bardzo dobrze. W jednym ulu w którym mam powałkę z płyty osb widziałem raz 5 szt na niej.

Młode rodziny, odkłady, pakiety warto przeleczyć kwasem mlekowym bo to nieinwazyjne a likwiduje 70-90% warrozy jeżeli nie ma czerwiu. Zabieg można wykonać przy tworzeniu pakietu / odkładu a później powtórzyć przed zasklepieniem pierwszego czerwiu.

W drugiej połowie września tymol na ograniczenie czerwienia, dobicie warrozy i ograniczenie nosemy.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły | Stowarzyszenie "Polanka"