Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Pozdrowienia z Powiśla Świętokrzyskiego

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów
  • Imię:Krzysztof
  • LokalizacjaMaksymów
  • Typ ula:Wielkopolski

Kilogram gorczycy wysiany w bezpośrednim sąsiedztwie uli ;)

Dennica i daszek zrobione, więc z jednego ula na start mam jeden zestaw z korpusem plus półnadstawka, drugi z samym korpusem. Teraz czas się wziąć za budowę półnadstawki. Ten drugi już zawieziony po odkład. Będzie buckfast z matką od Mariusza Chachuły. Poidełko również zbudowane do mojej mikropasieki. Teraz tylko przebieram nogami i czekam, aż pszczoły zawitają u mnie na działce :)

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3057 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

Kilogram gorczycy wysiany

To na bogato !

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMaksymów

Odkład odebrany w piątek wieczorem :)

6 ramek, matka od Chachuły - Buckfast V88.

Skończyłem im poidełko przed odebraniem:

cccab0cd9b38a64amed.jpg

Po przywiezieniu było ich tyle:

ee9cb10ac577cf26med.jpg

W sobotę rano dałem im 3 ramki węzy. Przy okazji miały już na powałce spore plastry dzikiej zabudowy, które zerwałem. Położyłem im na ramkach także kawałek ciasta. Były straszne upały i gdy wentylowały rano na mostku w niedzielę, zajrzałem pod daszek i okazało się, że niefortunnie im to ciasto na środku położyłem prosto pod pajączkiem, więc podniosłem powałkę, by je przesunąć. Plastry dzikiej zabudowy jeszcze większe, więc je zerwałem i zajrzałem w ramki. Co ciekawe, cała węza odbudowana na trzech dołożonych ramkach, więc dołożyłem ostatnią, czwartą.

Trochę się wystraszyłem czarnych komórek, więc cyknąłem im fotkę, ale kolega mnie uspokoił, że to pyłek w takim kolorze się również zdarza

879613750ac0c548med.jpg

Podgląd na nie mam prosto z sypialni :) Obok stoi drugi pusty ul, który niebawem mam zamiar zasiedlić (wychodek został po budowie, więc zignorujcie :D )

4af23da672f3839amed.jpg

Pszczółki mega łagodne. Chodzę do nich w krótkim rękawku, bez rękawic. Kapelusz założyłem tylko do przeglądu ramek :)

Michał

Michał

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 243 postów
  • Imię:Michał
  • LokalizacjaWielkopolska
  • Typ ula:wlkp 18cm

Krzysztofie najważniejsze, że Cię to cieszy, więc przyjemności życzę :D

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMaksymów

Panowie, takie amatorskie mega pytanie, ale amatorowi chyba wybaczycie :) Przewrażliwiony jestem i codziennie obserwuję pszczoły na wylotku drżąc o każde ich nowe zachowanie, którego wcześniej nie widziałem - teoria teorią książkową, ale w praktyce inaczej to wygląda całkowicie. Generalnie wszystko wygląda ok, plastry zaczerwione i zasklepione równiuteńko w elipsach, pszczółki łagodne, że pracuję przy nich jedynie w kapeluszu i z krótkim rękawkiem gołymi rękoma. Zastanawia mnie tylko, czy przed wylotkiem mogą leżeć niewielkie ilości martwych pszczół, czy raczej nie powinno ich być w ogóle. Podłożyłem pod ul dywanik samochodowy i powiedzmy, że w ciągu niecałego miesiąca zaległo tam z 15 martwych pszczół. Czy pszczoła umierając powinna odlecieć daleko, czy to normalne, że niektóre kostucha dopadnie w ulu i koleżanki ją wyniosą przed ul. Widziałem też jedną, która jakoś tak niemrawo podnosiła odwłok, podrżała, spadła z mostka w trawę i odfrunęła. Prze*rane być początkującym, bo szkoda każdej pszczoły i każdy objaw niepokoi :P

tikcop

tikcop

Prawie domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 71 postów
  • Imię:Tomasz
  • LokalizacjaStalowa Wola
  • Typ ula:Zander
Tak bywa, te trupki to wyniosły z dennicy. Jak małe ilości nic istotnego.

Robi_Robson

Robi_Robson

Rancho w Kaczej Dolinie

• Administracja
  • 2047 postów
  • Imię:Robert
  • LokalizacjaWarmia - okolice Bisztynka
  • Typ ula:Wielkopolskie

Kilkoma sztukami absolutnie się nie przejmuj .
Gdyby tak wyglądało w ulu (wytrucie) to gorzej .
Załączony plik  102_6722.JPG   192,21 KB   0 Ilość pobrań
Albo gdyby już nie było komu wynieść osypu z ula .

Może to nie do końca dobry temat , ale przy okazji uczulam , żeby przy afrykańskich upałach kontrolować wentylację w ulu .
Stała dennica + słaba wentylacja pod daszkiem = tragedia rodziny .
Niestety i mi się zdarzyło kilka dni temu , że silna rodzina na 4 korpusach się ugotowała
Załączony plik  102_6741.JPG   158,98 KB   0 Ilość pobrań

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMaksymów

Dzięki Panowie :)

Ja na te upały wyciągnąłem im wlotek na całej szerokości, na górze dodatkowo dwa pajączki otworzone. Teraz przy ochłodzeniu, a w zasadzie powrocie do normalnych temperatur i praktycznie braku pożytku, postanowiłem im włożyć wlotek do nowa, by zmniejszyć ryzyko rabunków.

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3057 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

A czemu w tym ulu wylot w kształcie serduszka ? No i tak wysoko ?

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

Nacek

Nacek

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 434 postów
  • Imię:Ignacy
  • LokalizacjaZiemia Sieradzka
  • Typ ula:WP, wielkopolski, dadant 1/2

To z miłości do pszczół :D  :D  :D

Z rozszerzaniem wylotka o tej porze na całą szerokość uważaj , może to się skończyć rabunkiem, zwłaszcza odkładu. 

Użytkownik Nacek edytował ten post 05 lipiec 2019 - 11:36

Kto prawy, ten ma spokój w duszy i radość w sercu.

Żaki-Czan

Żaki-Czan

Bywalec

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 28 postów
  • LokalizacjaMaksymów

A czemu w tym ulu wylot w kształcie serduszka ? No i tak wysoko ?

Bo to ulik weselny :D

Nacek właśnie ze względu na rabunki im zmniejszyłem na nowo.

Bieda z pożytkami taka, że na nawłoć też nie liczę, więc podkarmiam syropem pokrzywowym. Do jesieni zostanie już chyba tylko podkarmiać :/

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ślężańskie Miody | Wolne pszczoły | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami!