Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Kto pomoże skoro administracja pomóc nie może - w sprawie podatków, krusu itp.


Recommended Posts

Witam wszystkich i od razu zaznaczam, że być może na forum jest gdzieś odpowiedź na moje wątpliwości, jednak nie ma to jak opisać swój problem i liczyć, że ktoś ogarnięty pomoże, ewentualnie podlinkuje do miejsca, gdzie znajdę odpowiedź.

Do rzeczy:

Mąż jest pszczelarzem, pasieka ma 50 pni, do tego dzierżawi stawy. Od lat nie ma zatrudnienia i nie jest zgłoszonyw UP (no bo na brak pracy nie narzeka ;)) Do uvezpieczenia zawsze zgłaszałam go ja w swoim miejscu pracy. Dwa lata temu bodahże podjął mąż pierwsze próby zostania rolnikien, tzn. wejścia pod KRUS. Okazało się, że choćby miał sto ha lustra wody stawów, to nie jest to warunek dzięki któremu można wejść pod KRUS. Pni miał i ma za mało. Próbował wydzierżawić ha przeliczeniowy-nie ma nikogo kto chciałby mu wydzierżawić. Chciał uzyskać zgodę na sprzedaż bezpośrednią i teraz pierwsze schody i wątpliwości-skoro nie jest rolnikiem i nie płaci podatku rolnego, to mimo to rozumiem, że składa pit zerowy? Bo tam się nie wpisuje dochodów z działalności rolnej? A skoro tak, to podatki jakie go obowiązują to od ula (płaci corocznie w kole) i wraz z dzierżawą stawów (bo właściciel odprowadza z tego podatek rolny). A skoro tak to jeśli np. w GOPSie lub gdziekolwiek indziej składamy wnioski gdzie trzeba podać dochody i te dochody biorą z US, a tam mąż widnieje z dochodem 0,00, to czy taki dochód ze sprzedaży miodu (i ryb) się gdzueś podaje? Jak się podaje? Netto czy brutto (przychód czy dochód po odliczeniu kosztów?).

Idźmy dalej...moja umowa o pracę się skończyła, jestem na macierzyńskim i od stycznia będę na bezrobociu. Bardzo byśny chcieli nie być takimi "bidokami", z którymi to nie wiadomo co, bo ani zus, ani krus...męża też będę mogła ubezpieczyć, w up,ale chodzi też o to, że od lat żadnych składek na emeryture ani nic nie ma i to jest troche nie fair, że nie należy mu się krus. Ja chcę założyć DG, więc ze mną mam nadzieję się sprawa rozwiąże, ale mąż dalej " na niczym". Zatem skoro juz w żaden inny sposób się nie da, to może jedyna możliwość, to zwiększyć pasiekę do 81 pni i stać się tym rolnikiem pod KRUSem? Tylko wtedy już są inne wymogi podatkowe, których nie ogarniam, bo nawet się jeszcze tym nie interesowałam, bo cały czas myślałam, że może ktoś nam wydzierżawi...

Dodam tylko, że gdy mąż wykonywał sporo telefonów do administracji, która powinna być w temacie, to wszyscy odsyłali go do kogoś innego i ta następna isoba odpowiadała, że jeszcze się z taką sytuachą nie spitkała, bo zawsze jak ktoś miał stawy, to miał też ziemię, więc wiadomo, że był rolnikiem...

 

Czy ktoś dobrnął do tego miejsca mojej wuafomości? ;) jeśli tak to już dziękuję i na prawdę proszę o jakąkolwiek radę, bo sporo stron już przrczytałam a akurat na te moje konkretne pytania nigdy odpowiedzi nie potrafiłam znaleźć. Dziekuję i pozdrawiam zacne grono pszczelarzy z forum :)

Link to comment
Share on other sites

Może jakieś zdjęcia tego lustra wody ? :D skoro jest tam woda i wieś , nie myślałaś o agroturystyce ???  :D Ale za mało mamy wiadomości ogólnych dotyczących możliwości twoich , położenia gospodarstwa , czystości wody w stawach itp.  ,  żeby coś rozsądnego doradzić poza suchymi paragrafami dotyczącymi KRUS o które jednak lepiej zapytać jakiegoś prawnika  :D albo w ZUS  :D

Ja bym w Twoim miejscu nie stawiał na podstawowy kierunek utrzymania gospodarstwa jako pszczelarstwo , to jest trudny kawałek chleba , ale jako uzupełniający jak najbardziej :D

 

PS

http://dolina-stawow.pl/oferta

Link to comment
Share on other sites

Niech idzie do urzędu skarbowego i zarejestruje pasiekę na 81 rodzin. 81 rodzinę uzyskał poprzez połączenie 2 odkładów w dzień przed złożeniem wniosku - uniknie płacenia kary, bo powinno się złożyć wniosek do końca stycznia.

Wówczas idzie po Regon i może starać się o KRUS.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Niech mąż zrobi tak jak napisał Michał, zarejestrujesz pasiekę jako dział specjalny produkcji rolnej. Tu masz inne możliwości zarejestrowania się w KRUS:

 

Swoją drogą jak ma się 80 rodzin do hodowli dżdżownic we wiadrze lub uprawa rzodkiewki w namiocie foliowym 50m2 z kozą w środku

 

Działy specjalne produkcji rolnej

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Działy specjalne produkcji rolnejtermin prawniczy oznaczający rodzaj uprawy lub produkcji rolnej, przyjęty na użytek podatkowy w ustawach o PIT i CIT.

Działami specjalnymi produkcji rolnej są[1]:

  • uprawy w szklarniach ogrzewanych powyżej 25 m2
  • uprawy w szklarniach nieogrzewanych powyżej 25 m2
  • uprawy w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 50 m2:
  • uprawy grzybów i ich grzybni – powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej
  • drób rzeźny – powyżej 100 szt. (kurczęta, gęsi, kaczki, indyki)
  • drób nieśny powyżej 80 szt. (kury nieśne i mięsne, gęsi, kaczki, indyki w stadzie reprodukcyjnym oraz kury do produkcji jaj konsumpcyjnych)
  • wylęgarnie drobiu (kurczęta, gęsi, kaczki, indyki)
  • zwierzęta futerkowe (lisy i jenoty, norki, tchórze, szynszyle, nutrie oraz króliki powyżej 50 sztuk samic stada podstawowego)
  • zwierzęta laboratoryjne (szczury białe, myszy białe)
  • jedwabniki (produkcja kokonów)
  • pasieki powyżej 80 rodzin
  • uprawy roślin in vitro
  • hodowla entomofagów
  • hodowla dżdżownic
  • hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym (krowy powyżej 5 sztuk, cielęta powyżej 10 sztuk, bydło rzeźne powyżej 10 sztuk z wyjątkiem opasów, tuczniki powyżej 50 sztuk, prosięta i warchlaki powyżej 50 sztuk, chów i hodowla owiec powyżej 10 sztuk, tucz owiec powyżej 15 sztuk, konie rzeźne albo hodowlane, hodowla ryb akwariowych powyżej 700 dm3 objętości akwarium, hodowla psów rasowych albo kotów rasowych).
Edited by morzedzungli
  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Hehe, o agroturystyce kiefyś myślałam, ale mi przeszło-to dopiero jest ciężki kawałek chleba ;) Dolina Stawów piękna, już myślę, czy nie przyjechać na urlop :)

 

Co do 8I pni, to czy nie przyjdzie kontrola? Przecież do 8I to daleko, bo mamy tylko 50...

 

A jeszcze znalazłam takie info:

https://www.portalpszczelarski.pl/artykul/1100/sprzedaz_bezposrednia_miodu_-_opodatkowanie.html

 

Czy ja dobrze teraz rozumiem, że jeśli ma się zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią to za to z tego, co mamy ze sprzedaży trzeba zapłacić podatek?

Link to comment
Share on other sites

Co do 8I pni, to czy nie przyjdzie kontrola? Przecież do 8I to daleko, bo mamy tylko 50...

Zawsze można powiedzieć , że w nocy ukradli , albo , że padły od oprysków i trzeba było połączyć dwie w jedną

 

 

Czy ja dobrze teraz rozumiem, że jeśli ma się zarejestrowaną sprzedaż bezpośrednią to za to z tego, co mamy ze sprzedaży trzeba zapłacić podatek?

Praktycznie , to nie  .

Ale za kontrole już się płaci .

Właśnie kilka słów napisałem o moich doświadczeniach z tego roku

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1400-sprzeda%C5%BC-miodu-i-kontrole-urz%C4%99dnicze/

Link to comment
Share on other sites

Tadek, my nie mamy w ogóle gospodarstwa. W sensie ziemi. A stawy w rożnych miejscach i nie mieszkamy w pobliżu. Mąż też myślał, żeby wynajmować wędkarzom, ale odszedł od tego pomysłu. Głównie produkuje materiał zarybieniowy do łowisk m.in.

 

A czy podatek dochodowy z działu specjalnego produkcji rolnej nas "nie zje"? Czytam teraz jakie jest prawo podatkowe przy pasiece od 8I pni i nie ogarniam... da sie to igarnąć bez księgowej?

Link to comment
Share on other sites

Zawsze można powiedzieć , że w nocy ukradli , albo , że padły od oprysków i trzeba było połączyć dwie w jedną

 

 

Praktycznie , to nie .

Ale za kontrole już się płaci .

Właśnie kilka słów napisałem o moich doświadczeniach z tego roku

https://pasiekapszczelarska.pl/topic/1400-sprzeda%C5%BC-miodu-i-kontrole-urz%C4%99dnicze/

Robi_Robson, przeczytałam o kontrolach, masakra...odechciewa sie cokolwiek robic i zglaszac, ze sie robi...

 

A jeszcze zapytam-to jak mąż już by był w tym KRUSie to nie musi bezposredniej sprzedazy miodu zglaszac? Wtedy jako rolnik podlega pod handel detaliczny z wkasnego gospodarstwa?

Link to comment
Share on other sites

 jak mąż już by był w tym KRUSie to nie musi bezposredniej sprzedazy miodu zglaszac?

Wtedy jako rolnik podlega pod handel detaliczny z wkasnego gospodarstwa?

Tak.

Jako rolnik może wybrać pomiędzy sprzedażą bezpośrednią i rolniczym handlem detalicznym.

 

Ja mam od kilku lat sb , ale  zalegalizowałem również rhd

Np po to żeby sprzedać sąsiadowi legalnie rybkę ,lub przepiórkę .

Ale ...

"Powiatowy" kiedy już musiał dać zezwolenie na rhd wyjechał mi z takimi warunkami , że praktycznie nie korzystam !

Np

Królika , lub kurczaka nie wolno mi samemu ubić i sprzedać . Muszę to zrobić w ubojni .

Nawet jeśli będzie to jedna tuszka przepiórcza dla sąsiada , to uboju musi dokonać "uprawniony podmiot" !

Rybę mogę sprzedać całą . Martwą, lub żywą .

Ale...  bez naruszania jej struktury !

Naruszanie struktury ryby np ogłowienie , wypatroszenie i zrobienie filetów jest już w  ramach rhd NIEDOPUSZCZALNE !

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego ma ułatwiać? Prawo ma uregulować nieuregulowane kwestie i jakby nie patrzeć tutaj się to sprawdziło. A regulacje należy sprawdzać, innymi słowy kontrolować. Wszystko okiem administracji jest zatem na swoim miejscu, tylko jakby na to nie spojrzeć znowu pszczelarz z ręką w nocniku.

Link to comment
Share on other sites

 

A czy podatek dochodowy z działu specjalnego produkcji rolnej nas "nie zje"? Czytam teraz jakie jest prawo podatkowe przy pasiece od 8I pni i nie ogarniam... da sie to igarnąć bez księgowej?

Podatek 3,45 X liczba uli (pełna  min. 81) + opłaty Krus . Tu ustawa - http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2018/2362/1

Zgłaszasz jesienią liczbę rodzin w właściwym US i tam dowiesz się gdzie co opłacić i do kiedy . Wtedy do KRUS i tam się trzeba ubezpieczyć.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od tego jak są sklasyfikowane grunty pod stawami.Jeżeli są to użytki rolne to nie widzę problemu.

Warunkiem ubezpieczenia w KRUS jest posiadanie 1 ha przeliczeniowego-ubezpieczenie z mocy ustawy.

Istnieje możliwość ubezpieczenia jeżeli nie posiadacie 1 ha przeliczeniowego,ale posiadacie 1 ha fizyczny-ubezpieczenie na wniosek osoby zainteresowanej.

Co ważne ubezpieczenie na wniosek wygasa jeżeli spóźnicie się z zapłaceniem składki choćby o 1 dzień.  

 

Potrzebne dokumenty:

1.Tytuł prawny do nieruchomości-umowa dzierżawy,

2.Wypis z ewidencji gruntów(może okazać się że stawy są pastwiskami lub gruntami ornymi)

3.Zaświadczenie z UG o prowadzeniu gospodarstwa rolnego i powierzchni użytków rolnych

Link to comment
Share on other sites

Ja mogę dodać jeszcze z własnego doświadczenia, że jak byłem bezrobotnym i posiadałem ziemię jest obowiązkiem rejestracja w KRUS i opłacanie składek, policzyli mnie wtedy chyba ze 3 kwartały wstecz. Gdybym wydzierżawił ziemię byłbym dalej szczęśliwym bezrobotnym, było to ze 12 lat temu i być może przepisy się zmieniły.

 

Piszę to w kontekście wypowiedzi Kol. Gemini ponieważ gdyby użytki pod stawami okazały się Rolą użytek "R" to krus  mógłby naliczyć zaległe składki. Najprawdopodobniej użytek gruntów pod stawami będzie oznaczony jako Wsr.

 

Rodzaj użytku sprawdzisz w swoim Starostwie w Ewidencji Gruntów i Budynków.

 

 

 

Aaaa, jeśli grunty pod stawami okażą się jako R i chcielibyście się na to zarejestrować w krus  to musicie mieć minimum 1ha przeliczeniowy w Gminie w której jesteście zameldowani- tak mówi przepis, reszta stawów ( działek) może być po okolicznych Gminach

Edited by morzedzungli
Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od tego jak są sklasyfikowane grunty pod stawami.Jeżeli są to użytki rolne to nie widzę problemu.

Wtedy dopiero może zrobić się problem.!

 

Zasłyszałem gdzieś , że włodarze naszego kraju do tego stopnia szukają pieniędzy , że nie tylko będą pobierać opłaty za prywatne stawy ,  studnie , wodę deszczową , ale będą szukać stawów , oczek  , sadzawek , które są w ewidencji gruntami rolnymi i mają  za nie nakładać kary w wysokości kilkudziesięciokrotności opłaty za zezwolenie na wykonanie stawu ! 

 

Wczoraj zupełnie przypadkiem dowiedziałem się  w  KOWR , że instytucja ta wyszukuje działki , nieużytki będące w ich władaniu

na których ktoś postawił grilla , ławkę, ,zasadził drzewko , posiał pietruszkę itp  , i będzie egzekwował należność za  bezumowne korzystanie z ich zasobów .

Kara wzrosła już z 5 do 30-krotności stawek dzierżawy .

W praktyce za kilkuarowy trawnik kara może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych !!!

U nas na dawnych terenach popegeerowskich takie działki są prawie przy każdym bloku/czworaku .

Tanie państwo ...

 

 

Ja mogę dodać jeszcze z własnego doświadczenia, że jak byłem bezrobotnym i posiadałem ziemię jest obowiązkiem rejestracja w KRUS i opłacanie składek, policzyli mnie wtedy chyba ze 3 kwartały wstecz. Gdybym wydzierżawił ziemię byłbym dalej szczęśliwym bezrobotnym, było to ze 12 lat temu i być może przepisy się zmieniły.

Ja w tym samym czasie zwolniłem się z pracy w największej krajowej firmie transportowej .

Zarejestrowałem się jako bezrobotny kilka dni później .

Ponieważ miałem ponad 1ha ziemi musiałem za te kilka dni zapłacić pełną kwartalną składkę KRUS .

Wydano mi nakaz płatniczy , wyznaczono termin 14 dni .

Zapłaciłem w ostatnim dniu wyznaczonego terminu .

Po kilku dniach otrzymałem listem poleconym pismo , że mam zapłacić 3,40zł. odsetek za te 14dni !

Odwołałem się (dla zasady) , ale KRUS  oświadczył , że kwota składki wynosiła tyle ile  zapłaciłem na dzień wydania decyzji !

Za każdy kolejny dzień jestem im winny odsetki .

Nie płaciłem przez kilka lat .

Kilka razy w roku przysyłali listem poleconym upomnienia .

Wydali na koperty i znaczki kilkadziesiąt złotych .

Po trzech latach jedynie zmienili treść .

Ponieważ odsetki nie podlegają dalszej kapitalizacji, a poza tym się po 3 latach przedawniają , to KRUS po 3 latach stwierdził , że odsetki im zapłaciłem , ale nie zapłaciłem części składki :D

Później przez kilka lat pracowałem  najpierw w PeKao s.a. a później w kilku innych miejscach , a oni wciąż wydawali kolejne dziesiątki złotych na znaczki , żeby upomnieć się o należną część składki w wysokości 3,40zł.

Dopiero kilka lat później kiedy na KRUS przeszła również moja Żona , to w tajemnicy  przede mną dla świętego spokoju zapłaciła im te 3,40 zł. :D

 

Zapłaciłem pełną składkę kwartalną +3,40zł. ale KRUS dopisał ni do okresu składkowego tylko te kilka dni pomiędzy etatem , a statusem bezrobotnego .

 

A jak KRUS jest hojny w przypadku zwolnień lekarskich , to może w wolnej chwili napisze Bożena !? :lol:

 

Ale to tak tylko przy okazji jak został już poruszony temat KRUS-u .

;)

Link to comment
Share on other sites

Ubezpieczenie w Krus dzielimy na obowiązkowe(z mocy ustawy,przy posiadaniu powyżej 1 ha przeliczeniowego) i na ubezpieczenie na wniosek strony przy posiadaniu poniżej 1 ha przeliczeniowego ale minimum 1 ha fizycznego.

Nie ma obowiązku zameldowania w gminie gdzie posiada się hektary.Można mieszkać w gminie sąsiedniej.

Gospodarstwo rolne to suma wszystkich działek rolnych, Budowlane można przeklasyfikować jako rolno-budowlane jeżeli wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.

 

Szczegóły:

 

https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/ubezpieczenie-spoleczne-rolnikow/przepisy-o-ubezpieczeniu-spolecznym-rolnikow-cd-2/

 

Każdy oddział Krus udzieli szczegółowych informacji zainteresowanym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.