Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Czy ktoś zna ten syrop do podkarmiania?


Recommended Posts

Znalazłem  na allegro https://allegro.pl/oferta/apikel-pokarm-karma-odklad-pszczol-inwert-syrop-28-7406716622 czy ktoś może się wypowiedzieć? Wiem, że cukier może taniej, ale chodzi mi o ułatwienie dla żony (ma dosyć obowiązków w domu)- ja w  wyjazdach, kolega mi podkarmia... Patrzę za tzw. "gotowcem"

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem  na allegro https://allegro.pl/oferta/apikel-pokarm-karma-odklad-pszczol-inwert-syrop-28-7406716622 czy ktoś może się wypowiedzieć? Wiem, że cukier może taniej, ale chodzi mi o ułatwienie dla żony (ma dosyć obowiązków w domu)- ja w  wyjazdach, kolega mi podkarmia... Patrzę za tzw. "gotowcem"

 

Paweł powiem Ci tak:

Ja stosowałem 2 razy syrop apifood zbożowy, 78% suchej masy. glukoza, fruktoza, maltoza, maltarioza (te dwa ostatnie sa złe dla pszczół podobno).

Za pierwszym razem gdy podkarmiałem, była zima słaba lecz był okres 2 tygodni mrozu takiego od -14 do -17 stopni Celsjusza. Zimy nie przetrwało 13 rodzin z 50. Pokarm był lecz skrystalizowany.

Ostatnim razem jak podkarmiłem 38 rodzin - 2 rodziny nie przetrwały, lecz zima była bardzo łagodna bo nie było u nas nawet ani 1 dnia z -10 stopniami C, wiekszość to temperatury dodatnie. Syrop zdarzał się na ramkach skrystalizowany przy wiosennym przeglądzie, przy miodobraniu wiosennym tez znalazłem kilka następnych.

 

W mojej opinii przewaga glukozy nad fruktozą powoduje, że ten syrop szybko krystalizuje i jeśli są silne mrozy to pszczoły nie mają szans go sobą podgrzać tak aby go zjeść, dlatego miałem taki osyp w mroźną zimę. 

 

Plusem jest natomiast to, że jest prawie bezwonny przez co nie powoduje rabunków.

Cena również jest niższa od buraczanego syropu po inwertazie.

 

Ja w tym roku zakarmiam cukrem z dodatkiem soku z pokrzywy. 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Nie polecam zbożowego . Przy rozkłądzie skrobi na cukier sporo cukrów niestrawnych przez pszczoły . Najtańsza skrobia - ziemniory i kukurydza , świstak w sreberka zawija . https://www.sklep.diamant.pl/produkty-dla-pszczelarzy/syrop-cukru-inwertowanego-invertix72f-15-kg.html

Każdy syrop bezwonny .

P.S . Jeden chciał mnie sadzać za taką opinię . Zapomniał jak stracił pasiekę a nawisnę beton w ramkach . Po moich próbach beton robił się i z cukru ale tylko sezon.

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem  na allegro https://allegro.pl/oferta/apikel-pokarm-karma-odklad-pszczol-inwert-syrop-28-7406716622 czy ktoś może się wypowiedzieć? Wiem, że cukier może taniej, ale chodzi mi o ułatwienie dla żony (ma dosyć obowiązków w domu)- ja w  wyjazdach, kolega mi podkarmia... Patrzę za tzw. "gotowcem"

Apikel od Kellmana tak , ale inny !

A konkretnie Apikel plus .

11111.jpg

Sam w tym roku kolejny raz taki będę stosował .

ZDECYDOWANIE ODRADZAM WSZELKIE SYROPY ZBOŻOWE !

Link to comment
Share on other sites

U mnie ani razu nie padły po skrobiowym. W tym roku zdecydowałem się na cukier bo niby tańszy ale tamten gotowy a tu trza mieszać. Ale wiadomo preferencje to rzecz gustu.

 

No tak. Przelicz teraz to na suchą masę. Ja 1000 kg kupiłem za 1350 zł.

Taki invertix niby 3,02 zł/kg ale... syropu. A suchej masy tam 72%. Więc za suchą masę tak jak w przypadku cukru płaciłem od 1,25 do 1,49 zł/kg to invert wychodzi 4,19zł/kg... Czyli 4190 zł / t s.m. Wyszło 2830 zł oszczędności. Mieszam w wiadrach po syropie z poprzedniego sezonu. Woda podgrzana drewnem opałowym

Link to comment
Share on other sites

Bez sensu takie przeliczanie. Cukru dasz kilka wiader. Inwertu wiadro i starczy. Sucha masa, mokra masa, ciemna masa... wszystko jedno. Wiadro inwertu wystarczy na rodzinę w zupełności.

W tym roku karmię tylko cukrem bo kupiłem wiosną w dobrej cenie. Wcześniej karmiłem inwertem z pszenicy, inwertem z buraka i mixami wszystkiego co się da. Generalnie za inwert zbożowy podziękuję, u mnie zawsze wiosną beton w ramkach. Inwert z buraka doskonała sprawa, tylko jednak cena dość wysoka w porównaniu do cukru, niemniej to przeliczanie na suchą masę ma się nijak do karmienia. Jakbym chciał suchą masę liczyć to skupowałbym wiosną ramki z inwertem zbożowym...

Link to comment
Share on other sites

inwert zbożowy podziękuję,

u mnie zawsze wiosną beton w ramkach.

Dokładnie .

I problem z takimi ramkami przez cały sezon .

Osuszać ich pszczoły nie chcą  tylko donoszą i sklepią .

Wirujesz pełne ramki i pełne znów wracają do ula .

Dopiero po lipie jest szansa na osuszenie i wybranie "betonu"

Link to comment
Share on other sites

Bez sensu takie przeliczanie. Cukru dasz kilka wiader. Inwertu wiadro i starczy. Sucha masa, mokra masa, ciemna masa... wszystko jedno. Wiadro inwertu wystarczy na rodzinę w zupełności.

W tym roku karmię tylko cukrem bo kupiłem wiosną w dobrej cenie. Wcześniej karmiłem inwertem z pszenicy, inwertem z buraka i mixami wszystkiego co się da. Generalnie za inwert zbożowy podziękuję, u mnie zawsze wiosną beton w ramkach. Inwert z buraka doskonała sprawa, tylko jednak cena dość wysoka w porównaniu do cukru, niemniej to przeliczanie na suchą masę ma się nijak do karmienia. Jakbym chciał suchą masę liczyć to skupowałbym wiosną ramki z inwertem zbożowym...

Powiedz mi dlaczego wg Ciebie przeliczanie ekonomiczne jest bez sensu?

 

Jeżeli chcesz coś do siebie porównać to musisz sprowadzić to do tego samego mianownika. W tym wypadku jeśli porownujesz invert który ma w sobie pewna wilgotność, masę i wartość energetyczną to aby sprawdzić ekonomicznie ile wyjdzie Cię podkarmienie rodziny na cukrze to musisz przeliczyć ile kosztuje tyle samo invertu na zapotrzebowanie jednej rodziny co cukru. W 1 wiadrze invertix 72F masz 10,8 kg węglowodanów. I płacisz za nie 43 zł gdzieś, nie wiem dokładnie. I to jest koszt podkarmienia 1 rodziny. Tym samym 10,8 kg cukru po promocji kosztował 15 zł.

 

I nieprawdą jest, że kilka wiader cukru potrzeba na rodzinę a jedno invertu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.