Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Terminarz kwitnienia – czyli co teraz kwitnie ?.


Quidam

Recommended Posts

21 godzin temu, Quidam napisał:

W czasach coraz łagodniejszych zim, być może warto pomyśleć o nasadzeniach późnych pożytków ?...?

Właśnie jakieś 15 minut temu wyglądając przez okno i widząc soczystą zieleń trawnika przypomniałem sobie oglądane kwitnące w GB w lutym rośliny .
Ta zima bardziej przypomina właśnie zimy na wyspach .
Temperatury dodatnie i dużo wilgoci .
Pomyślałem , że niektóre rośliny , które do niedawna nie miały u nas szans przetrwania zimy teraz mogłyby mieć taką szansę.
Prognoza pogody pokazuje , że na Warmii pierwsze przymrozki nocne są przewidziane dopiero 8 stycznia .
Za oknem jest +5/6
W powietrzu chwilami czuć już wiosnę .

Link to comment
Share on other sites

30 minut temu, daro napisał:

Teraz kwitnie śliwka

Jaki gatunek śliwy masz na myśli ?

O tej porze może zakwitnąć morela japońska (Prunus mume). Mam 3 odmiany i wszystkie nawet nie myślą o kwitnieniu.

Śliwa japońska (Prunus salicina) kwitnie na przełomie III-IV. Pospolita ałycza, śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) - również na przełomie III-IV.

Śliwa tarnina (Prunus spinosa) jeszcze później IV-V.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

U mnie "na północy" pojawiają się kolejne zwiastuny wiosny .
Leszczyny zaczynają pylić , wierzby wyglądają już jak w okresie Wielkanocy .
A pod domem na ranchu pomimo cienia zaczynają kwitnąć pierwsze przylaszczki
102_7819.JPG

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Wiosna - po łagodnej zimie - jakoś nie może się rozkręcić (może to dobrze).

Na przekór - rośliny kwitną (chociaż nocą spadki temp. grubo poniżej 0ºC).

Poza terminem kwitnienia, zapach kwiatów moreli japońskiej i abeliofylum koreańskiego - cudowny (przypominający migdały)...

Intensywne obloty pszczół – ten widok cieszy oczy i serce.

Zdjęcia z dnia dzisiejszego – 16.III (gatunki roślin opisane – najechać kursorem na zdjęcie).

Pozdrawiam.

 

Link to comment
Share on other sites

Sławomir,zapytam o pewne kwiatki. Może wkleję zdjęcie. U mnie w starym parku od jak pamiętam, rosną żółte kwiatki dosyc drobne 6-cio płatkowe i tyleż pylników. Cebulkowe ok 10 -15 cm liście jednolite u góry załamują się do dołu. Kwitną w pierwszej polowie marca. Ok 2/3 parku ok.8-9 ha plus trochę zawilców. W ub. r. było gęściej, ale susza osłabiła. Od trzech dni pszczółki znoszą pyłek ale i chyba trochę nakropu, dziś podglądałem to w górnych korpusach świeży nakrop. Gdyby jeszcze trochę pogody to by się moje zdechlaki trochę poratowały. Wierzby jest sporo ale to nie Iwa tylko inny gatunek i jeszcze kwitnienie w lesie. A jak podaja pogodę to może dopiero oblot za co najmniej 3 tyg. 

Pozdrawiam. 

Link to comment
Share on other sites

41 minut temu, harcerz1020 napisał:

rosną żółte kwiatki dosyc drobne 6-cio płatkowe i tyleż pylników. Cebulkowe ok 10 -15 cm liście jednolite u góry załamują się do dołu. Kwitną w pierwszej polowie marca.

Pewnie masz na myśli złoć żółtą (Gagea lutea).

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Quidam napisał:

Pewnie masz na myśli złoć żółtą (Gagea lutea).

Tak, to jest to, dzięki. Park i pałac (rozsypujący) zlokalizowane na najlepszych glebach w miejscowości i wilgotnych. Ale przy takich suszach plus kilkuset letnie drzewa to tej wilgoci nie za wiele zostanie. Starodrzew sie wali ( park od 30lat opuszczony zaniedbany) . Powstały duże  polany i tam jej dobrze. W latach 60- 70 gdy było więcej deszczu to były tego dywany. Ale wcześnie kwitnie a pogoda na oblot dopiero za miesiąc. W parku sporo klonu, na wiosnę nad parkiem to łuna zielono żółta gdy kwitnie. Taki okres wycięty w tym okresie z rozwoju to katastrofa, a wielokwiatem może być cienko.  Dziękuję i pozdrawiam. 

Link to comment
Share on other sites

C.d. fotorelacji - co teraz kwitnie.

Powrót mrozów sprawi, że większość pożytków wczesnowiosennych w tym roku będzie poza zasięgiem pszczół.

Robi się z tego jakaś prawidłowość - przy tak niestabilnych zimach.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 18.03.2020 o 18:08, Quidam napisał:

Pewnie masz na myśli złoć żółtą (Gagea lutea).

U mnie jest jedno stanowisko prawdopodobnie tych kwiatków 20m od pasieki pod starą grusza gdzie jest tego kilkanaście m2
Zawsze kiedy pogoda pozwala cieszą się w czasie kwitnienia dużym wzięciem u moich pszczółek .
Też zastanawiałem się co to jest .
Zawsze kojarzyły mi się z żółtymi tulipanami botanicznymi . Ale teraz muszę im się lepiej przyjrzeć :)

Link to comment
Share on other sites

Po 4 dniach postu (mrozy), pszczoły masowo oblatują kwiatostany męskie bukszpanu.

Dodatkowo - bardzo licznie zaobserwowałem zbieraczki na kwiatach ziarnopłonu i leszczynowca.

Link to comment
Share on other sites

Sławomir jaka to nazwa tych kwiatków żółtych i takie soczyste zielone liście. Ostatnie pokazane we wpisie z 16 marca i wczoraj pod bukszpanem. Dziś pochodziłem w innych stronach parku i od str.południowej jest tego dosyć dużo i również pszczół. Złoć kończy kwitnienie, nie wiele miały dni na oblot. I intensywnie kwitną zawilce. 

Link to comment
Share on other sites

Ziarnopłon wiosenny.

Najedź kursorem na zdjęcie - wyświetli się nazwa.

W galerii w moim wątku również masz zdjęcie tej rośliny z nazwą.

38 minut temu, harcerz1020 napisał:

 I intensywnie kwitną zawilce

W moich stronach dopiero zaczynają kwitnienie.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

15 godzin temu, Quidam napisał:

Ziarnopłon wiosenny.

Najedź kursorem na zdjęcie - wyświetli się nazwa.

W galerii w moim wątku również masz zdjęcie tej rośliny z nazwą.

W moich stronach dopiero zaczynają kwitnienie.

Pozdrawiam.

OK. O bukszpanie to nie wiedziałem, że kwitnie i jest oblatywany przez pszczoły. Trochę tego mama, część usunąłem,  ale sąsiadka to ma sporo, lubuje się w tym. Tylko coroczne cięcie i tego nie widziałem. W piątek zakwitła wierzba, taki bagienny gatunek krzewiasty na mokradłach nad rzeczką, zawsze o tej porze to była zalana wodą a obecnie pustynia, 6-7 m wysokości, część żółte pylniki a część zielone to chyba żeńskie ale również oblatywana. Wierzby jest dużo, ale po dwóch dniach 6-7 dni nielotne i taki efekt HAARPU. Pozdrawiam. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.