Skocz do zawartości

Welcome to Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Twoja reklama na tym Forum? Kliknij!

Zdjęcie

Czym odkazić ?

- - - - -

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

Xpand

Xpand

As forumowy

• Moderatorzy
  • 668 postów
  • Imię:.
  • LokalizacjaMałopolska
  • Typ ula:Wlkp 18/wlkp - jedna deska + osiatkowana dennica

manio, jeżeli chodzi o te 2,5%, to ja słyszałem wersję o jelicie prostym, a nie środkowym. Podobnie jest na różnych stronach pszczelarskich, więc coś się nie zgadza w tej kwestii. Oczywiście wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem informacji, ale tam też tak jest.

https://pl.wikibooks...two/Choroby/AFB

Choroba ta powstaje, gdy stężenie cukrów w jelicie prostym larwy obniży się poniżej 2,5%

Wychodzi na to, że są dwie wersje dotyczące dwóch różnych jelit. Chętnie bym to zweryfikował, niezależenie o które jelito chodziło, poprzez kontakt z autorami tej książki, ale przydałby się skan/zdjęcie tego fragmentu.

Z pewnością dr. Anna Gajda zaprzeczyła temu twierdzeniu, pisała nawet o tym pod tym filmem.

Sam znalazłem jedną rzecz, prócz tymolu, która może być pomocna. Endospory kiełkują po podaniu tyrozyny oraz kwasu moczowego (in vitro). Jelito środkowe jest odłączone od jelita grubego do czas "larwarnej wylinki". Po tym czasie jelita się łączą i P. larvae ma ogrom tyrozyny oraz kwasu moczowego. Dodatkowo in vitro P. larvae kiełkuje najlepiej pomiędzy pH 5 - pH 7, jelita larwy mają pH 6,8. Miód, nektar, mleczko pszczele mają najczęściej pH 3-4+. Polecam zakwaszać syrop cukrowy. Na podstawie "Requirements for In Vitro Germination of Paenibacillus larvae Spores" Israel Alvarado, Andy Phui, Michelle M. Elekonich, Ernesto Abel-Santoscorresponding - University of Nevada.

manio

manio

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 225 postów
  • Imię:manio
  • LokalizacjaMazury Garbate
  • Typ ula:A

Nie ma znaczenia gdzie badano cukier , bo przecież to nie cukier jest barierą dla zgnilca , jest on tylko znacznikiem stanu niedożywienia larw. Być może związane jest np. ze stanem błony perytroficznej - naturalnej bariery przez bakteriami chroniącej jelito środkowe. Literatura wylicza jelito przednie, środkowe i tylne :) Proste to końcowa część jelita tylnego gdzie pszczoły ulowe przetrzymują kał , więc badano z zupełnie innych miejscach jeśli gdzieś piszą o zawartości cukru w jelicie prostym - choć tak na czuja to bez sensu szukanie cukru w kale , bo co to ma do niedożywienia. Ktoś coś przekręcił ? W cytowanej książce chodzi zatem o zawartość cukru w żołądku pszczoły , a nie w odpowiedniku odbytnicy :) . Poniżej foto strony o zawartości 2,5% cukru :

77d693e2e3d4fa93.jpg

ce85f8c2ae85ab27.jpg

Użytkownik manio edytował ten post 12 wrzesień 2019 - 22:05

• daro i Xpand lubią to

Tadek11

Tadek11

Guru forumowy

• Pszczelarz Roku 2015
  • 2952 postów
  • LokalizacjaMazowieckie
  • Typ ula:Wielkopolskie z ramką 18 cm

No popatrz :D a ja mam tą książkę w domu "Immunologia pszczoły miodnej " Zdzisław Gliński Jan Jarosz :D Wydawnictwo Akademii Rolniczej Lublin 1995r

Jak chcesz Sławku to może uda mi się załatwić Ci taki egzemplarz tej książki bo mój  Prezes kiedyś wykupił za przysłowiową złotówkę  pozostałość nakładu tej książki zalegający w hurtowni i rozdawał członkom naszego stowarzyszenia za darmo , spytam go na najbliższym zebraniu  czy mu się jeszcze coś nie ostało .

• Xpand lubi to

Uwaga:

Wyrażone  treści w moich postach są wyłącznie moim poglądem i nie oznacza to że narzucam swój pogląd komukolwiek

Każdy ma prawo do swoich poglądów !!!!!!!

Lepiej być głupim z nadzieją , niż beznadziejnie mądrym.

daro

daro

SPRAWCA ZAMIESZANIA :)

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3057 postów
  • Lokalizacjapodlaskie
  • Typ ula:Dadant

A jak odkażać to szpirytusem za stodołą za Zambrowem . :P

SPRAWCA ZAMIESZANIA :-) Władca Pierścienia

irkor

irkor

100% Domownik

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 173 postów
  • Imię:Irkor
  • Lokalizacjawielkopolska
  • Typ ula:WP

Zapomniałeś napisać, że ze miodem ma on dopiero niesamowitą moc odkażającą i kojącą na każdego pasożyta w przyrodzie nas otaczającej żerującego. 

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu dzisiejszym, jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Stowarzyszenie "Polanka" | Wolne pszczoły | Twoja reklama w tym miejscu? Skontaktuj się z nami!