Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Rzepak

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
50 odpowiedzi w tym temacie

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 428 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP, wielkopolski, dadant 1/2

Rzepak praktycznie zakończył kwitnienie i nastała totalna dziura porzytkowa.

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów
  • Imię:Krzysztof
  • LokalizacjaBraniewo / Trójmiasto
  • Typ ula:WP / WLKP

Rzepak praktycznie zakończył kwitnienie i nastała totalna dziura porzytkowa.

To niedobrze, że u Was tak szybko

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów
  • Imię:Michał
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Typ ula:wlkp 18cm

Rzepak do weekendu się skończy. Są jednak inne pożytki: późniejsze jabłonie i grusze kwitną, rajskie jabłuszka, kasztany, jawory, chabry, maki, wyka, no i gdzieniegdzie już pojawia się facelka. U mnie facelię posieję za 2 dni, żeby po lipie był jakiś pożytek na rozwój odkładów.

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów

Rzepak do weekendu się skończy. Są jednak inne pożytki: późniejsze jabłonie i grusze kwitną, rajskie jabłuszka, kasztany, jawory, chabry, maki, wyka, no i gdzieniegdzie już pojawia się facelka. U mnie facelię posieję za 2 dni, żeby po lipie był jakiś pożytek na rozwój odkładów.

Czyli w Wielkopolsce nie było dużego pożytku z rzepaku. Szybko u Was zakwitł, było zimno i przekwitł gdy zrobiło się ciepło.

U nas, można powiedzieć, że jest w pełni. A zawsze do początku czerwca kwitnie, pszczoły mają co robić teraz 

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Masz poniekąd rację, chociaż przez minione chłody rzepak długo wstrzymywał się z pełnym kwitnieniem. Jakby nie patrzeć pierwsze kwiaty widziałem jeszcze przed Wielkanocą a mamy 21.05, więc rekordowo długie kwitnięcie w tym roku zalicza. Pocieszające jest to, że w ciągu ostatniego tygodnia magazyny miodowe dość mocno się dociążyły, więc klęski nie będzie.

Krzychu

Krzychu

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów

Masz poniekąd rację, chociaż przez minione chłody rzepak długo wstrzymywał się z pełnym kwitnieniem. Jakby nie patrzeć pierwsze kwiaty widziałem jeszcze przed Wielkanocą a mamy 21.05, więc rekordowo długie kwitnięcie w tym roku zalicza. Pocieszające jest to, że w ciągu ostatniego tygodnia magazyny miodowe dość mocno się dociążyły, więc klęski nie będzie.

Przed Wielkanocą to u nas nawet do kolan on nie był, i było zielono. Dopiero jakoś na majówce coś zaczęło się pojawiać u nas.

No ale to inne rejony, u nas wszystko później zawsze. Zazwyczaj w rolnictwie o ok 2 tyg później niż na południu zbierają plony.

Kamhkillo

Kamhkillo

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 147 postów
  • Imię:Kamil
  • LokalizacjaWojcieszków
  • Typ ula:Wielkopolski
U mnie pierwsze kwiaty pojawiały się przed 26 kwietnia a teraz już ostatnie kwiaty, czyli koniec tygodnia i koniec rzepaku, właściciel pola też stwierdził że rokordowo długo kwitł bo zimno rozciagnelo kwitnienie, jeśli chodzi o zebrany miód to nie wiem jeszcze bo czekam na obeschniecie drogi coby dojechać do miejsca stacjonowania uli bo po deszczach ostatnich jest straszna bryndza na drogach dojazdowych a mam tylko osobówkę ale jak byłem tydzień temu to więcej naniosły przez kilka dni niż przez trzy tygodnie i to jest mój pierwszy wyjazdowy wypad na pożytek więc nie mam odniesienia to poprzedniego. Ale znowu pada to pewnie też i trochę wszamią teraz miodku

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 428 postów

W poniedziałek i wtorek przeglądałem pszczoły na rzepaku, 22 ule robiłem przez dwa dni bo pszczoły chciały się rabować.

Są jednak inne pożytki: późniejsze jabłonie i grusze kwitną, rajskie jabłuszka, kasztany, jawory, chabry, maki, wyka, no i gdzieniegdzie już pojawia się facelka. 

Michał gdzie ty takie pożytki widziałeś, jabłonie i grusze przekwitły już dawno temu,  rajskie jabłuszka, kasztany, jawory, chabry, maki, wyka, są tak unikatowe że nawet dla pięciu trzmieli które w mojej okolicy się uchowały nie wystarczy. Dla facelij żaden rolnik nie poświęci pola bo to dla niego strata.

Użytkownik Nacek edytował ten post 23 maj 2019 - 07:44

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 230 postów

Nacek, u mnie na działce kwitnie zarówno kilka gruszy jak i jabłoni. Może przez chłody się wstrzymały, ale niektóre jeszcze nie są nawet w pełni rozkwitu. Cała reszta jest unikatowa? U mnie jest tego mnóstwo. Jest w okolicy mojego domu jest niewielki park z jaworami i kasztanami. Między polami dzikie gruszki i rajskie jabłka nie są niczym niesamowitym... Maki, chabry, wyka kwitną u mnie wszędzie. Wiadomo, że nie ma tego tyle co z 20 lat temu, ale nie marginalizowałbym ich przydatności. Facelii na 2 pasiekach mam łącznie z 20ha. Słabo nie jest.

• Tadek11 lubi to

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 428 postów

Michał ty opisujesz świat mojego dzieciństwa, na mojej działce owoce gruszy są wielkości czubka małego palce jabłka niewiele mniejsze.

Beeman

Beeman

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 311 postów
  • Imię:Bogumil
  • LokalizacjaToronto
  • Typ ula:Langstroth

Witam.  A u nas w miescie tysiace drzew w kwiatach i mleczy jak na rzepaku.  Niestety jeszcze niewidzialem ani jednej pszczoly.  Czasem przyleci czmiel, ale i ich jakos malo.  Niestety tak wyglada postep cywilizacji.  Przykre to.  Powodzenia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami! | Stowarzyszenie "Polanka" | Ślężańskie Miody