Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Trutówka


Recommended Posts

Witam.Proszę o radę czy mogę połączyć słabą rodzinkę z czerwiem trutowym (brak matki) z silniejszą rodziną która ma matkę i normalnie czerwi? Bardzo proszę o odpowiedz.Pozdrawiam Kolegów i życzę Wesołych Świąt

Link to comment
Share on other sites

Łącz nie oglądając się na pogody i wysypywanie. Możesz też porozdzielać po ulach . Rano przed wylotem trupy trutówek znajdziesz .

P.S. Wysypywanie dobre jak obie rodziny silne . Dołączaj do tej z matką nigdy odwrotnie.

Link to comment
Share on other sites

Witam.Proszę o radę czy mogę połączyć słabą rodzinkę z czerwiem trutowym (brak matki) z silniejszą rodziną która ma matkę i normalnie czerwi? Bardzo proszę o odpowiedz.Pozdrawiam Kolegów i życzę Wesołych Świąt

Jeżeli prawidłowo rozpoznałeś że jest brak matki to ani słowa,można łączyć.Gorzej jeżeli mają matkę która strutowiała,wtedy lepiej robić jak pisze Bohdan.PK

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jeśli jest zwarty czerw trutowy , to prawie na pewno matka jest !
Albo z jesiennej wymiany, która się nie unasienniła  , albo strutowiała zimą .
Spróbuj Andrzeju odnaleźć matkę .
Jak się nie uda , to lepiej pszczoły rozgonić .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jeśli jest zwarty czerw trutowy , to prawie na pewno matka jest !

Albo z jesiennej wymiany, która się nie unasienniła  , albo strutowiała zimą .

Spróbuj Andrzeju odnaleźć matkę .

Jak się nie uda , to lepiej pszczoły rozgonić .

Robert Andrzej już ma pewnie pozamiatane :D  Teoria mówi swoje ale w środku lata to można sie z tym wysypywaniem na płachtę bawić  , ale teraz na wiosnę  szkoda zachodu i czasu , ja zawsze łączę takie rodzinki w kwietniu na siłę ,  tylko z silniejszymi rodzinami i silniejsze wiadomo mogą więcej  i załatwiają wszystko bez kłopotu wytłuką strutowiałą matkę :D

Link to comment
Share on other sites

Robert Andrzej już ma pewnie pozamiatane :D  Teoria mówi swoje ale w środku lata to można sie z tym wysypywaniem na płachtę bawić  , ale teraz na wiosnę  szkoda zachodu i czasu , ja zawsze łączę takie rodzinki w kwietniu na siłę ,  tylko z silniejszymi rodzinami i silniejsze wiadomo mogą więcej  i załatwiają wszystko bez kłopotu wytłuką strutowiałą matkę :D

No widzisz ....

Każdy robi po swojemu .

Ja w kwietniu nie łączę nic z silnymi rodzinami  , tylko z innymi słabymi .

Dwa dni temu łączyłem właśnie cztery bezmatki i jeszcze dwie rodzinki z trutowiejacymi matkami gdzie czerw był zwarty, ale ok 10-15% czerwiu było już garbatego .

Wcześniej nie było u mnie pogody na grzebanie w gniazdach .

Wiedziałem , że matek z pszczołami nie ma więc łączyłem tradycyjnie . Krople miętowe +gazeta .

Dwie strutowiałe matki wyeliminowałem przed łączeniem .

Gdybym miał wątpliwości czy matka gdzieś jest  , to odymiłbym dobrze pszczoły i wytrzepałbym wszystko

nie na płachtę , tylko gdzie popadnie na uboczu pasieki .

Bałbym się łączyć rodzinkę ze strutowiałą matką .

Pszczoły bywają czasem  głupie i nawet skazane na zagładę będą do końca szanować swoją czerwiącą (trutowo) matkę .

A o tej porze roku nie chciałbym żeby mi zaciupały pełnowartościową matkę !

Link to comment
Share on other sites

Nie miałem takiego przypadku żeby mi zaciukały normalną a nie strutowialą matkę :D Ale ostrożności nigdy za wiele  :D bo wszystko może się zdarzyć ? I tak ja Darek pisał zawszę stawiam strutowiałą rodzinę w nowym miejscu czyli na miejsce zdrowej rodziny  na górę na gazetę lub pasek folii na dwa dni , ale po dwie boczne uliczki z każdej strony zostawiam otwarte jeżeli używam folii bo czasami gazet brakuje w pasiece :D Ale to są drobne uwagi nie rzutujące na hodowlę z jedynie jakieś własne przyzwyczajenia  :D I każdy robi po swojemu . 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.