Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Zwalczanie Varroa destructor metodą izolowania matki


Tadek11

Recommended Posts

Już trzy razy w 2021 wyciąłem ramkę pracy od każdej rodziny. I znowu pusta do odbudowy. Jednocześnie nie widać aby było mniej miodu w nadstawce. Tych nie stawiam więcej niż jedną. Ramka pracy to bardzo dobra biologiczna pułapka na warozę bo ogranicza ponad połowę porażenie w sezonie (tłumi też nastrój rojowy). Tym samym nie ma musu. W przypadku opisanym wyżej pszczoły bez skrzydeł, to zamiast czekać do końca sezonu ratować trzeba jak najszybciej. Najłatwiej przy braku czerwiu. Stąd podział na pszczołę lotną. Lub zabranie matki (tu jest ryzyko braku nowej, małe ryzyko ale zawsze jest). Pozostałe pszczoły przy braku matki natychmiast przerywają pracę. Pożyją parę dni dłużej. Więc jak się młoda matka unasienni będzie miała liczniejsze grono karmicielek tym samym rodzina szybciej będzie się odradzać. A warozę idzie łatwo usunąć, 21 dni od zabrania starej matki jak wygryzie się czerw. Obie części rodziny można połączyć końcem października.

 

Nikomu niczego nie zebraniam.

Dwie rodziny, jedna po izolatorku druga wg tego co piszę, która będzie  silniejszą na wiosnę?

Edited by Tikcop
Link to comment
Share on other sites

 

Tadek11 -  Nigdzie nie napisałem że izoluje pakiet. Pakiet świeżo zrobiony z moich pszczół po miodobraniu, zawsze odymiam w pakietówce jeszcze przed pooddaniem matki unasienionej.

Jest to też  dla mnie cenna informacja na dużej próbie o porażeniu rodzin z których brałem pszczoły.

    Jestem absolutnie zwolennikiem leczenie pszczół, i jak dla mnie, dwie podstawowe kwestie w gospodarce pasiecznej to skuteczne leczenie(zabijanie)  warrozy i aby rodziny nie były głodne.

Metoda leczenia z izolowaniem matki jest bardzo skuteczna, naprawdę słuszna i godna polecenia jeżeli rodzina jest mocno porażona.

Z mojego punktu widzenia, nie zawsze jednak potrzebna, a pracochłonna. Uważam po prostu że warto by sprawdzić porażenie i adekwatnie wybrać metodę leczenia.

Oczywiście że "wolność Tomku w swoim domku" - chodź wszyscy mamy urzędowy nakaz zwalczania warrozy...

image.gif

Edited by Rafall
Link to comment
Share on other sites

No i jak sami piszecie każdy ma jakiś swój plan walki z warroa z częściowym izolowaniem lub bez ale  z zabraniem rodzinie czerwiącej matki  i odpowiednim przygotowaniem do zimowania rodzin i o to chodzi żeby jak najmniej stosować chemii w rodzinach i w mniejszym stopniu opierać się na  jakichś paskach , tackach czy parownikach , z substancjami różnymi jak kwasy , tymol, arkacydy itp. które wiszą w ulu kilka tygodni a nawet i całą zimę jak czytałem i mają też jakiś swój negatywny wpływ na pszczoły a wykorzystanie częściowej izolacji pomaga nam w tym.  Oczywiście wielkie pasieki mają problem z tym bo to znacznie zwiększa pracochłonność i siłą rzeczy muszą opierać się na tych paskach lub podobnych sposobach gdzie  chemiczna substancja działająca dłuższy czas w ulu co najmniej 21 dni jest wtedy skuteczna , ale ile tej niechcianej chemii podczas eliminacji pasożyta przeniknie do środowiska ulowego i działa niekorzystnie na zdrowie pszczół i przedostaje się do produktów pszczelich.  I po to są właśnie takie próby izolacji matek jako mniejsze zło , mniej  chemii i mniejsze przenikanie chemii do produktów pszczelich i każdy kto może powinien przynajmniej rozważyć czy jest w stanie coś zmienić u siebie w walce z pasożytem. I po to napisałem ten temat , żeby zachęcić innych i każdy , jak piszecie wyżej , może to robić inaczej , ale reguła jest taka sama chodzi o przerwanie czasowe łańcucha czytaj postępu geometrycznego rozmnażania się warrozy w ciągu sezonu co znacznie ułatwia nam walkę i zmniejsza stopień porażenia rodzin. 

Link to comment
Share on other sites

no i tu masz racje 

ale są pewne ograniczenia w każdym działaniu

dla mnie na dzień dzisiejszy jest ograniczeniem znalezienie matki 

a w normalnej pracy nie potrzebuję jej szukać wiec stosuje paski

odymiłem 3 odkłady tak testowo

spadło po 2 dręcze aż się zdziwiłem

to co mam rolować teraz produkcyjne czy lepiej od razu paski podać?

oczywiście po odebraniu miodu co tak marnie odparowują 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.