Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Pozdrowienia z Powiśla Świętokrzyskiego

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 19 postów
  • Imię:Krzysztof
  • LokalizacjaMaksymów
  • Typ ula:Wielkopolski

Witajcie :)

Mam na imię Krzysiek, wiosen 35 i w ubiegłym roku jako 100% mieszczuch wyprowadziłem się wreszcie na prawdziwą małą wioskę, gdzie mogę sobie obcować z naturą, a życie nie ucieka przez palce w bloku przed tv z pilotem i piwem w ręku. Pomyślałem też o pszczołach.

Nie chciałem nigdy zakładać pasieki towarowej, nie zależy mi na ilości uli, nie zależy mi na sprzedaży miodu. Po co więc mi pszczoły? Dla przyjemności opieki nad nimi, dla przeciwstawienia się tendencji opisywanej w mediach o wymieraniu pszczół i dla złapania bakcyla pszczelarskiego. Z pszczołami nie miałem nigdy do czynienia, więc zacząłem od czytania portali, for, książek (Ostrowska, Trzebiński) i nie rzuciłem się na głęboką wodę (czyt. kupiłem ule), bo byłem totalnie zielony, tylko decyzję o zakupie odłożyłem na ten rok. Teraz również jestem zielony, bo wiedza teoretyczna, a praktyczna to ogromna różnica, ale kiedyś trzeba zacząć.

Postanowiłem zacząć od jednego ula, bo to żywe stworzenia, więc jeśli popełnię jakiś karygodny błąd, to z mojej winy padnie jedna rodzina, a nie dwie, trzy, cztery. Jeśli będzie mi to wychodzić, to docelowo wydaje mi się, że cztery ule będą optymalną ilością do mini pasieki hobbystycznej.

Zakupiłem ul wielkopolski 10-ramkowy w pasiecie Maciejka pod Mielcem (dennica, 2x korpus, 1x półkorpus, powałka, daszek). Facet super pomocny i chętny w poradach, jednak jakość wykonania ula taka sobie (przekątne na korpusach 1,5cm różnicy chociażby), ale za tą cenę nie ma co narzekać. Przerobiłem od razu daszek. Nie było w ogóle otworów wentylacyjnych, więc tarczą 1mm porobiłem nacięcia poziome na wszystkich czterech stronach "świata" o szerokości ok 6-8 cm. Daszek nie był ocieplony, więc włożyłem styropian 20mm do środka. Całość ula pomalowałem wstępnie z zewnątrz pokostem. Ramki do ula dostałem na wstępie hoffmanowskie, z czasem przejdę na zwykłe. Powałka jest pełna, więc jak przyjdą mi pajączki, to zrobię na początek jeden otwór na środku, będzie do wentylacji i podkarmiania ze słoika. Dzisiaj za domem w ogrodzie zacznę robić ogrodzenie miejsca w którym będzie stał ul, jako ochronę przed moimi psami i przy okazji przed wiatrami zachodnimi, które są u nas dosyć silne.

Pożytki u nas na szczęście są zróżnicowane, nie ma monokultury uprawowej, gdzie dominuje np. rzepak i nic poza tym. Jest co prawda ogromna przewaga wiśni, ale mam i las przed domem, gdzie i leszczyna i akacja rośnie w dużej ilości, mam lipy na podwórku, wokół ludzie sieją i seradelę i rzepak i grykę, rośnie też na dziko nawłoć. Wydaje mi się, że pszczołom nie będzie się nudzić z braku pożytków. W samej wiosce, gdzie jest 30 domów jest tylko 2 pszczelarzy, gdzie jeden ma ok 15 uli ze 2 km od wioski, drugi jeszcze dalej podobną ilość. Docelowo, gdy już udałoby mi się utrzymać moje pszczoły i miec ze 4 ule, przygotowałem w lesie fajne stanowisko, które ogrodzę od dzikich zwierząt, ale to w przyszłym roku.

Chcę zacząć od Buckfasta, bo pomimo, że uczulenia na jad nie mam, wolę zacząć od łagodnych pszczół, do tego nierojliwych, więc wytypowałem właśnie Buckfasta. Wstepnie w maju wezmę odkład 5 lub 6 ramkowy od sprawdzonego w sąsiednim powiecie pszczelarza i mogę zaczynać.

Póki co, będę chłonął wiedzę z forum i pewnie dużo pytał, bo w dalszym ciągu wydaje mi się, że moja wiedza, to żadna wiedza, ale wyjdzie w praniu. Oby pozytywnie, pozdrawiam :)

• Paweł i Robi_Robson lubią to

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2881 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

Witaj na forum chlebisol2.gif

Pozdrawiam

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

mirek.

mirek.

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 106 postów
  • Imię:Mirosław
  • Lokalizacjamazowieckie
  • Typ ula:wielkopolski 18

witaj 

ale aga3 też łagodna 

pozdrawiam

PiotrekF

PiotrekF

100% Domownik

• Administracja
  • 361 postów
  • LokalizacjaK-r
  • Typ ula:WZ

Serwus Krzysztofie! 

Powodzenia w Twych zamiarach ! 

A jeśli można,hobbysty zdanie/podpowiedź , wtrącić .... to : 

- zacznij od minimum dwóch uli/rodzin (zawsze jest się 'czym' wspomóc w razie braku matki)

- nie zaczynaj od  Buckfasta , wybierz inną pszczołę 

PF

kubek33

kubek33

As forumowy

• Moderator/Organizator
  • 568 postów
  • Imię:Jacek
  • LokalizacjaTurek/Wielkopolska
  • Typ ula:oczywiście wielkopolski

FIU FIU FIU - masz plan....

Krzysztofie powodzenia w realizacji planu...... ja też miałem plan... tak z 10 rodzin ... dziś mam ponad 30 ... więc plany się zmieniają.

Ławeczka u nas długa więc i Ciebie witamy z radością na niej.

Beczek miodu, zadowolenia z pracy przy pszczołach - czytaj, pytaj - ucz się, zdobywaj doświadczenie.

Jedni pracują jak pszczoły, drudzy wybierają miód. ;)

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3015 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Tu każdy na początku mówi 2 - 3 no max 5 . A później mało  i mało. Witaj. ;) :D

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaMaksymów

Dzięki wszystkim za przywitanie :)

Też mi wszyscy znajomi mówią "tak tak, też chciałem mieć tylko 2/4/6 uli" :)

Piotrek - drugi ul będę chciał jak najszybciej wdrożyć, być może w lipcu, albo i wcześniej. A czemu wybrałbyś inną pszczołę niż buckfast? Długo przeglądałem zestawienia ras i linii różnych pszczół, wahałem się nad kilkoma, ale ostatecznie jednak postanowiłem zacząć od buckfasta. Kolega z okolic Rzeszowa, który mnie mocno wspiera swoją wiedzą, też proponował jedną z krainek, ale jakoś uparłem się na tego buckfasta.

Tutaj zdjęcie podglądowe ula z Mielca, który kupiłem:

c4d87e9dd36a156bmed.jpg

A tutaj buduję im "posesję" :)

a25d87b69142bab0med.jpg

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3015 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Obecnie wszystkie hodowlane linie są łagodne . Bf jest plenny i trzeba umieć nim sterować ponadto unasienniając się z lokalnymi pszczołami może dać złośliwe .

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

PiotrekF

PiotrekF

100% Domownik

• Administracja
  • 361 postów
  • LokalizacjaK-r

Krzysztofie!

Skoro się uparłeś na " na tego buckfasta"  to Twoja decyzja ( wymaga sporo opieki i obfitych pożytków ) . W zasadzie to z każdą pszczołą można 'pracować spokojnie'. 

Masz wszak w okolicy 'sąsiadów' pszczelarzy  .... taką bym wybrał by 'cieszyła i dała satysfakcję ).

.... nadal proponuję dwa ule - ul zrobiony własnoręcznie cieszy wielokroć bardziej ;) 

PF 

mirek.

mirek.

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 106 postów
  • Imię:Mirosław
  • Lokalizacjamazowieckie
  • Typ ula:wielkopolski 18

na start 2 ule to minimum a i tak strach o matkę na wiosnę zabije czy nie  jak brak doświadczenie wszytko może się zdarzyć

zacząłem z dwoma zrobiłem 2 odkłady wszytko przezimowało teraz pracuje bez stresu zawsze mam rezerwę

ja dałem rade ty też na pewno dasz rade    :D  :D

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 428 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP, wielkopolski, dadant 1/2

Witam i powodzenia życzę.

Piszesz że pomalowałeś tylko pokostem, przemaluj jeszcze jakimś impregnatem, bo po roku będzie bardzo brzydko wyglądał.

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaMaksymów

Pomalowałem już Śnieżką Supermal, więc zabezpieczony ul będzie przed warunkami atmosferycznymi.

Piotrek, ul zrobiony własnoręcznie cieszy bardziej i jeśli się przyłożę, to może być lepiej wykonany niż ten budżetowy, który kupiłem. Postaram się jak najszybciej zrobić sam zestaw dennica - korpus - półnadstawka - powałka - daszek i zasiedlić go kolejnym odkładem. Obecnie czekam na odkład, bo ul gotowy, miejsce gotowe, więc można zaczynać :)

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaMaksymów

Wziąłem się za własnoręczną budowę ula. Deskę sosnową calówkę pociąłem na odpowiednie wymiary, do tego dociąłem płytę pilśniową, siatka ze sklepu pszczelarskiego i wyszło mi coś takiego:

8a7977ceb2393e39gen.jpg

Stolarzem nie jestem i prac stolarskich nigdy nie wykonywałem, więc wydaje mi się, że na początek wyszło nie tak źle :lol: Bądźcie wyrozumiali :D 

W ogrodzie, gdzie stoi pierwszy ul, mam 60 szt różnych jabłoni, grusz i śliw, do tego w międzyrzędziach rosną maliny, w dwóch międzyrzędziach posiałem też w długi weekend kilogram facelii. Niecierpliwie czekam na odbiór pszczół, a w międzyczasie skończę ten drugi ul, zbuduję im jeszcze jakieś poidło i cały czas przeszukuję, co mogę im jeszcze dosiać :)

• Robi_Robson i Tadek11 lubią to

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1992 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Piękna robota :)

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2881 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Jak na pierwszą dennicę to super Ci wyszło :D  I tak przy okazji , nie żeby krytykować :) tylko przy następnych dennicach pomyśl o dłuższym balkoniku , bo ten to jest dobry na zimę i o dnie z płyty PCV najlepiej wysuwanej zamiast tej pełnej na stałe z pilśni   i będzie wtedy wszystko profesjonalnie :D  Ale tak jak piszę , ta jest prawie profesjonalna :)

Pozdrawiam

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 1992 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

przy następnych dennicach pomyśl o dłuższym balkoniku , bo ten to jest dobry na zimę

Nie żebym się czepiał , ale na zimę to najlepiej "lotniska" zdejmowane.
A tutaj można zrobić nie tyle dłuższe co szersze .
Choć tak naprawdę , to są one potrzebne bardziej pszczelarzowi jak pszczołom ;)

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2881 postów
  • LokalizacjaMazowieckie

Może nie potrzebne , ale często ratują życie wielu pszczółek  :)  szczególnie wczesną wiosną kiedy jest chłodno i wietrznie  i zmarźnięte przylatują do ula resztką sił obarczone ładunkiem wody czy pyłku i wpadają w trawę przed ulem i  wiele z nich nie może się pozbierać z tej trawy.

Uwaga:

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 428 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP, wielkopolski, dadant 1/2

Dosiej coś co będzie kwitło na przełomie lipca i sierpnia, wtedy jest największy deficyt wszystkiego, a pszczoły potrzebują dużo pyłku na wychów czerwiu z którego będzie pszczoła zimująca.

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Nowicjusz na forum

• Użytkownicy
  • Pip
  • 19 postów
  • LokalizacjaMaksymów

Co do lądowania w trawie przed ulem, to mam zamiar im dywanami posiadłości wyłożyć :) Mam trochę takich róznych dywaników z suvów-dostawczaków w dużym gabarycie, to myślałem o podłożeniu tego pod ule na ziemi.

Nad wielkością lądowiska się zastanawiałem i jakoś tak po zdjęciach z googla wybrałem rozmiary, ale to łatwo potem zmienić. Jestem w trakcie budowy daszka, zrobiłem też deskę do poidła.

Co proponujecie posiać, by na przełomie lipiec-sierpień dawało pyłek i nektar?

PiotrekF

PiotrekF

100% Domownik

• Administracja
  • 361 postów
  • LokalizacjaK-r

/.../

Co proponujecie posiać, by na przełomie lipiec-sierpień dawało pyłek i nektar?

.... może ..... gorczycę???

PF

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami!