Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Terminarz kwitnienia – czyli co teraz kwitnie ?.


Quidam

Recommended Posts

C.d.

- piwonia krzewiasta (pyłkodajna),

- głóg,

- irga płożąca (intensywnie oblatywana),

- jarząb pospolity (j.w.),

- róża gęstokolczasta (j.w. - pyłek),

- azalia pontyjska (czysty gatunek).

 

Link to comment
Share on other sites

Byliny;

- arcydzięgiel litwor (jeszcze raz prezentacja),

- kozłek lekarski (posadzony raz daje liczny samosiew),

Pnącza;

- aktinidia pstrolistna ("kiwi") - bardzo licznie oblatywane pnącze ; -na okazie męskim - pyłek, na żeńskim - nektar. Szczerze polecam jako pnącze wybitnie pożytkowe i ozdobne.

Krzewy;

- amorfa krzewiasta,

- kruszyna pospolita (na zdjęciu w odmianie 'Fine Line'),

- iglicznia trójcierniowa w odmianie 'Goofy' - krzaczasta, wolno rosnąca odmiana w przeciwieństwie do gatunku. Drobne, niepozorne kwiaty chętnie odwiedzane przez pszczoły.

Drzewa;

- robinia akacjowa ("akacja")  w odmianie 'Frisia' - żółtolistna forma gatunku.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 19.05.2020 o 19:55, Quidam napisał:

 

Jednoznacznej odpowiedzi nie mogę Ci udzielić, czy to będzie 10 czy 14 dni. Niskie temperatury (zwłaszcza nocą) spowalniają rozwój.

Np. róże mają już trzytygodniowe spóźnienie w rozwoju - kwitnięciu. Wszystko przez nocne spadki temperatur i katastrofalną suszę.

 

Aby rozwieść wszelkie wątpliwości powiem Wam, że w tym roku rzepak kwitl rekordowo długo bo od 23 kwietnia do 6 czerwca a więc 6 tygodni. I najwięcej nektaru pszczoły zbierały na nim w przedziale od 23 maja gdy pogoda się w końcu ustabolizowala, jednocześnie kiedy wyszło mi ok 40 rojów w ciągu 2 tygodni. Mimo to polnadstawki wielkopolskie były pełne rzepaku w każdej rodzinie co dla mnie jest sukcesem. Do tego jeszcze miodnie boczne (leżaki) i wynik był całkiem niezły. 

 

Wracając do tematu kwitnienia - lipa będzie w tym roku słaba u nas. Mało kwiatostanow jest na drzewach. Zobaczymy co wyjdzie w rzeczywistości bo wszystkich nie obejrzałem ale jest jedno takie na naszym podwórzu, które od 50 lat jest wyznacznikiem ile miodu lipowego będzie 

Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, Krzychu napisał:

 

 lipa będzie w tym roku słaba u nas. Mało kwiatostanow jest na drzewach.
Zobaczymy co wyjdzie w rzeczywistości bo wszystkich nie obejrzałem ale jest jedno takie na naszym podwórzu, które od 50 lat jest wyznacznikiem ile miodu lipowego będzie 

A ja wróżę , że będzie dobry rok na lipę . Oby było komu zbierać .
Deszcze są u nas prawie codziennie . Wilgotność powietrza wysoka . Ciepło . A kwiatów na lipach widzę , że nie zabraknie .
Oby wiatr nie wysuszał nektarników.

Link to comment
Share on other sites

48 minut temu, Robi_Robson napisał:

A ja wróżę , że będzie dobry rok na lipę . Oby było komu zbierać .
Deszcze są u nas prawie codziennie . Wilgotność powietrza wysoka . Ciepło . A kwiatów na lipach widzę , że nie zabraknie .
Oby wiatr nie wysuszał nektarników.

 

Zazwyczaj jeden z czynników, który ma wpływ na zbiory miodu, a jednocześnie jest niezbędną składową - się nie sprawdza. I w tym roku może to być jak mówisz. Oby było komu zbierać. Bo tyle rozrojonych pszczół co było to może być różnie. Teraz jest okazja na łączenia itp 

Link to comment
Share on other sites

Nieco później niż normalnie zakwitła trojeść amerykańska. Za to bardzo obficie. 

Od tygodnia kwitnie amorfa. A od wczoraj pierwsze lipy na mojej działce. Koniec sezonu się zbliża po po lipie już będzie dość pusto.

 

Link to comment
Share on other sites

Na zakończenie kilka ciekawych, oryginalnych gatunków, chętnie oblatywanych przez pszczoły.

- dereń chiński,

- dereń pagodowy,

- dereń skrętolistny,

- jesion mannowy,

- kokwicja chińska,

- stewarcja kameliowa,

- żółtodrzew,

- błotnia (kląża) leśna.

Pozdrawiam.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Czy możecie polecić coś wartościowego, co kwitnie przed lipą drobnolistną? Bo widzę, że u mnie jest teraz słabo, mam wrażenie że od wtorku miodu jakby lekko ubyło w miodni, a pogoda dopisuje. Najlepiej coś do posadzenia na stałe. Bo że facelię czy grykę można posiać tak żeby kwitła w czerwcu, to wiem. Mam jeżynę bezkolcową i żylistek (niestety po 1 szt....) - są oblegane przez pszczoły. No i ligustr pospolity, ale tego to mam w planie obcinać przed kwitnieniem, bo ponoć powoduje gorzki miód. Być może zioła już o też o tej porze kwitną (mam kocimiętkę, lawendę i szałwię), ale moje młode sadzonki, jeszcze im trzeba trochę.

Link to comment
Share on other sites

W dniu 27.06.2020 o 23:42, ikop74 napisał:

 ligustr pospolity, ale tego to mam w planie obcinać przed kwitnieniem, bo ponoć powoduje gorzki miód.

Wiele roślin sprawia , że miód z ich udziałem jest gorzki . Ligustr , dąb , czeremcha . Ale właśnie ta domieszka goryczki dodaje miodom smaku .
Przecież nie będziesz odbierać miodu odmianowego ligustrowego . Chyba ? 
A w mieszaninie ( wielokwiacie ) odrobina goryczki nie zaszkodzi . A wręcz przeciwnie .
Wzdłuż całej pasieki od strony drogi mam żywopłot naturalny , nie formowany  z przewagą ligustra . Miejscami ponad  3m. wysoki .
Uwierz mi , że jeszcze nikt mi nie powiedział , że mój miód jest gorzki .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Trochę bylin;

dziewanna - pyłkodajna,

krwiściąg lekarski,

smotrawa okazała,

trędownik bulwiasty - uważany przez wielu za "królową" wśród bylin pod względem miododajności. Moim zdaniem, wszystkie byliny posadzone na żyznych i wilgotnych glebach mogą aspirować do miana "królowych miododajności"...

przetacznikowiec - prezentowany na łamach forum - nadzwyczajny pod względem zainteresowania ze strony pszczół.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
10 godzin temu, michal79 napisał:

Dziś na fejsie widziałem pierwsze zdjęcie kwitnącej nawłoci. ?

? Koniec lata? ? No, ale w takim razie mogę już wyruszyć na poszukiwania nawłoci w okolicy mojej pasieki... bo prawdę mówiąc nie mam pojęcia czy jest czy jej nie ma. Jest niedaleko trochę nieużytków, ale nigdy nie zwracałam uwagi co tam rośnie. Zresztą, gdybyście mnie jeszcze pół roku temu zapytali gdzie u nas rosną lipy, to umiałabym wskazać tylko jedno drzewo, a raczej miejsce w którym rosło i gdzie w dzieciństwie raz mi się zdarzyło lipę zrywać. Dzięki pszczołom stałam się bardziej spostrzegawcza.... :D:D

 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Rozkwita przegorzan   i szczeć .
Po kilku latach oczekiwania zakwitła u mnie kilka dni temu po raz pierwszy trojeść od Władka z Olkusza .
Kwitną już na całego niecierpki  .
Dosyć mocno (jak nigdy) oblatywane są kwiaty krwawnika . Tak mocno , że wstrzymałem koszenie wybiegu dla drobiu , bo na każdym kwiatostanie były pszczoły .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Czytając i oglądając panika gejming po internatach i jutubach z pewnikiem już jutro.

 

Potem lament bo oszukana rodzina desperacko zaczyna czerwienie w październiku aby choć trochę młodzieży dotrwało do maja. Oficjalna wersja to zgona na warozę i późne poplony. Niekceptowalna to wadliwa gospodarka dobra parę dekad temu. Klimat nie jest constant. Nie nie grozi nam roztopienie lodowców. Wystarczy tylko zmiana cyrkulacji i wali chłodem jak z porządnej lodówki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.