Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Izolacja matki/ograniczenie czerwienia


Recommended Posts

Kurcze a ja myślę nad takim sposobem:

W drugiej połowie czerwca gdzieś(wiadomo że orientacyjnie bo rok rokowi nie równy) matki do izolatorów 3 ramkowych.

Po zasklepieniu czerwiu zabieram te ramki i powiedzmy z 3 uli tworzę odkłady zbiorcze.

Co mi to daje:

-Pszczoły nie muszą karmić tyle czerwiu,zajmować się nim itp-więcej miodu.

-Większość warrozy zabrana z rodziny razem czerwiem jako że to był jedyny czerw w rodzinie.

-Dodatkowa rodzina z każdych 3szt.

Martwi mnie tylko jedna rzecz:

Jak będę czekał aż cała pszczoła się wygryzie z tych ramek z czerwiem czy poprzez błądzenie,ciche rabunki itp część warrozy i tak z czasem nie rozniesie się po innych ulach,jeśli tak to ile%?

Odkłady oczywiście po wygryzieniu się czerwiu poddane zabiegowi zwalczania warrozy.

Mamy więcej miodu,więcej rodzin i mniej warrozy zbyt piękne?

Sposób o jakim piszesz jest właśnie zalecany dla hodowców chcących używać mniej chemii w pasiekach i nie truć siebie i swoich klientów. thumbsup.gif  Bo co jest alternatywą jeżeli nie ograniczymy matki w czerwieniu i nie przerwiemy łańcucha rozmnażania warrozy ? Alternatywą jest powiesić paski lub wkładki z chemią w ulu i zostawić je na minimum trzy tygodnie ? Ile tej chemii przez trzy tygodnie przeniknie do ula , do pokarmu , do wosku i do samych pszczół skracając ich życie ? ;) I w tym czasie nie możemy brać już miodu towarowego .

I masz rację że przez błądzenie i rabunki część warrozy nam przeniknie z powrotem do tych rodzin , i z leczenia jesiennego i tak nie możemy zrezygnować , ale mamy już na tyle opanowaną sytuacje że nie obawiamy się czy dalsze leczenie będzie skuteczne , bo tej warrozy będzie znacznie mniejszy procent i rodziny do zimowli będą przystępować w lepszej kondycji zdrowotnej i mniej chemii przeniknie do ich organizmów i do ula. Ale żeby być zupełnie pewnym należało by jeszcze raz matkę zamknąć w izolatorze od połowy września do końca października i pod koniec października zrobić jeszcze jeden zabieg przeciw warrozowy. Albo alternatywa - we wrześniu cztery poddymiania lub paski na trzy -cztery tygodnie ?

Pszczelarstwo robi się coraz bardziej pracochłonne ;)

Link to comment
Share on other sites

tu chyba wkradł się błąd 

nie zabieram po zasklepieniu tylko

zabieram przed wygryzieniem

i wtedy mniej pszczoły potrzeba do grzania

Tylko problem jak odróżnić czerw w pierwszych dniach po zasklepieniu od ostatnich dni, kiedy zasklep jest prawie dwa tygodnie.

No chyba,że czerw ma już wąsy -  to wtedy jest ten najstarszy, inaczej się nie da odróżnić. :lol: 

Uprzedzę,- można liczyć od dnia zamknięcia matki -, ale znowu matka na zaczerwienie takich 3 ramek może potrzebować

też prawie dwa tygodnie - zależne od wielu różnych czynników.

Tak,że nie jest to takie proste, piękne i zdrowe dla pszczół.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witam Panowie! Ostatnio przy głównym przeglądzie montowalem kraty odgrodowe - 6 ramek WP na gniazdo i 4 na miodnie. Mam dość spory problem! Zauważyłem, że pszczoły nie mieszczą się w oczku krat odgrodowych, ledwie głową wchodzi. Czy może być tak, że kratę produkują pod dana rasę pszczół czy ja trafiłem na złą partię produkcyjną? Kupiłem od Lysonia w promocji 3,79 zł za szt windurowa.

Link to comment
Share on other sites

Witam Panowie! Ostatnio przy głównym przeglądzie montowalem kraty odgrodowe - 6 ramek WP na gniazdo i 4 na miodnie. Mam dość spory problem! Zauważyłem, że pszczoły nie mieszczą się w oczku krat odgrodowych, ledwie głową wchodzi. Czy może być tak, że kratę produkują pod dana rasę pszczół czy ja trafiłem na złą partię produkcyjną? Kupiłem od Lysonia w promocji 3,79 zł za szt windurowa.

No to jest bardzo poważny problem ;) Dziadostwo wszędzie nam wtykają i okazuje się że trzeba jechać z suwmiarką kupując kraty odgrodowe  :rolleyes: 

Napisz do Łysonia  że sprzedali Ci bubel :o

Link to comment
Share on other sites

Witam Panowie! Ostatnio przy głównym przeglądzie montowalem kraty odgrodowe - 6 ramek WP na gniazdo i 4 na miodnie. Mam dość spory problem! Zauważyłem, że pszczoły nie mieszczą się w oczku krat odgrodowych, ledwie głową wchodzi. Czy może być tak, że kratę produkują pod dana rasę pszczół czy ja trafiłem na złą partię produkcyjną? Kupiłem od Lysonia w promocji 3,79 zł za szt windurowa.

Sprawdź czasem czy to nie są kraty do pozyskiwania propolisu???PK

Link to comment
Share on other sites

Pozwolę się nie zgodzić . Oczyszczanie plastikowej - w styczniu robimy rulon zsypujemy propolis . Robert mnie przekonał mam 1 metalową reszta plastiki . To się nazywa reklamacja . Firma Łysoń je przyjmuje i załatwia .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Musiałem zdemontować te swoje kraty odgrodowe, pszczoły nie przechodziły i zaczęły robić dzikie zabudowy na nich:

https://zapodaj.net/8641b40b89237.jpg.html

 

Kupilem uzywane, 12 szt po 8 zł, niestety z powodu niskiej temperatury nie udało mi się zamontować ich:

https://zapodaj.net/02ce849bf23e1.jpg.html

 

 

Mam już 5 nowych nabytków :D

 

https://zapodaj.net/cd22e1904b647.jpg.html

https://zapodaj.net/230d04b056354.jpg.html

https://zapodaj.net/2d34ef6017fb4.jpg.html

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
2 godziny temu, paweldobrzynski napisał:

Chciałem polecić kraty odgrodowe - ............/ u mnie świetnie się sprawdzają. Mają w ofercie kraty odgrodowe warszawskie, wielkopolskie, dadant, metalowe oraz drewniane. 

 

Witaj Paweł ?

Jest to Twój pierwszy post na forum i rozumiem , że nie miałeś złych intencji , ale u nas na forum jest zabronione umieszczanie reklam firm prowadzących  działalność zarobkową oraz przedstawianie ich asortymentu i szczegółowy opis asortymentu z odsyłaniem do stron producenta itp.   , które to działanie z Twojej strony  może być odbierane przez czytelników jako kryptoreklama , a więc jako ukryta działalność reklamowa na rzecz danej firmy. To jest zabronione regulaminem.

A w ogóle to dobrym zwyczajem nowo logujących się na forum jest najpierw przedstawienie się w temacie " Przedstaw się i swoją pasiekę "

Witaj i napisz coś co Ciebie skłoniło do zalogowania się na forum ? Mam nadzieję , że nie tylko te kraty ? ?

 

 

 

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 3
Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, paweldobrzynski napisał:

Mają w ofercie kraty odgrodowe warszawskie, wielkopolskie, dadant, metalowe oraz drewniane. 


paweldobrzynski  Też cię witam na naszym skromnym forum.

Dałeś mi zagwozdkę . 
Przy pszczołach chodzę już dobrą dekadę , ale ...
Drewnianych krat odgrodowych jeszcze nie widziałem . :blink:

 

18 godzin temu, paweldobrzynski napisał:

Chciałem polecić kraty odgrodowe - Zmieniony link reklamowy u mnie świetnie się sprawdzają.

Skoro polecasz , to mógłbyś zrobić zdjęcie i opisać jak się spisują u ciebie te drewniane kraty odgrodowe ?
 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Robi_Robson napisał:


paweldobrzynski  Też cię witam na naszym skromnym forum.

Dałeś mi zagwozdkę . 
Przy pszczołach chodzę już dobrą dekadę , ale ...
Drewnianych krat odgrodowych jeszcze nie widziałem . :blink:

 

Skoro polecasz , to mógłbyś zrobić zdjęcie i opisać jak się spisują u ciebie te drewniane kraty odgrodowe ?
 

 

 

Może chodzi o metalowe w drewnianych obwodach? 

Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Krzychu napisał:

Może chodzi o metalowe w drewnianych obwodach? 

Obawiam się , że tego się nie dowiesz .

To typowa zagrywka w celu wstawienia spamu .
Rejestracja, odszukanie właściwego tematu , dodanie posta zachwalającego jakiś towar , lub sklep i wylogowanie .
Wszystko trwało 6 minut i pewnie to by było na tyle .
Więcej pewnie kolegi paweldobrzynski  już tutaj nie zobaczymy .

Na amnezji też jest właśnie ostatnim zarejestrowanym użytkownikiem .
Założę się , że też z dorobkiem jednego posta z linkiem .
Nie chce mi się sprawdzać ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.