Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Terminarz kwitnienia – czyli co teraz kwitnie ?.


Quidam

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Godzinę temu, Quidam napisał:

No ja też nie wiem - link nieaktywny...

Sławomir,wczoraj zamówiłem 5 szt. perełkowca japońskiego. Ja nie doczekam zapewne kwitnienia (podają,że po 40 latach?) ale coś może po mnie zostanie dla natury. 

Czy tak jak z ewodią? teraz posadzić do gruntu, trochę późno się zdecydowałem, na zimę wykopać i na wiosnę docelowo? czy jeszcze raz wykopać? Jakieś może ma inne  preferencje? Chyba wolno rośnie. 

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Quidam napisał:

No ja też nie wiem - link nieaktywny...

Hmm dziwne, ja wstawiłem i widzę 

 

A teraz? 

3a70f4c6cbdb.jpg

 

 

Edited by Krzychu
  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

41 minut temu, gajowy napisał:

  Śmiało sadź do gruntu.

A na zimę wykopać, czy tylko zabezpieczyć. Ogrodnik zalecał sadzić docelowo i na zimę owinąć agrowłókniną i kopczyk przy korzeniach. Ewodie które były wyrośnięte w gruncie ponad 2 m, to przetrzymaly pięknie zimę. Koniec kwietnia mrozy przymrozily nowe pędy. A posadzone mniejsze z doniczek, wymarzły.  

Link to comment
Share on other sites

37 minut temu, harcerz1020 napisał:

A na zimę wykopać, czy tylko zabezpieczyć.

  daj spokój, nie będziesz co roku chyba drzewa wykopywał. Mi młode przezimowały w gruncie, zarówno ewodia jak  i perełkowiec. Okryć na zimę do póki rozmiary pozwolą, nie zaszkodzi , kopczyk też można zrobić.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, harcerz1020 napisał:

Sławomir,wczoraj zamówiłem 5 szt. perełkowca japońskiego. Ja nie doczekam zapewne kwitnienia (podają,że po 40 latach?)

 

Zdzisław - użyj proszę wyszukiwarki na naszym forum; tam znajdziesz wszystko co napisałem na temat perełkowca.

 

 

7 godzin temu, Krzychu napisał:

Hmm dziwne, ja wstawiłem i widzę

 

Rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis).

Swoją drogą rzeżucha - ciekawe "słowo egzaminacyjne" do obcokrajowców uczących się naszego pięknego języka ojczystego...

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

U mnie pierwsza zimowla ewodi. Które były wyrośnięte ponad 2 m to przeżyły b. ładnie, ale już odbiły nowe pędy i te mrozy z końca kwietnie zmroziły. Mniejsze które były wysadzane z doniczek nie wszystkie się obronily ale też chyba od tych kwietniowych mrozów.

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, harcerz1020 napisał:

Mniejsze które były wysadzane z doniczek nie wszystkie się obronily ale też chyba od tych kwietniowych mrozów.

 

Na temat zimowania ewodii - 25 VIII 2019 roku w temacie "Lipa (Tilia sp.) - pożytek czy chimera pożytku" pisałem;

..." Jeśli masz je jeszcze w donicach to koniecznie wysadzaj jesienią do gruntu. W donicach wymarza. "...

Nie posłuchałeś moich rad - masz efekt...

 

Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, Quidam napisał:

 

Na temat zimowania ewodii - 25 VIII 2019 roku w temacie "Lipa (Tilia sp.) - pożytek czy chimera pożytku" pisałem;

..." Jeśli masz je jeszcze w donicach to koniecznie wysadzaj jesienią do gruntu. W donicach wymarza. "...

Nie posłuchałeś moich rad - masz efekt...

 

To nie tak.W 2019 na wiosnę doszła dostawa w małych doniczkach szt.20.  10 szt. wsadziłem do gleby i dałem dobre warunki, wyrosły ponad 2m. Pozostałe 10 szt.wsadziłem do dużych donic, wiedząc, ze na zimę pójdą do bud.gospodarczego. Koniec listopada, wszystkie ( wykopane z gruntu) zimowane były w bud. Posadzone na wiosnę 2020 i ładnie rosły. I zima 20/21 uszkodziła najbardziej te z doniczek. Część owinąłem agrowłókniną a część otuliną od CO czerwoną, plus obsypane liśćmi.  Przemarzły jedne i drugie. Te wyrośnięte z gruntu i rozgałęzione dały radę plus 2 z donic. Zauważyłem tak jak podają, że młodym sadzonkom otwarty teren nie służy. Odbijają ale na pędzie z 2019 r , a z ub. r. przemarzły. Taka to hodowla z tropików.   

Link to comment
Share on other sites

Obloty;

1. jarząb pospolity,

2. kasztanowiec biały,

3. kasztanowiec gładki,

4. klon ginnala - niezawodny, co roku intensywnie oblatywany. W moim rejonie to nr 1 wśród gatunków klonów.

5. piwonia kaukaska i Młokosiewicza - pyłkodajna (polecam),

6. złotokap Waterera w odm. 'Sunspire' - rzadki widok zbieraczki na kwiecie.

 

  • Lubię 2
Link to comment
Share on other sites

Na przedmieściach Warszawy głogi w pełni kwitnienia. Na miejscówce ,gdzie pewnie postawię ze dwie rodziny najprawdopodobniej spadziują świerki. Drzewa aż huczą od pszczół. Niestety, widziałem też szerszenie polujące na pszczoły i dzięcioły polujące na wszystko...

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

11 godzin temu, gajowy napisał:

Niestety, widziałem też szerszenie polujące na pszczoły i dzięcioły polujące na wszystko...

Z tymi dzięciołami to jakaś masakra .
Kiedyś tylko zimą dobierały się do uli .
A teraz już przez cały sezon potrafią robić szkody .
Tej wiosny już trzy korpusy styropianowe mi podziurawiły i ... powałkę .
Powałkę w takim miejscu , że nie miały szans dostać się do pszczół (z boku) , a mimo to dziura taka , że palec można włożyć ,

Link to comment
Share on other sites

32 minuty temu, Robi_Robson napisał:

Z tymi dzięciołami to jakaś masakra .
Kiedyś tylko zimą dobierały się do uli .
A teraz już przez cały sezon potrafią robić szkody .
Tej wiosny już trzy korpusy styropianowe mi podziurawiły i ... powałkę .
Powałkę w takim miejscu , że nie miały szans dostać się do pszczół (z boku) , a mimo to dziura taka , że palec można włożyć ,

 

To albo siatka o oczkach takich żeby dzięcioł lub sikorka się nie przedostały a pszczoły mogły swobodnie latać , albo odstraszasz ultradźwiękowy ptaków 

https://www.odstraszanie.pl/k54,odstraszanie-zwierzat-ptaki-odstraszacz-ptakow-ultradzwiekowy-odstraszacz-ptakow.html

Trzeba sobie jakoś radzić jak występuje jakiś problem.? Ja w ubiegłym roku kupiłem podobny odstraszasz na psy i koty ,  na psa sąsiada , bo jak synowa wyprowadzała  małe dziecko w wózku na ogródek to pies sąsiada za płotu tak ujadał że straszył dziecko a sąsiad jak mu wspomniałem to mówił że on nie zakaże psu szczekać  , i teraz jak dziecko jest na ogródku to włączamy odstraszasz na czas przebywania dziecka na ogródku i pies umilkł i nie szczeka i ucieka od ogrodzenia  w drugi kąt posesji.  

Trzeba by coś zaradzić na dzięcioły które są raczej płochliwe . 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Macierzanka (Thymus).

Trochę niedoceniana roślina miododajna. Doskonała (wręcz stworzona) na suche, jałowe piaski i miejsca silnie nasłonecznione.

U mnie zamiera posadzona na żyznych i wilgotnych glebach.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Quidam napisał:

Trochę niedoceniana roślina miododajna. Doskonała (wręcz stworzona) na suche, jałowe piaski i miejsca silnie nasłonecznione.

   Mam tego sporo przy pasiece, dzikorosnącej. Ale jeszcze nie kwitnie. W zeszłym roku o tej porze kwitła i było na niej trochę pszczół. Co do wymagań- u mnie obrasta żwirowy nasyp.

Link to comment
Share on other sites

Na poligonie w Orzyszu w niektóre lata wrzosy nie nektarowały , a macierzanka łąkowa dawała pszczołom jedyny wziątek .
Teraz i wrzosowiska i cały poligon we władaniu "zaprzyjaźnionych armii" . ?

Link to comment
Share on other sites

Rozkwita w mojej okolicy irga. Antikidia (pnącze zwane u nas kiwi) ma pąki i zaraz zakwitnie. W zeszłym roku aż huczało od różnych zapylaczy. Dziś podwiozłem tam jedną rodzinkę pszczelą, zobaczymy, czy pszczołom też tak pasuje to pnącze.

Link to comment
Share on other sites

Co to teraz kwitnie? 

https://photos.app.goo.gl/sbxfaak3fBNkHQpx9

Rośnie ładnie na łące przy jednej z nowych  miejscówek, kwitnie na różowy kolor. Pomimo rzepaku obok - pszczoły chętnie na niego siadają. 

 

(prośba do moderatora o edytowanie postu i wstawienie linku jako obrazy - na telefonie mi to nie idzie) 

Edited by Krzychu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.