Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Pszczoły w drzewie


Recommended Posts

Dziś przy obchodzie "włości" zauważyłem wlatujące pszczoły do stojącego klona na podwórku. Okazało się, że do szczeliny ok 2cm szerokiej i 10 długiej wlatują i wylatują pszczoły. Na pewno mają tam gniazdo. Jak długo? Nie wiem. Czy ktoś próbował odzyskać rój w podobnym przypadku?Ma jakiś sprawdzony sposób? Do gniazda nie da rady się dostać, wycinka drzew też nie wchodzi w grę...

Link to comment
Share on other sites

Chyba trzeba poczekać aż natura zadziała i się po prostu wyroją. Możnaby jeszcze jakiś pusty ul czy rojnice w pobliżu ustawić, może z jakimś rojowabikiem?

Nie wiem jak długo tam są - nie było mnie kilka tygodni w domu :( - niestety praca. Na razie podstawiłem kilkanaście cm od szczeliny rojnicę ze starymi ramkami i jedną z węzą. Zobaczymy...

Link to comment
Share on other sites

Witam. Jak rojka zadomowila na dobre sie w "barci" to raczej marne szanse aby przeniosla sie do nawet najlepszego palacu.   Mozna zrobic stożek z drobnej siatki, ok. 50cm wysoki. Zalozyc na wlotek, a reszte szczeliny dokladnie zablokowac siatka . Jak na drzewie jest wielka kora to jako uszczelnienie wkolo siatki idealnym jest wiórka metalowe uzywane w kuchni.  Na czubku storzka jest otwor ok 8mm.  Blisko nowego wylotu zakladamy rojolapke ze starymi plastrami. Po dwoch dniach jak juz troche pszczoly przybedzie  mozna dodac ramke z czerwiem. Proces skuteczny, niestety powolny.  Jednak dobry gdy nie chcemy wytruc niechcianych owadow, lud nie chcemy rozbierac np. sciany z cegiel.  Powodzenia

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Zrób skrzynkę z ramkami na ciepłą zabudowę . tak aby dziura w drzewie pokrywała  się z tą w skrzynce . druga na przeciw . Taki ,,ulu ,,

uszczelnij czymkolwiek aby pszczoły zmuszone były przechodzić przez ten ul . Mogą być stare gacie byle śmierdzące :D.

Oczywiście umocuj do drzewa . Jak cały ruch pójdzie przez skrzynkę wstaw ramki z suszem jedną z brzegu dalej z czerwiem otwartym . Jak na tej z suszem zobaczysz jaja ściągnij  .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Zrób skrzynkę z ramkami na ciepłą zabudowę . tak aby dziura w drzewie pokrywała  się z tą w skrzynce . druga na przeciw . Taki ,,ulu ,,

uszczelnij czymkolwiek aby pszczoły zmuszone były przechodzić przez ten ul . Mogą być stare gacie byle śmierdzące :D.

Oczywiście umocuj do drzewa . Jak cały ruch pójdzie przez skrzynkę wstaw ramki z suszem jedną z brzegu dalej z czerwiem otwartym . Jak na tej z suszem zobaczysz jaja ściągnij  .

Tak zrobię jak mówicie - zobaczymy efekty

Link to comment
Share on other sites

Witam. Jest pare filmow na YT co zrobili jak Daro radzi. Po paru miesiacach pszczoly nanosily troche miodu ale matka nigdy tam nie zagoscila.  Ja mysle ze podstawa sukcesu to ten storzek z siatki, gdzie kolwiek on bedzie zainstalowany ale musi byc.  Jezeli pszczoly nikomu nie pszeszkadaja to trzeba sie zastanowic czy warte zachodu?  Chyba ze tak dla zabawy i zdobycia doswiadczenia.  Zrob jakis fotoreportaż z tego zabiegu.  Powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Ja tam nie youtuber . W zeszłym roku było konsylium i zakład od każdego flaszka było 3 . Wyciągnąłem z pod podłogi i i matkę i wszystkie pszczoły .

To nie o miód chodzi a o pszczoły . To jest zasada zabudowy ciepłej  w ulu . Nie pierwszy raz to robię. Miesiące ? Matka w przeciągu tygodnia , dwu powinna być w ulu. W zeszłym roku były upały a ul z transportówki ,przeszła jak ochłodło. Wódkę też lepiej pić. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.