Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Mini plusy. Czy ktoś ich używa?.


Recommended Posts

21 godzin temu, tikcop napisał:

Można zrobić tak, macierzak przesuwasz w bok o metr. Na miejscu macierzaka stawiasz odkład. Za tydzień zamieniasz oba miejscami, czyli macierzak wraca na pierwotne miejsce. Alternatywnie strzepać do odkładu więcej pszczół i nie ruszać macierzaka z miejsca a odkład postawić gdzieś tam. Ale sporo wróci do macierzaka. Obejrz sobie na moim kanale yt jak robię odkłady początkiem mają. Ramka czerwiu, ramka węzy i ramka jedzenia. Trzy ramki. Karmię dopiero po paru tygodniach, bo wcześniej nie ma po co. Z wodą do uli nie latam, poidła nie mam. Jak odkład rośnie to dokładam węzy albo jasnych plastrów tak aby wypełnić cały korpus. Taka rodzina samodzielnie jest w stanie przezimować nic nie trzeba ujmować. Ja końcem października zestawiam jednak po dwa korpusy, wybierając lepszą matkę. No i siła jest już dubeltowa. Pszczoły matkę same odchowują z ramki czerwiu krytego, gdzie w rogach mają kilkanaście komórek z jajkami, młodym czerwiem. Wcale nie mają przez tydzień za wiele roboty. Po tygodniu wygryzie się dużo czerwiu. Takie koło zamachowe karmicielek jak matka się unasiennieni. Ale jak dasz od razu syrop to przepalisz im gardziele. Powyższe całkowicie niezgodne co usłyszysz na idiotycznych szkoleniach. Ale to działa. Matki są pierwsza klasa, tylko trzeba wybrać ramkę z czerwiem krytym do odkładu.

Obejrzałem, super to robisz. Panowie nie odsyłajcie mnie na inne tematy - odkłady to odkłady i chcę dokończyć. Tomasz zapytam.

1. A gdybym wywiózł na ojcowiznę 3 km to wystarczy żeby lotna nie wróciła?- jest tam rzepak, akacja i lipa i koniec. 

2. Gdybym wywoził czy np. z dwóch ramek gdybym strząchnął pszczołę to wystarczy do pszczół na czerwiu i zapasie? Czy w transporcie nie uszkodzę jajeczek? (pszczelich)

3. Przy sprawdzaniu po 2 tyg.-  podajesz, że dziś lub jutro powinna się wygryźć matka- coś nie za szybko? 

4. Podajesz coś o pomocy w odsklepianiu mateczników?, coś nie kumam.

5. Informujesz, że jest matka oznaczona - czyli znaczysz po wygryzieni w jakimś czasie?

6. Wkładasz ramkę z czerwiem jako pierwszą, nie lepiej włożyć zapas jako pierwszy przy ścianie?

7. Czy włożenie pierzgi nie jest konieczne? 

8. Przegląd po 9 tyg. A gdybym w tym czasie gdzie matka się rozczerwiła połączył ze zdechlakami, i razem młoda matka by czerwiła pszczołę zimową?   

Dziękuję i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.