Jump to content
Forum Pszczelarskie - Pasieka "Banicja"

Terminarz kwitnienia – czyli co teraz kwitnie ?.


Quidam

Recommended Posts

Licznie oblatywane jarzęby (Sorbus sp.) - fot. 1 i 2;

Wielokrotnie prezentowany przeze mnie klon ginnala (Acer ginnala) - pracuję w cieniu mojego szpaleru z wrażeniem, że wyszedł mi rój z pasieki. Bardzo intensywnie oblatywany, pomimo pogłębiającej się w moich rejonach suszy (fot. 3,4 i 5).

  • Lubię 4
Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, Quidam napisał:

 pracuję w cieniu mojego szpaleru z wrażeniem, że wyszedł mi rój z pasieki. Bardzo intensywnie oblatywany, pomimo pogłębiającej się w moich rejonach suszy

U mnie wczoraj przez cały dzień co chwilę rozglądałem się gdzie jest rój. Roju nie było .
Ale szum pszczół były niemal taki jak na lotnisku tuż przed startem samolotu .
Szczególnie pod kasztanowcami .
Jeszcze po godz. 20-tej buczało .

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Koło mojej pasieki zakwitły pierwsze kruszyny, reszta w pąkach. W tym co już kwitnie pszczoły wczoraj pieknie szumiały nawet wieczorem, mimo, że było tylko 15 stopni.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Quidam napisał:

Kruszyna (Frangula) razem z szakłakiem (Rhamnus) z tej samej rodziny - to chętnie oblatywane gatunki, choć kwiaty są bardzo niepozorne.

 

No właśnie , kruszynę wielu starszych pszczelarzy wykazuje jako dostarczyciela pokaźnych ilości miodu i jako jeden z cenniejszych pożytków .  ?

Link to comment
Share on other sites

Tak - masz rację.

Dodałbym jeszcze do tej listy roślin wysoce miododajnych o niepozornych kwiatach - przedstawicieli z rodziny rutowatych (Rutaceae).

Trochę niedoceniana a bardzo miododajna - ruta zwyczajna (Ruta graveolens).

Z gatunków krzewiastych/drzewiastych - korkowiec (Phellodendron), parczelina (Ptelea), ewodia (Euodia) czy dość rzadko spotykany żółtodrzew (Zanthoxylum).

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

6 godzin temu, Quidam napisał:

Kruszyna (Frangula) razem z szakłakiem (Rhamnus) z tej samej rodziny - to chętnie oblatywane gatunki, choć kwiaty są bardzo niepozorne.

  Dwa spore krzewy (jeden już jak mniejsze drzewko) szakłaku mam też blisko pasieki. Jeszcze nie kwitnie. Kiedyś trafiłem na starą książkę w której twierdzono, że szakłak jest marnym pożytkiem. Jednak to, co w zeszłym roku się na nim działo jak zakwitł, zdawało się raczej temu przeczyć.  Całe krzewy buczały od pszczół. Jego kwiaty są jeszcze bardziej niepozorne niż kruszyny.

Link to comment
Share on other sites

  Kwitnie w najlepsze rukiewnik wschodni. Roślina podobna z daleka do rzepaku i wielokrotnie widzac ją z samochodu, myliłem ją wlaśnie z rzepakiem. Jest jednak inną rośliną, choć też z kapustowatych. Egzemplarz który oglądałem obłędnie pachniał, mimo nienajlepszej pogody były na nim jakieś pszczoły.  Wytwarza w lipcu i sierpniu wiele nasion. Spróbuję je zebrać i rozsiać wokół mojej pasieki.

Link to comment
Share on other sites

Tamaryszek drobnokwiatowy.

Masz do dyspozycji odpowiedni post - "Identyfikacja- rozpoznawanie roślin pożytkowych" - prośba o umieszczanie pytań dotyczących rozpoznawania w odpowiednich działach.

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

31 minut temu, Quidam napisał:

"Identyfikacja- rozpoznawanie roślin pożytkowych" - prośba o umieszczanie pytań dotyczących rozpoznawania w odpowiednich działach.

Proszę moderatora o przeniesienie postu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pełnia kwitnienia lipy Moltkego (Tilia x moltkei) - fot. 1,

Początek kwitnienia lipy szerokolistnej (T. platyphyllos), na zdjęciu w odmianie 'Laciniata' - fot. 2,3, i 4.

 

Link to comment
Share on other sites

Smotrawa okazała (Telekia speciosa) – po dwuletnich obserwacjach godna polecenia bylina pożytkowa – nektar/pyłek. Pomimo kwitnienia lip widuję na nie sporo zbieraczek.

Kwitnie całe lato (VI-VIII/IX).

W pierwszym roku uprawy warto zadbać o podlewanie. Później radzi sobie z suszą w miarę przyzwoicie, chociaż ze względu na duże liście wymaga gleb nieco żyźniejszych i w miarę wilgotnych.

Podobny do niej jest oman wielki (Inula helenium) - cieszący się podobnym zainteresowaniem ze strony pszczół.


 

  • Lubię 1
Link to comment
Share on other sites

Dziś spotkałem w Sulejówku lipę w pełni kwitnienia a nawet w końcówce można by powiedzieć. Inne lipy wokół nie otworzyły nawet pąków. Czyzby lipa Moltkego? Była ulewa więc nie przyglądałem się jej dokładnie.  Gdy będę jechał na wieś to wezmę sobie z niej zraz, mam lipę drobnolistną posadzoną w tym roku, która w górnych partiach jest zupełnie sucha. Utnę z zapasem i spróbuję zaszczepić tym wczesnym zrazem. Zobaczymy co wyjdzie.

Link to comment
Share on other sites

42 minuty temu, gajowy napisał:

Czyzby lipa Moltkego?

 

Stawiałbym raczej na lipę holenderską (Tilia x europaea) - to naturalna i często spotykana hybryda naszych rodzimych lip.

Lub też trafiłeś na okaz lipy szerokolistnej, która kwitnie około 2-3 tygodnie przed drobnolistną.

W moich terenach - końcówka kwitnienia lipy szerokolistnej a początek kwitnienia lipy chińskiej (T.tuan) i amerykańskiej (T. americana). Lipa drobnolistna jeszcze w pąkach.

 

52 minuty temu, gajowy napisał:

Gdy będę jechał na wieś to wezmę sobie z niej zraz

 

52 minuty temu, gajowy napisał:

spróbuję zaszczepić tym wczesnym zrazem

 

Chcesz szczepić o tej porze roku pełnymi zrazami...?

Pod gatunki szybko rosnące jak np. lipa Moltkego najlepsza jest podkładka lipy szerokolistnej.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Quidam napisał:

Chcesz szczepić o tej porze roku pełnymi zrazami...?

Pod gatunki szybko rosnące jak np. lipa Moltkego najlepsza jest podkładka lipy szerokolistnej.

  Późno ale spróbuję. Nie mam nic do stracenia, moją lipę i tak przytnę bo nie będę trzymał suchego kikuta. Ryzykuję 15 minut czasu na "kożuchówkę". Jak się nie uda- proces powtórzę w przyszłym sezonie wiosną. Gdybym miał wykonac ze 100 szczepień, oczywiście szkoda by mi było czasu. A szczepiłem już (głównie owocowe) po terminie, i były przypadki, że się przyjmowały.

  Spróbuję zidentyfikować co to za lipa. Tak czy owak kwitnie dużo wcześniej niż jakiekolwiek inne lipy w moich okolicach.

Link to comment
Share on other sites

W moich rejonach początki kwitnienia lipy drobnolistnej (Tilia cordata).

Po lipie szerokolistnej już wspomnienie.

Nadchodząca fala upałów nie wróży dobrze nektarowaniu - a rok jest wyjątkowy pod względem ilości wytworzonych kwiatostanów (przynajmniej w moich terenach).

Lipa drobnolistna.JPG

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Quidam napisał:

Nadchodząca fala upałów nie wróży dobrze nektarowaniu - a rok jest wyjątkowy pod względem ilości wytworzonych kwiatostanów (przynajmniej w moich terenach).

 Pod Warszawą lipy przy moich ulach też uginają się wręcz od kwiatostanów. Może nie będzie tak źle z tymi upałami???

Edited by gajowy
Link to comment
Share on other sites

Witam,

Sławomir, zapytam. Na wiosnę 2020 r. posadziłem 6 szt. ewodii aksamitna i koreańska. Trzy dni temu zobaczyłem  na 3 szt. pierwsze kwiatostany od 10 do ok. 5, 6 szt. Na trzech pozostałych nic nie widać. Czy jest różnica czasowa w kwitnieniu pomiędzy jedną a drugą?

Link to comment
Share on other sites

10 godzin temu, harcerz1020 napisał:

Na trzech pozostałych nic nie widać. Czy jest różnica czasowa w kwitnieniu pomiędzy jedną a drugą?

 

Być może to sprawa dojrzałości fizjologicznej tych trzech kwitnących osobników ? Okres kwitnienia rozciąga się od VI do VIII.

Aby było ciekawiej;

- gatunki : ewodia koreańska (Euodia daniellii), ewodia aksamitna (E.velutina) oraz ewodia hupejska (E.hupehensis) obecnie wg taksonomów zaliczane są do jednego gatunku Tetradiun daniellii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.