Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Terminarz kwitnienia – czyli co teraz kwitnie ?.


Quidam

Recommended Posts

O ile dobrze pamiętam, to czteroletnie. Zakwitły dopiero drugi raz i to nie wszystkie. W ubiegłym roku kwiatki pokazały się dużo później, prawie równo z akacją.

Link to comment
Share on other sites

Mam u siebie drugi rok teraz ale maja cieżkie warunki glebowe i jakos tak nie spieszy im się ze wzrostem. Pamietam jak rok temu bylem pod Licheniem i rozmawiałem z pszczelarzem to miał miód akacjowo karaganowy? w tym samym czasie z akacją zakwitała właśnie karagana której tam bylo mnostwo i to ona nadawała kolor praktycznie miodu. Do tego jeszcze masa oliwnika. Cos pięknego

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od lokalnych warunków. Na kwitnienie ma wpływ przede wszystkim temperatura oraz wilgotność i nasłonecznienie.

Kwiaty pojawiają się na przełomie V-VI czas kwitnienia to ok. 10 dni. Czasami to 2-3 dni (upały) a czasami 10-14 dni. To chimeryczny pożytek, zawiązki kwiatów są wrażliwe na wiosenne przymrozki, susza i upał w okresie kwitnienia też nie wpływają korzystnie na obfitość wydzielanego nektaru.

Link to comment
Share on other sites

Tak wszystko rozumiem tylko chodzi mi bardziej o to kiedy powinna zacząć kwinienie tzn. ruszyła wegetacja bo do tej pory akacja była uśpiona teraz na dniach pojawiły się zielonkawe pączki tzn że ruszyła, ale ciekawi mnie ile dni mija od tego momentu do kwitnienia? 

Link to comment
Share on other sites

Jeśli w tej chwili rozwija się, to powinna zakwitnąć w drugiej połowie V - początkach VI.

Jeżeli wystąpią przymrozki - to nie zakwitnie lub pojawią się pojedyncze kwiatostany na wierzchołku.

Jeżeli w okresie kwitnienia pojawi się susza i upały to pszczoły nie będą z tego dużo miały (rym)...

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, Michałowa Pasieka napisał:

i przymrozków też nie widać

To szczęściarz z Ciebie.

W moich stronach na 12 i 13 V przymrozki... oby się te prognozy nie sprawdziły.

Link to comment
Share on other sites

Rodzime gatunki;

- bagno zwyczajne

- bluszczyk kurdybanek

- glistnik jaskółczeziele

- macierzanka piaskowa

Link to comment
Share on other sites

Sławomir, zapytam cię ty jesteś specjalista w tych tematach chociaż i inni również.

W 18 r. na wiosnę posiałem trochę nasion amorfy, pięknie wzeszły i jesienią posadziłem docelowo 18 szt.

W 19 r. pięknie się rozrosły, przyrostu ok 80 cm a może i więcej i większość zakwitła. 

Ale sam pień jeszcze cienki. W tym roku pomyślałem, że jak będą przyrosty takie lu zapewne większe, to jak przyjdą wiatry to staranują. 

Jak pomyślałem tak uczyniłem bez zastanowienia. Przyciąłem od 20 do 30 cm.

Po kilku dniach przemyślałem, że to był zły pomysł.

Obecnie ruszyła wegetacja i jest tak jak myślałem, przyciąłem pąki liściowe które dają przyrosty a pozostał tylko obfity kwiatostan.

Czy jest nadzieja, że jakoś z tego wyjdą, zapewne ograniczyłem normalny rozwój rośliny.

 

Link to comment
Share on other sites

Dobrze zrobiłeś, zagęściłeś krzew a przez to będziesz miał więcej pędów zakończonych kwiatostanami.

Lubi pełne słońce i znosi suche gleby. Źle znosi przesadzanie - zwłaszcza starsze egzemplarze.

Link to comment
Share on other sites

Nie tylko ładne i rodzime , ale jeszcze do tego użytkowe .
Bagno zwyczajne można wypić jako herbatkę i stosować na ukąszenie komarów .

Bluszczyk kurdybanek - Można wypić zamiast melisy , lub zastosować jako przyprawę do mięs .
Zaprzyjaźniony serowar dodaje go również do serów kozich .

Glistnik jaskółcze ziele od wieków pomarańczowe mleczko tego ziela stosowane było do zwalczania kurzajek .

Macierzanka piaskowa to w zasadzie ziele "na wszystko" . Między innymi łagodzi "kaszel palacza" .

Link to comment
Share on other sites

Bagno zwyczajne - w XIX wieku pewna nacja na terenach Polski, używała liści tego gatunku przy warzeniu piwa. Rozcieńczone szybciej upijało "degustatorów" tego trunku...?

Link to comment
Share on other sites

Trochę "egzotów" cieszących się dużym zainteresowaniem ze strony pszczół;

 

Fotergilla większa (Fothergilla major) - słodko-miodowy, silny zapach oryginalnych kwiatów,

Kalina koreańska (Viburnum carlesii) - dla mnie pod względem zapachu roślina na podium,

Kasztanowiec gładki (Aesculus neglecta),

Oliwnik baldaszkowy (Elaeagnus umbellata),

Oliwnik wielokwiatowy (E. multiflora),

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) na zdjęciu w odmianie ogrodowej,

Trzmielina wielkoowocowa (Euonymus latifolius),

Piwonia kaukaska (Paeonia caucasica) pyłkodajna,

Piwonia Młokosiewicza ( P. mlokosewitschii) j.w.,

Klon japoński (Acer japonicum),

Klon palmowy (A. palmatum).

Na koniec największy pod względem ilości dostarczanego nektaru i pyłku pożytek w mojej kolekcji roślin - ponad 30-letni szpaler, 70 m długości klonu ginnala (Acer ginnala) - rewelacyjny. Co roku kwitnie obficie i nie straszne mu mrozy czy susza.

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Jarząb pospolity.

Jesion mannowy - licznie oblatywany.

Kasztanowiec czerwony w odm. 'Briotii'.

Różanecznik.

Jedno z kilku, naturalnych poideł dla pszczół na mojej pasiece (na zdjęciu naturalnie uformowana niecka w potężnym głazie narzutowym).

Link to comment
Share on other sites

W dniu 7.05.2020 o 17:45, Quidam napisał:

Rodzime gatunki;

- bagno zwyczajne

- bluszczyk kurdybanek

- glistnik jaskółczeziele

- macierzanka piaskowa

Bagno_zwyczajne.JPG

Bluszczyk_kurdybanek.JPG

Glistnik_jaskółczeziele.JPG

Macierzanka_piaskowa_1.JPG

Sławomir zapytam.

Te żółte 4 płatkowe kwiatki to glistnik jaskółcze ziele. Wczoraj natrafiłem na niego obecnie kwitnie. Powiedz, to jest używane dla pszczół, jako dodatek przy zakarmianiu czy na warrozę?

I jak to stosować. Czy teraz odpowiedni moment do zebrania i suszenia?

Link to comment
Share on other sites

12 minut temu, harcerz1020 napisał:

Te żółte 4 płatkowe kwiatki to glistnik jaskółcze ziele. Wczoraj natrafiłem na niego obecnie kwitnie. Powiedz, to jest używane dla pszczół, jako dodatek przy zakarmianiu czy na warrozę?

I jak to stosować. Czy teraz odpowiedni moment do zebrania i suszenia?

 

Zrobiłem w ubiegłym sezonie mieszankę glistnika, wrotycza i bylicy piołun. Wywarem spryskałem ramki. W następne dni mogłem podejść do uli tylko w kombinezonie kosmonautów.

 

12 minut temu, harcerz1020 napisał:

Na zdjęciu nie widać dokładnie liści, czy takie podobne do jesionu klonolistnego?

Na zdjęciu masz liść. To roślina ruderalna i pospolita (chyba miałeś na myśli klona jesionolistnego - bo tylko takiego znam).

DSCF2192.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.