Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Paski z kwasem Szczawiowym


Recommended Posts

5 godzin temu, irkor napisał:

Spytaj @mania, a jak manio nie odpowie, to z pewnością będzie wiedział @manio

Pisałeś ,że masz problem z wiatrami -  zmień dietę lub idź do gastrologa. Na głowę nie pomoże , ale nie będziesz smrodu za sobą ciągnął.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 19.07.2020 o 16:15, Beeman napisał:

Ale jakie te proporcje powinny byc?

Miałem robić przed weekendem ale pogoda na motor była i jakoś tak... Będę robił proporcję 1l gliceryny na 600g kwasu szczawiowego. Tym nasączę 100 pasków 2,5cm na 21cm. Takie powinny pasować na moje 18tki i langi 2/3 a i do wielopolskich pójdą. Po 4 paski na ul między korpusy.

Link to comment
Share on other sites

Michał, a testowałeś już dawanie między korpusy? To by w sumie ułatwiło podawanie - coś podobnie jak Randy. Też na dniach będę robił. Paski mam wycięte 3cm x 35cm grubość 2mm. Poprzednio dawałem po 2 paski na korpus między ramki, czyli 4 na ul. Czasami się zdarzało, że wyjadły czerw i wosk, bo nie miały przejścia. Wniosek dla mnie taki, że za długie jak na moje ramki, ewentualnie za grube. Plusem grubości jest jednak długość działania przez ~30dni i słabo zgryzały na wiosnę. Zastanawiam się tylko co z odkładami, bo mam dużo na jednym korpusie - dziś będę dopiero nowe malował :) Może też zaryzykuję i podam im na górę?

Link to comment
Share on other sites

Kupiłem beermatę 1.5mm arkusze a4 i pociąłem na paski 25mm. Mam w planie ustawić w dolnym korpusie 4 paski łącznie na skraju ramek naprzemiennie, coś jak tutaj image.png.f193c110bb3271c55e44ea8885f431f5.png 

 

 

 

Jeszcze tego nie testowałem i liczę się z jakimś ubytkiem pszczoły, ale mam nadzieję, że matka pójdzie w górny korpus czerwić a pszczoły będą kwas roznosić po całym ulu. Zostawię tylko dolne wylotki oczywiście.

 

Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, Michał napisał:

Miałem robić przed weekendem ale pogoda na motor była i jakoś tak... Będę robił proporcję 1l gliceryny na 600g kwasu szczawiowego. Tym nasączę 100 pasków 2,5cm na 21cm. Takie powinny pasować na moje 18tki i langi 2/3 a i do wielopolskich pójdą. Po 4 paski na ul między korpusy.

Ja na rodziny na 18 tkach składające się z trzech korpusów  dawałem po 6 pasków w środkowy korpus do gniazda paski szer. 25-30 dł. podwójnie zagięty na wysokość ramki czyli 20 cm.

 

19 godzin temu, Xpand napisał:

. Zastanawiam się tylko co z odkładami, bo mam dużo na jednym korpusie - dziś będę dopiero nowe malował :) Może też zaryzykuję i podam im na górę?

Odkłady tworzone bez czerwiu krytego dymiłem w maju jeden raz apiwarolem i trochę sypałem cukrem pudrem podczas przeglądów i pasków w KS nie dawałem im dotychczas , ale nie wykluczone że później dam , wszystko zależy od oceny zawarrozowania odkładów. . Spróbuj cukru pudru do małych odkładów.

Link to comment
Share on other sites

Zastawiam się Tadku czy nie skrócić tych pasków na 3cm x 25cm i może dla testu zrobię z 1,5mm grubości (arkusze mam 70cm x 100cm), aby nie przygnieść fizycznie czerwiu i nie zablokować przejścia (sporadycznie się to zdarzyło). Ja na wiosnę dawałem po dwa paski na jeden korpus gniazdowy, czyli 4 paski na ul. U mnie czerw był w dwóch korpusach wtedy. Teraz też jakoś wolę do dwóch gniazdowych podać, zamiast do jednego korpusu gęściej - może błędnie, nie wiem.

Link to comment
Share on other sites

Teraz czerwiu na dwu korpusach już nie ma już tyle ile wiosną i w dolnym jest go niewiele i tak na logikę trzeba chyba je umieszczać w pobliżu czerwiu więcej niż w pozostałych częściach ula.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

ja będę dzisiaj podawał paski ale nie zaginane na ramce a wieszane na wykałaczkach

mam nadzieje że to zapobiegnie wygryzania plastrów pod paskami

wymiar pasków to 2,5x 17,5 cm

Link to comment
Share on other sites

No to ja teraz załaduję bombę .Też postanowiłem dać paski ale -czyste EKO .Przykrycie korpusów coś w rodzaju płótna , kocyka ponad miesiąc temu załadowałem do mrowiska , i teraz będę to dawał na górę korpusu - na to folia .Ot taka kombinacja .Ktoś coś takie dziwadło kiedyś próbował ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie KM aromatyzowanego w żelu. W ub. r. we wrześniu zakupiłem 3 szt. tegoż jeden postawiłem na ramkach plus dorobiłem taki pierścień 6-7 cm, ale efekt był niewidoczny. Czy pozostałe 2 szt. gdybym postawił od dołu pod siatką coś by dało i kiedy to zrobić? 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
W dniu 21.07.2020 o 10:55, Michał napisał:

Miałem robić przed weekendem ale pogoda na motor była i jakoś tak... Będę robił proporcję 1l gliceryny na 600g kwasu szczawiowego. Tym nasączę 100 pasków 2,5cm na 21cm. Takie powinny pasować na moje 18tki i langi 2/3 a i do wielopolskich pójdą. Po 4 paski na ul między korpusy.

 

 

Ja stosuje paski z KS. o takich proporcjach: 1kg gliceryny i do tego 1kg KS. i to się sprawdza a na jeden korpus Wielkopolski 10R. wkładam 4szt. pasków każdy z nich o dł 35cm i szer 3cm zagięte  na ramkach i wiszą tak długo w ulu aż zaczną się wytrącać na nich ( paskach) kryształy wówczas je wyrzucam a w to miejsce wkładam świeże.

 

Stanley

Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, stanleyk napisał:

 

Ja stosuje paski z KS. o takich proporcjach: 1kg gliceryny i do tego 1kg KS. i to się sprawdza a na jeden korpus Wielkopolski 10R. wkładam 4szt. pasków każdy z nich o dł 35cm i szer 3cm zagięte  na ramkach i wiszą tak długo w ulu aż zaczną się wytrącać na nich ( paskach) kryształy wówczas je wyrzucam a w to miejsce wkładam świeże.

 

Stanley

 

Przepraszam najmocniej wszystkich Forumowiczów  miało być 1kg gliceryny i do tego 0,6kg KS. do stosowania o tym czasie (a nie jak wcześniej mylnie napisałem 1kg gliceryny i do tego 1kg KS) i w takiej miksturze mocze paski i jest ok. natomiast na wiosnę robię roztwór KS nieco słabszy i na 1kg gliceryny dodaję 0,5kg KS.

 

Stanley

 

Edited by stanleyk
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie był 2mm 3x 35cm beermat i teraz testuje 1,5mm, paski krótsze 3x25cm. Za to daje ich więcej, bo u mnie w większości uli czerw w 2 korpusach.

Link to comment
Share on other sites

13 godzin temu, Xpand napisał:

U mnie był 2mm 3x 35cm beermat i teraz testuje 1,5mm, paski krótsze 3x25cm. Za to daje ich więcej, bo u mnie w większości uli czerw w 2 korpusach.

 

 

Stosowałem bermat w pierwszym roku jak zacząłem stosować KS i wydaje mnie się że jest za miękki w następnym roku przeszedłem na tekturę i do teraz ją stosuje bo jest dużo twardsza a niżeli bermat a najważniejsze że zdaje egzamin.

 

Stanley 

Link to comment
Share on other sites

23 godziny temu, Beeman napisał:

Myśle ze dajesz za dużo kwasu i on się wytraca w postaci kryształków.  U mnie nawet po 7 miesiącach nie ma kryształków.  Na 1 litr oleju 600 gr kwasu. 

 

Beeman, proporce mamy te same po prostu wkradła się literówka podczas szybkiego pisania postu, a swoją drogą  być może z olejem tak długo KS jest w stanie być aktywny natomiast mieszany z gliceryną po 4/5 tygodniach zaczyna się wytrącać na paskach w postaci kryształków i wówczas należy paski wymienić na świeże. Napisz jeśli to nie tajemnica jakiego oleju do mieszaniny z KS używasz że tak długo jest aktywny może i ja przejdę na olej zamiast gliceryny.

 

Stanley

Edited by stanleyk
Link to comment
Share on other sites

W dniu 2.01.2020 o 21:29, Beeman napisał:

Na 1L oleju 400gr. kwasu.

 

 

Bogumił, prosiłem cię abyś podał nazwę oleju jaki stosujesz do KS czy to może być  np.olej rzepakowy, słonecznikowy czy jakiś specjalny??? czy podany przez ciebie przepis 1L oleju 400gr. kwasu nie jest aby w stężeniu za słaby bo wiadomo że litr przeliczając na kg to wychodzi o wiele więcej, ja mierzę oba składniki na kg i to się sprawdza. 1kg G. i 1kg KS. stosuję ten roztwór 4-rty rok i jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Ten roztwór po namoczeniu pasków robi się czerwony, szczerze powiedziawszy trochę mnie to niepokoi. Czy taki kolorowy roztwór można użyć do zalania kolejnej porcji pasków?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.