Jump to content

Drogi Użytkowniku.

Zdajemy sobie sprawę, iż reklamy czasami bywają uciążliwe, jednak  staramy się z nich utrzymywać. Prosimy o wyłączenie blokowania reklam na naszej stronie, a komunikat zniknie. Dziękujemy za zrozumienie!

Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Recommended Posts

Witam Użytkowników Forum,

imię już znacie, lokalizację - uściślając okolice Tarnowskich Gór.

Chcąc poznać fascynujący temat społeczności pszczół, zaczynam swoją przygodę na 5 ulach typu Dadant. Jestem już przekonany, że na tych pięciu się nie skończy... Czyli w temacie gospodarka pszczelarska kategoria – zielony.

Zgłębiając tajniki pszczelarzenia, korzystałem (m.in.) z wiedzy zgromadzonej na tym forum (jako gość).

Z racji wykształcenia i wykonywanej profesji, mogę dzielić się moim doświadczeniem w temacie bazy pokarmowej (uściślając – dendroflory).

Problem tkwi w tym, że forum (tak zrozumiałem) nie posiada na serwerze miejsca do gromadzenia zdjęć, korzysta z zewnętrznych hostingów do ich gromadzenia (np. Fotosik). Niestety linki do zdjęć na zewnętrznych hostingach, znikają po pewnym czasie, a posty ze zdjęciami (a właściwie ich brakiem), tracą wartość poznawczą. Być może błędnie coś zinterpretowałem, więc proszę osobę kompetentną o wyjaśnienia.

Darz miód,

Pozdrawiam,

Sławek

Witam kolege. Mysle ze dobre miejsce wybrales do wymiany pogladow.  Ja tez mam dadanty 9-cio ramkowe.  Powodzenia :)

Witaj na forum :D

Ale galeria ze zdjęciami jest i można dodawać zdjęcia , chyba że coś się w międzyczasie zmieniło  :D Bo dawno nie dodawałem nowych zdjęć  :D 

Witaj!

Witam Użytkowników Forum,

/.../

Problem tkwi w tym, że forum (tak zrozumiałem) nie posiada na serwerze miejsca do gromadzenia zdjęć, korzysta z zewnętrznych hostingów do ich gromadzenia (np. Fotosik). Niestety linki do zdjęć na zewnętrznych hostingach, znikają po pewnym czasie, a posty ze zdjęciami (a właściwie ich brakiem), tracą wartość poznawczą. Być może błędnie coś zinterpretowałem, więc proszę osobę kompetentną o wyjaśnienia.

Darz miód,

Pozdrawiam,

Sławek

;)

Pomimo .... nie jestem "osobą kompetentną"  jedynie Paweł...

To prawda po pewnym czasie z zewnętrznych ..... znikają linki , 'kalecząc' odpowiedzi/wypowiedzi . Jest galeria ale bez możliwości 'dysput' .   

Bardzo chętnie obejrzę Twe fotografie  , umieszczaj je w "Galerii" a .... a (podałeś mi pewną myśl) może, no może niebawem będzie możliwość ...... 

Wiem iż tak się zdarza : gdybyś nie mógł zamieścić w "Galerii" z powodu 'oczekiwania na zatwierdzenie'  proszę o powiadomienie  adm.

Pozdrawiam PF

Dziękuję za dotychczasowe ciepłe słowa powitania.

W odpowiedzi PiotrekF;

odnoszę wrażenie, że Galeria powinna służyć do foto-prezentacji swoich pasiek i osiągnięć z tym związanych - Użytkowników tego Forum.

Pisząc słowa o chęci umieszczania zdjęć, miałem na myśli przede wszystkim wzbogacenie ubogiego (bez urazy) działu na forum – Baza pożytkowa pszczół. Mógłbym (jeśli będzie takie zapotrzebowanie) umieszczać posty dotyczące krótkiej charakterystyki, wymagań i ewentualnie metod rozmnażania gatunków pospolitych, rzadkich i kolekcjonerskich ze świata dendroflory, które są chętnie i licznie oblatywane przez pszczoły (własne obserwacje). Wszystko co napisałbym na temat konkretnego gatunku (odmiany), chciałbym dodatkowo udokumentować zdjęciami i to właśnie znikanie zdjęć z forum korzystającego z obcych hostingów budzi moje obawy. Nic tak nie przemawia do czytelnika, jak zdjęcia - a nie „suchy” opis. Waham się, czy umieszczać wszystko w jednym temacie, czy też otwierać dla każdego omawianego gatunku odrębny wątek mając nadzieję, że poruszany temat wzbudzi ciekawość i ewentualne pytania czytelników.

Witaj Sławek na naszej "Ławeczce"

Działaj,pisz, czytaj,  dodawaj zdjęcie  - wszystko mile widziane,  a jak coś nie wa tym miejscu ... to się przeniesie :D;):D  .

Powodzenia - pozdrawiam JK

Hej Sławek - witam na Forum. Zostałem wezwany do odpowiedzi jako admin - w sprawie zdjęć - żadne ze zdjęć nie zostało "zaginione" jest ono umieszczane w galerii na serwerze naszego forum. Zwykłe zdjęcia w postach jeśli są umieszczane poprzez zapodaj itp mogą ulec usunięciu przez providera , gdyż nie ma ich na naszym serwerze. Chcesz umieścić zdjęcie czegoś wartościowego - daj do galerii  tam nie zginie.

Dobrze zrozumiałeś . Prosta tego przyczyna - kasa . Zewnętrzne hosting (fotosik ) nie traci  zdjęć . Tracą różnego rodzaju portale aukcyjne . Za takie luxusy ( gromadzenie zdjęć ) niestety trzeba zapłacić.

Jeśli się ofiarujesz i sfinansujesz coś takiego to będziemy bardzo wdzięczni . Wszyscy .

To forum finansowane ze środków (skromnych ) prywatnych Pawła . Nic nie stoi na przeszkodzie że i Twoich . Jestem za.

Zwykłe zdjęcia w postach jeśli są umieszczane poprzez zapodaj itp mogą ulec usunięciu przez providera , gdyż nie ma ich na naszym serwerze.

Chcesz umieścić zdjęcie czegoś wartościowego - daj do galerii  tam nie zginie.

Przez dłuuuugi czas czytałem , że jak chcę żeby zdjęcia mi nie przepadły , to zamiast trzymać je na dysku powinienem  umieścić je w albumach google+

Zgodnie z tą radą wszystkie wartościowe zdjęcia z ostatnich kilkunastu lat tam trzymałem .

Wśród nich te dokumentujące różne sytuacje , które mogą nas spotkać w pasiece/ulu .

W tym roku na wiosnę wszedłem w albumy , żeby złapać adres zdjęcia do wklejenia na forum

i wyskoczył mi komunikat , że za dwa dni albumy zostaną skasowane !

W tym samym dniu jak na złość padł mi prawie nowy dysk zewnętrzny .

Podobna sytuacja miała miejsce z wszystkimi sklepami internetowymi na platformie otwarte24 .

Miałem dwa . . .

Obydwa zostały zlikwidowane niemalże z  dnia na dzień .

Dopiero po wielkim szumie właściciel Wirtualna Polska (nowy właściciel platformy ) przywrócił na miesiąc dostęp do sklepów w celu realizacji zamówień

i ewentualnie dla skopiowania danych kontrahentów itp

Teraz już wiem , że nigdzie nie można być pewnym , że za rok , lub dwa nasze zdjęcia , lub inne "dobra" będą wciąż widoczne .

ub dwa nasze zdjęcia , lub inne "dobra" będą wciąż widoczne .

Po co dzieci straszyć . :D

Niestety reszta kosztuje .

Aby być dobrze zrozumianym, absolutnie nie jest moim celem „wymuszanie czy sugerowanie” Administratorowi jakichkolwiek zmian w funkcjonowaniu forum (dodawaniu zdjęć).

Dokonałem dobrowolnie rejestracji, zapoznałem się z regulaminem i niech tak zostanie.

Zaczynając moją przygodę z pszczołami, wertowałem książki i fora internetowe w tym temacie (jak chyba większość początkujących). W swoich poszukiwaniach dochodziłem czasami do interesujących mnie postów sprzed 2-3-5 lat. Nie było nic bardziej irytującego jak widniejąca informacja zdjęcia niedostępne (hostingi zewnętrzne).

Prowadziłem kilka lat temu forum tematyczne w dziedzinie drzew i krzewów, gdzie zdjęcia były ważnym czynnikiem. Ustaliłem wielkość wklejanych zdjęć w rozmiarze 640x480 Px (0,3MP). Serwer na którym funkcjonowało forum ma pojemność dysku 60GB opłata roczna 369,oo zł (najtańszy). Hipotetycznie zajmując całą powierzchnię dysku, można było wkleić (przy rozmiarze 0,3 MP) ponad 800 tys. zdjęć. Każdy (czy to gość czy użytkownik) mógł wrócić do postów sprzed kilku lat i miał dostęp do wklejonych zdjęć.

Zgodnie z sugestią Pawła w dziale Baza pożytkowa pszczół, wklejać będę zdjęcia wg przyjętych na tym forum zasad, a te „cenniejsze” wkleję do galerii.

Pytanie (nie znalazłem takiej informacji) - kto jest moderatorem wspomnianego wyżej działu. Ponieważ nie chcę wprowadzać tam bałaganu – czy otwierać dla każdego omawianego gatunku odrębny temat czy podpiąć się pod już istniejący ?.

Nie ma chyba konkretnego przydzielonego moderatora do obsługi galerii :D Ale istnieje w galerii taka procedura , przynajmniej w niektórych opcjach działania galerii , że nowo dodane zdjęcia musi zaakceptować ktoś z uprawnieniem  i zanim pokażą się galerii  ogólnej widocznej dla Wszystkich :D I gdyby Twoje zdjęcia się dłużej nie pokazywały , to krótkie PW na przykład , do mnie czy do PiortkaF i temat załatwimy.

Piotrek :D  sorry , podałem Ciebie bo wiem że najwięcej udzielasz się w tematyce zdjęć i robisz świetne zdjęcia  :D 

Pozdrawiam

Witaj na forum Sławku ! :D 

Przy okazji gratuluję szybkiego awansu na stanowisko redaktora :D 

Witaj Krzysztofie,

dziękuję za przywitanie oraz gratulacje.

Mogę Cię zapewnić, że była to suwerenna decyzja Pawła. Nie miałem na nią żadnego wpływu - sam byłem mile zaskoczony "porannymi wiadomościami".

Myślę, że w niedługim czasie wszystko się wyjaśni.

Pozdrawiam,

Sławek

Mamy nadzieję że oświecisz nas swoją wiedzą na temat jak tworzyć sobie przy pasiece bazę pożyczkową dla pszczół poprzez nasadzanie i pielęgnacje drzew i krzewów miododajnych i pyłkodajnych.

Bo dotychczasowe nastawienie dużej części pszczelarzy jest takie aby korzystać z tego co jest i co ktoś inny posiał lub zasadził  :D A rozumny pszczelarz powinien myśleć perspektywicznie , jak nie posadzę coś dla swoich pszczółek to kto to za mnie zrobi ?? A jest wiele roślin wieloletnich które z powodzeniem możemy posadzić w okolicach swojej pasieki które to podwoją naszą bazę z czasem.\

Byłem w tym roku u Panie Gębalowej po matki  i w jej ogrodzie widziałem taką odmianę bzu , wyglądał jak normalny bez ale był w rozmiarze karłowatym i byłem zdziwiony ile na nim było pszczół i trzmieli korzystających w kwiatów tego bzu :D 

Mamy nadzieję że oświecisz nas swoją wiedzą na temat jak tworzyć sobie przy pasiece bazę pożyczkową dla pszczół poprzez nasadzanie i pielęgnacje drzew i krzewów miododajnych i pyłkodajnych.

Bo dotychczasowe nastawienie dużej części pszczelarzy jest takie aby korzystać z tego co jest i co ktoś inny posiał lub zasadził  :D A rozumny pszczelarz powinien myśleć perspektywicznie , jak nie posadzę coś dla swoich pszczółek to kto to za mnie zrobi ?? A jest wiele roślin wieloletnich które z powodzeniem możemy posadzić w okolicach swojej pasieki które to podwoją naszą bazę z czasem.\

Byłem w tym roku u Panie Gębalowej po matki  i w jej ogrodzie widziałem taką odmianę bzu , wyglądał jak normalny bez ale był w rozmiarze karłowatym i byłem zdziwiony ile na nim było pszczół i trzmieli korzystających w kwiatów tego bzu :D

Dzisiaj pod wieczór wkleję pierwszy post ("artykuł").

Czy oświecę - hmm, z pewnością niektórych "zanudzę"...

Bez zdjęcia kwitnącej rośliny trudno cokolwiek powiedzieć.

Lilaków (bzów) karłowych jest kilka gatunków + liczne odmiany ogrodowe.

Korzystając z okazji, że wątek jest bardzo świeży a temat powitanie Sławka zszedł na rośliny miododajne chciałbym się zapytać:

Co można zasiać w lesie iglasto-liściastym lub w jego pobliżu aby był z tego pożytek? 

I czy można zasiać coś gdzie nie trzeba ziemi przeorać itp? Tak jak dzikie trawy są samosiewne?

Trochę mało informacji. Dla niektórych „las iglasto-liściasty” to sosny na wydmach z podszytem czeremchy (bory), dla innych to siedliska lasowe z sosną jako domieszką. W pierwszym przypadku nie zaszalejesz – w myśl zasady, że każda ponadprzeciętnie nektarująca roślina, musi mieć w zasięgu korzeni dostateczną ilość wody lub gdy wystąpi jej deficyt wytwarza głęboki, palowy system korzeniowy. Na takich ubogich piaskach, możesz próbować wysiać z ręki macierzankę piaskową (Thymus) - ale tylko na słonecznych stanowiskach (nasiona są dostępne) lub lebiodkę (Origanum).

W drugim wariancie można już „zaszaleć”. Jak masz dostęp do naturalnego cieku wodnego (rowy melioracyjne – nawet z wodą występującą okresowo) możesz bez przygotowania gleby (z tzw.ręki) siać np. szczeć pospolitą (Dipsacus fullonum) czy sadźca purpurowego (Eupatorium purpureum) lub po rozgarnięciu np. kretowin przegorzana (Echinops). Odradzam wprowadzania na takie tereny trojeści amerykańskiej, rdestowca ostrokończystego, niecierpków czy nawłoci (bo znam takich, którzy ją sieją). Jest to grupa roślin z którymi sobie nie poradzisz (nazywam je „małym koszmarkiem” jaki sobie fundujemy). I to bez względu na ich ponadnormatywną miododajność.

Z gatunków drzewiastych nie przychodzi mi na myśl jakikolwiek gatunek, który można siać/wysadzać bez przygotowania gleby.

Super, dzięki za informacje. Czy siejąc tak z wolnej ręki na jesień mam szansę, że na przyszły rok coś z tego będzie czy lepiej siać na wiosnę?

Gdyby zimy były normalne mógłbyś siać późną jesienią, wczesna wiosna (luty-marzec) to optymalny termin. Przydadzą się małe grabie - trochę wyczesać miejsce siewu - siew -znowu lekko przegrabić  i to wszystko. Macierzanka i lebiodka pospolita powinny zakwitnąć w roku siewu ale nie spodziewaj się znaczącego pożytku. Od drugiego roku powinno być lepiej. Te dwa gatunki dają liczne samosiewy.

Szczeć to bylina dwuletnia w pierwszym roku wytworzy rozetę a zakwitnie w drugim. Podobnie przegorzan (choć są też gatunki wieloletnie) Czasami może stać się uciążliwy przez liczny samosiew, ale ścinając przekwitłe kwiatostany ograniczysz go w "pochodzie". Sadziec powinien ale nie musi. Wymienione gatunki w dobrych warunkach dają liczne samosiewy. Z pewnością nie są tak ekspansywne jak wspomniane "małe koszmarki". Jeszcze raz podkreślę, że czegoś konkretniejszego możesz spodziewać się dopiero od drugiego roku (przy założeniu, że warunki siedliskowe będą sprzyjające).

Witam wszystkich uczestników tego forum. Tutaj Endriu11111111 z okolic Trójkąta Trzech Cesarzy. Dwie pasieki (po około 10 rodzin) w terenach miejskich (nie mogą być większe ze względu na sąsiadów :)) . Przygodę z pszczelarstwem zacząłem w 2007 roku, więc już trochę czasu już pszczelarzę.

Pozdrawiam całe forum :).

Edited by endriu11111111