Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

podkarmianie


Recommended Posts

Moim skromnym zdaniem nie ma to sensu. W tamtym roku u mnie 18 marca było kilka stopni mrozu, wiał silny wiatr i leżał śnieg. Jeśli sytuacja powtórzy się w tym roku - a 23 lutego to jeszcze pełna zima, a w rodzinie będzie dużo czerwiu to nie wróżę takiej rodzince niczego dobrego. 

Link to comment
Share on other sites

Pobudzać moim zdaniem najlepiej odsklepiając zapasy, chociaż jeszcze za wcześnie na takie manewry. Przez odsklepienie pozbywasz się zapasów syropu, który w przyszłości mógłby zawałszować miód, a pszczoły mają złudzenie pożytku i zaczynają się nakręcać :) Ale tak jak Vincent napisał jeszcze zima i nie ma co ryzykować :)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za info . Mam w pogotowiu zawsze ciasto gdyby na wiosnę były braki ale dzisiaj zakupiłam kilka ,,paragonów" cukru na jesień ( 10 kg na paragon ) Odwożąc syna do internatu zajrzałam do Biedronki by sprawdzić czy jeszcze są zapasy i udało się  :)

Link to comment
Share on other sites

Witam 

Czy ma sens teraz rzucić trochę ciasta pszczołą ? W celu pobudzenia 

Czy może o tydzień czy 2 za wcześnie o ty myślę?

Dla pobudzenia lepiej odsklepić kawałek plastra z zapasami,ciasto też może być.Chyba już czas u Was działać.PK

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dla pobudzenia lepiej odsklepić kawałek plastra z zapasami,ciasto też może być.Chyba już czas u Was działać.PK

Tylko narazie jest za zimno bym mógł otworzyć ul i im odsklepić więc narazie ciasto podaję

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się że jeszcze na pobudzanie rozwojowe jest o drobinę za wcześnie :) Przypomnij sobie film na YouTube " Prawo rozwoju rodziny pszczelej"  i jak wygląda postęp rozwoju rodziny pszczelej wczesną wiosną ? Ile dni potrzebuje rodzina żeby osiągnąć pożądaną  siłę na pierwszy pożytek pszczelarski jaki mamy do dyspozycji w naszym rejonie?

Co innego jak stwierdzimy w ulu że jest mało pokarmu wtedy podawanie ciasta jak najbardziej wskazane bo robimy to  dla ratowania rodziny przed upadkiem :)

U mnie dzisiaj rano było -4 St. C. ;) Czy to odpowiednia temperatura ? na pobudzanie do czerwienia ?

Link to comment
Share on other sites

Mamy początek marca. Za 3 tygodnie oficjalnie wiosna. Niektóre gatunki wierzb już kwitną. W tym tygodniu ma być do 17sty st C w moim rejonie, więc sądzę, że jeżeli ktoś ma w zwyczaju pobudzać to już jest pora.

Link to comment
Share on other sites

Witam dziś było u mnie 15 stopni więc przejrzałem ule, w każdym ścieśniłem gniazdo i dwóch najsłabszych (tam pszczoły zimowałem na 7, teraz jedną ramke wyrzuciłem i jedną dałem za zatwór więc zostało mi 5 ramek) na pewno obsiadanych całych na czarno po tym ścieśnieniu. W Takim stanie mam 2 rodzinki i pytanie moje czy łączyć je na wiosnę czy lepiej osobno zostawić? Ramka wielkopolska    No i w każdym ulu też coś tam im odsklepiłem dzisiaj pokarmu

Link to comment
Share on other sites

Ja też dzisiaj byłem u pszczółek.

Nie zaglądałem, ale żeby wiedziały, że byłem - to dałem na 12 rodzin 10 kg cukru z 5 litrami wody,

czyli gęstość 2/1 w słoikach 0,9 litra, nie został nawet kieliszek. :P 

Jak wybiorą to będę pewny ich kondycji bez zaglądania.

W czwartek, też ma być ciepło to dam następną dawkę.

Po takim zabiegu, dopiero przeglądnę i ocenię czerwienie matek, ale podejrzewam,

że pogodowe warunki ku temu będą dopiero w kwietniu, patrząc na pogodę długoterminową. :angry:

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie powiem Wam bez wglądu do rodziny karmić czy nie.Tu każdy musi sprawdzić i jeżeli rodzinie grozi śmierć głodowa o tej porze to ratować trzeba.

Ja ze swojej praktyki mogę powiedzieć tylko że we własnej pasiece przeliczając na suchą masę,podaję końcem sierpnia 2 kg/każdą ramkę w rodzinach słabszych.W rodzinach silnych a takie preferuję jest to 1,8/ramkę.

Na ulu wielkopolskim(historia) było to 1,6kg/ramkę słabsze do 6 ramek.Silne otrzymywały 1,5 kg/ każdą ramkę.

Jeżeli w rodzinach było podczas karmienia dużo czerwiu to dodatkowo po zakarmieniu całości i tygodniu przerwy dokładam 2 kg/rodzinę.

Jeszcze nigdy do tej pory nie musiałem podkarmiać wiosną, jeżeli już to odsklepiać plastry muszę lub zabierać zapas i dawać ramkę pustą do czerwienia. 

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

A jak przeliczacie dawkowanie z inwertu? 

Bo jak wiadomo, szacuje się zawsze te 15 kg pokarmu. Tylko czy to ma być 15 kg suchej masy czy 15 kg syropu?

Bo jeśli suchej masy to oczywiste jest, że 15 kg cukru - robiąc syrop.

Jeśli mamy inwert po 15 kg w wiadrach, gdzie sucha masa stanowi od 72 do 78 % to wówczas sucha masa stanowi w wiadrze 15 kg - od 10,8 kg do 11,7 kg / rodzinę i wtedy może być problem jeśli ktoś zakarmił na zimę jednym wiadrem inwertu/rodzinę (zbyt mało pokarmu? Mój sąsiad zza płotu daje 10 kg/rodzinę w ulach jedno ściennych nieocieplonych i jego pszczoły latają jak wściekłe wczesną wiosną podczas gdy moje siedzą w kłębie)

Link to comment
Share on other sites

Guzik takie liczenie daje. Przy domu ciągnęły mi w ubiegłym roku od sierpnia nawet do 25l syropu. Na pasieczysku z dala od domu dałem 2x 5l inwertu z czego druga dawka została w podkarmiaczkach. Ule były nabite pokarmem, bo kwitła wierzba energetyczna i widocznie nektarowała na tyle mocno, że się zakarmiły. Wychodzi, że trzeba jednak dawać dopóki biorą.

Link to comment
Share on other sites

 Wychodzi, że trzeba jednak dawać dopóki biorą.

 

My właśnie tak robimy i na zimę pobrały nam średnio 19 kg inwertu/rodzinę + to co nazbierały sobie jeszcze (nawłoć, gruszki, obrały odsklepiny)

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście podałem wagę w suchej masie.Jeżeli mają swój pokarm to dajemy mniej.Jeżeli nad zimującym kłębem jest 17,5 cm szytego zapasu to do wiosny spokojnie przeżyją nawet w sytuacji kiedy nie będą w stanie przejść na inne ramki po pokarm(temperatura).

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.