Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

ramki plastikowe


MDR

Recommended Posts

Tak sobie czytam te posty i myślę, że jak do ula wkłada się ramki z plastiku i zmusza się pszczoły do budowy plastrów na plastikowej węzie, to koniec świata musi być już niedługo.

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

Michał a odniesiesz się do tego co napisał Bogumił , który miał coś więcej wspólnego doświadczalnie z tymi ramkami plastikowymi ?

Cytat

"To już by była gratka." U nas ramki z plastiku to okolo 50% ceny drewnianej.  Przy manewrowaniu plastikiem nie ma tego czucia co z drewna.  Ramka z korpusu wygina sie podczas przeglądu, a niektórzy twierdza ze przez to uszkadza komórki. Pełna miodu to już masakra.  Aby polepszyć sztywność zrobili kratownice w kolo, niestety te zakamarki niedostępne dla pszczół jest schronieniem dla np. żuczka ulowego.  Dlatego na południu nikt tego nie używa. (oczywiście polski to nie dotyczy).  Ramki od producenta pokryte niewystarczającą ilością wosku. Dla nie wtajemniczonych jest problemem bo pszczoły w ogóle nie budują plastrów lub powstaje dzika zabudowa najczęściej w poprzek. Podczas nakładania gorącego wosku ramki wypatrzyły się. W moim przypadku (i nie wiem dlaczego tak jest) ramki w miodni w większości są dożo cieńsze. Komorki czasem 6-7 mm wys. już są poszyte.   Wycięcie matecznika z plastiku prawie nie możliwe.  Dla mnie jak już bym musiał to lepsze rozwiązanie ramka drewniana z węza plastikowa.  Jadnak nic nie pobije ramki drewnianej z węza własnej roboty.  No ale to są tylko moje doświadczenia i nie koniecznie musi tak być bo i warunki inne i producenci.  ps. mam chyba tylko ok 50 ramek z plastiku. 

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.11.2019 o 21:50, Beeman napisał:

  nic nie pobije ramki drewnianej z węza własnej roboty.

I tego się trzymajmy zamiast ślepo chwytać się wszystkich nowinek , które nie służą nikomu i niczemu oprócz producentów .

Link to comment
Share on other sites

Tadku, ramki od Słowaków są inne niż te Amerykańskie. Po pierwsze nie są pokryte woskiem - tę operację trzeba zrobić samemu, więc wiem, że pszczoły mają styczność tylko z woskiem z mojej pasieki.

Jakiś specjalnych zakamarków w nich nie widzę. Co więcej, pszczoły mają dostęp do całej ramki - niskie i gładkie listewki są często czyszczone przez co nie ma na nich np. barciaka. Brak otworów na druty, nabijanych, czy nakładanych odstępników też sprzyja higienie.

Czy lepsze są drewniane, czy plastikowe? Osobiście wolę pracę na plastikach, ale lubię czytać komentarze negatywne tych pszczelarzy, którzy nigdy w ręku plastikowej ramki nie mieli a uważają ją za zło największe :)

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
25 minut temu, Karol napisał:

Witam jestem nowym pszczelarzem i nie wiem czy opłaca mi się kupować nowe ramki czy lepiej kupić używane proszę pomoście:)  

Witaj.
Tylko nowe !
Chyba , że nie masz suszu do miodni i chcesz mieć miód już w 1 sezonie , to możesz rozważyć zakup suszu ( niespleśniałego  i nie zjedzonego przez barciaki ) do miodni .
Ale jeśli chodzi o same ramki to nowe i tylko nowe .

Link to comment
Share on other sites

24 minuty temu, Karol napisał:

Witam jestem nowym pszczelarzem i nie wiem czy opłaca mi się kupować nowe ramki czy lepiej kupić używane proszę pomoście:)  

Karol ? sorry ,  ale my nie znamy Twojej sytuacji materialnej , więc nie wiem jak Ci możemy pomóc w kupnie ramek plastikowych , bo chyba takie miałeś na myśli pisząc w tym temacie , dotyczącym ramek plastikowych.

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Plastik to czeski materiał wybuchowy - miewał mawiać jeden z profesorów na studiach. Co do zasadności użycia nie bardzo widzę zasadność. Co za plusy ?? moje pytanie po ilu latach ten plastik się sypnie ?? 

w tym roku chcę przekonać się na własnej skórze o zasadności niskiej ramki kolejnego jej plusa a mianowicie nie drutowania tylko wkładania węzy do ramki. Kolega z forum @Turqs poradził mi bardziej zaawansowany system montowania węzy "na ścisk" - po rosyjsku. Koledzy już mają ramki bez drutowe 1/2d i to działa więc i liczę że u mnie zadziała a wtedy to już temat plasiku już całkowicie zbędny.

Edited by Brzytwiarz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.