Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Terminarz kwitnienia – czyli co teraz kwitnie ?.


Quidam

Recommended Posts

Intensywnie oblatywany (pyłek - nektar) winobluszcz trójklapowy w odm.'Veitchii' (Parthenocissus tricuspidata 'Veitchii').

Dwa tygodnie temu zaczął kwitnienie na ścianie domu z wystawą pd-zach, obecnie kwitnie na wystawie pn-wsch.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sadziec purpurowy (Eupatorium purpureum) - liczne zbieraczki na kwiatach.

Wartościowa bylina pożytkowa na wilgotniejsze siedliska, długo kwitnąca (VII-X).

Link to comment
Share on other sites

A u mnie lipa zaczyna kwitnąć. Amerykańska :) Pachnie z daleka jak w drogerii. Oblatują pszczoły i trzmiele , ale i takie błyszczące żuki stale siedzą na kwiatach. Widziałem nawet szerszenia .

f790c62d62e40ed8med.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Niezwykle intensywnie oblatywana w obecnej "dziurze pożytkowej" - barbula klandońska (Caryopteris x clandonensis).

Idealna na suche i słoneczne stanowiska. Szkoda, że tak mało popularna.

Rosnąca obok perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) cieszy się już znacznie mniejszym zainteresowaniem.

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Posadziłem poletko całkiem nie małe tuli kalifornijskiej. Kwitnienie przypadło w sierpniu w te upały. Może bylo za sucho, jedynie trzmiele. 

Pierwsza zimowla ewodii, czy przezimuje? Myślę, że najdorodniejsza jeżeli przezimuje to może zakwitnąć w roku następnym. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Początek kwitnienia bluszczu pospolitego (Hedera helix). Zbieraczki głównie z pyłkiem.

Kolejne zdjęcia to prezentowana już na łamach forum - wernonia włosista (Vernonia crinita) w odmianie 'Mammuth'.

Pięknie oblatywana w poszukiwaniu nektaru.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Na wiosnę rolnik posiał duży areał facelii, obecnie zaorane i zasiane zboże, ale zostało ok 3 h i odbiła samosiewka facelii i coś takiego wyższego jak mniejszy rzepak kwitnie na biało i widzę, ze znoszą pyłek kremowo - biały. W innym miejscu po ub.r gryce został nieużytek, w lecie właściciel skosił to co odbiło, chwasty i inne i też zakwitła ta sama roślina. 

Link to comment
Share on other sites

  • Paweł pinned this topic

Dwa gatunki z serii "cudaków" kwitnących obecnie i intensywnie oblatywanych.

Pierwszy to heptakodium chińskie - (Heptacodium miconioides).

Drugi to intensywnie oblatywana w tej chwili marzymięta chińska  (Elsholtzia stauntonii). Gatunek wytwarza kwiaty w kolorze lila. Mam też odmianę 'Alba' o białych kwiatach.

Cała roślina (liście, pędy, kwiaty) wydzielają przyjemny zapach mięty (stad nazwa gatunkowa).

Stosuję liście tego gatunku na wszelkiego rodzaju niestrawności, przeziębienia, grypę.

10-15 świeżych listków zalewam wrzątkiem, po 15 minutach odcedzam i piję. Polecam dla tych, którzy mają problemy żołądkowe i związane z przeziębieniem.

Napar łagodzi również objawy kaca.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nie miałem aparatu przy sobie wiec fotki nie wrzucę .
Idą święta i tradycyjnie przyozdabia się drzewka .
U nas w wiosce dziś zauważyłem drzewko, a w zasadzie bardziej krzew  - coś podobnego do wiśni japońskiej , które właśnie samo przyozdobiło się różowymi kwiatami . 
W wigilię ma być o kilka stopni więcej więc i kwiatów pewnie przybędzie .
To dopiero drzewko Bożonarodzeniowe .
 

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Robi_Robson napisał:

Nie miałem aparatu przy sobie więc fotki nie wrzucę .

A dziś już wrzucę .
Dzisiejsza wigilijna fotka .
102_9841.JPG
Jak widać nie tylko pąki kwiatowe się otworzyły . Rozwijają się pomału również liściowe .
Kiedyś zmiana klimatu następowała przez bardzo dłuuuuugi okres czasu .
Teraz zmiany są widoczne z roku na rok .
I pomyśleć , że takie obrazki można oglądać 150km (drogą) od Suwałk - polskiego bieguna zimna .

A fiołki zarówno białe jak i fioletowe u mnie przez cały rok kwitną . Znajduję je czasem w lutym pod śniegiem :)

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Powinna kwitnąć III-IV (II) - w łagodne zimy już w XII-I.

Stąd też nazwa wczesna, chociaż częściej spotykana pod nazwą wonna (pięknie i intensywnie pachnie !).

Wiosną (III) widuję na kwiatach zbieraczki, jednak przypuszczam, że nie osiągalny jest dla nich nektar - głęboki kielich korony kwiatu.

Często mylona z podobną kaliną bodnantską (Viburnum x bodnantense) w odmianie 'Dawn' (krzyżówka kaliny wonnej z kalina wielkokwiatową).

 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 24.12.2020 o 12:43, Quidam napisał:

Powinna kwitnąć III-IV (II) - w łagodne zimy już w XII-I.

  U teściów w ogródku w Warszawie właśnie kwitnie. U mojej mamy róże mają paki kwiatowe?. A nad Narwią na wierzbach pojawiają się bazie...

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, gajowy napisał:

  U mojej mamy róże mają paki kwiatowe?.

100m. od tej kaliny której zdjęcie wstawiłem w głębi ogródka (nie mojego) zakwitła różowa róża pnąca ze  średniej wielkości kwiatami .
A obok magnolie mają pąki tak duże , że lada chwila się rozwiną .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.